Постанова № 70237828, 15.11.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2017
Номер справи
805/2853/17-а
Номер документу
70237828
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2017 р. Справа № 805/2853/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1

ОСОБА_2

до відповідача ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного

управління ДФС у Донецькій області

про зобовязання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобовязання внести зміни до трудової книжки, а саме, зробити запис про присвоєння рангу інспектора податкової та митної справи ІІ рангу у звязку з призначенням на посаду заступника начальника юридичного відділу ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області.

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, як важає позивач, при внесенні запису до трудової книжки про призначення його на посаду заступника начальника юридичного відділу ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області відповідачем неправомірно не внесений запис щодо присвоєння ІІ рангу інспектора податкової та митної справи.

Зазначає, що зазначена обставина призвела до негативних наслідків при визначенні позивачу рангу державного службовця в органах Національної поліції України, в яких він на даний час проходить службу.

Враховуючи викладене, просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 06.09.2017 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучене ОСОБА_4 управління ДФС у Донецькій області.

04.10.2017 року позивач надав заяву про збільшення позовних вимог, в якій просив зобовязати відповідача внести зміни до трудової книжки та зробити запис про присвоєння рангу інспектора податкової та митної справи І рангу у звязку з призначенням на посаду заступника начальника юридичного відділу ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області (а.с. 29).

В запереченнях на позовну заяву відповідач та третя особа вказали на її безпідставність та зазначили, що у спірних взаємовідносинах відсутні правові підстави для внесення змін до трудової книжки щодо внесення данних про присвоєння позивачу чергового рангу, оскільки за даними АІС «DPS PRO 7» ОСОБА_1 наказом ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ ДСФ у Донецькій області від 10.02.2015 року №13-о призначений на посаду заступника начальника юридичного відділу ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області, чергове звання інспектора податкової та митної справи ІІ рангу йому присвоєно не було.

Вказують на те, що у ОСОБА_3 ОДПІ, також, відсутні відомості про наявність подання та наказу про присвоєння ОСОБА_1 чергового звання.

З наведеного відповідачем та третьою особою зроблений висновок про відсутність правових підстав для здійснення позивачу запису в трудовій книжці про присвоєння чергового спеціального звання без наявності відповідних документів.

Враховуючи наведене, просять в задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник третьої особи у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без участі його представника в порядку письмового провадження.

Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, суд розглядає справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заперечень, суд з'ясував наступні обставини справи.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. А. Куїнджи, б. 37, кв. 45, ІПН НОМЕР_1, НОМЕР_2 (а.с. 11).

Згідно наказу від 14.11.2012 року № 152-о ОСОБА_1 прийнятий, як такий, що пройшов конкурс, на посаду державного податкового інспектора юридичного відділу ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області, про що зроблений запис у трудовій книжці (а.с. 6-10).

30.12.2013 року ОСОБА_1 присвоєне спеціальне звання «інспектор податкової та митної справи ІІІ рангу», про що винесений наказ ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області № 138-о.

10.02.2015 року ОСОБА_1 призначений із кадрового резерву на посаду заступника начальника юридичного відділу, про що винесений наказ ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області № 13-о та внесений запис до трудової книжки.

04.08.2015 року у звязку з реорганізацією ДПІ у Ворошиловському районі ГУ Міндоходів у Донецькій області шляхом приєднання до ДПІ у Ворошиловському районі ГУ ДФС у Донецькій області, ОСОБА_1 призначений в порядку переведення як такий, що успішно пройшов стажування, на посаду заступника начальника юридичного відділу, про що винесений наказ № 1-о та внесений запис до трудової книжки.

15.06.2017 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_3 ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області з заявою про внесення змін до трудової книжки стосовно внесення запису про присвоєння йому ІІ рангу інспектора податкової та митної служби у звязку з призначенням на посаду заступника начальника юридичного відділу ДПІ.

Листом від 14.07.2017 року № 24812/8/05-19-04-01 Маріупільська ОДПІ ГУ ДФС повідомила ОСОБА_1, що накази з особового складу ДПІ у Ворошиловському районі ГУ ДФС у Донецькій області на відповідальне зберігання до ОСОБА_3 ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області не передавались, тому у ОСОБА_3 ОДПІ відсутні правові підстави для внесення запису до трудової книжки (а.с. 12-13).

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач просить зобовязати відповідача внести відповідний запис до трудової книжки.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Згідно ст. 1 Закону України «Про державну службу» державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій.

Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо повязані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно п. 342.4. ст. 342 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Таким чином, позивач у справі особа, яка є державним службовцем, має відповідні службові повноваження, тобто, перебуває на публічній службі.

Питання, повязані з порядком ведення трудових книжок, їх зберігання, виготовлення, постачання і обліку, регулюються Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110.

За загальними правилами, визначеними зазначеною Інструкцією, відповідач у справі - державний орган, на якого чинним законодавством покладений обовязок щодо ведення трудових книжок працівників, які працюють у такому органі.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про державну службу» прийняття на державну службу, просування по ній службовців, стимулювання їх праці, вирішення інших питань, пов'язаних із службою, проводиться відповідно до категорій посад службовців, а також згідно з рангами, які їм присвоюються.

Згідно п. 343.1 ст. 343 Податкового кодексу України посадовим особам контролюючих органів присвоюються такі спеціальні звання:

головний державний радник податкової та митної справи;

державний радник податкової та митної справи I рангу;

державний радник податкової та митної справи II рангу;

державний радник податкової та митної справи III рангу;

радник податкової та митної справи I рангу;

радник податкової та митної справи II рангу;

радник податкової та митної справи III рангу;

інспектор податкової та митної справи I рангу;

інспектор податкової та митної справи II рангу;

інспектор податкової та митної справи III рангу;

інспектор податкової та митної справи IV рангу;

молодший інспектор податкової та митної справи.

Згідно п. 1 Положення про спеціальні звання посадових осіб органів доходів і зборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року № 839, це Положення визначає перелік спеціальних звань, які присвоюються посадовим особам органів доходів і зборів, перелік посад та граничних звань за такими посадами.

Пунктом 2 Положення передбачено, що спеціальні звання присвоюються посадовим особам органів доходів і зборів, які забезпечують виконання завдань зазначених органів, визначених законами, а також здійснюють організаційне, юридичне, кадрове, фінансове, матеріально-технічне забезпечення діяльності таких органів.

Відповідно до п. 3 Положення посадовим особам органів доходів і зборів присвоюються такі спеціальні звання:

1) головний державний радник податкової та митної справи;

2) державний радник податкової та митної справи I рангу;

3) державний радник податкової та митної справи II рангу;

4) державний радник податкової та митної справи III рангу;

5) радник податкової та митної справи I рангу;

6) радник податкової та митної справи II рангу;

7) радник податкової та митної справи III рангу;

8) інспектор податкової та митної справи I рангу;

9) інспектор податкової та митної справи II рангу;

10) інспектор податкової та митної справи III рангу;

11) інспектор податкової та митної справи IV рангу;

12) молодший інспектор податкової та митної справи.

Згідно п. 4 Положення спеціальні звання присвоюються посадовим особам органів доходів і зборів відповідно до займаних посад у межах переліку посад згідно з додатком, крім тих, які присвоюються Президентом України.

Процедуру присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів та осіб, уповноважених їх присвоювати, визначає Порядок присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року № 839.

Пунктом 7 Порядку передбачено, що посадовій особі органу доходів і зборів у разі призначення на вищу посаду спеціальне звання присвоюється на два ступеня нижче граничного звання за посадою.

Як зазначалось раніше, наказом від 04.08.2015 року № 1-о у звязку з реорганізацією ДПІ у Ворошиловському районі ГУ Міндоходів у Донецькій області шляхом приєднання до ДПІ у Ворошиловському районі ГУ ДФС у Донецькій області позивач призначений на посаду заступника начальника юридичного відділу, при цьому спеціальне звання останньому присвоєно не було.

Згідно п. 2 Порядку посадовим особам органів доходів і зборів спеціальні звання присвоюються:

головного державного радника податкової та митної справи - Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України;

державного радника податкової та митної справи I-III рангу - Президентом України за поданням ОСОБА_4 ДФС;

радника податкової та митної справи I - III рангу, спеціальні звання інспекторів податкової та митної справи I - IV рангу та молодшого інспектора податкової та митної справи - ОСОБА_4 ДФС, керівниками територіальних органів ДФС посадовим особам органів ДФС, які призначаються ними на посаду. Форма подання про присвоєння спеціальних звань особами, зазначеними у цьому абзаці, визначається ДФС.

Як встановлено судом та не спростовано позивачем, відповідне подання та наказ про присвоєння вищого рангу стосовно ОСОБА_1 не видавались.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Позивачем не надані суду докази оскарження дій або бездіяльності відповідача щодо відсутності подання та наказу про присвоєння йому відповідного рангу державного службовця.

Відповідно до п. 1.1 Інструкції № 58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.

Згідно п. 14 Порядку присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року № 839, про присвоєння та позбавлення спеціального звання робиться відповідний запис в особовій справі та трудовій книжці посадової особи органу доходів і зборів.

За правилами, визначеними пунктом п. 2.4 Інструкції № 58, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що відповідне подання та наказ про присвоєння позивачу вищого рангу державного службовця не видавались, доказів оскарження дій або бездіяльності державного органу в цій частині не надані, суд вважає, що позивач передчасно звернувся до адміністративного суду з позовною заявою, яка містить вимоги про внесення змін до трудової книжки, та у відповідача відсутні правові підстави для внесення змін до трудової книжки стосовно призначення позивачу такого рангу без наявності відповідних документів.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 1 статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суд вважає, що відповідачем надані належні докази відсутності правових підстав для внесення змін до трудової книжки стосовно призначення позивачу вищого рангу державного службовця без наявності відповідних документів, тому підстав для задоволення позовних вимог не вбачається.

Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2017 року складає 1600 грн.

З аналізу наведених норм вбачається, що за подання до адміністративного суду даного адміністративного позову з вимогами немайнового характеру позивачу необхідно було сплатити судовий збір в розмірі 640 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки в задоволені позовних вимог відмовлено у повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України (на рахунок Донецького окружного адміністративного суду) судовий збір в розмірі 640 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про судовий збір», Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», ст. 2, ст. 3, ст. 7 - 15, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 128, ст. 158 - 163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

В задоволені адміністративного позову ОСОБА_5 до ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 управління ДФС у Донецькій області про зобовязання внести зміни до трудової книжки, а саме, зробити запис про присвоєння рангу інспектора податкової та митної справи І рангу у звязку з призначенням на посаду заступника начальника юридичного відділу ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. А. Куїнджи, б. 37, кв. 45, ІПН НОМЕР_1, НОМЕР_2 на користь Державного бюджету України (отримувач коштів Словянське УК/м. Словянськ/22030101; р/р отримувача 31214206784075; банк отримувача ГУДКCУ у Донецькій області; МФО банку 834016; ЄДРПОУ отримувача 37803368; Призначення платежу: *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд) судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок) грн.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Давиденко Т.В.