КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 875/13/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 листопада 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Літвіної Н.М.
суддів: Ганечко О.М.
Коротких А.Ю.
при секретарі Архіповій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, Одеської обласної виборчої комісії, заступника голови Одеської обласної виборчої комісії ОСОБА_3 про визнання незаконними дій, скасування постанов, визнання незаконною бездіяльності, -
В С Т А Н О В И В :
17 жовтня 2017 року ОСОБА_2, через свого представника ОСОБА_4, звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, Одеської обласної виборчої комісії, заступника голови Одеської обласної виборчої комісії ОСОБА_3 про визнання незаконними дій, скасування постанов, визнання незаконною бездіяльності та просив суд:
визнати незаконною бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка виразилась у невиконанні повноважень, наданих Законом України «Про місцеві вибори» щодо вжиття заходів на незаконні дії Одеської обласної виборчої комісії;
визнати незаконними дії заступника голови Одеської обласної виборчої комісії ОСОБА_3, які виразились у незаконному скликанні засідання Одеської обласної виборчої комісії та псування її майна;
скасувати постанову Одеської обласної виборчої комісії № 174 від 11 жовтня 2017 року «Про організацію перевірки матеріалів на підтримку пропозиції щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою», у зв'язку з порушенням Закону України «Про місцеві вибори»;
скасувати постанову Одеської обласної виборчої комісії № 175 від 11 жовтня 2017 року «Про залучення органів ведення Державного реєстру виборців», у зв'язку з порушенням Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»;
скасувати постанову Одеської обласної виборчої комісії № 176 від 11 жовтня 2017 року «Про залучення правоохоронних органів для здійснення вибіркової перевірки підписів громадян, що містяться в підписних листах», у зв'язку з порушенням Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»;
скасувати постанову Одеської обласної виборчої комісії № 177 від 12 жовтня 2017 року «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5.».
Позов мотивовано тим, що заступником голови Одеської обласної виборчої комісії ОСОБА_3 було незаконно скликано та проведено засідання Одеської обласної виборчої комісії, на якому, всупереч вимогам Закону України «Про місцеві вибори» та Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», було прийнято оскаржувані рішення.
Також позивач зазначає, що Центральна виборча комісія, всупереч наявним у неї повноваженням, вчинила бездіяльність та не вжила відповідних заходів реагування на незаконні дії Одеської обласної виборчої комісії.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, з підстав, які викладені в позовній заяві.
Представник Центральної виборчої комісії заперечував проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на те, що Комісія є неналежним суб'єктом розгляду спорів стосовно правовідносин, що виникають у сфері правового регулювання питань, пов'язаних зі статусом депутатів місцевих рад. Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 3 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», відкликання депутата місцевої ради виборцями у встановленому Законом порядку є підставою для дострокового припинення повноважень відповідного депутата, а справи щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.
Заступник голови Одеської обласної виборчої комісії ОСОБА_3 заперечував проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на його необґрунтованість, недоведеність та безпідставність. Вказував, що ним, у відповідності до вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», було скликано та проведено засідання Одеської обласної виборчої комісії, якою прийнято законні та обґрунтовані рішення за результатами розгляду матеріалів на підтримку пропозиції щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою.
Заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у розгляді справи, дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила наступне.
30 серпня 2017 року проведено загальні збори виборців територіальної громади Одеської області, на яких прийнято рішення про відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою у зв'язку з невиконанням ним обов'язків, передбачених ст. 10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року № 93-IV. У вказаних зборах взяли участь 446 осіб, мешканців Одеської області.
За результатами вказаних зборів прийнято рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою виборців багатомандатного виборчого округу Одеської області.
У даних зборах приймав участь й позивач - ОСОБА_2, який підтримав пропозицію щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою (а.с. 103).
11 жовтня 2017 року Одеською обласною виборчою комісією було прийнято наступні постанови:
№ 174 «Про організацію перевірки матеріалів на підтримку пропозиції щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою»;
№ 175 «Про залучення органів ведення Державного реєстру виборців»;
№ 176 «Про залучення правоохоронних органів для здійснення вибіркової перевірки підписів громадян, що міститься в підписних листах».
Також 12 жовтня 2017 року Одеською обласною виборчою комісією було прийнято постанову № 177 «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5.»
Стосовно позовних вимог ОСОБА_2 про визнання незаконною бездіяльності Центральної виборчої комісії, яка виразилась у невиконанні повноважень, наданих Законом України «Про місцеві вибори», щодо вжиття заходів на незаконні дії Одеської обласної виборчої комісії, визнання незаконними дій заступника голови Одеської обласної виборчої комісії ОСОБА_3, які виразились у незаконному скликанні засідання Одеської обласної виборчої комісії та псування її майна; скасування постанови Одеської обласної виборчої комісії № 174 від 11 жовтня 2017 року «Про організацію перевірки матеріалів на підтримку пропозиції щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою», у зв'язку з порушенням Закону України «Про місцеві вибори»; скасування постанови Одеської обласної виборчої комісії № 175 від 11 жовтня 2017 року «Про залучення органів ведення Державного реєстру виборців», у зв'язку з порушенням Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»; скасування постанови Одеської обласної виборчої комісії № 176 від 11 жовтня 2017 року «Про залучення правоохоронних органів для здійснення вибіркової перевірки підписів громадян, що містяться в підписних листах», у зв'язку з порушенням Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; вирішуючи спір суд повинен встановити, що у зв'язку з прийнятим рішенням, вчиненням дії чи допущенням бездіяльності суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи інтереси особи у сфері публічно-правових відносин; при цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
В розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.
При цьому слід зазначити, що при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
У постанові Верховного Суду України від 03 лютого 2015 року в справі № 21-617а14 зроблено правовий висновок, що завданням адміністративного судочинства, згідно з ч.1 ст. 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Водночас, звертаючись з даним адміністративним позовом та в судовому засіданні, представник ОСОБА_2 не зазначив, у чому полягає порушення заступником голови Одеської обласної виборчої комісії ОСОБА_3 його прав, при скликанні та проведенні відповідних засідань. Яким чином оскаржувані ним постанови Одеської обласної виборчої комісії від 11 жовтня 2017 року, а саме: № 174 Про організацію перевірки матеріалів на підтримку пропозиції щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою; № 175 Про залучення органів ведення Державного реєстру виборців; № 176 Про залучення правоохоронних органів для здійснення вибіркової перевірки підписів громадян, що міститься в підписних листах, порушують його права та інтереси.
Також не вказано яким чином оскаржувана бездіяльність Центральної виборчої комісії вплинула або може вплинути на права та інтереси позивача, в чому полягає саме таке порушення його прав.
Крім того, не доведено, що обраний спосіб захисту, може відновити становище та захистити порушене, на думку позивача, право.
Відповідно, вищезазначені позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки колегією суддів не встановлено, що спірні дії (бездіяльність) та рішення порушили права чи інтереси позивача.
Стосовно позовних вимог ОСОБА_2 про скасування постанови Одеської обласної виборчої комісії від 12 жовтня 2017 року № 177 «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5.», колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Як зазначає позивач у тексті адміністративного позову, він як громадянин України, який відповідно до закону про місцеві вибори є виборцем територіальної громади Одеської області 30 серпня 2017 року приймав учать у зборах виборців на яких було вирішено підтримати пропозицію щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою (а.с. 103, 111).
Враховуючи, що його правова позиція щодо неправомірності здійснення своїх повноважень депутатом Одеської обласної ради ОСОБА_5 була висловлена у пропозиції про відкликання даного депутата, позивач вважає, що рішенням Одеської обласної виборчої комісії від 12 жовтня 2017 року № 177 «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5.» порушено його права.
Вказані обставини зумовили його звернення до суду з даною позовною вимогою.
Відповідно до ч. 2 ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог ст. ст. 38 - 40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена ч. 1 ст. 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості).
Згідно з вимогами ст. 38 даного Закону передбачено, що право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу.
Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше: 1) 30 осіб для відкликання депутата сільської, селищної ради; 2) 100 осіб для відкликання депутата міської ради міста районного значення; 3) 300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення та районної у місті ради; 4) 150 осіб для відкликання депутата районної ради; 5) 400 осіб для відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради (ч. 2 ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються регіональні та/або місцеві засоби масової інформації. Представникам засобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата має становити: 1) сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - не менше 10 осіб; 2) районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - не менше 50 осіб; 3) обласної, Київської, Севастопольської міської ради - не менше 100 осіб (ч. 3 ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів (ч. 4 ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи (ч. 5 ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Бути офіційним представником ініціативної групи, входити до її складу не можуть посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, судді, працівники судів та правоохоронних органів (ч. 6 ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Офіційний представник ініціативної групи, її член не може бути звільнений з роботи, переведений на нижчу посаду з підстав, пов'язаних із виконанням його обов'язків в ініціативній групі (ч. 7 ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Забороняється проводити збори виборців щодо відкликання депутата місцевої ради в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, у місцях видачі заробітної плати, пенсій, допомоги, стипендій, інших соціальних виплат, надання благодійної допомоги (ч. 8 ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи. Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення щодо проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата, відповідні місцеву організацію партії, партію (у разі якщо депутат був обраний шляхом висування його місцевою організацією партії) та місцеву раду.
Згідно з ст. 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ініціативна група має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів з дотриманням встановленої форми підписного листа. На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного в одномандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи у кількості, що є більшою половини кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на відповідних місцевих виборах в одномандатному виборчому окрузі, у якому був обраний депутат. На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного у багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, що є більшою виборчої квоти, яка була визначена у відповідному багатомандатному виборчому окрузі під час проведення виборів депутатів місцевої ради згідно із законом про місцеві вибори, але не меншою ніж кількість голосів, поданих за відповідну місцеву організацію партії у відповідному територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом.
З дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у строки: 1) у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - десять днів; 2) у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - двадцять днів; 3) у разі відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради - тридцять днів (ч. 2 ст. 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Форма підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановлюється зборами виборців. Підписний лист повинен містити дату проведення зборів щодо відкликання депутата, порядковий номер підписного листа, зазначення адміністративно-територіальної одиниці, де збираються підписи (повну назву села, селища, міста (територіальної громади), у якому проводиться збір підписів, а також району, області або Автономної Республіки Крим, до складу яких вона входить), назву місцевої ради, до складу якої обрано депутата, його прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату набуття депутатом повноважень, відомості про суб'єкта висування депутата (відповідна місцева організація партії чи шляхом самовисування), членом якої депутатської фракції (групи) чи позафракційним є депутат, а також про члена ініціативної групи, який збирає підписи (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), місце роботи і адресу місця проживання).
Крім того, підписний лист має містити дані про виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата місцевої ради: порядковий номер виборця у підписному листі, прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, дату підписання, а також особистий підпис виборця (ч. 3 ст. 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Член ініціативної групи, який збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинен власноручно внести до підписного листа відомості про себе, передбачені абзацом першим частини третьої цієї статті. Виборець, який підтримує вимогу щодо відкликання депутата, власноручно на підписному листі зазначає своє прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, ставить на підписному листі дату підписання та свій підпис (ч. 4 ст. 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Забороняється збирати підписи в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях (крім партійних організацій), у місцях видачі заробітної плати, пенсій, допомоги, стипендій, інших соціальних виплат, надання благодійної допомоги (ч. 5 ст. 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Участь посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування у збиранні підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради забороняється (ч. 6 ст. 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Забороняється платити коштами, товарами або послугами за підписи на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, а також перешкоджати виборцю у підтримці цієї пропозиції (ч. 7 ст. 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
З матеріалів справи вбачається, що на засіданнях Одеської обласної виборчої комісії здійснено перевірку матеріалів на підтримку пропозиції стосовно відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою.
Виявлені порушення, викладені у протоколі Одеської обласної виборчої комісії від 12 жовтня 2017 року про узагальнення підсумків зборів підписів на підтримку пропозиції щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою.
Також з матеріалів справи вбачається, що на вказаних засіданнях прийнято ряд постанов, які підтверджують вказані обставини, зокрема, від 11 жовтня 2017 року: № 174 «Про організацію перевірки матеріалів на підтримку пропозиції щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою»; № 175 «Про залучення органів ведення Державного реєстру виборців»; № 176 «Про залучення правоохоронних органів для здійснення вибіркової перевірки підписів громадян, що міститься в підписних листах» (а.с. 13 - 18).
В судовому засіданні встановлено, що при проведенні перевірки матеріалів щодо відкликання депутата Одеської обласної ради ОСОБА_5 за народною ініціативою, Одеською обласною виборчою комісією, крім іншого, виявлено порушення ч.ч. 5, 6 ст. 38, ч. 2, 4 ст. 40, п. 1 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Відповідно до ч. 6 ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги ст. ст. 38 - 40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.
З огляду на зазначені вище обставини, та враховуючи, що під час засідання Одеської обласної виборчої комісії було виявлено, що при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги ст. ст. 38 - 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», колегія суддів приходить до висновку, що відповідач діяв у межах наданих повноважень, згідно вимог чинного законодавства України, не порушуючи прав та інтересів позивача, а тому в задоволенні позову ОСОБА_2 в цій частині необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 71, 86, 122, 159, 160, 161, 163, 167, КАС України, ст. ст. 8, 76 Конституції України, ст.ст. 2, 3 «Про Центральну виборчу комісію», ст. ст. 37, 38, 39, 40, 41 Закону України «Про статус депутата місцевої ради» суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, Одеської обласної виборчої комісії, заступника голови Одеської обласної виборчої комісії ОСОБА_3 про визнання незаконними дій, скасування постанов, визнання незаконною бездіяльності - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Вищого адміністративного суду України в строк, передбачений ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Літвіна Н.М.
Судді Ганечко О.М.
Коротких А.Ю.
Повний текст постанови виготовлений 13 листопада 2017 року.
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Ганечко О.М.
Коротких А. Ю.