
Справа №592/11513/17
Провадження №2-а/592/608/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого-судді Труханової Л.М.,
за участі секретаря-Сахненко О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчини дії,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом та свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером УМВС України в Сумській області. Пенсія йому призначена за вислугу років згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ». У зв’язку зі скасуванням ЗУ «Про міліцію» та набранням чинності ЗУ «Про Національну поліцію» виникло питання щодо долі його міліцейської пенсії у зв’язку з тим, що пенсія нарахована з розмірів грошового забезпечення неіснуючої на теперішній час міліції. Постановою КМУ №988 від 11.11.2015 р. були затверджені нові розміри грошового забезпечення поліцейських. Отже, він отримав ще й право на перерахунок пенсії з усіх розмірів та видів грошового забезпечення поліції. До відповідача надійшла довідка №11/139-792 (2008) від 19.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, де вказано, що відповідно до ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988, наказу МВС від 06.04.2016 р. №260 розмір його грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 р. за посадою начальника ІВС Сумського міського УМВС в Сумській області /начальник ізолятора/ становить 7190,38 грн. 15.09.2017 р. він звернувся з заявою до ГУ ПФУ в Сумській області про перерахунок пенсії та йому було надано відповідь про відмову його законних вимог, спираючись на відсутність коштів в Державному бюджеті України. У зв’язку з цим, просить суд визнати незаконною відмову ГУ ПФУ в Сумській області зробити перерахунок та виплату йому пенсії, нарахованої з урахуванням грошового забезпечення поліції відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; зобов’язати ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок розміру його пенсії за період з 01.01.2016 р. з урахуванням довідки Міністерства внутрішніх справ України відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; зобов’язати ГУ ПФУ в Сумській області проводити виплати пенсії згідно довідки Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку виплати пенсії відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та зобов’язати виплатити пенсію за минулий час з компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії відповідно до вимог ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ЗУ «Про компенсацію громадянами втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати».
Позивач ОСОБА_1, у судове засідання не з’яивився, надав до суду заяву, в якій справу просить розглядати без його участі, позов підтримує.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, ОСОБА_2, в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що головне управління вважає позовні вимоги ОСОБА_1 передчасними. Довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області у травні 2017 р. Зазначила, що оскільки, відповідно до ст.8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб» виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, то перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вимогу позивача про виплату компенсації за несвоєчасну виплату пенсії вважає необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам законодавства.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області з 01.01.2007 року як отримувач пенсії за вислугу років на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
15.09.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 р. (а.с.6).
Листом від 28.09.2017 р. №674/К-11 на вказане звернення Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки відповідно до ст.8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.7).
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 р.) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно з Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 р. № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію»,- пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 р. № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988.
Щодо обов’язку відповідача здійснити перерахунок пенсії, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок), пунктом 1 якого встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктами 2, 3 Порядку передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, виходячи з наведеного, зазначеним Порядком встановлена наступна послідовність дій: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
До відповідача надійшов лист Пенсійного фонду України від 28.03.2017 р. № 9493/02-23 з інформацією про отримання повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України про необхідність здійснення перерахунку пенсії згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 р. № 988 з 01.01.2016 р. на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м.Київі (а.с.21).
Як вбачається з заперечення, наданого відповідачем, довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області ще в травні 2017 р.
Отже, у відповідача була наявна інформація та довідка, яка необхідна для вирішення питання про перерахунок пенсії, разом з тим, станом на час вирішення справи в суді жодних доказів здійснення перерахунку пенсії шляхом видачі відповідного розпорядження пенсійним органом надано не було.
Таким чином, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2016 р., суд приходить до висновку про неправомірність відмови відповідача у перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016 р.
З огляду на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог в частині визнання неправомірними дій відповідача та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 р.
Разом з тим, суд не враховує доводи відповідача про те, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає такої підстави для відмови у приведенні пенсійних виплат у відповідність до Закону за вказаних обставин.
Також, суд вважає, що не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача про зобов’язання відповідача проводити виплати пенсії згідно наданої довідки про розмір грошового забезпечення оскільки, дані вимоги фактично заявлені на майбутнє та не відновлюють у повній мірі порушені права та інтереси позивача у сфері пенсійного забезпечення в разі подальших змін у складі грошового забезпечення відповідної категорії осіб.
В той же час позовна вимога позивача про виплату позивачеві компенсації за несвоєчасну виплату пенсії також не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",- нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати",- підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Статтею 2 вищевказаного Закону передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Оскільки на момент розгляду даного спору в суді не існує судового рішення, яке набрало законної сили та яке підтверджує той факт, що відповідач протиправно не перерахував розмір пенсії позивачеві, то вказана вимога позивача є передчасною, а тому суд відмовляє в її задоволенні.
Керуючись ст.ст. 2, 6 - 9, 11, 69 - 71, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р., суд,-
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчини дії задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розмірів грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 19.05.2017 за №11/139-792 (2008) та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції" і виплатити створену заборгованість.
В іншій частині вимог-відмовити.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови , згідно з ч.3 ст. 160 КАСУкраїни , апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Полний текст постанови суду виготовлений 10.11.2017.
Суддя Л.М. Труханова