
Справа № 234/15685/16-ц
Провадження № 2/234/435/17
РІШЕННЯ
Іменем України
07 листопада 2017 року
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Переверзевої Л.І.,
секретаря Малай Н.А.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на наступні обставини.
Позивач є власником квартири № 163, розташованої в будинку № 42 по вул. Двірцева в м. Краматорську. Мешкаючи у вказаній квартирі, він вирішив встановити в ній вузол обліку теплової енергії.
З цією метою він звернувся до Краматорської міської ради з заявою про надання дозволу на переобладнання приміщення на встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії.
Рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради від 16.09.2016 року № 545, було погоджено переобладнання приміщення квартири у зв'язку з установленням інженерного устаткування (вузлів комерційного обліку споживання тепла в системі опалення) та перенесення нагрівальних приладів відповідно до проекту і технічних умов.
За його заявою, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» 13.09.2016 року, видало технічні умови № 481 на установку вузла обліку споживання теплової енергії в приміщенні, підключеному до внутрішньобудинкової системи централізованого опалення багатоквартирного житлового будинку № 42 на квартиру № 163, по вул. Двірцева у м. Краматорську.
Відповідно до технічних умов, виданих відповідачем, в спеціалізованій організації ТОВ «Укртехбудпроект» був розроблений робочий проект на зміну розводки системи опалення з вертикальної на горизонтальну з установкою комерційного вузла обліку теплової енергії у належній йому квартирі, з окремим тепловим введенням.
Робочий проект на зміну розводки системи опалення з вертикальної на горизонтальну, з установкою комерційного вузла обліку теплової енергії у належній йому квартирі, з окремим тепловим введенням був узгоджений з балансоутримувачем будинку, власником внутрішньобудинкових мереж, з точкою підключення під внутрішньобудинкову систему опалення після елеваторного вузла.
23.09.2016 року, він звернувся до відповідача із заявою про погодження робочого проекту на установку комерційного вузла обліку теплової енергії, та прийнятті в експлуатацію вузла обліку теплової енергії.
06.10.2016 року, листом №17/1553, відповідач відмовив йому в задоволенні заяви, в погодженні робочого проекту та прийнятті вузла обліку теплової енергії, пославшись про невиконання п. № 2 технічних умов, що не дотримані вимоги нормативних документів ДБН В.2.2.15-2005, 2.5.67-2103, 2.5.39-2008.
Вважає, що відмова ТОВ «Краматорськтеплоенерго» незаконна та необґрунтована.
Враховуючи викладене, просив суд винести рішення, яким визнати неправомірною відмову ТОВ «Краматорськтеплоенерго» в прийнятті на абонентський облік вузол обліку теплової енергії за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати ТОВ «Краматорськтеплоенерго» прийняти на абонентський облік вузол обліку теплової енергії за адресою: АДРЕСА_2; стягнути з відповідача на його користь судовий збір у сумі 551,21 гривень.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 вимоги позовної заяви підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 проти задоволення позову заперечував та просив у його задоволенні відмовити у повному обсязі.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державна політика у сфері теплопостачання базується на принципі оптимального поєднання систем централізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п'ять років. (ст.6 ЗУ «Про теплопостачання» № 2633-IV від 02.06.2005р. зі змінами та доповненнями).
Приписамист.13 ЗУ «Про теплопостачання»встановлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належить погодження на розміщення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці нових або реконструкцію діючих об'єктів теплопостачання та сприяння розвитку систем теплопостачання на відповідній території.
Статтею 24 ЗУ «Про теплопостачання»передбачено право споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами, а також на отримання перерахунку за спожиту теплову енергію з урахуванням здійсненого авансового платежу та показань приладів комерційного обліку теплової енергії протягом місяця після закінчення опалювального періоду.
Згідност.1 вказаного Законуприлад комерційного обліку теплової енергії це засіб вимірювальної техніки, що має нормовані метрологічні характеристики і тип якого занесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, на основі показань якого визначається обсяг спожитої теплової енергії.
Судом встановлено наступні обставини.
Позивачу на підставі свідоцтва про право власності від 03.04.2000 року № 7301/2 на праві приватної власності в рівних долях з ОСОБА_4 та ОСОБА_5 належить квартира АДРЕСА_3.
Рішенням Краматорської міської ради від 16.09.2015 року № 545 позивачу було погоджено переобладнання зазначеної квартири у зв'язку із встановленням інженерного обладнання (вузла комерційного обліку витрат тепла в системі опалення) та перенесення нагрівальних приладів згідно проекту та технічним умовам.
Відповідно до п.29 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 року № 630 (із змінами та доповненнями), споживач має право: зокрема на установлення квартирних засобів обліку та взяття їх на абонентський облік; на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку.
Пунктом 8 Правил користування тепловою енергією, затвердженихПостановою КМУ від 03.10.2007р. №1198 визначено, що для приєднання споживача до системи теплопостачання, реконструкції або розширення системи теплоспоживання чи збільшення обсягів споживання теплової енергії на діючих об'єктах споживач повинен подати заявку теплопостачальній організації про видачу технічних умов.
13 вересня 2017 року ОСОБА_3 були видані технічні умови № 481 на установку вузла обліку споживання теплової енергії в приміщенні, підключеному до внутрішньобудинкової системи централізованого опалення багатоквартирного житлового будинку № 42 на квартиру № 163, по вул. Двірцева у м. Краматорську.
Відповідно до вищезазначених технічних умов 15 вересня 2016 року ТОВ «Укртехбудпроект» було розроблено Робочий проект на зміну розводки системи опалення з вертикальної на горизонтальну з установкою комерційного вузла обліку теплової енергії 15.09.2016-2 П3 для квартири АДРЕСА_4.
23 вересня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про погодження робочого проекту на установку комерційного вузла обліку теплової енергії, та прийняття в експлуатацію вузла обліку теплової енергії.
Листом № 17/1553 від 06.10.2016 року позивачу було відмовлено в задоволенні його заяви та розяснено, що робочий проект не може бути погоджений, оскільки при його проектуванні не виконаний п. 2 Технічних умов, а саме: не дотримані вимоги нормативних документів ДБН В.2.2.15-2005, 2.5.67-2103, 2.5.39-2008.
Дані обставини стали підставою для звернення ОСОБА_6 із даним позовом до суду.
На теперішній час, відповідно до акту прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) № 12 від 10.10.2017 року ФОП ОСОБА_7, який має право на здійснення такого виду господарської діяльності як 43.22 монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, провів монтаж вузла обліку теплової енергії в квартирі позивача.
З листа-розяснення Департаменту Держархбудінспекції України від 30.08.2016 року №1005-05-1302 вбачається, що згідно положень ст.7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 року №222-VІІІ, пунктів 1, 2 «Порядку ліцензування господарської діяльності, повязаної із створенням обєктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007 року, ліцензуванню підлягає будівництво обєктів архітектури ІV і V категорії складності, до якої зокрема відносяться і роботи з монтажу інженерних приладів і засобів вимірювання (у тому числі і тепло лічильників). При цьому проведення таких робіт на обєктах (інженерних мережах), що відносяться до ІІІ категорії складності, ліцензуванню не підлягає. Таким чином, субєкти господарювання мають право виконувати дані роботи без наявності ліцензії (мається на увазі встановлення ФОП ОСОБА_7 лічильника в квартирі ОСОБА_3Л.).
Крім того, слід зауважити, що відповідно до експертного звіту філії ДП «Укрдежбудекспертиза» у Донецькій області № 05-0018-17 від 07.02.2017 року щодо розгляду проектної документації в частині міцності, надійності та довговічності обєкта будівництва за робочим проектом «Вузол комерційного обліку тепла в системі опалення житлового приміщення АДРЕСА_5» обєкт будівництва відноситься до ІІ категорії складності, а отже, проведення робіт на даному обєкту, не підлягає ліцензуванню.
Вузол обліку теплової енергії в квартирі АДРЕСА_6 встановлений відповідно до вимог діючого законодавства. Але відповідач, всупереч вимогам закону, відмовляється приймати даний вузол обліку теплової енергії на абонентський облік.
В той же час, відповідно до статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі Закон), який набрав чинності 2 серпня 2017 року, оператор зовнішніх інженерних мереж, виконавець комунальної послуги, інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, зобовязані приймати вузли обліку, встановлені відповідно до вимог цього Закону, на абонентський облік протягом 14 календарних днів, про що складається відповідний акт.
Прийняття приладу обліку на абонентський облік здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
До прийняття Порядку, яким встановлюється процедура взяття на абонентський облік, а також перегляду інших нормативно-правових актів протягом 6 місяців з дня опублікування Закону (01.08.2017 року), слід керуватись Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені Постановою КМУ від 21.07.2005 року № 630 (далі Правила).
Згідно п. 9 вказаних Правил, у квартирі роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача.
Квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік.
Також, відповідно до п. 29 Правил споживач має право на установлення квартирних засобів обліку та взяття їх на абонентський облік, а виконавець зобовязаний забезпечити за заявою споживача взяття на абонентський облік квартирних засобів обліку у тижневий строк, про що зазначено у його обовязках (п. 32 п.п. 9 Правил).
Таку відмову ТОВ «Краматорськтеплоенерго» суд вважає необґрунтованою, оскільки вона суперечить діючому законодавству, а саме: Законам України «Про теплопостачання», «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Правилам надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, Правилам користування тепловою енергією.
Також, відповідно до п.7.2.31 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Мінпаливенерго України №71 від 14.02.2007 року передбачені виклик споживачем представника енергопостачальної організації та територіального органу центрального органу виконавчої влади у сфері метрології для оформлення допуску вузла обліку до експлуатації, складання акту та прийняття рішення про допуск до експлуатації. При допуску до експлуатації вузла обліку у споживача після одержання акту представник енергопостачальної організації пломбує ЗВТ вузла обліку теплової енергії і теплоносія.
Позивач має всі необхідні технічні документи для допуску до технічної експлуатації в його квартирі комерційних вузлів обліку теплової енергії, та вчинив дії для оформлення допуску у передбачений законом строк.
Відмова ж відповідача не ґрунтується на вимогах закону.
Віднесення квартирних приладів обліку тепла до некомерційних суперечать вищенаведеним ст. 1 Закону України «Про теплопостачання», п. 3 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Мінпаливенерго України № 71 від 14.02.2007 року, положенням Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Доводи відповідача стосовно відсутності технічної можливості у наявному житловому фонді встановлювати в окремих квартирах теплолічильники суперечать розробленим та виданим конкретно ОСОБА_3 технічним умовам та Робочому проекту.
На підставі наведеного суд вважає, що позов ОСОБА_3 щодо визнання неправомірною відмову ТОВ «Краматорськтеплоенерго» в прийнятті на абонентський облік вузол обліку теплової енергії за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язання ТОВ «Краматорськтеплоенерго» прийняти на абонентський облік вузол обліку теплової енергії за адресою: АДРЕСА_2, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалене рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню понесені ним судові витрати у сумі 551,21 гривень.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 8, 14, 15, 215, 223 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірною відмову ТОВ «Краматорськтеплоенерго» в прийнятті на абонентський облік вузол обліку теплової енергії за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов'язати ТОВ «Краматорськтеплоенерго» прийняти на абонентський облік вузол обліку теплової енергії за адресою: АДРЕСА_1.
Стягнути з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (юридична адреса: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 8 (п/р 26005301376944 у філії Донецького обласного управління АТ «Ощадбанк», МФО 335106, ЄДРПОУ 34657789) на користь ОСОБА_3 судовий збір у сумі 521,21 (пятсот двадцять одна гривня 21 копійка).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Краматорського міського
суду Донецької області ОСОБА_8