
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
14 листопада 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/5746/17Категорія: 1.3 Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М.Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Турецької І.О.
суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.
за участі секретаря - Скоріної Т.С.
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2;
третьої особи - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання представника ОСОБА_4 про залишення апеляційної скарги без розгляду на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_4 до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання протиправними дій, про визнання протиправним та скасування рішення, про припинення повноважень складу територіальної виборчої комісії,
третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року позовні вимоги ОСОБА_4 до Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області були частково задоволені.
Суд визнав незаконними дії Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області в частині встановлення результатів виборів Цебриківського селищного голови та складання протоколу про результати виборів Цебриківського селищного голови.
Також судом визнано незаконною та скасовано постанову Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області «Про визнання обраним Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області» від 03 листопада 2017 року та зобов'язано відповідача скласти протокол про результати виборів Цебриківського селищного голови в порядку, передбаченому Законом України «Про місцеві вибори».
У задоволенні решти позовних вимог судом відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду, Цебриківська селищна територіальна виборча комісія Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області подала апеляційну скаргу, в якій ставить питання про скасування судового рішення, вважаючи, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
У суді апеляційної інстанції представником позивача заявлено клопотання про залишення апеляційної скарги без розгляду, оскільки вона подана особою, яка не має на це повноважень.
Представник Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області у судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, зазначивши, в апеляційній скарзі, про розгляд справи за його відсутності.
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 заперечувала проти заявленого клопотання, вважаючи його необґрунтованим.
З'ясувавши обставини справи, доводи клопотання, вислухавши учасників процесу, колегія суддів вважає, що воно підлягає задоволенню на наступних підставах.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначаються Законом України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року № 595-VIII.
Стаття 20 Закону України «Про місцеві вибори» визначає правовий статус виборчих комісій.
Аналіз вказаної правової норми свідчить про те, що всі територіальні виборчі комісії є постійно діючими колегіальними органами та в межах своїх повноважень забезпечують організацію та проведення місцевих виборів. Територіальні виборчі комісії є юридичними особами та мають власну печатку. Члени територіальних виборчих комісій здійснюють свої повноваження до сформування (утворення) у порядку, передбаченому Законом, нового складу відповідних територіальних виборчих комісій.
Беручи до уваги визначені статтею 25 Закону України «Про місцеві вибори» повноваження територіальних виборчих комісій, слід підкреслити, що здійснення такими виборчими комісіями своїх повноважень з організації підготовки та проведення місцевих виборів здійснюється останніми як юридичними особами.
Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV встановлена обов'язкова реєстрація в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зокрема юридичної особи.
Відповідно до п.13 ст.9 даного Закону при проведенні реєстрації юридичної особи обов'язково вносяться відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
Центральна виборча комісія своєю постановою від 15 вересня 2015 року за № 308 затвердила «Роз'яснення щодо деяких питань діяльності виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, селищних, сільських виборчих комісій як юридичних осіб», в якому наголосила, що у разі відсутності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідного запису про територіальну виборчу комісію як юридичну особу (у зв'язку з припиненням комісії як юридичної особи, первинним формуванням складу такої комісії на перших місцевих виборах, формуванням районних у місті (у містах з районним поділом, де не утворюються районні у місті ради) виборчих комісій тощо) територіальна виборча комісія вважається утвореною з моменту прийняття рішення про формування складу комісії, а відповідне рішення подається державному реєстратору для проведення державної реєстрації територіальної виборчої комісії як юридичної особи шляхом внесення відповідного запису про таку комісію до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Як вбачається з витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Цебриківська селищна територіальна виборча комісія Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області зареєстрована як юридична особа і її керівником зазначена ОСОБА_5.
Зокрема, у графі відомості про органи управління юридичної особи вказано, що ОСОБА_5 уповноважена представляти юридичну особу у правовідносинах із третіми особами без довіреності, у тому числі підписувати договори та здійснювати представництво від імені юридичної особи.
Відповідно до вимог ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», відомості внесені до ЄДР є достовірними доки до них не внесено відповідних змін.
У розділу ХІІІ Закону України «Про місцеві вибори» передбачений, зокрема порядок оскарження рішення, дій чи бездіяльності, що стосується місцевих виборів.
Так, частина 1 ст.94 даного Закону встановлює, що кандидат, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник в територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 95-98 цього Закону.
Від імені кандидата скарга може бути подана також його довіреною особою.
Суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
У постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2013 року за №15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» зазначено, що положеннями статті 178 КАС України передбачено випадки здійснення представництва у справах без додаткового уповноваження, оскільки уповноважена особа партії та довірена особа кандидата є представником цих суб'єктів виборчого процесу за законом.
Проте, суди повинні мати на увазі, що у всіх інших випадках стосовно справ, пов'язаних з виборчим процесом, представництво здійснюється за загальними правилами, встановленими статтями 56-61 КАС України.
Відповідно до ч.7 ст.56 КАС України законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Частиною 1, 2 та 5 ст. 58 КАС України встановлено, що повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.
Повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють. Засвідчені підписом судді копії цих документів приєднуються до справи.
Повноваження адвоката як представника можуть також посвідчуватися ордером, дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, або договором про надання правової допомоги. До ордера обов'язково додається витяг із договору, у якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій. Витяг засвідчується підписом сторін.
Аналіз документа, що був наданий апелянтом для підтвердження своїх повноважень у суді свідчить про наступне.
Постановою №26 від 11 листопада 2017 року члени Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області уповноважили ОСОБА_6 представляти їх інтереси в Одеському апеляційному адміністративному суді.
Як обґрунтовано зазначив представник позивача, члени виборчої комісії не можуть представляти інтереси інших членів комісії у суді при вирішенні спорів про визнання протиправними дій та рішення юридичної особи, а саме територіальної виборчої комісії.
Отже, апеляційна скарга подана особою, яка не уповноважена на це законом і у якої відсутні документи, які б підтверджували її повноваження на представництво юридичної особи.
Далі, слід зауважити, що відповідачем електронною поштою до суду був надісланий витяг з протоколу засідання Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, на підставі якого була прийнята постанова №26 від 11 листопада 2017 року про наділення повноважень члена комісії на представництво у суді, при цьому даний протокол не може бути прийняти до уваги, оскільки датований 11 жовтня 2017 року.
Відповідач, вважаючи, що він є належним апелянтом, посилається на ст.28 Закону України «Про місцеві вибори», яка встановлює статус та оплату праці члена виборчої комісії.
Так п.7 ч.5 даної статті встановлює, що член територіальної виборчої комісії має право представляти територіальну виборчу комісію за її рішенням в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим та органах місцевого самоврядування.
Колегія суддів, проаналізувавши зміст та структуру Закону України «Про місцеві вибори», вважає, що дана норма визначає повноваження члена виборчої комісії представляти інтереси комісії в органах державної влади та місцевого самоврядування у питаннях щодо проведення та організації виборів.
Колегія суддів також бажає звернути увагу на те, що прийнята постанова про наділення повноважень члена виборчої комісії на представництво у суді не відповідає вимогам ч.15 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки не містить обов'язкових реквізитів.
Так, в оскаржуваній постанові комісії є посилання на положення ч.7 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори», яка встановлює, що засідання комісії веде голова комісії або його заступник.
Як вбачається зі змісту постанови №26 від 11 листопада 2017 року, вона не була підписана головою Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, а також не була підписана головуючим на засіданні, який повинен бути обраним з членів комісії, які були присутні на її засіданні та на ній відсутня печатка.
Отже, викладені фактичні обставини справи свідчать, що апеляційна скарга оформлена з порушенням вимог ч.5 ст. 187 КАС України, а саме складена та підписана особою, у якої відсутні відповідні повноваження.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст.155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення цієї справи.
Якщо позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи, суди повинні повернути таку позовну заяву (п.4 ч. 3 ст. 108 КАС України), а якщо це виявлено під час судового засідання, - залишити її без розгляду (п.2 ч.1 ст.155 КАС України).
Підсумовуючи викладене, колегія суддів вважає, що є законодавчо визначені підстави для залишення апеляційної скарги без розгляду.
Відповідно до ч.3 ст.177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним (ч.9 ст.177 КАС України).
Керуючись ст.ст. 155, 177, 195, 196, 198, 205, 206 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання представника ОСОБА_4 про залишення апеляційної скарги без розгляду - задовольнити.
Апеляційну скаргу Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області - залишити без розгляду.
Ухвала суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Доповідач - суддя І.О. Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова