Ухвала суду № 70213236, 09.11.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2017
Номер справи
820/22/17
Номер документу
70213236
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2017 р.Справа № 820/22/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Жигилія С.П.

Суддів: Перцової Т.С. , Дюкарєвої С.В.

за участю секретаря судового засідання Ващук Ю.О.

позивача - ОСОБА_1; представників сторін: позивача - ОСОБА_2, відповідача-1 - Дядченко С.М., відповідача-2 - Панченко Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.07.2017р. по справі № 820/22/17

за позовом ОСОБА_1

до Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації , Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач-1), Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач-2), в якому, з урахуванням уточнень до адміністративного позову, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації та Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо не проведення обстеження житлових умов громадянки України ОСОБА_1, не направлення на курс навчання з проблем виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді кандидата у прийомні батьки громадянки України ОСОБА_1 та порушення права на подальше взяття на облік як кандидата у прийомні батьки громадянки України ОСОБА_1;

- зобов'язати Харківський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді повторно розглянути заяву та додані до неї документи ОСОБА_1 щодо взяття її на облік як потенційного кандидата у прийомні батьки, зобов'язавши при цьому Службу у справах дітей Харківської районної державної адміністрації та Харківський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді здійснити спільне обстеження житлово-побутових умов ОСОБА_1.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.07.2017 року по справі № 820/22/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації, Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано бездіяльність Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації щодо не проведення обстеження житлових умов ОСОБА_1, не направлення на курс навчання з проблем виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сімей, дітей та молоді кандидата у прийомні батьки ОСОБА_1.

Зобов'язано Харківський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву та додані до неї документи ОСОБА_1 щодо взяття її на облік, як потенційного кандидата у прийомні батьки.

Зобов'язано Службу у справах дітей Харківської районної державної адміністрації при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 розглянути питання щодо направлення на курс навчання з проблем виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сімей, дітей та молоді кандидата у прийомні батьки ОСОБА_1 та розглянути питання щодо здійснення спільного обстеження житлово-побутових умов ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду у даній справі.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, номер - НОМЕР_1) сплачений при поданні позову судовий збір у розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Харківської районної державної адміністрації (61034, м. Харків, Комсомольське шосе, 5, код - 26487956).

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Відповідач-2, не погодившись із вказаною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, неповне з`ясування обставин справи, просив суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.07.2017 року по справі № 820/22/17 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача-2, в обґрунтування вимог апеляційної скарги та у судовому засіданні, вказує, що ОСОБА_1 у відповідності до п. 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2002 року № 565 «»Про затвердження Положення про прийомну сім'ю» підпадає під категорію осіб, які не можуть бути прийомними батьками, оскільки відповідачами встановлено офіційно зареєстровані асоціальні прояви та нахили до насильства позивачем. Вказує, що положення ст. 39 КУпАП не може бути застосовано при розгляді даної справи, оскільки Службою у справах дітей Харківської районної державної адміністрації враховано моральні якості позивача, членів сім'ї, від яких в подальшому залежить доля дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Посилаючись на положення п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 року № 565 «Про затвердження Положення про прийомну сім'ю», вказує, що під час консультативної допомоги з питання утворення прийомної сім'ї, усиновлення дитини 06.02.2015 року та 19.06.2015 року позивачу було роз'яснено неможливість утворення прийомної сім'ї, оскільки усиновлення є пріоритетною формою влаштування дитини. Крім того, відповідачем було з'ясовано, що житлова площа, на якій проживає позивач є недостатньою для утворення прийомної сім'ї.

Представник відповідача-1 у судовому засіданні просив вимоги апеляційної скарги залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представник позивача та позивач, у надісланих запереченнях на апеляційну скаргу та у судовому засіданні, з викладених підстав, просили у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, а тому рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в частині задоволення позовних вимог.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, позивача та представників сторін, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 27.01.2016 року звернулась до Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації із заявою про створення прийомної сім'ї.

Вказане звернення позивача зареєстровано у журналі обліку звернень кандидатів у прийомні батьки Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації.

Під час судового розгляду справи встановлено, що спеціалістом центру проведено співбесіду та уточнено перелік документів, які необхідно подати кандидату у прийомні батьки, відповідно до чинного законодавства.

15.02.2016 року спеціалістом Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації прийнято весь пакет документів кандидата у прийомні батьки, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія акту приймання-передання документів від кандидата у прийомні батьки, батьки-вихователі від 15.02.2016 року (а.с. 21).

Як вбачається з матеріалів справи, Харківським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації з метою перевірки відомостей стосовно позивача було направлено листи до Харківського районного суду Харківської області, Харківського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та Будянської селищної ради (а.с. 120; 122; 125).

Як вбачається з відповідей Харківського районного суду Харківської області від 25.03.2016 року №01-21/25/2016 та Харківського районного відділу Головного управління МВС України в Харківській області від 27.03.2016 року №3755/119-90/05/20-2016, позивач за період з 2015 року і до моменту надання відповіді на запити не притягувалась до кримінальної чи адміністративної відповідальності, характеризувалась за місцем мешкання з позитивного боку, з сусідами підтримувала позитивні стосунки (а.с. 121; 123; 126).

З метою здійснення спільного виїзду спеціалістів Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації та Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації в родину ОСОБА_1 для ознайомлення з умовами проживання кандидата у прийомні батьки, Харківським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації направлено лист від 31.05.2016 року № 430 з проханням визначити дату спільного виїзду (а.с. 22).

14.06.2016 року Харківським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації отримано лист Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації від 10.06.2016 року №1282, в якому рекомендовано повторно переглянути документи ОСОБА_1 та підготувати відповідь про неможливість прийняття рішення щодо участі кандидата у навчанні, оскільки братом позивача ОСОБА_7 порушено вимоги чинного законодавства та порушено права підопічної малолітньої дитини, отримано негативну характеристику мешканців Будянської селищної ради на адресу родини позивача та наявності заборгованості по сплаті комунальних послуг, а також з врахуванням положень п. 14 Постанови КМУ "Про затвердження Положення про прийомну сім'ю" в частині, що прийомними батьками не можуть бути особи, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства, що підтверджено постановою Харківського районного суду Харківської області від 16.02.2012 року про адміністративне правопорушення у відношенні позивачки щодо умисного насилля в родині (а.с. 24).

У відповідь Харківським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації направлено лист від 16.06.2016 року №493 із зазначенням обставин того, що відповідно до довідки Будянської селищної ради від 01.02.2016 року №22, наданої позивачкою, брат ОСОБА_1 не входить до складу її сім'ї, а отже ніякого відношення до справи не має, а відповідно до листа Будянської селищної ради від 04.04.2016 року №348, скарг та заяв щодо неправомірних дій з боку позивача протягом 2015 року та до моменту надання відповіді до виконавчого комітету ради не надходило, а також повідомлено про наявність заборгованості по сплаті комунальних послуг. Однак вказано, що відповідно до чинного законодавства вказані обставини не є підставою для відмови у взятті на облік кандидатам у прийомні батьки.

Представником Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації під час судового розгляду справи вказано, що зазначеним листом відповідачем було повторно наголошено Службі у справах дітей Харківської районної державної адміністрації на необхідності здійснення спільного відвідування кандидата у прийомні батьки ОСОБА_1. Крім того, представник пояснив, що Харківський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації не вбачав підстав для відмови у спільному відвідуванні та відмови у направленні ОСОБА_1 для участі у навчанні, як кандидата у прийомні батьки.

Натомість, Харківським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації 27.07.2016 року отримано лист Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації від 14.07.2016 року №1535, в якому відповідачем повторно звернено увагу на тому, що постанова Харківського районного суду Харківської області від 16.02.2012 року про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 щодо умисного насилля в родині не скасована та звернено увагу Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації на п. 14. Постанови КМУ від 26.04.2002 року №565 "Про затвердження положення про прийомну сім'ю", в частині, що прийомними батьками не можуть бути особи, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, та нахили до насильства.

Як вбачається з пояснень представника відповідача-2, Службою у справах дітей Харківської районної державної адміністрації ОСОБА_1 надано 06.02.2015 року та 19.06.2015 року консультативну допомогу з питання утворення прийомної сім'ї, усиновлення дитини, де було роз'яснено про неможливість влаштування малолітніх дітей в прийомну сім'ю, оскільки усиновлення є пріоритетною формою влаштування дитини, а отже позивач обізнана про вказані обставини (а.с. 89-92).

Судовим розглядом встановлено, що Харківським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації прийнято рішення про повернення пакету документів ОСОБА_1.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 24.03.2017 року звернулась із заявою на ім'я начальника Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації, в якій просила видати рішення про відмову у взятті на облік в якості прийомних батьків (а.с. 107).

Листом Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації від 17.04.2017 року №713 позивача повідомлено, що діючим законодавством не передбачено прийняття рішення про постановку на облік потенційних прийомних батьків (а.с. 108).

Не погоджуючись з такою бездіяльністю посадових осіб Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації та Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, позивач звернулась до суду з даним позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Задовольняючи позовні вимоги в частині, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», прийомні батьки - подружжя або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, які взяли на виховання та для спільного проживання дітей-сиріт та/або дітей, позбавлених батьківського піклування; передача до прийомної сім'ї - добровільне прийняття за плату сім'єю або окремою особою, яка не перебуває у шлюбі, із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від одного до чотирьох дітей на виховання та для спільного проживання.

Статтею 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено, що органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.

Згідно зі статтею 12 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей.

Служба у справах дітей: бере участь у здійсненні заходів щодо соціального захисту і захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і несе відповідальність за їх дотримання, а також координує здійснення таких заходів; оформляє документи на усиновлення і застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначених цим Законом; оформляє клопотання щодо переведення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на інші форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; здійснює контроль за умовами влаштування і утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; здійснює моніторинг діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; здійснює інші заходи стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Згідно з пунктами 1 Загального положення про центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 року № 573, центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (далі - центр) - спеціальний заклад, що проводить соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги. Мережа центрів складається з республіканського (Автономної Республіки Крим), обласних, Київського та Севастопольського міських (далі - регіональні центри), районних, міських, районних у містах центрів (далі - місцеві центри).

Статтею 14 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань сім'ї та дітей, здійснює нормативно-правове регулювання, координацію та методологічне забезпечення діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування стосовно соціального захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб із їх числа, а також забезпечує додержання законодавства щодо встановлення опіки і піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, їх усиновлення, застосування інших передбачених законодавством форм влаштування дітей.

Пунктом 2.2 Порядку взаємодії центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді і служб у справах дітей у процесі встановлення опіки, піклування, створення та забезпечення діяльності прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, затвердженого Наказом Міністерства у справах сім'ї молоді та спорту України №3385 від 25.09.2009 року, обласні центри: планують та забезпечують підготовку фахівців регіональних, районних, міських, районних у містах, селищних та сільських центрів з питань встановлення опіки, піклування над дітьми, створення прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу та здійснення їх соціального супроводу ( не рідше одного разу на п`ять років); за поданням районних, міських, районних у містах служб у справах дітей формують групи, організовують та проводять навчання для кандидатів в опікуни, піклувальники, у прийомні батьки, батьки-вихователі із залученням фахівців служб у справах дітей, планують та забезпечують навчання прийомних батьків, батьків - вихователів з метою підвищення їх виховного потенціалу (один раз на два роки); надають протягом двох тижнів з моменту закінчення навчання службам у справах дітей рекомендацію про включення до Єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім`ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів і довідку про проходження навчання (курсу підготовки) кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі та їх копію відповідному центру і т.д.

Пунктами 3.1, 3.2 Порядку взаємодії центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді і служб у справах дітей у процесі встановлення опіки, піклування, створення та забезпечення діяльності прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, затвердженого Наказом Міністерства у справах сім'ї молоді та спорту України №3385 від 25.09.2009 року, міські центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді спільно зі службами у справах дітей планують та проводять інформаційні заходи для територіальної громади міста, забезпечують збір інформації щодо кандидатів у батьки-вихователі, проводять підготовку документів, зокрема: приймають звернення кандидатів у батьки-вихователі; проводять співбесіди з кандидатами; ведуть облік звернень цих кандидатів у журналі обліку звернень; приймають за актом приймання-передавання документів кандидатів батьки-вихователі документи, що подаються ними, надають допомогу у їх підготовці; спільно з міськими службами у справах дітей з метою ознайомлення з умовами проживання, визначення характеру сімейних стосунків, прийняття рішення щодо участі кандидата у навчанні відвідують кандидатів за місцем проживання. За результатами відвідування оформлюється акт обстеження житлово-побутових умов проживання.

Згідно з п. 39 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866, особи, в сім'ї яких влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, зобов'язані пройти за направлення служб у справах дітей курс навчання з проблем виховання таких дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

При цьому, пунктом 40 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866, передбачено, що особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання: заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями); довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку; документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням; копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі); довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних; копію паспорта; висновок про стан здоров'я заявника, складений за формою згідно з додатком 5; довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками; довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника; письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, утворити прийомну сім'ю або на власній житловій площі - дитячий будинок сімейного типу, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові, підпису посадової особи та дати.

Строк дії документів, зазначених у цьому пункті, становить дванадцять місяців з дати видачі.

Відповідно до п. 41 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866, служба у справах дітей за місцем проживання особи, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з урахуванням результатів навчання у центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді: приймає документи, зазначені у пункті 40 цього Порядку; реєструє осіб у журналі обліку потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, що ведеться за формою згідно з додатком 6; вносить відомості про осіб до єдиного банку даних; протягом 10 днів після отримання заяви складає акт обстеження житлово-побутових умов, який додається до документів; готує висновок про доцільність (недоцільність) встановлення опіки, піклування та відповідність її/його інтересам дитини.

Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після отримання від громадян України заяви перевіряє документи на відповідність вимогам законодавства, складає акт обстеження їх житлово-побутових умов, розглядає питання про можливість заявників бути усиновлювачами і готує відповідний висновок. У разі прийняття позитивного рішення ставить заявників на облік як кандидатів в усиновлювачі. Заявникам видається висновок разом з прошнурованими, пронумерованими, скріпленими печаткою, завіреними підписом керівника (заступника керівника) служби у справах дітей документам.

Як вбачається з матеріалів справи, Харківським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації прийнято у позивача документи за актом приймання-передавання документів від кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі від 15.02.2016 року.

При цьому, будь-яких зауважень щодо поданих документів висловлено не було.

За результатами отримання на направлені запити відповідей та дослідження пакету прийнятих документів, Харківським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації було направлено лист від 31.05.2016 року №430 до Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації з проханням призначити дату візиту до родини ОСОБА_1 з метою ознайомлення з умовами проживання.

Таким чином, на підставі наявних у відповідача документів було прийнято рішення про звернення до Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації з проханням призначення дати для спільного огляду місця проживання ОСОБА_1.

Як встановлено під час розгляду справи, Службою у справах дітей Харківської районної державної адміністрації листом від 10.06.2016 року №1282 повідомлено Харківський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації про необхідність ретельного перегляду документів ОСОБА_1 та підготування відповіді про неможливість прийняття рішення щодо участі кандидата у навчанні.

При цьому, з вказаного листа вбачається, що підставою для здійснення означених дій Службою у справах дітей Харківської районної державної адміністрації вказано на обставини порушення братом позивача ОСОБА_1 прав дитини, опікуном якої він є, обставини розгляду питання утворення прийомної сім'ї на базі родини ОСОБА_1 на засіданні опікунської ради Будянської селищної ради Харківського району Харківської області, а також п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 №565 "Про затвердження Положення про прийомну сім'ю", а саме: прийомними батьками не можуть бути особи, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства, що підтверджено постановою Харківського районного суду Харківської області від 16.02.2012 року про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 щодо умисного насилля в родині.

Судом встановлено, що постановою Харківського районного суду Харківської області від 16.02.2012 року у справі №2034/1713/12 накладено адміністративне стягнення на ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, не працюючу, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2, за скоєне правопорушення, передбачене ст. 173-2 ч.1 КУпАП України у виді штрафу в розмірі трьох неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, тобто 51,00 (п'ятдесят одна) гривня.

Колегія суддів зазначає, що Службою у справах дітей Харківської районної державної адміністрації не було вирішено питання щодо направлення ОСОБА_1 на навчання до регіонального центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, а також не було узгоджено питання необхідності спільного проведення обстеження житлових умов кандидата у прийомні батьки ОСОБА_1, а рекомендовано Харківському районному центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації ще раз детальніше переглянути документи ОСОБА_1 та підготувати відповідь про неможливість прийняття рішення участі кандидата у навчанні, що суперечить положенням п. 3.3 Порядку взаємодії центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді і служб у справах дітей у процесі встановлення опіки, піклування, створення та забезпечення діяльності прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, затвердженого Наказом Міністерства у справах сім'ї молоді та спорту України №3385 від 25.09.2009 року.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що саме Службою у справах дітей Харківської районної державної адміністрації було допущено протиправну бездіяльність щодо не проведення обстеження житлових умов ОСОБА_1, а також не вирішено питання щодо направлення на курс навчання з проблем виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді кандидата у прийомні батьки ОСОБА_1, в свою чергу, Харківським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації вчинено дії направлені на дотримання вимог діючого законодавства.

Колегія суддів зазначає, що Харківським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації листом від 05.08.2015 року № 604 повернуто пакет документів позивачу з посланням на положення п. 14. Постанови КМУ від 26.04.2002 року №565 "Про затвердження положення про прийомну сім'ю", оскільки прийомними батьками не можуть бути особи, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, та нахили до насильства.

Так, пунктом 14 постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 року №565 "Про затвердження Положення про прийомну сім'ю" визначено виключні випадки, коли особи не можуть бути прийомними батьками.

Абз. 5 п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 року №565 "Про затвердження Положення про прийомну сім'ю" передбачено, що прийомними батьками можуть бути працездатні особи, які перебувають у шлюбі, крім випадків, коли хоча б одна з них за станом здоров'я не може виконувати обов'язки щодо виховання дітей (інваліди I і II групи, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду, особи, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства).

Однак, колегія суддів зауважує, що відповідачем-1 не проаналізовано обставини, які слугували підставою для повернення поданих ОСОБА_1 документів для взяття її на облік як кандидата у прийомні батьки, зокрема не надано оцінку положенням ст. 39 КУпАП, а також не надано оцінку діям брата позивача - ОСОБА_8 та іншим обставинам, які мають значення для прийняття рішення про взяття ОСОБА_1 на облік як кандидати у прийомні батьки.

Слід також зауважити, що ані положеннями Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», ані Постанови КМУ від 26.04.2002 року №565 "Про затвердження Положення про прийомну сім'ю", ані Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866, ані Порядку взаємодії центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді і служб у справах дітей у процесі встановлення опіки, піклування, створення та забезпечення діяльності прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, затвердженого Наказом Міністерства у справах сім'ї молоді та спорту України №3385 від 25.09.2009 року не передбачено права повернення документів, як потенційного кандидата в прийомні батьки.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає передчасними висновки Харківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації, Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації про відмову у постановленні на облік як кандидата у прийомні батьки ОСОБА_1

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи викладене, відповідно до вимог ч. 2 ст. 162 КАС України у поєднанні із ч.2 ст. 11 КАС України, колегія суддів вважає достатнім та належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, визнати бездіяльність Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації щодо не проведення обстеження житлових умов ОСОБА_1, не направлення на курс навчання з проблем виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сімей, дітей та молоді кандидата у прийомні батьки ОСОБА_1; зобов'язати Харківський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву та додані до неї документи ОСОБА_1 щодо взяття її на облік, як потенційного кандидата у прийомні батьки; зобов'язати Службу у справах дітей Харківської районної державної адміністрації при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 розглянути питання щодо направлення на курс навчання з проблем виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сімей, дітей та молоді кандидата у прийомні батьки ОСОБА_1 та розглянути питання щодо здійснення спільного обстеження житлово-побутових умов ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду у даній справі.

У відповідності до ст. 159 КАС України, судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 10.07.2017 року по справі № 820/22/17 в частині задоволення позовних вимог відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації колегією суддів не встановлено.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Служби у справах дітей Харківської районної державної адміністрації залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.07.2017р. по справі № 820/22/17 залишити без змін в частині задоволення адміністративного позову ОСОБА_1.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Жигилій С.П.Судді Перцова Т.С. Дюкарєва С.В.

Повний текст ухвали виготовлений 14.11.2017 р.