ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Львів, вул. Чоловського, 2
Справа 2а-7427/09/1370
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2009 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дак Т.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом Мостиського районного центру зайнятості (81300, Львівська область, м. Мостиська, вул. Міцкевича, 2а, р/р 37171971900252 УДК у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 23968201) до відповідача Мостиського ВАТ «Агросервіс» (Львівська область, Мостиський район, м. Судова Вишня, вул. Яворівська, 5, р/р 26003303341 у Мостиському відділенні Ощадбанку, МФО 385208, ЄДРПОУ 05489879) про стягнення заборгованості до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
За участю представника позивача Кірш Х.В.
в с т а н о в и в:
16.11.2009 року позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на користь Мостиського районного центру зайнятості суму несплачених страхових внесків на випадок безробіття у розмірі 125,72 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Мостиським ВАТ «Агросервіс» не сплачено вказані в розрахунках суми страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття.
Представник позивача, Львівського міського центру зайнятості, в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини зазначені у позовній заяві, та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач явку повноважного представника не забезпечив, письмових заперечень проти позову не надав, а тому суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст. 71 КАС України.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідач зареєстрований у Мостиському районному центрі зайнятості як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття.
Наявність у відповідача заборгованості щодо сплати внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Фонд) підтверджується розрахунковою відомістю за ІІІ квартал 2009 року та розрахунком позовних вимог (в матеріалах справи). Позивач просить стягнути 125,72 грн.
Відповідно до ч.2 ст.38 Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (надалі - Закон) не сплачені у визначені терміни страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Разом з тим, з 01.04.01р. вказана норма не діє, оскільки суперечить Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Термін давності у разі стягнення до Фонду страхових внесків, пені та фінансових санкцій не застосовується (п. 2 ст. 38 Закону).
Ст. 39 Закону України від 02.03.00р. № 1533-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Мостиський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та діє відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення», «Про державну службу» та Положення про Державну службу зайнятості.
Відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування врегульовані Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - Основи), прийнятими 14.01.98р., які набули чинності відповідно до ст.32 Основ з моменту їх опублікування, тобто з 19.02.98р.
Одним із видів загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до ст. 4 Основ є страхування на випадок безробіття.
Відносини, що виникають із загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, станом на сьогоднішній день регламентуються нормами Закону України від 02.03.00р. № 1533-ІП "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно з ч.1 ст.3 Закону, законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тобто відносини у сфері соціального страхування на випадок безробіття врегульовані спеціальним законодавством.
В силу п.2 розділу 8 Закону до приведення законодавства у відповідність з цим Законом, закони і інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону; згідно ж з п.4 Закону Кабінету Міністрів України доручено в шестимісячний термін з дня опублікування цього Закону підготувати і подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом.
Таким чином, з моменту набуття законної сили (чинності) вищезазначеним Законом з 01.01.01р. не діють норми Закону України від 25.06.91р. № 1251-ХІІ "Про систему оподаткування" в частині, що йому суперечать, хоча зміни до Закону України "Про систему оподаткування", якими п. 16 ч.1 ст.14 виключено, внесені лише Законом України від 16.01.03р. № 429-IV "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування". Враховуючи вищенаведене, з 01.01.01р. страхові внески на випадок безробіття не входять в систему оподаткування і не можуть бути стягненні в іншому порядку, аніж це передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Відповідно до пп.2 п.2 ст.35 Закону працедавці зобов'язані своєчасно сплачувати страхові внески у розмірах, встановлених Законом України від 11.01.01р. № 2213-ІІІ "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (із змінами та доповненнями).
Порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Інструкція), затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000р. № 339 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.01р. за № 30/5221).
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок (п.7.1. Інструкції).
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Мостиського ВАТ «Агросервіс» (Львівська область, Мостиський район, м. Судова Вишня, вул. Яворівська, 5, р/р 26003303341 у Мостиському відділенні Ощадбанку, МФО 385208, ЄДРПОУ 05489879) на користь Мостиського районного центру зайнятості (81300, Львівська область, м. Мостиська, вул. Міцкевича, 2а, р/р 37171971900252 УДК у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 23968201) суму несплачених страхових внесків на випадок безробіття у розмірі 125,72 грн. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 04.12.2009 року.
Суддя (підпис) В.М. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Сакалош