
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/3183/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2017 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючого судді Коренюка В.П.,
при секретарі Мейнарович Л.А.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні у залі суду № 2 в місті Коростені Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій суб’єкта владних повноважень неправомірними щодо відмови у призначенні пенсії за віком та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій суб’єкта владних повноважень неправомірними щодо відмови у призначенні пенсії за віком та зобов'язання вчинити дії.
В обгрунтування вимог зазначив, що має статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 3-категорії. У травні 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", надавши при цьому ряд документів, які підтверджують факт його проживання на території радіоактивного забруднення. Відповідачем було відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком в зв'язку з тим, що відсутня основна (обов'язкова) умова проживання або роботи у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 1 січня 1993 року, крім того, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2014 року № 76, що набув чинності з 1 січня 2015 року виключено статтю 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка визначала правовий режим зони посиленого радіоактивного забруднення. Тому позивач просить визнати дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови призначені пенсії за віком протиправними та зобов'язати призначити пенсію відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29 травня 2017 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов просив задовольнити.
Представник відповідача подав до суду заперечення на позов, в якому просив відмовити в задоволенні вимог ОСОБА_1, оскільки позивач проживав в різних зонах радіоактивного забруднення, а діючим законодавством України не передбачено сумування періодів проживання при визначенні права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, врегульовані Конституцією України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'', який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Позивач ОСОБА_1 має статус потерпілого від аварії на ЧАЄС - 3 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії Б №572159, виданого 23 вересня 1994 року (а.с.5).
З довідки виданої виконкомом Коростенської міської ради № 134 від 8 червня 2016 року вбачається, що ОСОБА_1 проживав в зоні гарантованого добровільного відселення з 6 жовтня 1979 року по 18 листопада 1987 року та з 20 грудня 2013 року по 8 червня 2016 року (а.с.22).
Даними довідки виданої ПП "Коростенський житловий сервіс № 5" № 517 від 15 квітня 2017 року підтверджується факт проживання ОСОБА_1 з 18 листопада 1987 року по 22 листопада 2001 року АДРЕСА_1 (а.с.9).
Відповідно до довідки, виданої ПАТ "Коростенський шляхзалізобетон" № 46 від 14 квітня 2017 року ОСОБА_1 працював з 1 липня 1983 року по 10 липня 1991 року на підприємстві, яке знаходиться по вул. Т.Кралі, 130 у м. Коростені Житомирської області.
З листа Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області №3814/02 від 16 травня 2017 року та письмового заперечення на адміністративний позов слідує, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 проживав в різних зонах радіоактивного забруднення, а діючим законодавством України не передбачено сумування періодів проживання при визначенні права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, крім того Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2014 року № 76, що набув чинності з 1 січня 2015 року виключено статтю 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками 55 років та наявності страхового стажу не менше 5 років.
Станом на 1 березня 1993 року ОСОБА_1 проживав або відпрацював у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років, а саме, 5 років 1 місяць 13 днів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач, у відповідності до п.2 ст.55 Закону України ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку для чоловіків на 5 років, оскільки величина зниження пенсійного віку є встановленою.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи", зокрема особи, які постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01.01.1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років. Для таких осіб пенсійний вік зменшується початково на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання роботи, але не більше 5 років.
Частиною 1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно зі ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Відсутність норми права, яка б врегульовувала б порядок сумування періодів проживання в різних зонах радіоактивного забруднення не може впливати на право позивача щодо отримання пенсії, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Право на вибір пенсії передбачено ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою визначено, що особі, яка має право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначають один з цих видів пенсій за її вибором.
Згідно з пунктами 1 та 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що про призначення пенсії подається заява та днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Частиною 1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Оскільки позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 10 травня 2017 року, але 55 років позивачу виповнилось 29 травня 2017 року, тому порушене право підлягає поновленню з 30 травня 2017 року, тобто з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Згідно зі ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач належними доказами правомірності своїх дій не довів, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст.ст.6, 9, 11, 12, 71, 99, 158- 163, 183-256 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", -
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відмові в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1.
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення із заявою про призначення пенсії за віком, тобто з 30 травня 2017 року.
В задоволенні решти позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова Коростенського міськрайонного суду Житомирської області може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не була присутня у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомирської області ОСОБА_2