Справа № 234/14507/17
Провадження № 1-кс/234/6026/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про тимчасовий доступ до речей і документів
10 листопада 2017 року м. Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Чернобай А.О., за участю секретаря Науменко А.Є., слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області ОСОБА_1,
розглянув клопотання слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області ОСОБА_1 у кримінальному провадженні № 42016051610000076 від 15.12.2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч.1 ст. 263, ч.2ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України, про тимчасовий доступ до документів, -
ВСТАНОВИВ:
10.11.2017 року слідчий в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області із клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів у якому зазначив, що у провадженні першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області знаходиться кримінальне провадження № 42016051610000076 від 15.12.2016 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 263 КК України.
Згідно повідомлення ОШ ЦУ СБУ в районі проведення АТО отримано інформацію про можливе привласнення, а також неефективне використання бюджетних коштів, виділених на забезпечення потреб обєктів соціальної сфери Донецької та Луганської областей.
На підставі аналізу даних, розміщених на офіційному порталі «Прозоро» про проведені тендерні закупівлі державними установами та організаціями встановлено, що 20.12.2016 між Управлінням розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради (ЄДРПОУ 37503713, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, буд. 44) та ТОВ «БКГ «БАЗИС» (ЄДРПОУ 32400247, Запорізька область, м. Запоріжжя, бул. Шевченка, бул. 65) укладено договір на виконання робіт з реконструкції нежитлових будівель під гуртожиток та автономну котельню по вул. Південна, 2а в м. Бахмут Донецької області. Сума укладеного договору склала 4770086 грн.
Окрім цього, на сайті казначейських розрахунків містяться відомості щодо проведених розрахунків протягом вересня грудня 2016 з ТОВ «БКГ «БАЗИС» за реконструкцію нежитлових будівель під гуртожиток та автономну котельню по вул. Південна, 2а в м. Бахмут Донецької області в сумі 8043594 грн., що свідчить про попередньо укладені інші договори поза системи «Прозоро».
Під час аналізу податкових накладних встановлено, що до виконання робіт з реконструкції нежитлових будівель під гуртожиток та автономну котельню по вул. Південна, 2а в м. Бахмут Донецької області ТОВ «БКГ «БАЗИС» залучало субпідрядні організації, зокрема ТОВ «Сервіс Комфорт Строй» (ЄДРПОУ 40359715, АДРЕСА_1), на рахунки якого протягом вересня 2016 січня 2017 було перераховано кошти в розмірі 1673559,76 грн. за зазначені будівельні роботи та матеріали.
В подальшому, ТОВ «Сервіс Комфорт Строй», згідно даних реєстру податкових накладних, залучило в якості субпідрядників ТОВ «Три-о-Сервіс» (ЄДРПОУ 34596501, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, буд. 12) та ТОВ «Сєвєр-в-Сервіс» (ЄДРПОУ 39124869, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, буд. 18), начебто для виконання робіт з реконструкції нежитлових будівель під гуртожиток та автономну котельню за вказаною вище адресою, на рахунки яких в подальшому були перераховані попередньо отримані від ТОВ «БКГ «БАЗИС» грошові кошти.
Згідно отриманої інформації стало відомо, що вказані будівельні роботи виконувалися необлікованими працівниками ТОВ «БКГ «БАЗИС» та ТОВ «Сервіс Комфорт Строй» без залучення будь-яких підрядних організацій, а зазначені фінансово-господарські операції з ТОВ «Три-о-Сервіс» та ТОВ «Север-в-Сервіс» були проведені з метою штучного завищення вартості будівельних матеріалів та робіт, а також виведення у готівку грошових коштів та їх подальшого привласнення.
Проведеними оперативно-розшуковими заходами встановлено, що вчинення вказаного злочину відбувалося з використанням реквізитів наступних підприємств, а саме:
- ТОВ «Сервіс Комфорт Строй» (ЄДРПОУ 40359715, АДРЕСА_1);
- ТОВ «Три-о-Сервіс» (ЄДРПОУ 34596501, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, буд. 12);
- ТОВ «Сєвєр-в-Сервіс» (ЄДРПОУ 39124869, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, буд. 18);
- ТОВ «ТЕХ-АВІА-РЕСУРС» (ЄДРПОУ 38820075, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, буд. 18);
- ТОВ «ПРОМТЕКС» (ЄДРПОУ 31805904, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Макаренка, 208).
Керівниками вказаних підприємств є фігуранти кримінального правопорушення ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Таким чином, в діях вказаних осіб містяться ознаки складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191 КК України (привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинені за попередньою змовою групою осіб), ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) та ч. 1 ст. 366 КК України (внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей).
Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено, що службові особи органів фіскальної служби, зокрема Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку ГУДФС у Луганській області, зловживаючи своїм службовим становищем, можливо здійснюють дії з прикриття незаконної діяльності транзитних та фіктивних підприємств різних конвертаційних центрів, їх клієнтів-вигодонабувачів, для забезпечення незаконного формування податкового кредиту з ПДВ та сприяння в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах.
Під час досудового розслідування, виникла необхідність в дослідженні проведених контрольно-перевірочних заходів службовими особами та керівництвом структурних та територіальних підрозділів ГУДФС у Луганській області, в т.ч. Державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку, з своєчасного виявлення та припинення вказаної незаконної схеми, встановлення причетних до неї інших осіб, визначення розміру збитків, нанесених державному (місцевому) бюджету в результаті вказаної злочинної діяльності та забезпечення їх відшкодування.
З урахуванням викладеного, слідчим 31.08.2017 на адресу в.о. начальника ГУДФС у Луганській області ОСОБА_4 направлено запит за вих. № 17/1-3015 вих.-17, в порядку ст.ст. 40, 93 КПК України, щодо надання наступної інформації та відомостей:
1.Щодо розподілу обовязків (тимчасового розподілу обовязків) між керівництвом ГУДФС у Луганській області за період з 01.01.2016 по теперішній час, із зазначенням дати, номеру наказу, посади та ПІБ керівників (та заступників), назви підрозділів, якими здійснювалося/здійснюється керівництво;
2.Щодо керівників та заступників керівників структурних підрозділів ГУДФС у Луганській області (управлінь, відділів, відділень, секторів) в т.ч. виконуючих обовязки за період з 01.01.2016, які входять до робочих груп з відпрацювання ризикових СГД, в т.ч. наказу ДФС України № 543 від 28.07.2015 «Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ», тощо;
3.Протоколів та матеріалів нарад (апаратних, керівного складу ГУДФС у Луганській області, тощо), витягів з протоколів нарад та доручень за результатами нарад з керівництвом ГУДФС у Луганській області та ДФС України (з питань, які стосуються діяльності Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку), доручень, які ставились підпорядкованим структурним підрозділам ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьку за основними напрямками роботи вказаної ДПІ, в т.ч. відпрацювання ризикових СГД (у відповідності з наказами щодо подолання проявів тіньової економіки, тощо), а також інформації щодо їх виконання та результатів відпрацювання, в т.ч. табличних, аналітичних матеріалів, відповідних схем діяльності ризикових СГД, які підготовлялися керівництву ГУДФС у Луганській області на наради та заслуховування;
4.Щодо актів перевірок організації роботи ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьку робочими групами органів ДФС України та ГУДФС у Луганській області за основними напрямами діяльності, в т.ч. щодо реалізації матеріалів перевірок (звірок), своєчасності та повноти внесення їх до АІС «Податковий блок», тощо, надсилання матеріалів таких перевірок, податкових інформацій, тощо до територіальних органів доходів і зборів за місцем обліку підприємств-вигодонабувачів та з інших питань;
5.Щодо порядку та алгоритму діяльності підрозділів ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьк з питань укладення угод з СГД про визнання електронних документів (звітності), а також процедуру їх розірвання в односторонньому порядку. Надати копії відповідних документів, що регламентують дану діяльність;
6.Інформацію та відомості щодо платників податків, які знаходяться/знаходились на обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьк, по яких зафіксовані випадки відмови в реєстрації податкових накладних, іншої податкової звітності та з якими було розірвано договори про визнання електронних документів (звітності) з наданням розширеної інформації про дату, час розірвання договорів (інших, в т.ч. технічних причин відмови в реєстрації податкових накладних), підстави та причини таких випадків (в т.ч. доведення до відпрацювання як ризикових з ДФС України або відібраних на регіональному рівні, тощо), матеріалів, на підставі яких було розірвано відповідні договори чи здійснено іншим способом технічне відключення електронних ключів платників податку, дату та час повторного їх визнання, відключення, тощо), а також стану цього питання на сьогодні.
Згідно відповіді в.о. начальника ГУДФС у Луганській області ОСОБА_4 за вих.№ 2088/9/12-32-10-00-29 від 11.09.2017, у наданні вказаної інформації та відомостей органу досудового розслідування відмовлено.
Відсутність вказаної документації заважає органу досудового розслідування у встановленні обєктивної істини у кримінальному провадженні, а також у здійсненні досудового розслідування у розумні строки.
У звязку з викладеним, в органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до оригіналів зазначених вище документів,які знаходяться у володінні ГУДФС у Луганській області за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72, оскільки інформація, що міститься в даних документах, може мати значення для встановлення істини в даному кримінальному провадженні.
На даний час, неможливо іншими способами отримати доступ до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в матеріалах стосовно платників податків, службової документації, яка містить податкову інформацію та результати її опрацювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України, конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відноситься до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах. Слідчий, за погодженням з прокурором, має право звернутися до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до вищевказаних речей і документів, та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (провести їх виїмку).
Крім того, в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що у випадку повідомлення представників ГУДФС у Луганській області про дату та час розгляду судом вказаного клопотання існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, до яких планується отримати тимчасовий доступ. З огляду на викладене, згідно ч. 2 ст. 163 КПК України, вважаємо за доцільне розглядати вказане клопотання без повідомлення та виклику в судове засідання представників ГУДФС у Луганській області.
Слідчий суддя, перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши слідчого, який наполягав на задоволенні клопотання з підстав зазначених у ньому дійшов таких висновків:
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст.161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42016051610000076 від 15.12.2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч.1 ст. 263, ч.2ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України, про тимчасовий доступ до документів.
В клопотанні зазначені наступні речі та документи: оригінали документів, щодо розподілу обовязків (тимчасового розподілу обовязків) між керівництвом ГУДФС у Луганській області за період з 01.01.2016 по теперішній час, із зазначенням дати, номеру наказу, посади та ПІБ керівників (та заступників), назви підрозділів, якими здійснювалося/здійснюється керівництво; щодо керівників та заступників керівників структурних підрозділів ГУДФС у Луганській області (управлінь, відділів, відділень, секторів) в т.ч. виконуючих обовязки за період з 01.01.2016, які входять до робочих груп з відпрацювання ризикових СГД, в т.ч. наказу ДФС України № 543 від 28.07.2015 «Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ», тощо; протоколів та матеріалів нарад (апаратних, керівного складу ГУДФС у Луганській області, тощо), витягів з протоколів нарад та доручень за результатами нарад з керівництвом ГУДФС у Луганській області та ДФС України (з питань, які стосуються діяльності Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку), доручень, які ставились підпорядкованим структурним підрозділам ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьку за основними напрямками роботи вказаної ДПІ, в т.ч. відпрацювання ризикових СГД (у відповідності з наказами щодо подолання проявів тіньової економіки, тощо), а також інформації щодо їх виконання та результатів відпрацювання, в т.ч. табличних, аналітичних матеріалів, відповідних схем діяльності ризикових СГД, які підготовлялися керівництву ГУДФС у Луганській області на наради та заслуховування; щодо актів перевірок організації роботи ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьку робочими групами органів ДФС України та ГУДФС у Луганській області за основними напрямами діяльності, в т.ч. щодо реалізації матеріалів перевірок (звірок), своєчасності та повноти внесення їх до АІС «Податковий блок», тощо, надсилання матеріалів таких перевірок, податкових інформацій, тощо до територіальних органів доходів і зборів за місцем обліку підприємств-вигодонабувачів та з інших питань; порядок чи алгоритм діяльності підрозділів ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьк з питань укладення угод з СГД про визнання електронних документів (звітності), а також процедуру їх розірвання в односторонньому порядку. Надати копії відповідних документів, що регламентують дану діяльність; інформацію та відомості щодо платників податків, які знаходяться/знаходились на обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьк, по яких зафіксовані випадки відмови в реєстрації податкових накладних, іншої податкової звітності та з якими було розірвано договори про визнання електронних документів (звітності) з наданням розширеної інформації про дату, час розірвання договорів (інших, в т.ч. технічних причин відмови в реєстрації податкових накладних), підстави та причини таких випадків (в т.ч. доведення до відпрацювання як ризикових з ДФС України або відібраних на регіональному рівні, тощо), матеріалів, на підставі яких було розірвано відповідні договори чи здійснено іншим способом технічне відключення електронних ключів платників податку, дату та час повторного їх визнання, відключення, тощо), а також стану цього питання на сьогодні.
Відповідно до ст. 161 КПК України речі і документи, які зазначені у клопотанні, не є речами, до яких заборонено доступ, а саме: листуванням або іншою формою обміну інформацією між захисником та його клієнтом або будь-якою особою, яка представляє його клієнта, у звязку з наданням правової допомоги, або обєктами, які додані до такого листування чи інших форм обміну інформацією.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах та документах, належить відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Згідно зі ст. 60 Закону України Про банки та банківську діяльність, інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею, та може бути розкрита на підставі судового рішення.
Слідчим доведено, що документи, до яких необхідно отримати тимчасовий доступ, в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме: можуть мати істотне значення для зясування обставин злочину та для встановлення всіх осіб, які є співучасниками вчинення злочину.
Тому, враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказані документи перебувають у володінні ГУДФС у Луганській області,самі по собі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, відомості, що містяться в цих документах будуть використані як докази, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо, а їх вилучення необхідно для досягнення мети отримання доступу до оригіналів документів, клопотання слідчого підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.159-166 КПК України,
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до документів - задовольнити.
Надати слідчим першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9або іншій особі на підставі відповідного доручення в порядку ст. 40 КПК України дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів наступних документів та відомостей, які перебувають у володіння ГУДФС у Луганській області за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул.. Комсомольська, 7, а саме:
1.Щодо розподілу обовязків (тимчасового розподілу обовязків) між керівництвом ГУДФС у Луганській області за період з 01.01.2016 по теперішній час, із зазначенням дати, номеру наказу, посади та ПІБ керівників (та заступників), назви підрозділів, якими здійснювалося/здійснюється керівництво;
2.Щодо керівників та заступників керівників структурних підрозділів ГУДФС у Луганській області (управлінь, відділів, відділень, секторів) в т.ч. виконуючих обовязки за період з 01.01.2016, які входять до робочих груп з відпрацювання ризикових СГД, в т.ч. наказу ДФС України № 543 від 28.07.2015 «Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ», тощо;
3.Протоколів та матеріалів нарад (апаратних, керівного складу ГУДФС у Луганській області, тощо), витягів з протоколів нарад та доручень за результатами нарад з керівництвом ГУДФС у Луганській області та ДФС України (з питань, які стосуються діяльності Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку), доручень, які ставились підпорядкованим структурним підрозділам ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьку за основними напрямками роботи вказаної ДПІ, в т.ч. відпрацювання ризикових СГД (у відповідності з наказами щодо подолання проявів тіньової економіки, тощо), а також інформації щодо їх виконання та результатів відпрацювання, в т.ч. табличних, аналітичних матеріалів, відповідних схем діяльності ризикових СГД, які підготовлялися керівництву ГУДФС у Луганській області на наради та заслуховування;
4.Щодо актів перевірок організації роботи ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьку робочими групами органів ДФС України та ГУДФС у Луганській області за основними напрямами діяльності, в т.ч. щодо реалізації матеріалів перевірок (звірок), своєчасності та повноти внесення їх до АІС «Податковий блок», тощо, надсилання матеріалів таких перевірок, податкових інформацій, тощо до територіальних органів доходів і зборів за місцем обліку підприємств-вигодонабувачів та з інших питань;
5.Порядок чи алгоритм діяльності підрозділів ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьк з питань укладення угод з СГД про визнання електронних документів (звітності), а також процедуру їх розірвання в односторонньому порядку. Надати копії відповідних документів, що регламентують дану діяльність;
6.Інформацію та відомості щодо платників податків, які знаходяться/знаходились на обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьк, по яких зафіксовані випадки відмови в реєстрації податкових накладних, іншої податкової звітності та з якими було розірвано договори про визнання електронних документів (звітності) з наданням розширеної інформації про дату, час розірвання договорів (інших, в т.ч. технічних причин відмови в реєстрації податкових накладних), підстави та причини таких випадків (в т.ч. доведення до відпрацювання як ризикових з ДФС України або відібраних на регіональному рівні, тощо), матеріалів, на підставі яких було розірвано відповідні договори чи здійснено іншим способом технічне відключення електронних ключів платників податку, дату та час повторного їх визнання, відключення, тощо), а також стану цього питання на сьогодні,з можливістю вилучення оригіналів перелічених документів.
Строк дії ухвали встановити до 09.12.2017 року.
Розяснити, що згідно ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: