Постанова № 70211311, 09.11.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2017
Номер справи
812/1105/17
Номер документу
70211311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 листопада 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1105/17

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Свергун І.О.,

за участі секретаря Карча В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Ленд» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23.11.2011 № 5419,

ВСТАНОВИВ:

31 липня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби геології та надр України (далі позивач, Держгеонадра України) до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Ленд» (далі відповідач, ТОВ «Транс-Ленд»), в якому позивач просив припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23.11.2011 № 5419, наданого відповідачу. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив таке.

ТОВ «Транс-Ленд» виданий спеціальний дозвіл на користування надрами від 23.11.2011 № 5419, невід'ємною частиною якого є угода про умови користування надрами від 13.11.2013.

З моменту отримання спеціального дозволу у користувача надр виникають права та обов'язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615.

Посилаючись на статтю 24 Кодексу України про надра та Угоду про умови користування надрами, позивач стверджував, що відповідач був зобов'язаний у встановленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти як підтвердження експлуатації корисних копалин.

Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі ДНВП «Геоінформ України») листом від 07 квітня 2015 року № 02/302-0972 надало перелік надрокористувачів Донецької та Луганської областей, інформація щодо руху запасів за формою ф. 5-гр за 2014 рік до ДНВП «Геоінформ України» не надходила.

Листом ДНВП «Геоінформ України» від 26 квітня 2016 року № 02/302-1493 надано перелік надрокористувачів, інформація щодо руху запасів за формою ф. 5-гр за 2015 рік до ДНВП «Геоінформ України» не надходила.

За результатами опрацювання вищевказаних листів установлено, що ТОВ «Транс-Ленд» у порушення вимог Угоди про умови користування надрами та статті 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2014 та 2015 роки.

На цих підставах позивач стверджував, що ТОВ «Транс-Ленд» порушило Угоду про умови користування надрами та статтю 24 Кодексу України про надра.

У зв'язку з цим та з метою запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України як орган, що здійснює державний геологічний контроль відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року № 1294, видало наказ від 19 травня 2015 року № 122 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами. Цим наказом встановлений строк для усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача - 30 календарних днів.

У звязку з тим, що УДППЗ «Укрпошта» не здійснюються поштові відправлення до населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у звязку з проведенням антитерористичної операції, Державною службою геології та надр України подано оголошення до офіційного вісника «Урядовий курєр» (від 09 червня 2015 року № 101) щодо зупинення спеціальних дозволів на користування надрами та надання 30 календарних днів для усунення порушень, у звязку з невиконанням щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за 2014 рік.

Окрім цього, наказом Держгеонадр України від 16 серпня 2016 року № 257 встановлено ТОВ «Транс-Ленд» додатковий (10 календарних днів) термін для усунення вищенаведених порушень.

Наказом Держгеонадра України від 10 січня 2017 року № 1 повторно встановлено ТОВ «Транс-Ленд» додатковий (до 01 березня 2017 року) термін для усунення порушень у сфері надрокористування.

Після спливу зазначеного строку жодної відповіді від відповідача не надходило.

Діючи на підставі пункту 6 статті 24 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, Держгеонадра України розглянули питання щодо подальшої дії спеціального дозволу, виданого відповідачу, який не вжив заходів до усунення порушень, що стали підставою для зупинення дії дозволу.

Враховуючи, що відповідач порушив законодавство у сфері надрокористування, оскільки не подав звітність, передбачену Угодою, позивач дійшов висновку про наявність підстав для анулювання дозволу від 23.11.2011 № 5419 згідно зі статтею 26 Кодексу законів про надра України та пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами.

16 травня 2017 року в офіційному виданні «Урядовий кур'єр» за № 88 Держгеонадра України оприлюднили оголошення з проханням повідомити у 15-денний строк з моменту опублікування оголошення власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у звязку з порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом.

Позивач зазначив, що на час звернення до суду з цим позовом жодних листів чи інформації про усунення порушень від відповідача не надходило. На підставі викладеного просив припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23.11.2011 № 5419, наданого відповідачу.

У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наданих матеріалів.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі. Надав суду заперечення проти позову, в обґрунтування яких послався на таке. Згідно з п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Пунктом 4 частини 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» передбачено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення. Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Звертає увагу суду на те, що пункт 11.2 Угоди від 13.11.2011 № 5419 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 13.11.2011 № 5419, передбачає строк дії цієї угоди, яка автоматично зупиняється або поновлюється у випадку зупинення або поновлення строку дії дозволу.

Відповідач зазначив, що дію спеціального дозволу на користування надрами від 23.11.2011 № НОМЕР_1 «Транс-Ленд» було зупинено на підставі наказу від 19.05.2015 за № 122, тому вважає, що дія цієї Угоди призупинена з моменту призупинення дії спеціального дозволу, тобто з 19.05.2015.

Відтак, відповідач у період призупинення дії вказаних Дозволу та Угоди не був зобов'язаний виконувати пункт 7.2 Угоди щодо надання щорічних звітів.

Окрім того, відповідно до «Звітних балансів запасів корисних копалин за 2014-2017 p.p.» TOB «Транс-Ленд» виконано зобов'язання за Угодою від 13.11.2011 № 5419 щодо надання щорічних звітів. На підставі викладеного просив відмовити в задоволенні позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов такого.

Відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Ленд» (ідентифікаційний код 34749570), зареєстрований як юридична особа 10.07.2007 за номером 1 392 102 0000 000806 (арк. спр. 30-33).

23 листопада 2011 року Державна служба геології та надр України видала ТОВ «Транс-Ленд» спеціальний дозвіл на користування надрами № 5419 (арк. спр. 10).

Цей дозвіл надав відповідачу право на видобування камяного вугілля на шахтоділянці по пласту h2-в, у межах поля закритої шахти «Краматорка» (Луганська область, Словяносербський район), площею 1,47 кв.км. Дозвіл виданий строком на 20 років.

Особливі умови спеціального користування надрами полягали в покладанні на надрокористувача низки обов'язків, зокрема, подавати щорічну звітність перед Держгеонадрами України про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.

Невід'ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 13.11.2013 № 5419 (арк. спр. 11-13).

Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 13.11.2013 № 5419 укладена між Державною службою геології та надр України та ТОВ «Транс-Ленд».

Сторони угоди визнали, що ця Угода є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами.

Згідно з п. 7.2 розділу 7 Угоди надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності форми 5-гр.

Таким чином, подання до ДНВП «Геоінформ України» щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр було обов'язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.

Листами від 07 квітня 2015 року № 02/302-0972 та від 26 квітня 2016 року № 02/302-1493 державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» повідомило Держгеонадра України, що інформація від надрокористувачів Донецької та Луганської областей, зокрема й від ТОВ «Транс-Ленд», щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2014 та 2015 роки не надходила (арк. спр. 14-15, 20-21).

19 травня 2015 року позивач, керуючись п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, у зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік, та враховуючи пропозиції Робочої групи (протокол від 14 травня 2015 року № 6-15), видав наказ № 122 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами», яким зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу (арк. спр. 16).

Як свідчить Витяг з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена (додаток до наказу від 19 травня 2015 року № 122), Держгеонадра України на підставі пп. 1 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами зупинила дію дозволу від 23.11.2011 № 5419, виданого ТОВ «Транс-Ленд», у зв'язку з порушенням надрокористувачем п. 3 ст. 53 Кодексу України про надра. Надрокористувачу надано 30 календарних днів для усунення виявлених порушень.

Перелік надрокористувачів, яким наказом Держгеонадра України від 19 травня 2015 року № 122 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами та надано 30 календарних днів для усунення порушень у зв'язку з ненаданням щорічного звіту перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік, оприлюднений в офіційному друкованому виданні «Урядовий кур'єр». ТОВ «Транс-Ленд» включене до цього переліку під № 106 (арк. спр. 17)

16 серпня 2016 року позивачем відповідно до п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, у зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування (протокол від 01.08.2016 № 1-16), видано наказ № 257 «Щодо встановлення термінів для усунення порушень», яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра, згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу (арк. спр. 18).

Як свідчить Витяг з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра (додаток до наказу від 16.08.2016 № 257) Держгеонадра України в зв'язку з порушенням надрокористувачем ТОВ «Транс-Ленд» п. 3 ст. 53 Кодексу України про надра останньому надано 10 календарних днів для усунення порушень.

10 січня 2017 року позивачем відповідно до п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, в зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування (протокол від 29.12.2016 № 7/2016), видано наказ № 1 «Про встановлення термінів для усунення порушень», яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра, згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу (арк. спр. 19).

Як свідчить Витяг з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра (додаток до наказу від 10.01.2017 № 1), Держгеонадра України в зв'язку з порушенням надрокористувачем ТОВ «Транс-Ленд» пункту 3 статті 53 Кодексу України про надра останньому надано термін на усунення порушень до 01 березня 2017 року.

16 травня 2017 року в офіційному друкованому виданні «Урядовий кур'єр» оприлюднено оголошення, яким Держгеонадра України повідомила, що у разі незгоди користувачів на припинення права користування надрами, таке право буде припинено в судовому порядку. Запропоновано в 15-денний строк проінформувати Держгеонадра про згоду/незгоду на припинення права користування надрами щодо спеціальних дозволів на користування надрами відповідно до переліку (арк. спр. 22).

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Підстави припинення права користування надрами визначені статтею 26 Кодексу України про надра.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Отже, порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними.

Однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 23.11.2011 № 5419 та ч. 2 розділу 7 Угоди про умови користування надрами, було подання ДНВП «Геоінформ України» щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Однак, суд враховує, що в ході судового розгляду справи відповідач усунув зазначене порушення Угоди про умови користування надрами.

Так, відповідно до листа державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 12.10.2017 № 03/303-4119 останнім 11.10.2017 зареєстровано за № 4921 щорічні звіти ТОВ «Транс-Ленд» форми 5-гр за 2014-2017 роки та надано ТОВ «Транс-Ленд» його екземпляри звітів (арк. спр. 64-68).

Таким чином, відповідачем додано до матеріалів справи докази належного виконання покладеного на нього обовязку щодо подання до ДНВП «Геоінформ України» щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр. Листом ДНВП «Геоінформ України» від 12.10.2017 № 03/303-4119 повідомлено ТОВ «Транс-Ленд» про прийняття щорічних звітів форми 5-гр за 2014-2017 роки.

Отже, в судовому засіданні встановлено, що станом на час розгляду та вирішення справи по суті ТОВ «Транс-Ленд» виконало обов'язок щодо подання звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр за 2014-2015 роки.

Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі статтею 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23.11.2011 № 5419, наданого відповідачу.

У звязку з відмовою в задоволенні позовних вимог судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Ленд» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23.11.2011 № 5419 відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено 14 листопада 2017 року.

Суддя ОСОБА_1