Постанова № 70239970, 14.11.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.11.2017
Номер справи
826/3751/17
Номер документу
70239970
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

14 листопада 2017 року №826/3751/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Літвінової А.В., суддів Аблова Є.В., Мазур А.С., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Цехаве корм ЛТД"до третя особа Державної фіскальної служби України, Державна податкова інспекція у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Цехаве корм ЛТД" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної фіскальної служби України, третя особа - Державна податкова інспекція у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, у якій просить суд:

1) визнати протиправним неприйняття Державною фіскальною службою України податкових накладних від 21.04.2016 №383, від 04.05.2016 №326, від 03.06.2016 №334, від 29.07.2016 №340, від 01.08.2016 №351 для реєстрації їх в Єдиному реєстрі податкових накладних;

2) зобов'язати Державну фіскальну службу України визнати податкові накладні від 21.04.2016 №383, від 04.05.2016 №326, від 03.06.2016 №334, від 29.07.2016 №340, від 01.08.2016 №351 зареєстрованими з дати коли вони були надіслані для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме, 01.02.2017.

Позовні вимоги мотивовані тим, що зазначені у квитанціях №1 підстави відмови у реєстрації податкових накладних не передбачені пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, а тому такі дії з неприйняття підлягають визнанню протиправними, а податкові накладні реєстрації.

Відповідач проти позовних вимог заперечував, зазначивши, що податкові накладні та/або розрахунки коригування можуть бути зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою їх складання, або протягом 180 календарних днів з дати їх складання за умови застосування штрафних санкцій, визначених статтею 1201 Податкового кодексу України, а враховуючи, що подані позивачем податкові накладні не були зареєстровані протягом 15 календарних днів, а передбачені статтею 1201 Податкового кодексу України штрафні санкції не сплачені, то у контролюючого органу були відсутні підстави для реєстрації таких податкових накладних.

Розгляд справи здійснено в письмовому провадженні відповідно до приписів частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Товариством з обмеженою відповідальністю "Цехаве корм ЛТД" направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкових накладних податкові накладні від 21.04.2016 №383, від 04.05.2016 №326, від 03.06.2016 №334, від 29.07.2016 №340, від 01.08.2016 №351.

Однак, квитанціями №1 від 01.02.2017 Державна фіскальна служба України відмовила у прийнятті вказаних податкових накладних з тих підстав, що порушено вимоги пункту 120.2 статті 120 Податкового кодексу України, а саме: дата реєстрації не може перевищувати 180 календарних днів з дати складання. Податкову накладну виписано за минулий період (286 днів від дати реєстрації).

Позивач не погоджуючись із вказаними діями відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Таким чином, реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг, а на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, покладено обов'язок прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), встановлено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341) (далі - Порядок №1246).

Пунктом 1 Порядку №1246 (в редакції на момент подання податкових накладних до реєстрації) передбачено, що подання податкової накладної та/або розрахунку коригування ДФС в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого в установленому порядку.

Пункт 2 Порядку №1246 передбачає, що внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1246 постачальник (продавець) складає податкову накладну та/або розрахунок коригування у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому в установленому порядку, з використанням спеціалізованого програмного забезпечення.

Згідно пункту 6 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" та "Про електронні документи та електронний документообіг". Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Як передбачено пунктом 7 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація.

Згідно пункту 9 Порядку №1246 причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Колегія суддів вважає, що визначений пунктом 9 Порядку №1246 перелік підстав для відмови у реєстрації податкової накладної в Реєстрі є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню чи доповненню на розсуд контролюючого органу.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції на день складання податкових накладних) реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до пункту 1201.2 статті 1201 Податкового кодексу України, відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.

Як вбачається з матеріалів справи, відмова контролюючого органу у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з виявленням помилки: "Порушено вимоги пункту 120.2 статті 120 Податкового кодексу України, а саме: дата реєстрації не може перевищувати 180 календарних днів з дати складання. Податкову накладну виписано за минулий період (286 днів від дати реєстрації).".

Проте, така відмова не відповідає вимогам пункту 9 Порядку №1246.

Так, в пункті 120.2 статті 120 Податкового кодексу України зазначено, що невиконання платником податків вимог, передбачених абзацами третім - п'ятим пункту 50.1 статті 50 цього Кодексу, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 відсотків від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов'язання (недоплати). При самостійному донарахуванні суми податкових зобов'язань інші штрафи, передбачені цією главою Кодексу, не застосовуються.

Пунктом пункту 1201.2 статті 1201 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин передбачено, що відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Реєстрі протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.

Аналіз вказаної норми дає підстави дійти висновку, що зазначеною нормою встановлено відповідальність за відсутність реєстрації, а не строки такої реєстрації та підстави для відмови в реєстрації податкових накладних.

Крім зазначеного колегія суддів враховує наступне.

Згідно з пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Реєстрі податковими накладними/розрахунками коригування.

При цьому якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Реєстрі, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Реєстрі з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за той звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування в Реєстрі, але не пізніше, ніж через 365 календарних днів з дати їх складення.

Таким чином, колегія суддів вважає, що платник податку має право зареєструвати в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування протягом 365 календарних днів з дати їх складання, а норми статті 1201 Податкового кодексу України лише встановлюють відповідальність платника податку за відсутність реєстрації в Реєстрі податкових накладних та/або розрахунку коригування до них протягом певного періоду з дати їх складання.

Аналогічну позицію Міністерство фінансів України висловило у листі від 30.03.2016 №31-11120-09-10/9133.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно і всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 11, 69, 70, 71, 94, 128 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним неприйняття Державною фіскальною службою України податкових накладних від 21.04.2016 №383, від 04.05.2016 №326, від 03.06.2016 №334, від 29.07.2016 №340, від 01.08.2016 №351 для реєстрації їх в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України визнати податкові накладні від 21.04.2016 №383, від 04.05.2016 №326, від 03.06.2016 №334, від 29.07.2016 №340, від 01.08.2016 №351 зареєстрованими з дати коли вони були надіслані для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме, 01.02.2017.

Присудити на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Цехаве корм ЛТД" здійснені судові витрати у розмірі 3 200 грн. (три тисячі двісті гривень), які підтверджені платіжним дорученням від 06.03.2017 №1177, за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Літвінова А.В.

Судді Аблов Є.В.

Мазур А.С.