Постанова № 70223671, 07.11.2017, Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
442/6659/17
Номер документу
70223671
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 442/6659/17

Провадження № 2-а/442/225/2017

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2017 року

Дрогобицькиий міськрайонний суд Львівської області

в складі : головуючого Гарасимків Л.І.

при секретарі Петрів В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дрогобич адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Дрогобицького міськрайонного суду із позовом до Дрогобицького об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії, посилаючись на те, що вона, ОСОБА_1 з 01 грудня 2005 року перебувала в реєстрованому шлюбі з ОСОБА_2, який працював суддею Радехівськосо районного суду Львівської області та обіймав посаду заступника голови цього суду. Під час спільного проживання у них народилась дитина - син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 Її чоловік ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року. До дня смерті він отримував щомісячне довічне утримання судді у відставці.Так, на момент звільнення її чоловіка у відставку, станом на 2011 рік, правовідносини щодо обчислення та виплати щомісячного довічного грошового утримання регулювалися діючою на той час статтю 43 Закону України «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 року №2862-ХІІ ( втратила чинність з 01 січня 2011р. відповідно до вимог пункту 2 розділу XII Прикінцевих положень Закону України "Про судоустрій суддів" від 07 липня 2010 року №2453-VІ. Відповідно до цієї норми права «... судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне грошеве утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний новий рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більш ніж до 90 відсотків заробітку судді», а тому керуючись цими положеннями, органи Пенсійного фонду України у 2011 році визначили розмір щомісячного довічного грошового утримання чоловіка. 24.04.2017р. вона отримала довідку №02-308/17 і яка була видана територіальним управлінням Державного судової адміністрації України у Львівській області про те, що суддівська винагорода заступника голови суду у відставці Радехівського районного суду Львівської області ОСОБА_2, по 01.01.2017р. складає: посадовий оклад - 16 000 грн. 80 коп., надбавка за вислугу років ( 50 % за понад 21 рік - 8000 грн., доплата за перебування адміністративній посаді (5% від окладу ) - 800 грн. Всього 24800грн. В червні місяці вона зверталася до відповідача в особі Дрогобицького об»єднаного управління Пенсійнорго фонду України з письмовою заявою щодо перерахунку призначеної пенсії по втраті годувальника на малолітню дитину ОСОБА_4 16 червня 2017 року вона отримала письмову відповідь №К-31 від 13.06.2017 року за підписом заступника начальника Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України, згідно змісту якого, їй було в цьому відмовлено по причині відсутності для цього підстав. Зокрема, що Законом України «Про судоустрій і статус суддів» не передбачено призначення пенсій у зв'язку з втратою годувальника. Також відмова вмотивана і тим, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015р. №889-VIII «Про державну службу» і закон, відповідно до якого було їй призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, втратив чинність. Окрім цього, на даний час існують обмеження розміру пенсії по втраті годувальника. Вважає мотиви відповідача щодо відсутності підстав для задоволення її звернення є незаконними і абсолютно формальними, а тому у неї виникла необхідність звернутися до суду.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з»явилася, однак в позовній заяві вказала, що заявлені позовні вимоги підтримує в повномі обсязі, просить слухати справу у її відсутності, а тому суд розглянув справу у відсутності позивача на підставі наявних доказів по справі.

Відповідач - представник Дрогобицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області Петрицин О.П. в судове засідання не з»явився, однак від нього поступило письмове заперечення, в якому вказав, що заперечує відносно задоволення заявлених позовних вимог, просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, а тому суд розглянув справу у відсутності відповідача на підставі наявних доказів по справі.

При таких обставинах, оскільки сторони в судове засідання не з'явились, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до вимог ч.1 ст.41 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, відповідача та всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно ст.22 Конституції України не допускається будь-яких обмежень у правах громадян за ознаками майнового стану. Наведене грунтується також і на положеннях Рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року N4-рп/2007, у пункті 3.4 якого вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.

Спеціальним законом, що регулює гарантії соціального захисту суддів є Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VIII (далі Закон № 1402-VIII) .

Згідно ч.1 ст. 135 Закону № 1402-VIII суддівська винагорода регулюється цим Законом і не може визначатися іншими нормативно - правовими актами.

Відповідно до ч.2 ст. 135 Закону №1402-VIII суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь;4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці. Також ч. З цієї ж статті визначає базовий розмір посадового окладу судді і який становить: 1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року ( Частина третя статті 135 в редакції Закону № 1774-УІІ1 від 06.12.2016).

Відповідно до ч.5 ст.135 Закону № 1402 суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.

Крім того, судом взято до уваги той факт, що у частині пенсійного забезпечення судді прирівняні до державних службовців.

Відповідно до ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно з п.4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000р. № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-ІУ "Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2)іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.- При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000р. № 865 передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Останнє підвищення заробітної плати працівників суду відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Як вбачається із довідки, виданої територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Львівській області від 27.04.2017 року №02-308/17, суддівська винагорода заступника голови суду у відставці Радехівського районного суду Львівської області ОСОБА_2, по відповідній посаді в Радехівському районному суді Львівської області станом на 01.01.2017 року складає:

-посадовий оклад - 16 000 грн. 80 коп., надбавка за вислугу років ( 50% за понад 21 рік - 8 000,00 грн, доплата за перебування адміністративній посаді ( 5% від окладу ) - 800,00 грн.

Всього: 24 800,00 грн., а тому при перерахунку пенсії по втраті годувальника підлягає, застосуванню положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів», чинній на час призначення пенсії з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, поширення їх на пенсіонерів із числа працівників прокуратури, незалежно від часу виходу їх на пенсію.

А тому враховуючи вищевикладене, вважає, що оскільки позивач ОСОБА_1 набула права на пенсію на утримання малолітньої дитини по втраті годувальника, відповідно до положень Закону України "Про державну службу" про що зазначає сам відповідач у письмовій відмові №к-31 від 13.06.2017 року, та відповідно Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ( в редакції, яка діяла нас призначення грошових виплат ) в частині пенсійного забезпечення судді прирівняні до державних службовців, а відтак суд прийшов до висновку про неправомірність відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу за втратою годувальника, виходячи з нового розміру заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді, відповідно до довідки, наданої територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Львівській області.

Крім того, судом взято до уваги аналогічну правову позицію Верховного Суду України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі N 21-348а 13 (Постанова N 21- 348а13).

З цих підстав я вважаю, що дії відповідача неправомірними і такими, які призвели до порушення моїх законних прав, а відтак слід провести відповідний перерахунок та виплатити заборгованість у розмірі недоплаченої щомісячної пенсії по страті годувальника на дитину за весь період недоплат з 01.01.2017 року.

Бездіяльність - певна форма поведінки особи, яка полягає у невиконанні нею дій, які вона повинна була і могла вчинити відповідно до покладених на неї посадових обов'язків згідно із законодавством України.

Згідно з п.п. 1, 2, 9 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішенім ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності .покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Аналізуючи викладене, суд приходить до переконання, що заявлені позовні вимоги є підставними та такими, що підлягають до задоволенню.

Таким чином, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплатити позивачу заборгованість у розмірі недоплаченої щомісячної пенсії, а дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті йому пенсії необхідно визнати неправомірними.

Керуючись ст. ст.10, 69, 158-163, 256 КАСУ України, ч.3 ст.46 Конституції України, ст..43 Закону України «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 року за №2862-XII, ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010р. №2453-VI, ст..ст.7-14, 17-18, 19, 69-71, 72, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив :

Визнати відмову Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у перерахунку пенсії по втраті годувальника на дитину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 - неправомірною.

Зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести на підставі довідки від 24.04.2017 року за №02-308, виданої ТУ ДСА України у Львівській області провести перерахунок призначеної раніше пенсії по втраті годувальника на дитину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, починаючи з 01.01.2017р.

Зобов»язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_6 заборгованість у розмірі недоплаченої їй за результатами відповідного перерахунку різниці щомісячної пенсії по втраті годувальника на дитину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 з 01.01.2017р. по день фактичного перерахунку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Дрогобицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області в користь ОСОБА_1 суму сплаченого нею судового збору в розмірі 640,00 грн.

Постанова може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а у випадку відкладення складання постанови у повному обсязі чи її прийняття у письмовому провадженні - в цей же строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Гарасимків Л.І.