
Копія
Справа № 822/2918/17
У Х В А Л А
13 листопада 2017 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-суддіОСОБА_1 при секретарі за участі: ОСОБА_2 представника позивача ОСОБА_3, представника відповідача ОСОБА_4, представника третьої особи ОСОБА_5, представника третьої особи ОСОБА_6розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області третя особа Ямпільська селищна рада, Білогірського району, Хмельницької області про визнання протиправними та скасування наказів,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якому просить:.
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-14499- СГ від 12.07.2017 року "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у комунальну власність";
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в комунальну власність зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, Ямпільській селищній раді Білогірського району у Хмельницькій області для створення громадських пасовищ, які розташовані за межами населених пунктів Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області;
- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо затвердження проектів землеустрою та надання ОСОБА_7 в оренду для ведення фермерського господарства земельних ділянок, розташованих на території: за межами населених пунктів Ямпільської селищної ради Білогірського району, Хмельницької області, з кадастровими номерами та площами: кадастровий номер 6820355600:06:004:0050 площею 4,7507 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0051 площею 6,0508 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0052 площею 18,9079 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0053 площею 26,3492 га, кадастровий номер 6820355600:06:004:0054 площею 81,3218 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0055 площею 17,8648 га;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити проекти землеустрою та надати ОСОБА_7 в оренду для ведення фермерського господарства земельні ділянки, розташовані на території:за межами населених пунктів Ямпільської селищної ради Білогірського району, Хмельницької області, з кадастровими номерами та площами: кадастровий номер 6820355600:06:004:0050 площею 4,7507 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0051 площею 6,0508 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0052 площею 18,9079 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0053 площею 26,3492 га, кадастровий номер 6820355600:06:004:0054 площею 81,3218 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0055 площею 17,8648 га.
Представник відповідача в судовому засіданні надав суду клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування заявленого клопотання представник відповідача зазначив, що ОСОБА_7 в даному позові оскаржує накази Головного управління від 12.12.2016 року № 22-32891-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» та від 12.07.2017 року № 22-14499-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у комунальну власність», якими Ямпільській селищній раді передано в комунальну власність земельні ділянки за межами населених пунктів Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області. Тобто, вищезазначені накази Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області фактично себе реалізували, в результаті яких земельні ділянки були передані в комунальну власність Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області. Право комунальної власності Ямпільської селищної ради на земельні ділянки зареєстроване у встановленому законом порядку.
Згідно відомостей Національної кадастрової системи земельні ділянки за кадастровими номерами: 6820355600:06:004:0050 площею 4,7507 га; 6820355600:06:004:0051 площею 6,0508 га; 6820355600:06:004:0052 площею 18.9079 га; 6820655600:06:004:0053 площею 26,3492 га; 6820355600:06:004:0054 площею 81,3218 га; 6820355600:06:004:0055 площею 17,8648 та перебувають у комунальній власності Ямпільської селищної ради.
Вказує, що в даному випадку присутній спір про право, що в свою чергу виключає його розгляду порядку адміністративного судочинства.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти задоволення заявленого клопотання.
Представники третьої особи в судовому засіданні підтримали клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про закриття провадження у справі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 11.09.2017 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які розташовані за межами населених пунктів Ямпільської селищної ради Білогірського району, Хмельницької області, з кадастровими номерами та площами: кадастровий номер 6820355600:06:004:0050 площею 4,7507 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0051 площею 6,0508 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0052 площею 18,9079 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0053 площею 26,3492 га, кадастровий номер 6820355600:06:004:0054 площею 81,3218 га; кадастровий номер 6820355600:06:004:0055 площею 17,8648 га.
12.09.2017 року Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області надано відповіді на вищезазначені заяви № Л-25134/0-12627/6-17, № Л-25155/-12622/6-17, №Л-25152/0-12623/6-17, № Л-25144/0-12624/6-17, № Л-25139/0-12626/6-17, № Л-25141/0-12625/6-17, в яких зазначено, що для задоволення клопотання позивача немає законних підстав, оскільки наказом Головного управління від 12 липня 2017 року № 22-14499-СГ Затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у комунальну власність для створення грамадських пасовищ.
Судом встановлено, що 12.07.2017 року в.о. начальника ОСОБА_8 Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області видано наказ № № 22-14499-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у комунальну власність», яким визначено: 1) затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в комунальну власність зі зміною виду цільового призначення в межахкатегорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, Ямпільській селищній раді Білогірського району Хмельницької області для створення громадських пасовищ, які розташовані за межами населених пунктів Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області; 2) змінити вид цільового призначення земельних ділянок з «для ведення фермерського господарства (01.02)» на вид «землі загального користування (громадські пасовища) (18.00)»; 3) передати в комунальну власність Ямпільській селищній раді Білогірського району Хмельницької області земельні ділянки площею: ділянка №1 - 81.3218 га (6820355600:06:004:0054); ділянка № 2 - 18.9079 га (6820355600:06:004:0052); ділянка №3 - 17.8648 га (6820355600:06:004:0055); ділянка № 4 - 6.0508 га (6820355600:06:004:0051); ділянка №5 - 26.3492 га (6820355600:06:004:0053): ділянка №6 - 4.7507 га (6820355600:06:004:0050), із цільовим призначенням - землі загального користування (громадські пасовища) (18.00), які розташована за межами населених пунктів Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області.
Судом встановлено, що згідно відомостей Національної кадастрової системи земельні ділянки за кадастровими номерами: 6820355600:06:004:0050 площею 4,7507 га; 6820355600:06:004:0051 площею 6,0508 га; 6820355600:06:004:0052 площею 18.9079 га; 6820655600:06:004:0053 площею 26,3492 га; 6820355600:06:004:0054 площею 81,3218 га; 6820355600:06:004:0055 площею 17,8648 га перебувають у комунальній власності Ямпільської селищної ради.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 1. ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За правилами п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Статтею 80 ЗК установлено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
За змістом статей 2 та 5 ЗК органи державної влади при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб'єктом земельних відносин.
Враховуючи те, що земельні ділянки, за кадастровими номерами: 6820355600:06:004:0050 площею 4,7507 га; 6820355600:06:004:0051 площею 6,0508 га; 6820355600:06:004:0052 площею 18.9079 га; 6820655600:06:004:0053 площею 26,3492 га; 6820355600:06:004:0054 площею 81,3218 га; 6820355600:06:004:0055 площею 17,8648 га, відносно яких ОСОБА_7 звертався із заявами щодо передачі вказаних земельних ділянок в оренду, перебувають у комунальній власності Ямпільської селищної ради, тому, суд приходить до висновку, що спір виник між позивачем і Ямпільською селищною радою з приводу розпорядження землями державної власності поза межами публічно-правового спору.
Таким чином, позов, предметом якого є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав щодо неї, не може бути розглянуто за правилами КАС України.
З наведеного вбачається, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.
Вищевказаний висновок також узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 09.12.2014 року у справі №21-308а14 та від 11.11.2014 року у справі № 21-493а14. Так, за правилами частини 1 статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
На підставі наведеного, враховуючи характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Спір у справі виник між фізичною особою та суб'єктом владних повановажень з приводу розпорядження землями державної власності поза межами публічно-правового спору, а отже віднесений до юрисдикції цивільного судочинства.
Частиною 1 статті 157 КАС України встановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 157 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
клопотання представника відповідача задовольнити.
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_7 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області третя особа Ямпільська селищна рада, Білогірського району, Хмельницької області про визнання протиправними та скасування наказів.
Вказаний спір вирішується судом загальної юрисдикції в межах цивільного судочинства.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 14 листопада 2017 року
Суддя/підпис/ ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1