
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
Справа № 610/736/17 Головуючий суддя І інстанції Шахова В. В.
Провадження № 22-ц/790/5677/17 Суддя доповідач Пилипчук Н.П.
Категорія: Спори, що виникають із договорів надання послуг
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2017 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області у складі:
Головуючого – судді: Пилипчук Н.П.,
суддів: Колтунової А.І., Кругової С.С.,
за участю секретаря: Плахотнікової І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Зміївського районного суду Харківської області від 21 серпня 2017 року по справі за позовом Комунального підприємства «Балаклійські теплові мережі» Балаклійської районної ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за користування тепловою енергією, інфляційних втрат та трьох відсотків річних,
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 21 серпня 2017 року позовні вимоги КП «Балаклійські теплові мережі» задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 заборгованість за користування тепловою енергією в сумі 8 109 грн. 57 коп., втрати від інфляційних процесів у розмірі 675 грн. 05 коп., 3% річних в сумі 160 грн. 87 коп., 1 133 грн. 60 коп. судового збору. У задоволенні позову в іншій частині відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставить питання про скасування вказаного рішення суду першої інстанції та про ухвалення нового, яким просить відмовити у задоволенні позовних вимог КП «Балаклійські теплові мережі» Балаклійської районної ради Харківської області. Посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи. Зокрема, зазначає, що місцевий суд не вірно визначив період, за який виникла заборгованість. Вказує, що умови договору містять розмір щомісячної плати за послуги позивача, однак розрахунок здійснено за іншими тарифами. Звертає увагу, що він відключився від системи центрального теплопостачання, тому не отримує послуг позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції.
Вислухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, судова колегія знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги КП «Балаклійські теплові мережі» суд першої інстанції виходив з положень статей 67 ЖК України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та тих обставин, що відповідач є споживачами послуг з централізованого опалення, які надає КП «Балаклійські теплові мережі», а тому зобов’язаний своєчасно вносити плату за комунальні платежі. У зв’язку з несплатою за надані спожиті послуги утворилася заборгованість, яка підлягає стягненню.
Судова колегія погоджується із висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Судом встановлено, що власником квартири АДРЕСА_1 до 22.12.2016 року включно був ОСОБА_1, а з 23.12.2016 року власником є ОСОБА_2, що підтверджується копією договору дарування квартири від 23.12.2016 року та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 57-58).
10 лютого 2015 року між КП «Балаклійські теплові мережі» та ОСОБА_1 було укладено Договір № 9174 про надання послуг з централізованого опалення, відповідно до п.п. 1.1 якого позивач, як виконавець послуг, зобов'язується надавати відповідачу, як споживачу послуг, вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. (а.с. 5-7).
Відповідно до копій розпоряджень Балаклійської районної державної адміністрації «Про початок опалювального сезону» № 404 від 20.10.2014 року, № 552 від 07.10.2015 року, № 707 від 10.10.2016 року, а також копій нарядів № 40, № 27, № 13 житловий будинок № 23 по вул. 1 Травня в м. Балаклія КП «Балаклійські теплові мережі» було здійснено підключення до мережі централізованого опалення та послуги з теплопостачання надавалась у повному обсязі та належної якості.
Отже, між сторонами виникли правовідносини з приводу постачання теплової енергії, які регулюються законами України «Про теплопостачання», «Про житлово-комунальні послуги» та Правилами надання послуг із централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630(далі - Правила), Правилами користування приміщеннями житлових будинків, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 45 .
Відповідач не в повному обсязі сплачував за надані йому КП «Балаклійські теплові мережі» послуги з центрального опалення, в результаті чого за період з 01 лютого 2015 року утворилася заборгованість.
Позивач звертався до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення із ОСОБА_1 заборгованості за договором про надання послуг з централізованого опалення, однак, ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 02 березня 2017 року було скасовано судовий наказ від 15.02.2016 року, виданий про стягнення з відповідача заборгованості за послуги з постачання теплової енергії в розмірі 9128,82 грн. та 800 грн. судового збору.
Згідно відомості нарахувань та сплати за теплову енергію за відповідачем за період з 01.02.2015 року по 22.12.2016 року включно, з урахуванням сплачених сум, рахується заборгованість у розмірі 8109 грн. 57 коп. (а.с. 10-11, 127-128)
Посилання апелянта на те, що він не повинен сплачувати послуги з постачання теплової енергії, оскільки він їх не отримує, та добровільно відмовився від вказаних послуг судовою колегією не приймаються виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про теплопостачання" споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Відповідно до пункту 25 Правил самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до пунктів 25, 26, 30 пункту 3 Правил № 630 відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з влаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (п. 2.1 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169 «Про затвердження змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005 № 4 ).
При цьому, обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання (п. 2.2 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169 «Про затвердження змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005 № 4 ).
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджених наказом Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4 встановлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169 внесено зміни, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.
Судом встановлено та матеріали справи не містять даних про те, що ОСОБА_1 звертався до постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної Харківською міською радою, відповідно до Порядку з питань щодо відключення належних їй нежитлових приміщень від мереж централізованого опалення та отримував б на це дозвіл.
Статтями 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг із визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до п. п. 5, 10 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом; у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у встановленому законом чи договором розмірах.
Отже, ухвалюючи рішення у справі, суд першої інстанції, на підставі належним чином оцінених доказів, поданих сторонами (ст. 212 ЦПК України), з урахуванням встановлених обставин і вимог ст. ст. 10, 60 ЦПК України, встановивши, що у ОСОБА_1 утворилась заборгованість за надані послуги з теплопостачання за період з моменту укладення договору до моменту відчуження ним квартири, дійшов обґрунтованого висновку про стягнення заборгованості з урахуванням інфляційних втрат та трьох відсотків річних, передбачених ст. 625 ЦК України.
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи відповідача про те, що тарифи, які нараховує КП «Балаклійські теплові мережі» є більшими ніж ті, які зазначені в договорі, а зміни в договір позивач з ним не узгоджував та не вносив.
Так, за змістом п. 1.1. Договору № 9174 про надання послуг з централізованого опалення від 10 лютого 2015 року, укладеного між КП «Балаклійські теплові мережі» та ОСОБА_1, споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором; у разі зміни тарифів оплата Споживачем наданих йому послуг здійснюється за новими цінами згідно з діючим законодавством, без змін інших умов договору. (а.с. 5-7).
Крім того, згідно Закону України «Про теплопостачання» тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. До основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством. До повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, належать розробка методик розрахунків тарифів на виробництво теплової енергії та плати за її транспортування та постачання; забезпечення проведення єдиної тарифної політики у сфері теплопостачання. Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.
Аналогічні положення щодо повноважень національної комісії та органів місцевого самоврядування містяться у Законі України «Про житлово-комунальні послуги».
Розрахунок заборгованості відповідає тарифам на послуги з централізованого опалення, що надаються позивачем, затвердженими в установленому законом порядку.
Суд першої інстанції, вірно визначився з характером спірних правовідносин, які виникли між сторонами, надав їм належну правову оцінку, правильно застосував норму права до спірних правовідносин та обґрунтовано дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права; не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Підстав, передбаченихст.309 ЦПК України для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції, судовою колегією не встановлено.
Керуючись ч. 1 ст.303, ст.304, п. 1 ч. 1 ст.307, ст.308, ст.313, п. 1 ч. 1 ст.314, ст.ст.315,317,319 ЦПК України, судова колегія,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Рішення Зміївського районного суду Харківської області від 21 серпня 2017 року – залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, в касаційному порядку може бути оскаржена безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий – Н.П. Пилипчук
Судді: А.І. Колтунова
ОСОБА_3