Постанова № 70243676, 06.11.2017, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
759/13451/17
Номер документу
70243676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

ун. № 759/13451/17

пр. № 2-а/759/405/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2017 року Суддя Святошинського районного суду м.Києва Миколаєць І.Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2017 року позивач звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в якому просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату її пенсії за віком, підвищивши її розмір пенсії за віком з урахуванням положень частини 3 статті 29 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на15 %, здійснивши також її виплату з 29.05.2017 року.

Обґрунтовуючи вимоги тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні та з 17.04.2008 року по 28.05.2017 року отримувала пенсію по інвалідності 3 групи, а з 29.05.2017 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Управлінням, за її відповідною заявою, переведено з одного виду пенсії на інший, при цьому відмовлено у підвищенні розміру пенсії за віком згідно ч. 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»зазначаючи, що положення цієї статті не поширюються на випадки при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернулася до суду із вказаним позовом.

УхвалоюСвятошинського районного суду м.Києвавід 14.09.2017 відкритоскороченепровадження у справі.

Відповідач подав письмові заперечення на адміністративний позов, у яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі вказуючи, що ч.3 ст. 29 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не поширюється на позивача, оскільки та здійснила перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, що не є виходом на пенсію у більш пізній час, оскільки є лише зміною виду довічної пенсії, а тому відсутні правові підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, надані суду докази, враховуючи письмові пояснення відповідача, викладені позивачем в позовній заяві обставини, суд дійшов наступного висновку.

Із наданих суду доказів, які містяться в матеріалах адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві.

З 17.04.2008 року по 28.05.2017 року ОСОБА_2 отримувала пенсію по інвалідності 3 групи, а з 29.05.2017 року переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на підставіїї заяви.

31.07.2017 року позивач звернулась з листом до Управління з проханням перерахувати їй пенсію за віком, підвищивши її розмір на 15 % з дати призначення пенсії за віком 29.05.2017 року.

Листом від 16.08.2017 року № 1467/01/К-1277 Управління повідомило, що відсутні законні підстави для встановлення підвищення розміру пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивачу було проведено не первинне призначення пенсії, а переведення з одного виду пенсії на інший.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, щопередбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Так, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За змістом ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

За правилами ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієїстатті, право на пенсію за віком мають, зокрема, жінки віку 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року.

Згідно з ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у відповідній редакції) жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

Системний аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, що законодавець пов'язує набуття особою права на підвищення розміру пенсії відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» саме з моментом більш пізнього виходу на пенсію за віком, з огляду на, що вбачаються всі правові підстави для задоволення позову позивача, оскільки остання має право на підвищення розміру своєї пенсії за віком згідно вище вказаного Закону.

Слід зазначити, що отримання позивачем пенсії по інвалідності не є перешкодою для застосування ч.3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки пенсія за віком позивачу призначається вперше. Аналогічний висновок зроблено також в ухвалі Вищого Адміністративного Суду України у справі за № К/800/54541/14 від 17.12.2014 року.

З огляду на, що посилання відповідача на вказану обставину, як на підставу відмови позивачу у підвищені її розміру пенсії за віком, є необґрунтованим.

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чибездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує протии адміністративного позову.

Оскільки, відповідачем не було доведено належним чином правомірність відмови у перерахунку пенсії позивачу з її відповідним підвищенням, в той час як позивач довів обґрунтованість позову, такий позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 69, 71,72, 159-163, 183-2, 186 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2, згідно ч.3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із встановленням підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону та здійснити її виплату починаючи з 29.05.2017 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя