Постанова № 70239754, 08.11.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.11.2017
Номер справи
826/738/17
Номер документу
70239754
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2017 року м. Київ № 826/738/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І., суддів Качура І.А., Федорчука А.Б., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України,

третя особа: Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва (далі - суд) звернулася ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку/відповідач), третя особа - Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із урахуванням складових заробітної плати та зобов'язання відповідача видати дану довідку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не погоджується з вказаними діями відповідача, оскільки, на її думку, відмова відповідача, що призвела до подальших оскаржуваних дій, не відповідає діючому чинному законодавству та порушує конституційне право неповнолітньої дитини на пенсійне забезпечення. Окрім цього, позивач зазначив, що роз'яснення пенсійного забезпечення не входить до компетенції відповідача.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, в матеріалах справи містяться письмові заперечення на позовну заяву, в яких останній зазначає, що ним прийнята відмова позивачу з підстав правомірності.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про день, час та місце розгляду повідомлений належим чином.

Крім цього, в даному судовому засіданні позивачем було заявлено усне клопотання про зміну прізвища з ОСОБА_1 на ОСОБА_1, про що на підтвердження позивачем було надано оригінали документів для огляду. Заслухавши думку учасників по справі, суд бере до уваги дані зміни.

Враховуючи викладене та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у судовому засіданні від 15.03.2017 року судом, згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 - покійний чоловік позивача, працював 11 років (1994-2005рр.) на посаді провідного спеціаліста в Департаменті Міністерства економіки України (згідно Указу Президента України №689/2013 від 18 грудня 2013 року, правонаступник - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України). Після смерті ОСОБА_3, згідно Закону України «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ), його спільній з позивачкою неповнолітній дитині, призначено пенсію по втраті годувальника

Відповідно до наданих доказів, ОСОБА_1 04.07.16р., 12.08.16р. та 12.10.16р. звернулась із заявою до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в якій просила надати довідку про заробітну плату померлого ОСОБА_3 за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року, для подальшого вирішення питання щодо перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника неповнолітній ОСОБА_4, що подається для перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів згідно Постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Листом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 18.07.2016 року №2102-13/22153-09 зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни, зокрема до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», відповідно до яких вилучено пункт 4 щодо порядку обчислення заробітної плати під час проведення перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати іншим пенсіонерам на підставі документів, виданих на час перерахунку, виходячи із суми заробітної плати, яку отримує працюючий державний службовець на відповідній посаді відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, а тому підстав для оформлення довідки про заробітну плату у позивача не має. Проте, у додаток до даного листа позивачу надано довідку за №2102-13/424 від 15.07.2016 року довільної форми про заробітну плату померлого чоловіка. Вказана довідка містила лише загальні відомості без розшифрування.

В подальших листах на звернення позивача від 31.08.2016 року №2102-13/27931-09, від 02.11.2016 року №2102-13/35119-09 відмовлено у наданні довідки, посилаючись на відсутність у позивача законних підстав для отримання зазначеної довідки, а також у зв'язку із скасуванням норм, що встановлювали форму такої довідки.

Позивач вважає відмову у наданні їй довідки протиправною, а тому звернулась до суду із даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходить із наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, яка була чинною станом на 2005 рік, передбачалось, що у разі смерті особи у період перебування на державній службі за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям - незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого годувальника), призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням норм частини п'ятої цієї статті, а на двох і більше членів сім'ї - 90 відсотків. До непрацездатних членів сім'ї належать особи, зазначені у статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. Діти, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Згідно, ч. 1 ст. 38 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.

Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною станом на 2005 рік, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) передбачено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону №108/95-ВР).

Згідно з статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування й вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.

У свою чергу, згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Так, Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).

У п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №22-1 від 25.11.2005 року закріплено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

На момент подання позивачем заяви про видачу довідки про заробітну плату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 30.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено норму, що визначала порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Проте, п. 5 вказаної Постанови передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Вказана постанова Кабінету Міністрів України №865 від 30.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не виключала права позивача на отримання довідки про заробітну плату, яку одержує державний службовець на відповідній посаді.

Разом з тим, у виданій позивачу довідці від 15.07.2016 року №2102-13/424 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію зазначено лише загальні відомості без розшифрування. Відтак, суд вважає за необхідне зазначити, що у виданій вищевказаній довідці не зрозумілі загальні відомості без розшифрування складових заробітної плати, форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670».

Враховуючи наведені фактичні обставини справи суд приходить до переконання, що наявні достатні правові підстави для відновлення порушеного права позивача на отримання такої довідки за формою, затвердженою вказаним нормативно-правовим актом із зазначенням достовірних відомостей щодо складових заробітної плати.

Разом з тим, судом не приймаються до уваги посилання представника Мінекономрозвитку на те, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», то з 01.12.2015 року відсутні підстави та механізм проведення перерахунку пенсій непрацюючим пенсіонерам, призначених у відповідності до Закону №3723-XII, з огляду на наступне.

Так, у відповідності до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року №28-2 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за №41/26486 одним із основних завдань управління Фонду є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій.

Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.

У свою чергу Міністерство економічного розвитку і торгівлі України не наділено правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку.

Разом з тим, зазначаючи про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до Закону №3723-XII, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України фактично перебрало на себе повноваження органів Пенсійного фонду України, що, у відповідності до чинного законодавства України, є недопустимим.

При цьому, суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» є підзаконним нормативно - правовим актом.

У свою чергу, порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців були визначені Законом №3723-XII (у редакції станом на 01.12.2015 року).

Разом з тим, виходячи із загальних засад права, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки останній має вищу юридичну силу.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проте, обґрунтованих доводів того, що довідку на запит позивача неможливо видати з об'єктивних причин, відповідачем до суду не надано.

За змістом ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч зазначеним вимогам відповідач не надав доказів правомірності своїх дій, які становлять предмет оскарження по даній адміністративній справі.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 69-71, 86, 98, 128, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Міністерства економіки і розвитку України щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату померлого ОСОБА_3, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 із достовірними показниками заробітної плати працюючого, за аналогічною посадою державного службовця в Міністерстві економіки і розвитку України.

3. Зобов'язати Міністерство економіки і розвитку України видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату померлого ОСОБА_3, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 із достовірними показниками заробітної плати працюючого, за аналогічною посадою державного службовця в Міністерстві економіки і розвитку України.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.І. Келеберда

Судді І.А. Качур

А.Б. Федорчук