
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2017 р.Справа № 575/886/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Перцової Т.С. , Дюкарєвої С.В.
за участю секретаря судового засідання Ващук Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 01.09.2017р. по справі № 575/886/17
за позовом ОСОБА_2
до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2.) звернулась до Великописарівського районного суду Сумської області з адміністративним позовом до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач, Великописарівське ОУПФ України Сумської області), в якому, з урахуванням клопотання про зміну позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними дії/бедіяльність Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, ЄДРПОУ 40383863, які полягають у не виплаті, починаючи з червня по листопад 2016 року включно, пенсії за віком ОСОБА_2, 1931 року народження, ІПН НОМЕР_1;
- визнати протиправним та скасувати рішення Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, ЄДРПОУ 40383863, про призупинення (припинення) виплати пенсії ОСОБА_2, 1931 року народження, ІПН НОМЕР_1;
- зобов'язати Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, ЄДРПОУ 40383863, поновити виплату пенсії, з дня припинення виплат, ОСОБА_2, 1931 року народження, ІПН НОМЕР_1, негайно після проголошення судового рішення, а також утриматися від подальшого призупинення її виплати.
Постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 01.09.2017 року по справі № 575/886/17 адміністративний позов ОСОБА_2 до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та відшкодування моральної шкоди - задоволено частково.
Визнано дії Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати ОСОБА_2 пенсії за віком з 01 червня по 30 листопада 2016 року включно - протиправними.
Зобов'язано Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити виплату пенсії ОСОБА_2 з дня припинення виплат - з 01 червня 2016 року по 30 листопада 2016 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Допущено негайне виконання постанови у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить суд апеляційної інстанції постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 01.09.2017 року по справі № 575/886/17 скасувати.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги представник відповідача зазначив, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком на підставі запитуваної електронної пенсійної справи та наданих документів. У зв'язку з вступом в дію постанови Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року ОСОБА_2 виплату пенсії призупинено, а справу направлено до Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, відповідно до рішення якої поновлено виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 грудня 2016 року, однак, відмовлено у її виплаті з 01 червня 2016 року по 30 листопада 2016 року. Посилаючись на положення постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», вказує, що відсутні підстави для поновлення виплати пенсії позивачу з червня 2016 року, оскільки строк дії довідки від 26.11.2014 року про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції закінчився 27 травня 2016 року. З огляду на викладене, вважає, що позивачу правомірно призупинено виплату пенсії у період з 01 червня по 30 листопада 2016 року.
Позивач правом подати до суду письмові заперечення не скористався.
Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Згідно з ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, отже, перегляду підлягає рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2, 1931 року народження, отримує пенсію по старості з 1976 року, що підтверджується пенсійним посвідченням ( а.с.15).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2, 1931 року народження, уродженка с. Добрянське, яка мешкала за адресою: вул. Черепанових, б. 160, кв.4, с. Крупської, Червоногвардійський район, Донецька область, є переміщеною особою з тимчасово окупованої території, району проведення антитериростичної операції, яка проживає за адресою: вул. Леніна (Миру), 41, с. Добрянське, Великописарівський район, Сумська область, що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області від 26 листопада 2014 року № 5903000152 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (а.с. 16).
З зазначеної довідки судовим розглядом встановлено, що термін дії останньої продовжено з 27 листопада 2015 року до 27 травня 2016 року, а пізніше термін дії довідки встановлено безстроково.
ОСОБА_2 видано довідку від 26 листопада 2014 року № 5903000152 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за формою, визначеною в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 352 від 08 червня 2016 року (а.с.81).
З часу переміщення позивач перебуває на обліку у Великописарівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію як внутрішньо переміщена особа шляхом зарахування на картковий рахунок Ощадбанку, що підтверджується випискою по картковому рахунку ( а.с. 17-18).
Листом Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 15 червня 2017 року № 30/Ш ОСОБА_2 відмовлено у виплаті пенсії за період з 01 червня 2016 року по 30 листопада 2016 року, з посиланням на те, що з 11.06.2016 року набули чинності зміни, внесені до Постанови Кабінету Міністрів України № 509 відповідно до яких призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати. У зв'язку з тим, що строк дії довідки внутрішньо переміщеної особи закінчився у травні 2016 року, виплату пенсії призупинено з червня 2016 року. Крім того, зазначено, що рішенням Комісії від 29.03.2017 року ОСОБА_2 відмовлено у поверненні сум не отриманої пенсії з 01 червня 2016 року по 30 листопада 2016 року (а.с.19-20).
Як вбачається з Протоколу №4 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області від 04 серпня 2016 року, вирішено припинити (призупинити) виплату пенсії, державної адресної допомоги, державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у зв'язку з відсутністю тимчасово переміщених осіб за зазначеним фактичним місцем проживання, зорема, ОСОБА_2 (а.с. 35-36).
З протоколу №1 від 17 січня 2017 року засідання комісії з питань призначення (поновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області встановлено, що ОСОБА_2 призначено виплату пенсії з 01 грудня 2016 року ( а.с. 34).
Відповідно Протоколу № 3 від 29 березня 2017 року засідання комісії з питань призначення (поновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області ОСОБА_2 відмовлено у виплаті пенсії за червень - листопад 2016 року ( а.с. 37-38 ).
З особової справи ОСОБА_2 с. Добрянське, наданої Управлінням соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області, вбачається, що відповідно до актів обстеження матеріально-побутових умов у серпні 2016 року за місцем реєстрації позивач не проживала, на виклик до Управління - не з'явилась (а.с.50-77 ).
Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_2 звернулась до суду з даним позовом про дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Задовольняючи адміністративний позов в частині, суд першої інстанції виходив з того, що Великописарівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області порушено право позивача на отримання пенсії.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, з наступних підстав.
20.10.2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706-VІІ (набрав чинності з 22.11.2014 року, далі по тексту - Закон України № 1706-VІІ), відповідно до ст.1 якого внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
У відповідності до ст. 4 Закону України № 1706-VІІ, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закону № 1058-IV).
За правилами, встановленими ч.1 Закону № 1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені в статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
У відповідності до ч.1 ст.4 Закону № 1058-IV, законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону № 1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються, зокрема, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Згідно з ч.2 ст.45 Закону № 1058-IV, пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України (ч.1 ст.47 Закону № 1058-IV).
Положеннями ст.49 Закону № 1058-IV передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
З огляду на вищенаведену норму права, колегія суддів вказує, що припинення виплати пенсії здійснюється або на підставі рішення органу Пенсійного фонду, або на підставі рішення суду.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, ані відповідачем, ані судом рішення про припинення виплати пенсії ОСОБА_2 не приймалося.
Як встановлено судом апеляційної інстанції з листа відповідача від 15.06.2017 року (а.с.19-20), фактично підставою для припинення виплати пенсії позивачці слугувало те, що з 11.06.2016 року набули чинності зміни, внесені до Постанови Кабінету Міністрів України № 509 відповідно до яких призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати. У зв'язку з тим, що строк дії довідки внутрішньо переміщеної особи закінчився у травні 2016 року, виплату пенсії призупинено з червня 2016 року. Крім того, зазначено, що рішенням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (протокол № 4 від 04.08.2016 року) призупинено виплату пенсії ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеній особі у зв'язку з відсутністю тимчасово переміщених осіб за зазначеним фактичним місцем проживання
Разом з тим, закон не передбачає такої підстави для припинення виплати пенсії особі, як рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам .
При цьому, як вбачається з листа Великописарівського об'єднаного УПФ України Сумської області від 15.06.2017 року № 30/Ш, відповідачем не було надано позивачці копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам про припинення виплати пенсії ОСОБА_2.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до п.1.5 якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Пунктом 2.8 вказаного Порядку встановлено, що поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
Беручи до уваги вищенаведені норми Порядку та встановлену під час судового розгляду справи безпідставність дій відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу, з урахуванням приписів ч.2 ст.49 Закону № 1058-IV, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_2.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, колегія суддів вважає, що відповідач у спірних відносинах, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законом, а тому висновок суду першої інстанції в частині задоволення позову є вірним.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 01.09.2017р. по справі № 575/886/17 залишити без змін в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Жигилій С.П.Судді Перцова Т.С. Дюкарєва С.В.Повний текст ухвали виготовлений 14.11.2017 р.