
Справа № 522/16358/17
Провадження № 2а/522/1853/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частини)
09 листопада 2017 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Бойчука А.Ю.
при секретарі Іскрич В.В.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДМС в Одеській області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,--
ВСТАНОВИВ:
На підставі вищевикладеного та керуючись: ст. 2, 6-9, 17, 18, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДМС в Одеській області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: А.Ю. Бойчук
Справа № 522/16358/17
Провадження № 2а/522/1853/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2017 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Бойчука А.Ю.
при секретарі Іскрич В.В.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДМС в Одеській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,--
ВСТАНОВИВ:
31.08.2017 року до Приморського районного суду м. Одеси звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління ДМС в Одеській області, згідно якої просив:
- визнати неправомірною відмову Головного управління ДМС в Одеській області в оформленні, ОСОБА_1, паспорт громадянина України для виїзду за кордон на пільгових умовах.
- зобов'язати Головне управління ДМС в Одеській області оформити ОСОБА_1, паспорт громадянина України для виїзду за кордон безкоштовно.
При цьому посилаючись на те, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, інвалід війни II групи. З метою отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон подав до головного управління ДМС в Одеський області відповідну заяву разом з усіма необхідними документами, у тому числі посвідчення інваліда війни, яке підтверджує інвалідність 2 групи позивача і право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. Не зважаючи на вищевикладене, позивачу було відмовлено в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон, у зв'язку з несплатою адміністративного збору.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовної заяви в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
За ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 р. н. є інвалідом війни II групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1. З метою отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон звернувся до головного управління ДМС в Одеський області.
08.06.2017 року до ГУ ДМС України в Одеській області надійшла заява про звільнення від сплати коштів за оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон як інваліду війни II групи».
За результатами розгляду заяви позивачу 22.06.2017 року надано відповідь на порушені в заяві питання, Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 № 3857-ХІІ громадянин України має право виїхати з України, крім випадків, передбачених цим Законом, та в'їхати в Україну. Документами, які надають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну, є, зокрема, паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон з біометричними даними регламентується Законом України «Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-УІ (далі - Закон № 5492). Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України» внесено зміни до Закону України «Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», який є базовим Законом, що визначає правові та організаційні засади видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи. Так зокрема, положення статті 20 Закону № 5492 викладено в новій редакції та передбачено, що за оформлення (у тому числі замість втрачених чи викрадених), обмін документів справляється адміністративний збір.
Розмір адміністративного збору за оформлення (у тому числі замість втрачених чи викрадених), обмін документів включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка та його персоналізації (абз. 1 ч. 1, абз. 2 ч. 2 ст. 20 Закону № 5492).
Згідно зі статтею 22 Закону № 5492 паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, за кордоном і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється: 1) в Україні -- розпорядником Реєстру; 2) за кордоном - ЗДУ.
Частиною другою Прикінцевих положень Закону № 5492 внесено зміни до законодавчих актів, зокрема: Бюджетного кодексу України (щодо зарахування плати за надання адміністративних послуг до доходів бюджету) та Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 № 7-93 «Про державне мито».
Оскільки отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон спрямовано на набуття права на виїзд з України і в'їзд в Україну, за змістом статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 року № 5203 оформлення та видача вказаного паспортного документу є адміністративною послугою, а територіальні органи та підрозділи ДМС України - суб'єктами надання даної послуги.
Відповідно до статті 5 Закону № 5203 виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються: 1) підстави для одержання адміністративної послуги; 2) суб'єкт надання адміністративної послуги та його повноваження щодо надання адміністративної послуги; 3) перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги; 4) платність або безоплатність надання адміністративної послуги, 5) граничний строк надання адміністративної послуги: 6) перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги.
Статтею 11 Закону № 5203 передбачено, що при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законом, справляється плата (адміністративний збір). Розмір плати за надання адміністративної послуги (адміністративного збору) і порядок її справляння визначаються законом з урахуванням її соціального та економічного значення. Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) зараховується до державного або відповідного місцевого бюджету. Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) вноситься суб'єктом звернення одноразово за весь комплекс дій та рішень суб'єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб'єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо).
Згідно з частиною другою статті 18 Закону № 5203 органи виконавчої влади, інші державні органи здійснюють закупівлю бланків для оформлення результатів надання адміністративних послуг (крім власних бланків цих органів) у державних підприємств, що входять до сфери управління Національного банку України. Закупівля товарів, робіт і послуг для надання адміністративних послуг здійснюється відповідно до Закону України "Про здійснення державних закупівель".
Частиною другою статті 20 Закону № 5203 передбачено, що до набрання чинності законом, що визначає перелік адміністративних послуг та розміри плати за їх надання (адміністративні збори), плата за надання адміністративних послуг (адміністративний збір) при зверненні за отриманням платних адміністративних послуг сплачується в порядку і розмірах, встановлених законодавством.
Пунктом 4 частини 3 Закону № 5203 установлено, що ціни на бланки документів, у тому числі суворого обліку, які використовуються органами виконавчої влади, іншими державними органами для оформлення результатів надання адміністративних послуг (крім, власних бланків цих органів), установлюються відповідно до вимог Закону України «Про ціни і ціноутворення». Постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 № 152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду - за кордон, його тимчасового затримання та вилучення» затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення.
Зазначену постанову розроблено та прийнято відповідно до частини другої статті 15 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» та частини першої статті 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України».
Відповідно до пункту 35 Порядку № 152 для оформлення паспорта для виїзду за кордон особа подає: 1) паспорт громадянина України (для особи, яка досягла 14-річного віку та проживає в Україні); 2) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, - у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку. Якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру); 3) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, - у разі подання документів законним представником, крім випадків, коли законним представником є один із батьків; 4) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 5) у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 12- річного віку, або особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - може бути подано одну кольорову фотокартку розміром 10-15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування. Фотокартка повинна відповідати вимогам Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) Doc 9303.
Вищевказані положення законодавчих актів надають підстав стверджувати, що замовлення адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон не є обов'язковим для громадян України, Вказана послуга надається підрозділами ДМС України виключно на підставі відповідного волевиявлення громадян, які бажають отримати паспортний документ для виїзду за кордон. Враховуючи вимоги законодавства, замовник адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон сплачує: У разі оформлення протягом 20 робочих днів сума адміністративного збору складає 557 грн. 32 коп, у тому числі: вартість адміністративної послуги - 253 грн. (Постанова КМУ від 2 листопада 2016 р. № 770).
У свою чергу пунктом 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України» передбачено, що органи місцевого самоврядування можуть звільняти окремі категорії осіб від оплати вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, яка зараховується до місцевих бюджетів, а також приймати рішення про компенсацію таким категоріям осіб вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, вартості бланка документа, його персоналізашї, яка зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Крім того, відповідно до положень Бюджетного кодексу України плата за надання інших адміністративних послуг, що справляється за місцем надання послуг, зараховується до місцевих бюджетів.
Таким чином, органам місцевого самоврядування надано право звільняти окремі категорії осіб від оплати вартості адміністративної послуг за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін паспорта громадянина України, а також приймати рішення про компенсацію таким категоріям осіб вартості адміністративної послуги, вартості бланка документа, його персоналізації. Порядком № 152 передбачено, що рішення про оформлення та видачу особі паспорта для виїзду за кордон приймається територіальним органом або підрозділом ДМС чи дипломатичною установою України на підставі даних, отриманих з бази даних Реєстру (пункт 29).
Територіальний орган або підрозділ ДМС, а за кордоном - закордонна дипломатична установа України має право відмовити особі у видачі паспорта для виїзду за кордон (пункту 42), якщо. 1) особа не є громадянином України; 2) стосовно видачі паспорта для виїзду за кордон звернулася особа, яка не досягла 16-річного віку, або її законні представники/уповноважена особа, які не мають документального підтвердження повноважень на отримання паспорта для виїзду за кордон; 3) особа вже отримала два паспорти для виїзду за кордон, які є дійсними на день звернення (крім випадків, передбачених пунктом 22 цього Порядку); 4) заявник подав не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта для виїзду за кордон; 5) дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником.
Відповідно до пункту 43 Порядком № 152 у рішенні про відмову в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що Головне управління ДМС в Одеській області за результатами розгляду заяви від 08.06.2017 року позивачу в передбачений строк Законом України "Про звернення громадян" 22.06.2017 року надало обґрунтовану відповідь на порушені в заяві питання і роз'яснило право позивача на звернення до ГУ ДМС України в Одеській області для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у загальному порядку встановленому чинним законодавством України. Таким чином, з матеріалів справи не вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено відповідачем в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі на пільгових умовах.
Судом не встановлено неправомірності дій ГУ ДМС України в Одеській області.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до вимог ст.ст.2, 6 КАС України у порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушенні в майбутньому.
Відповідно до п.10.3 постанови пленуму ВАСУ від 20.05.2013 року №7 «Про судове рішення в адміністративній справі», резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Відповідно до статей 11, 71 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необгрунтованість та безпідставність вимог позивача, а тому позов є таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись: ст. 2, 6-9, 17, 18, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДМС в Одеській області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: А.Ю. Бойчук