
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/9456/17Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів: Кухтея Р.В., Носа С.П.
секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
з участю осіб:
заявника подання по справі: представника ОСОБА_1
особи до якої звернено подання по справі: представника ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Фермерського господарства «Золотий жайвір» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2017 року в справі за поданням Головного управління ДФС у Тернопільській області про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податку - Фермерського господарства «Золотий жайвір»,
У С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Тернопільській області звернулося з поданням в суд про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податку - Фермерського господарства «Золотий жайвір».
Подане подання обґрунтовує з посиланням на статтю 183-3 КАС України та пп. 20.1.15 п. 20.1 статті 20 ПК України, тобто недопущення посадових осіб податкового органу до проведення перевірки.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2017 року в справі №819/1358/17 подання було задоволено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Фермерським господарством «Золотий жайвір» подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2017 року в справі №819/1358/17 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні подання.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Апелянт вважає, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, які стосуються повідомлення осіб про судове засідання з розгляду справи в якій вони беруть участь. Крім того, звертає увагу на той факт, що проведення перевірки в плані-графіку відповідача заплановано на липень 2017 року, однак службові особи відповідача прибули на перевірку 10.08.2017 року без належного повідомлення про це. Вважає, що суд неналежно з’ясував ці обставини, а тому прийняв незаконне рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні подання. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що ФГ «Золотий жайвір» перебуває на обліку у Підволочиському відділенні Кременецької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області як платник податків-юридична особа.
Головним управлінням ДФС у Тернопільській області видано наказ від 09.08.2017 року №1466 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ФГ «Золотий жайвір». Підставою для призначення вказаної перевірки було включення відповідача до плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб’єктів господарювання на ІІІ - квартал 2017 року.
Пунктом 1 частини першої статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків.
Таким чином, провадження щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків, здійснюється за спеціальною процедурою на підставі подання органу державної податкової служби.
Відповідно до пункту 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Підпунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Як видно з матеріалів справи, а саме плану-графіку проведення перевірок, проведення документальної планової перевірки ФГ «Золотий Жайвір» заплановано на ІІІ квартал 2017 року.
ФГ «Золотий Жайвір» було надіслано повідомлення від 14 липня 2017 року №198 про проведення перевірки з 31 липня 2017 року.
При цьому апелянтом долучено відповідний наказ від 12 липня 2017 року №1238 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» з 31.07.2017 року.
Пунктом 77.4 статті 77 ПК України встановлено, що про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Однак, на підставі матеріалів справи судом апеляційної інстанції з’ясовано, що службові особи податного органу прибули на перевірку 10.08.2017 року.
При цьому відповідач проведення перевірки саме цієї дати обґрунтовує наявністю відповідного наказу про проведення перевірки від 09 серпня 2017 року.
Суд апеляційної інстанції враховуючи наведені норми законодавства, звертає увагу, що проведення перевірки 10.08.2017 року відбулось не відповідно до норм чинного законодавства враховуючи ту обставину, що наказ від 09.08.2017 року про призначення перевірки з 10.08.2017 року фактично неможливо було надіслати суб’єкту господарювання за 10 днів до проведення перевірки, так як різниця в датах призначення перевірки і проведення перевірки всього один день. Крім того, податковим органом не було надіслано повідомлення про проведення перевірки з 10.08.2017 року.
Ці обставини є порушенням порядку призначення і проведення перевірки, а тому не допуск працівників податкового органу до проведення перевірки відбувся правомірно.
Оскільки недопуск працівників податкового органу до проведення перевірки відбувся правомірно, то і підстав для задоволення подання податкового органу про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податку - Фермерського господарства «Золотий жайвір» немає.
Таким чином апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.196, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Фермерського господарства «Золотий жайвір» задовольнити, постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2017 року в справі №819/1358/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні подання Головного управління ДФС у Тернопільській області про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податку - Фермерського господарства «Золотий жайвір».
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України – з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5Повний текст виготовлено 13.11.2017 року