
Справа № 307/919/17
Провадження № 2-а/307/42/17
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2017 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Чопик В.В.,, при секретарі Олексій Я.В., за участю позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Тячів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про скасування рішення та розпоряджень та зобов’язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області та змінюючи позовні вимоги, остаточно, просить рішення виконкому Руськомокрянської сільської ради від 15.04.2016 №12 та розпорядження ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 23.05.2016 року №121441, скасувати та зобов’язати Тячівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області виплачувати йому надбавку до пенсії, як жителю гірського населеного пункту, з моменту припинення такого нарахування, посилаючись на те, що рішенням виконкому Руськомокрянської сільської ради №12 від 15.04.2016 року його позбавлено статусу жителя гірського населеного пункту як такого, що фактично не проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1. Підставою для позбавлення його такого статусу, як зазначено в оскаржуваному рішенні, являється лист управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_4 районі №1429/04 від 11.03.2016 року. З оскаржуваним розпорядженням не згідний, вважає його таким, що прийняте без будь-яких правових підстав і підлягає скасуванню оскільки: 1) листом за №1429/04 від 15.04.2016 року управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_4 районі просило Руськомокрянську сільську раду уточнити фактичне місце проживання осіб, які зазначені в доданому до листа списку, до якого входить і він – ОСОБА_1; 2) в абзаці 2 листа управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_4 районі просить Руськомокрянську сільську раду «… у випадку зміни місця проживання (реєстрації) зазначених осіб, вказати дату та № рішення про зняття з особи статусу жителя гірського населеного пункту …» На сьогоднішній день він місце проживання не змінював, державна реєстрація його місця проживання, яка в установленому законом порядку, не скасована: с. Руська Мокра, вул.. Миру, №47, а тому стверджує, що оскаржуване розпорядження виконавчого комітету Р Мокранської сільської ради є незаконним та підлягає скасуванню.
Разом з цим стверджує, що його справа порушує і розпорядження Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_4 районі №121441 від 23.05.2016 року, про яке дізнався 23.10.2017 року у судовому засіданні, оскільки є похідним від розпорядження Русько-Мокрянської сільської ради №12.
Тому просить суд скасувати рішення виконкому Руськомокрянської сільської ради від 15.04.2016 року №12 та розпорядження ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 23.05.2016 року №121441, а також зобов’язати Тячівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області до нарахувати та виплатити йому ОСОБА_1 надбавку до пенсії, як жителю гірського населеного пункту, з моменту припинення такого нарахування.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві та заяві про зміну позовних вимог та просить їх задовольнити. Крім цього просять суд поновити строк звернення до суду з даним позовом, оскільки спочатку в строки передбачені законом він звертався з даним позовом до Закарпатського окружного адміністративного позову і лише в листопаді 2016 року отримав ухвалу цього суду про залишення його позовних вимог без розгляду. Крім цього стверджує, що про розпорядження Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_4 районі №121441 від 23.05.2016 року йому стало відомо 23.10.2017 року у судовому засіданні.
Представник відповідача ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в судовому засіданні проти позову заперечив посилаючись на письмове заперечення в якому зазначив, що з зазначеними вимогами позивача ОСОБА_1 не погоджується. з наступних підстав: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, мешк: с. Руська Мокра, вул.. Миру, 12, з 26.06.2007 року призначено пенсію за віком та надбавку до пенсії відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», згідно якого особи, які проживають на території гірського населеного пункту, отримують підвищену пенсію на 20%.
Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» до гірських населених пунктів належать міста, селища міського типу, селища, сільські населені пункти, які розташовані у гірських місцевості, мають недостатньо розвинуті сферу застосування праці та систему соціально-побутового обслуговування, обмежену транспортну доступність. Дана стаття регулює критерії віднесення населених пунктів до категорії гірських. Перелік населених пунктів, яким надано статус гірських затверджується Кабінетом Міністрів України. Зокрема до гірських населених пунктів.
Стаття 5 Закону регулює порядок визначення та надання громадянам статусу особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, а саме, статус особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, надається громадянам, що постійно проживають, постійно працюють або навчаються на денних відділеннях навчальних закладів у цьому населеному пункті, про що громадянам виконавчим органом відповідної місцевої ради видається посвідчення.
Згідно з п. 2 ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» передбачено пільги громадянам, яким надано статус особи, що проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, а саме розмір державних пенсій та всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює , проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків.
Збільшенню підлягає розмір пенсії, нарахованої з діючими надбавками і підвищеннями та з урахуванням компенсаційних виплат. Розмір пенсії збільшується особам, які одержали відповідний статус в порядку, визначеному в ст.. 5 даного Закону. У зв’язку з цим, підвищення пенсії проводиться зі строків, зазначених в частині першій ст.. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в залежності від дати видачі посвідчення або прийняття рішення виконавчим органом місцевої ради про надання статусу особі, що проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського.
Відповідно до ст.. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. 26.04.2016 року управлінням отримано відповідь на лист за №23 від 22.04.2016 року про уточнюючі списки пенсіонерів, які фактично не проживають на території Руськомокрянської сільської ради до якого додано копію рішення виконавчого комітету №12 від 15.04.2016 року «Про позбавлення гірського статусу громадян».
Припинення виплати пенсії у підвищених відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» розмірах можливо лише в разі припинення громадянинові зазначеного статусу особи за рішенням виконавчого органу місцевої ради.
Згідно ст.. 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішення територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Таким чином, за період з 01.04.2016 року в управлінні виникла переплата у сумі 565,30 грн. підлягають до відшкодування.
Відповідно ст.. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Інститут строку звернення до адміністративного суду має на меті полегшення надання учасниками адміністративного процесу доказів, підвищує їх достовірність, а також забезпечує правову визначеність учасників спірних правовідносин. Іншими словами, обмеження строку реалізації права на судовий захист покликане передусім дисциплінувати учасників адміністративних правовідносин. З огляду на вищевикладене дії УПФУ в ОСОБА_4 районі є законними і відповідними до норм чинного законодавства. У відповідності до ст.. 19 Конституції України, орган державної влади та орган місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Беручи до уваги викладене позовні вимоги не відповідають вимогам законодавства України пенсійного забезпечення, а тому просить відмовити в задоволенні позову.
Представник виконкому Руськомокрянської сілької ради в судове засідання не з’явився, причини неявки суду не повідомив, а тому на підставі ст.128 КАС України суд розглянув справу у його відсутності.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши всі обставини справи, суд дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що з аналогічним позовом про скасування оскаржуваного рішення виконавчого комітету Руськомокрянської сільської ради позивач звертався до Закарпатського адміністративного окружного суду, однак 20 жовтня 2016 року ухвалою вказаного суду йому його позов повернуто із-за порушення підсудності, а також роз’яснено його право на звернення з даним позовом до місцевого загального суду, як адміністративного суду.
Позивач та його представник стверджують, що отримали вказану ухвалу окружного адміністративного суду в листопаді 2016 року, а тому звернулися з даним позовом про оскарження рішення виконкому Руськомокрянської сілької ради з пропущення строків звернення до суду. Інших доказів які б спростовували ці твердження позивача та його представника суду не надано, а тому суд визнає поважними причини пропуску звернення до суду з позовом про скасування рішення виконкому Руськомокрянської сільської ради від 15.04.2016 №12.
Щодо строків звернення з позовом про скасування розпорядження ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 23.05.2016 року №121441, суд вважає, що такий не пропущений, оскільки про наявність такого розпорядження позивач дізнався у судовому засідання 23.10.2017 року.
Твердження представника відповідача про те, що вказане розпорядження надсилалось позивачу належними доказами не підтверджено. Як вбачається із матеріалів справи ( а.с 74) на звернення позивача до УПФУ в ОСОБА_4 районі, останній роз’яснив йому із-за чого припинено доплату до пенсії, однак в цьому роз’яснені не зазначено про оскаржуване рішення УПФУ в ОСОБА_4 районі та його копію до роз’яснення не додано, отже в цій частині позовних вимог строки звернення до суду не пропущено.
В судовому засіданні встановлено, що позивач отримував доплату до пенсії на підставі ЗУ «Про статус гірських населених пунктів в Україні.
11.03.2016 року УПФУ в ОСОБА_4 районі з листом звернулося до голови сільської ради с. Руськомокрянської сілької ради з уточненням фактичного місця проживання пенсіонерів, що отримують підвищену пенсію на підставі ЗУ «Про статус гірських населених пунктів в Україні»
На підставі вказаного листа виконавчим комітетом Руськомокрянської сільської ради було прийнято рішення №12 від.15.04.2016 року «Про позбавлення гірського статусу громадян»
Відповідно до пункту1 вказаного рішення ОСОБА_1 позбавлено гірського статусу.
Згідно до ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.
А згідно до ст. 71 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З досліджених в судовому засіданні матеріалів справи, зокрема: паспортом громадянина України ВО 938707, виданого ОСОБА_4 РВУ МВС України 12.06.2002 року, довідкою Руськомокрянської сілької ради від 22.09.2017року, доручення на ведення справи у суді, яке посвідчене секретарем Руськомокрянської сілької ради вбачається, що позивач прописаний та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( колишня вул.. Леніна, 12).
Доказів того, що позивач не проживає в гірському населеному пункті, а саме в с. Руська-Мокра суб’єктом владних повноважень суду не надано.
За таких обставин, суд вважає, що рішення виконкому Руськомокрянської сільської ради від 15.04.2016 №12 , слід скасувати.
Разом з цим, суд вважає, що слід скасувати і розпорядження ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 23.05.2016 року №121441, оскільки таке було прийнято на підставі вищенаведеного скасованого судом рішення виконкому Руськомокрянської сільської ради від 15.04.2016 №12 та слід зобов’язати Тячівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області виплачувати ОСОБА_1 надбавку до пенсії, як жителю гірського населеного пункту, з моменту припинення такого нарахування.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 18, 70, 71, 99, 100, 128, 159-163, 167 КАС, ст. ст. 1,5,6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» ст. 19 Конституції України суд-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Поновити строк звернення до суду.
Рішення виконкому Руськомокрянської сільської ради від 15.04.2016 №12 та розпорядження ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 23.05.2016 року №121441 – скасувати.
Зобов’язати Тячівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області виплачувати ОСОБА_1 надбавку до пенсії, як жителю гірського населеного пункту, з моменту припинення такого нарахування.
Стягнути з Тячівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір в розмірі 1600 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тячівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий : В.В. Чопик