ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
про передачу справи за підсудністю
13 листопада 2017 року № 450/50/17
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого-судді Сакалоша В.М.,
судді Брильовського Р.М.,
судді Кухар Н.А.,
за участю секретаря судового засідання Присташ І.М.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Матлая Й.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові питання щодо передачі за предметною підсудністю адміністративної справи за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третьої особи Львівський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3, ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третьої особи Львівський обласний військовий комісаріат, із вимогами:
-визнати протиправними дії Міністерства оборони України, щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ним обов'язків служби у військовому резерві батьку та матері померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, солдата ОСОБА_4 (Львівський ОВК) в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті ОСОБА_4 в сумі 689000 (шістсот вісімдесят дев'ять тисяч) грн. 00 коп. в рівних долях кожному;
-скасувати рішення Комісії з питань розгляду, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві батьку та матері померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, солдата ОСОБА_4 (Львівський ОВК) в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті ОСОБА_4, в сумі 689000 (шістсот вісімдесят дев'ять тисяч) грн. 00 коп. в рівних долях кожному, оформлене у вигляді пункту 3 протоколу засідання Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України за №83 від 30.09.2016 року;
-зобов'язати Міністерство оброни України виплатити батьку померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, солдата ОСОБА_4 (Львівський ОВК) - ОСОБА_1 та матері померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, солдата ОСОБА_4 (Львівський ОКВ) - ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для непрацездатних осіб на дату смерті ОСОБА_4, в сумі 689000 (шістсот вісімдесят дев'ять тисяч) грн. 00 коп. в рівних долях кожному.
Ухвалою судді від 07.09.2017 року справу прийнято до провадження суддею Сакалошем В.М.
У судовому засіданні 13.11.2017 року з ініціативи суду поставлено на обговорення питання щодо передачі справи за підсудністю, у зв'язку з тим, що даний адміністративний позов підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Позивач 2 та представник відповідача у судовому засіданні щодо передачі справи за підсудністю покладалися на розсуд суду
Позивач 1 (ОСОБА_3) та третя особа явки у судове засідання не забезпечили, хоча належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються встановив таке:
Предметом позову є призначення, нарахування та виплата одноразової допомоги - соціальної допомоги .
Розглянувши питання про передачу даної справи за підсудністю для розгляду в місцевому загальному суді як адміністративному, суд дійшов наступного висновку.
Статтею 18 КАС України встановлено предметну підсудність адміністративних справ.
Згідно п.4 ч.1 ст.18 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.18 КАС окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Таким чином, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання будь-яких соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, без відносно до правового статусу суб'єкта владних повноважень (в даному випадку орган державної влади), який відповідно до Закону зобов'язаний у таких правовідносинах.
Згідно п.2 ч.1 ст.22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншому адміністративному суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Крім цього, відповідно до Постанови Пленуму ВАС України № 2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" від 06.03.2008 року, у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (пункт 2 частини першої статті 22 КАС України). Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Таким чином, усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу призначення, нарахування та виплати одноразової грошової допомоги - соціальної допомоги, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про необхідність передачі даної справи за предметною підсудністю до Пустомитівського районного суду Львівської області, оскільки відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України вказана справа є підсудною місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Керуючись ст.ст. 18, 19, 21, 22, 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третьої особи Львівський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії для розгляду до Пустомитівського районного суду Львівської області (81100, Львівська область, м.Пустомити, вул.Івана Кандиби, 3).
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її отримання повного тексту до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя Сакалош В.М.
Суддя Брильовський Р.М.
Суддя Кухар Н.А.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 14 листопада 2017 року.