
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Дубовік О.М.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"13" листопада 2017 р. Справа № 278/1811/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,
сторін та їх представників: представника відповідача - Антонович О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Пенсійного фонду України на постанову Житомирського районного суду Житомирської області від "06" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Пенсійного фонду України, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо нездійснення повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку його пенсії, зобов'язати Пенсійний фонд України здійснити повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави перерахунку його пенсії в порядку, визначеному ч. 2 п. 2 порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині відмови йому в перерахунку розміру призначеної пенсії з 01.11.2015 року в розмірі 40% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог в розмірах, зазначених у довідці управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області від 13.03.2017 року №5/15-303.
Постановою Житомирського районного суду Житомирської області від 06 жовтня 2017 року позовну заяву ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Пенсійного фонду України задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо нездійснення повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку пенсії ОСОБА_4.
Зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку пенсії ОСОБА_4 в порядку, визначеному частиною 2 пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині відмови ОСОБА_4 в перерахунку розміру призначеної пенсії з 01.11.2015 року з грошового забезпечення з урахуванням виплат матеріальної допомоги в розмірах, зазначених у довідці управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області від 13.03.2017 № 5/15-303.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_4 пенсію з 01.11.2015 року в розмірі 40 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог в розмірах, зазначених у довідці управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області від 13.03.2017 №5/15-303.
Зобов'язано Пенсійний фонд України та Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати протягом п'ятнадцяти днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення.
Стягнуто з Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_4 судовий збір в сумі 673 грн 60 коп.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідачі звернулися до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційними скаргами, в яких просять назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційних скаргах, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 195 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи гідно з наказом Державної пенітенціарної служби України від 28 жовтня 2015 року № 195/ОС-15 позивача через обмежений стан здоров'я було звільнено в запас Збройних Сил України (а.с. 10).
Позивач має інвалідність ІІІ групи (а.с. 15).
У травні 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про наявність підстав перерахунку його пенсії.
Листом від 13 червня 2017 року №907/Ф-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що немає підстав для перерахунку його пенсії у зв'язку з підвищенням окладів особам начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації так як про такі підстави перерахунку від Пенсійного фонду України інформації не надходило.
Також у травні 2017 року позивач звертався до Пенсійного фонду України із заявою здійснити інформування Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо наявності підстав для перерахунку пенсії.
Листом від 01 червня 2017 року №6473/Ф-11 Пенсійний фонд України повідомив позивача, що підстави для перерахунку його пенсії відсутні, оскільки, на сьогоднішній день не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій.
Вважаючи такі відповіді відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду за захистом свої прав та інтересів.
Розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають до часткового задоволення з огляду на наступне.
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-XII) визначено, що цей Закон визначає умови, норми й порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького й рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно зі ст. 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики й мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно зі ст. 21 Закону № 2262-XII пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в розмірі: інвалідам ІІІ групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано ст. 63 Закону № 2262-XII.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 № 1036 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового й начальницького складу та деяких інших осіб" у частині встановлення розмірів посадових окладів рядового й начальницького складу установ виконання покарань.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані в п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один із видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Як вбачається з листа Державної пенітенціарної служби України № 5/1-1058-Тл/2-17 (а.с. 9) з метою виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294» до Пенсійного фонду України комісією з ліквідації Державної пенітенціарної служби України було направлено лист від 09 лютого 2017 № 4/4-367-Тл/2-17 стосовно інформування підпорядкованих територіальних органів Пенсійного фонду України про зміну з 01 січня 2017 року посадових окладів особам рядового й начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та необхідності проведення перерахунку пенсій.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, Пенсійний фонд України не вчинив дій щодо інформування Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України.
На момент звернення позивача до Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, як зазначає Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області, порядок перерахунку пенсій особам, які звільнені з ДПтС України не врегульований, разом із цим звертає увагу на те, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України, на думку відповідача, не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються й не можуть бути скасовані, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 28 грудня 2016 року № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294», якою було підвищено розмір грошового забезпечення.
Таким чином, з огляду на викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод та Європейського суду з прав людини, який визначив, що відсутність нормативно-правового акта, який би визначив розмір виплати, на яку розраховує заявник, є невиправданим втручанням.
Відтак, в результаті ненадсилання до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач допустив протиправну бездіяльність.
Разом з тим, доводи управління пенсійного фонду України в Житомирській області стосовно того, що грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не входять до складу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення колегія суддів вважає безпідставними.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.
Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.
Як вбачається з довідки Управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області № 5/15-303 від 13 березня 2017 року (а.с. 14), на основні та додаткові види грошового забезпечення позивача було нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, на переконання суду, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань позивача відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру якого має обчислюватися пенсія.
На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача із врахування вищеописаних виплат.
Однак, слід вказати, що судом першої інстанції помилково задоволено позовні вимоги з 01.11.2015 року з огляду на наступне.
У відповідності до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Аналізуючи вказане, колегія суддів не вбачає доказів вини Пенсійного фонду України або державних органів щодо непроведення перерахунку розміру пенсії позивача. Оскільки, позивачем не надано доказів відмови йому у видачі довідки про складові грошового забезпечення в період з 01.11.2015 року по дату отримання такої довідки (березень 2017 року) або доказів відмови органів Пенсійного фонду України прийняти таку довідку у вказаний період.
Перерахунок пенсії провадиться за матеріалами, наявними в пенсійні справі, довідка управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області від 13.03.2017 року №5/15-303 надана відповідачу у травні 2017 року, що з врахуванням ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є підставою для перерахунку пенсії позивачу, починаючи з 01.06.2017 року.
Отже, з огляду на вказані обставини, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції в частині перерахунку та виплати пенсії з 01.11.2015 року підлягає зміні дати такого перерахунку на 01.06.2017 року.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Пенсійного фонду України задовольнити частково, постанову Житомирського районного суду Житомирської області від "06" жовтня 2017 р. змінити в частині прийнятого рішення про задоволення позовних вимог перерахунку та виплати пенсії з 01.11.2015 року на дату, з якої слід здійснювати перерахунок та виплату пенсії 01.06.2017 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003 Пенсійний фонд України вул. Бастіонна, 9,м.Київ-14,01601
4-третій особі: - ,