
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
14 листопада 2017 року
справа № 804/2231/17
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Дурасової Ю.В.
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Царичанського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 травня 2017 по справі № 804/2231/17 за позовом Царичанського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Царичанської районної державної лікарні ветеринарної медицини, про стягнення заборгованості з відшкодування пенсій, призначених на пільгових умовах,-
в с т а н о в и л а:
У квітні 2017 року УПФУ в Царичанському районі Дніпропетровської області звернулось до суду з позовом до Царичанської районної державної лікарні ветеринарної медицини (далі по тексту – відповідач), в якому просило стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 22560,11 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.04.2017 року замінено позивача по справі з УПФУ в Царичанському районі Дніпропетровської області на правонаступника Царичанське об’єднане УПФУ Дніпропетровської області (далі по тексту – позивач).
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.05.2017 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Царичанське об’єднане УПФУ Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтовувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт вказує, що на відповідача, як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування покладено обов’язок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії по пенсіонерах, які є колишніми працівниками лікарні з різною часткою стажу відпрацьованого на підприємстві, незалежно від форми власності. Підприємства та організації зобов’язані вносити до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах, платниками є суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи, фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, будь-яких виключень законодавством не передбачено.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог виходив з того, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів «а», «б» - «з» частини 1 ст. 13 Закону № 1788-XII за списком №1 та списком №2, покриваються підприємствами та організаціями, на яких працювали такі особи. При цьому підприємства, установи та організації звільняються від відшкодування витрат на доставку та виплату пенсій за умови, якщо вони фінансуються або дотуються за рахунок бюджету. Суд першої інстанції вказував, що Царичанська районна державна лікарня ветеринарної медицини є державною установою, яка фінансується за рахунок бюджету, тому відповідач звільнений від відшкодування витрат на доставку та виплату пенсій, що в даному випадку свідчить про відсутність підстав для стягнення таких витрат у примусовому порядку.
Матеріалами справи встановлено, що Царичанська районна державна лікарня ветеринарної медицини є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зареєстроване в Царичанському об’єднаному УПФУ Дніпропетровської області.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» сума заборгованості відповідача перед по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах за Списком № 2 становить 22560,11 грн.
Встановлено, що Царичанське об’єднане УПФУ Дніпропетровської області звернулось до Царичанської районної державної лікарні ветеринарної медицини з листом від 27.01.2017 року № 462/04/08 щодо сплати заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій, де вказувало, що за 2016 рік сума по відшкодуванню становить 19307,96 грн., починаючи з січня 2017 року щомісячний розмір фактичних витрат становить 1084,05 грн., що необхідно сплачувати щомісяця до 25 числа поточного року.
В матеріалах справи наявне поштове повідомлення та лист від 13.01.2017 року № 638/09/09, якими підтверджується обізнаність відповідача про розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суму витрат, листом направлялись акти звірки.
Відповідно до листа № 28 від 28.02.2017 року, Царичанська районна державна лікарня ветеринарної медицини повідомила про відмову відшкодовувати вищевказану суму коштів, з підстав, що є установою, яка фінансується з державного бюджету.
Згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно п. 2.1, п. 6.1, п. 6.4, п. 6.7 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» страхувальники: роботодавці: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Колегія суддів зазначає, що у відповідача існує обов’язок по відшкодуванню понесених пенсійним органом витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій, призначених відповідно Списку №2, що зокрема передбачено діючими нормами пенсійного законодавства. Позивачем документально підтверджено здійснення таких витрат.
Колегія суддів зазначає, що підприємства та організації, незалежно від форми власності та шляхів фінансування, з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на виробництвах, роботах, професіях, посадах затверджених Кабінетом Міністрів України. Законодавчою нормою, яка регулює спірні правовідносини не передбачено винятку щодо звільнення установ з бюджетною формою фінансування від відшкодування витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій, призначених відповідно Списку №2.
Станом на час звернення позивача до суду у квітні 2017 року Царичанська районна державна лікарня ветеринарної медицини мала борг по відшкодуванню понесених пенсійним органом витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій, призначених відповідно Списку №2, про існування боргу відповідачу відомо, що підтверджується матеріалами справи, такий борг є не сплаченим, а тому підлягає стягненню у судовому порядку.
Аналізуючи вищевказані обставини справи та законодавство, що регулює спірні правовідносини, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ст.205, ст.207 КАС України, колегія суддів,-
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Царичанського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 травня 2017 по справі № 804/2231/17 – скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги Царичанського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Царичанської районної державної лікарні ветеринарної медицини, про стягнення заборгованості з відшкодування пенсій, призначених на пільгових умовах – задовольнити.
Стягнути з Царичанської районної державної лікарні ветеринарної медицини на користь Царичанського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області заборгованість з відшкодування пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 22560,11 грн. (двадцять дві тисячі п’ятсот шістдесят гривень 11 копійок).
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України відповідно до ст.ст. 211-212 КАС України.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Ю.В. Дурасова