Постанова № 70211189, 13.11.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2017
Номер справи
813/2612/17
Номер документу
70211189
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2017 року № 813/2612/17

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого-судді Сакалоша В.М.,

судді Брильовського Р.М.,

судді Гулкевич І.З.,

за участю секретаря судового засідання Присташ І.М.,

представник позивача ОСОБА_1,

представника третьої особи 1 ОСОБА_2,

представника третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові до Державної архітектурно-будівельної інспекції України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 про скасування припису, -

В С Т А Н О В И В :

18 липня 2017 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові (наділ по тексту – позивач) до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (наділ по тексту – ДАБІ України, відповідач), в якій просить:

-скасувати припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності віл 14.06.2017 року №14-н/пз.

Ухвалою судді від 19.07.2017 року у даній адміністративній справі було відкрито провадження. Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду.

Зокрема, протокольною ухвалою суду від 08.08.2017 року до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача було залучено ОСОБА_4 (надалі по тексту – ОСОБА_4, третя особа 1) та на стороні відповідача ОСОБА_5 (надалі по тексту – ОСОБА_5, третя особа 2).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 14.06.2017 року посадовими особами структурного підрозділу відповідача у Львівській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, за результатами якої складено акт та припис.

Так, приписом №17-п/пз від 14.06.2017 року позивача зобов’язано керуючись «Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду», затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 19.08.2015 року №698, ст.41 та ст.41-1 Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності» у 45-деннийтермін з дня отримання даного припису усунути вищевказані порушення містобудівного законодавства, зазначені у даному приписі шляхом проведення позапланової перевірки об’єкта будівництва на вул.Козацька, №11 у м.Львові у відповідності до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», вимог чинного містобудівного законодавства з вжиття відповідних заходів державного архітектурно-будівельного контролю.

Проте, таке рішення відповідача позивач вважає необґрунтованим, протиправним та прийнятим з грубим порушенням норм права з огляду на наступне.

Позивачем зазначається, що на момент здійснення перевірки встановлено, що за адресою Козацька, 11, м.Львів, розташовано одноповерхову будівлю з мансардним поверхом, на об’єкті будівельні роботи не проводяться, ознаки їх виконання відсутні, об’єкт не експлуатується. Згідно наданої інформації гр..ОСОБА_2, уповноваженої особи гр.ОСОБА_4, будівельні роботи було виконано у 2014-2015 роках, які проведено господарським способом. Роботи виконано згідно з затвердженої замовником – гр..ОСОБА_4 проектної документації, яка розроблена Львівською організацією спілки архітекторів України Т.А.М. «ГАЛАРХБУД», на підставі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки та внесених змін, наданих управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради та затверджені наказами Департаменту містобудування Львівської міської ради. Проектна документація пройшла експертизу та отримала експертні висновки – Філією ТОВ «Укрбудекспертиза» у Львівській області у 2014 та 2015 роках, ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області у 2015 році, а також ПП «Консалтингово-інжиніринговий протипожежний центр «ВІК», та експертного будівельно-технічного дослідження проведене судовим експертом, якими за результатами проведених експертиз зазначено, що проектна документація розроблена в межах старих, існуючих фундаментів колишньої будівлі без зміни їх конфігурації із збереженням існуючих відстаней між будівлями з дотриманням державним нормам, правил та вимог».

Окрім цього, в матеріалах перевірки наявні експертні звіти даного об’єкта будівництва від 18.11.2015 року, 30.12.2015 року. Дані звіти встановлюють, що реконструкція господарської будівлі під житловий будинок відповідає проектній документації та діючим державним нормам та правилам.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового господарства України від 15.05.2012 року № 240, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4 липня 2012 року за № 1116/21428 визначена форма акту (додаток 1), який складаються під час або за результатами здійснення державного архітектурно- будівельного контролю. Даним наказом також затверджена форма направлення для проведення планової (позапланової) перевірки.

У самій формі акту та в формі направлення є графа «підстави проведення перевірки».

Підставами для проведення позапланової перевірки відповідно до Постанови КМУ № 553 зокрема є: вимога головного інспектора будівельного нагляду Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Керуючись даним порядками, Інспекцією було видано направлення від 04.05.2017 року № 340-пп для проведення позапланової перевірки об’єкта будівництва по вул. Козацька, 11 у м. Львові. В графі «підстави проведення позапланової перевірки» зазначені наступні підстави: припис № 9/н/пз про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 13.04.2017 року виданого ДАБІ у Львівській області та звернення громадянки ОСОБА_3 від 15.03.2017 року. Відтак, Інспекцією було дотримано всіх вимог до порядку заповнення направлення про проведення позапланової перевірки відповідно до норм наказу Мінрегіонбуду № 240 від 15.05.2012 року та Постанови КМУ № 553. В самому ж акті перевірки від 05.05.2017 року Інспекцією було зазначено в графі «підстави проведення перевірки» - «направлення для проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 04.05.2017 року № 340-пп.»

Позивач наголошує, що направлення на перевірку та акт перевірки є невід’ємними частинами матеріалів перевірки і вони дублюють ряд граф для заповнення, які є ідентичними по формі та змісту. Інспекція не вважає порушенням форми чи змісту не відображення «підстав перевірки» в акті перевірки, як це заначено в направленні на перевірку. Суб’єкт містобудування отримав дане направлення на перевірку і йому були відомі законні підстави проведення перевірки, а акт перевірки повинен відображати саме факти порушення містобудівного законодавства. Окрім цього, наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового господарства України від 15.05.2012 року № 240, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4 липня 2012 року за № 1116/ 21428 не містить чіткої вказівки чи певних роз’яснення щодо заповнення акту і направлення на перевірку.

Окрім цього, Інспекцією було взято до уваги також судові рішення по справі №813/5744/15 та 876/1628/16. які стосувались об’єкту будівництва по вул. Козацька, 11 у м. Львові. В рішеннях першої та другої інстанцій на підставі даних та документів Департаменту ДАБІ у Львівській області чітко заначено: «Судом встановлено, що посадовими особами Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекці Львівській області на підставі направлення на здійснення позапланової перевірки від 21.09.2015 року №05-940-3/н здійснювалась перевірка щодо виконання вимог припису від 05.08.2015 року № 22-л. на об’єкті реконструкції з розширенням нежитлового приміщення сараю (літ. Б-1) на вул. Козацькій, 11 у м. Львові за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок, і з’ясовано, що вимоги припису від 05.08.2015 року № 22-Л не виконала. За результатами перевірки складено акт її проведення №53-Л від 23.09.2015 року, та протокол про адміністративне правопорушення № 23-1 від 23.09.2015 року.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до пп. 4, пп. 5 п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю» затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23.05.2011 року № 553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право: проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектою документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт з наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;

З даної норми вбачається, що посадові особи органів державного архітектурно- будівельного контролю мають право, а не обов’язок проводити перевірку сертифікатів на будівельні матеріали. Також жодних вимог, щодо проведення перевірки сертифікатів на будівельні матеріали не містять і Державні будівельні норми України (ДБН).

Таким чином, позивач вважає, що наведені відповідачем порушення вимог законодавства не відповідають дійсним обставинам справи.

У зв’язку з чим, на переконання позивача, спірний припис слід скасувати, а позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив, надав суду письмові заперечення на позовну заяву. У таких запереченнях відповідач вказує, що 14.06.2017 року Головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_6, головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_7, головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_8 із залученням начальника інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_9 у присутності заступника начальника інспекції – начальника відділу виконання дозвільних та реєстраційних функцій інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові ОСОБА_10 відповідно до наказу від 22.05.2017 року №771, наказу від 07.06.2017 року №866 та перевірки виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 13.04.2017 року №9-н/пз, проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (вул. Угорська 7а м. Львів). За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №17-п/пз від 14.06.2017 року та припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності №17-п/пз від 14.06.2017 року.

Відповідач стверджує, що не вбачає яких-небудь порушень при винесенні оспорюванього припису, вважає, його законним, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Третя особа – ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав викладених у поясненнях до позовної заяви. Зазначає, що реконструкція господарської будівлі під житловий будинок, здійснена на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 19.09.2014 року № ЛВ 06214263017, зареєстрованого в інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області на земельній ділянці, яка належить також ОСОБА_4 на праві власності. Згідно правовстановлюючих документів призначення земельної ділянки відповідає умовам будівництва і межує земельна ділянка ОСОБА_4 із земельною ділянкою, що відноситься до земель Львівської міської ради, і яка не передана в користування чи у власність, зокрема гр. ОСОБА_5 З матеріалів багаточисленних судових справ ініціатором яких є гр. ОСОБА_5 можнав пересвідчитись, що ні Львівська міська рада, ні Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради не мають жодних претензій щодо використання належної ОСОБА_4 земельної ділянки, а навпаки погодили мені усі дозвільні документи на реконструкцію господарської будівлі, зокрема видати містобудівні умови та обмеження. Окрім цього, стверджує, що реконструкція будівлі завершена ще у 2015р. відповідно до затвердженої проектної документації, відповідає містобудівним умовам і обмеженням, готова для введення в експлуатацію, що підтверджується наявними матеріалами технічної інвентаризації, виконаними бюро технічної інвентаризації, а також аисновками належного експерта. Більше того, норми містобудівного законодавства забудовником ОСОБА_4 були тримані від початку реконструкції до її завершення, що підтверджено актами перевірок дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 26.11.2014 року, 14.05.2015 року Державної їїтектурно-будівельної інспекції у Львівській області в тому числі підкреслюю за доручениям Державної архітектурно-будівельної інспекції України та актами перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 12.05.2016 року, 02.09.2016 року,13.12.2016 року та 05.05.2017 року Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові.

Третя особа – ОСОБА_5 проти позову заперечує з підстав викладених у запереченнях на позовну заяву. Зазначає, що будівництво гр..ОСОБА_4 ведеться 0.40-0.50 см. до межі ділянки, що є суміжною з землекористуванням по вул.Козацька 11А у м.Львові та 4,70м від будинку у якому приватизована квартира третьої особи 2. У свою чергу, приписами Департаменту ДАБІ у Львівській області від 13.04.2017 року та від 14.06.2017 року було зобов’язано позивача здійснити перевірки об’єкту будівництва гр.ОСОБА_4 та усунути порушення. Однак, позивач не було усунено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а відтак просить відмовити у задоволення позовних вимог.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та просив позов задовольнити повністю.

Відповідач явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату , час та місце судового засідання.

Представник третьої особи 1 у судовому засіданні просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник третя особа 2 - у судовому засіданні проти позову заперечував просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін та інших учасників процесу, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що 14.06.2017 року Головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_6, головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_7, головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_8 із залученням начальника інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_9 у присутності заступника начальника інспекції – начальника відділу виконання дозвільних та реєстраційних функцій інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові ОСОБА_10 відповідно до наказу від 22.05.2017 року №771, наказу від 07.06.2017 року №866 та перевірки виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 13.04.2017р. №9-н/пз, проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (вул. Угорська 7а м. Львів).

Зокрема, за результатами здійснення заходів державного архітектурно-будівельного нагляду шляхом проведення 13.04.2017 року позапланової перевірки інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (підстава – довідка головного інспектора будівельного нагляду про результати документальної перевірки від 04.04.2017 року та наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 05.04.2017р. №547) було винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 13.04.2017 року №9-н/пз, яким було зобов’язано відповідну Інспекцію усунути порушення містобудівного законодавства, зазначені у даному приписі (стосовно об’єкта будівництва на вул. Козацька, 11 м. Львів, забудовник гр. ОСОБА_4М.).

Однак, вказані порушення містобудівного законодавства вказані у приписі про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 13.04.2017 року №9-н/пз позивач усуното не було.

Відтак, на підставі необхідності виконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 13.04.2017 року №9-н/пз, направлень для проведення позапланової перевірки від 18.04.2017р. №302-пп (строк дії направлення з 25.04.2017 року до 03.05.2017 року) та від 04.05.2017 року №340-пп (строк дії направлення з 04.05.2017 року до 05.05.2017 року) 05.05.2017 року головним спеціалістом відділу інспекційної роботи інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові ОСОБА_11, із залученням головного інспектора будівельного нагляду Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_8, у присутності гр. ОСОБА_2 (уповноваженої особи гр. ОСОБА_4М.) та директора Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» Львівської організації спілки архітекторів України ОСОБА_12 було проведено позапланову перевірку об’єкта будівництва «Реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ. Б-1) на вул. Козацькій, 11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок».

За результатами проведення відповідної перевірки посадовою особою інспекції встановлено, що за адресою: м. Львів, вул. Козацька,11, під час проведення перевірки, з виїздом на місце візуальним оглядом встановлено, що на об’єкті будівництва - виконано загально будівельні роботи та роботи щодо внутрішнього опорядження приміщень.

Виконання будівельних робіт, було здійснено замовником на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 19.09.2014 року № ЛВ 062142630176, зареєстроване Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області.

Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області в серпні 2015 року було проведено перевірку на об’єкті містобудування - реконструкція з розширенням нежитлових приміщень сараю (під літ. Б-1) на вул. Козацькій, 11 у м. Львові за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок. За результатами перевірок складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 05.08.2015 року № 47-л, протокол про адміністративне правопорушення від 05.08.2015 року №22-л на гр. ОСОБА_4 та видано гр. ОСОБА_4 припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 05.08.2015 року №22-л.

Для перевірки виконання гр. ОСОБА_4 вимог припису Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області у вересні 2015 року було проведено позапланову перевірку. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 23.09.2015 року № 53-л, протокол про адміністративне правопорушення від 23.09.2015 року №23-л на гр. ОСОБА_4 та видано гр. ОСОБА_4 припис про виконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 05.08.2015 року №22-л.

На підставі наказу Департаменту ДАБІ у Львівській області від 20.11.2015 року №6, виданому за рішенням ГІБН від 20.11.2015 року №6, повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 19.09.2014 року № ЛВ 062142630176 було скасовано, за подання замовником недостовірних даних, а саме інформації щодо наявності будівельного паспорта.

Оскільки гр. ОСОБА_4 вимоги припису виконано частково, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області звернувся в судовому порядку до гр. ОСОБА_4 про примусове виконання вимог припису.

Документація про скасування права на виконання підготовчих та будівельних робіт чи скасування права експлуатації об’єктів, а також справи, за якими відкриті судові провадження до Інспекції не передавалась.

Під час перевірки, гр. ОСОБА_2, який уповноважений представляти інтереси гр. ОСОБА_4 представлено для ознайомлення та надано копії документів щодо проведення будівельних робіт, на об’єкті «Реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ.Б-1) на вул. Козацькій,11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок».

Відповідно до свідоцтва про право власності на індивідуальний житловий будинок від 22.12.2011 року №ЛЖ3671, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 17.07.2013 року (індексний №6335776) гр. ОСОБА_4, належать житловий будинок, сарай, 2 гаражі.

Земельна ділянка загальною площею 761кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Козацька, 11 (кадастровий номер 4610137200:07:008:0007) належить, відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний №6350987) гр. ОСОБА_4 на підставі договору дарування від 17.07.2013 року №1092. Державний акт на право власності на земельну ділянку від 08.09.2003 серія ЛВ014712. Надано технічну документацію по складанню Державного акта на право власності на земельну у м. Львові на вул. Козацькій,11 гр. ОСОБА_13, Державний акт №014712 від 2003 року, витяг з Державного земельного реєстру про земельну ділянку серія від 04.06.2013 НВ-4600267302013.

Містобудівні умови та обмеження забудови вищезазначеної земельної ділянки видані Департаментом містобудування Львівської міської ради та затверджені наказом від 10.04.2014 №118 - замовник гр. ОСОБА_4. На виконання наказу Департаменту містобудування Львівської міської ради від 10.04.2014 року № 118 гр. ОСОБА_4 у встановленому порядку отримано, технічні умови на приєднання реконструйованої будівлі до централізованих систем водопостачання та умови водовідведення ЛМКП «Львівводоканал», затверджених департаментом житлового господарства та інфраструктури ЛМР 01.04.2014 року, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 28.08.2014 року №277.115-3291, технічні умови від 01.09.2014 року №33/1939 ГПВ приєднання реконструйованої будівлі від існуючого газопроводу-вводу низького тиску, інформаційну довідку ПрАТ «ГЕОЛОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ» про інженерно-геологічні та гідротехнічні умови земельної ділянки для реконструкції будівлі на вул. Козацька,11 у м. Львові від 08.09.2014 року № 07-09/308.

Надано завірену копію проектної документації на реконструкцію з розширенням нежитлових приміщень сараю (під літ. Б-1) за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок по вул. Козацькій, 11 у м. Львові розроблена Львівською організацією спілки архітекторів України Т.А.М. «ГАЛАРХБУД». Відповідно до розрахунку категорії складності наведеного у проектній документації, об’єкт віднесено до II категорії складності об’єктів будівництва. Експертиза проекту виконана Філією ТОВ «Укрбудекспертиза» у Львівській області (Експертний звіт від 15.09.2014 року №3-071-14-КЧ/ЛО). За результатами розгляду проектної документації встановлено, що зазначена документація розроблена з дотриманням вимог щодо міцності та довговічності об’єкта будівництва.

Згідно з наказом Департаменту містобудування Львівської міської ради від 07.10.2015 року №243 на підставі звернення гр. ОСОБА_4 та пояснень головного архітектора-консультанта Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» в містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки було внесено зміни в частині гранично допустимої висоти будівлі, а саме, замість 6,8м встановлено висоту до гребня даху 7,5м від умовної відмітки 0,00.

Відповідно до внесених змін до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, згідно з наказом департаменту містобудування ЛМР від 07.10.2015 року №243, Львівською організацією спілки архітекторів України Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» внесено зміни до робочого проекту та відкориговано проектну документацію, яка на підставі Експертного звіту від 30.12.2015 року №14-4715-15, виконаного Філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області та за результатами розгляду проектної документації і зняття зауважень встановлено, що зазначена проектна документація розроблена з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об’єкта будівництва. Замовником ОСОБА_4 30.12.2015 перезатверджено зміни до робочого проекту.

Гр. ОСОБА_2, який уповноважений представляти інтереси гр. ОСОБА_4 надано копії наказів Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» від 13.06.2014 №П-7-7/13 щодо призначення ОСОБА_14 головним архітектором проекту та від 13.08.2014 №П-7-7/13 щодо проведення авторського нагляду ГАП конст. ОСОБА_14 та ГАП ОСОБА_12, журнал авторського нагляду за будівництвом в якому здійснено записи щодо виконання будівельно-монтажних робіт, а також внесення змін до робочого проекту.

Надано завірені копії договору з ФОП ОСОБА_15 від 13.08.2014 року №09-А/2014 та договору з ФОП ОСОБА_15 від 03.05.2016 року №19/2016Н щодо надання послуг з технічного нагляду. Відповідно до наказів ФОП ОСОБА_15 від 13.08.2014 року №09-Н та від 03.05.2016 року №19-Н відповідальною особою за ведення технічного нагляду призначено ОСОБА_15 (кваліфікаційний сертифікат серія ІТ №004537 та кваліфікаційний сертифікат серія АТ №003158). Надано завірені копії актів на закриття прихованих робіт щодо підсилення існуючих і бетонування нових фундаментів від 24.09.2014 та щодо монтажу арматури під монолітний пояс та монолітне перекриття від 10.10.2014.

Надано містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованої реконструкції нежитлової споруди під індивідуальний житловий будинок з мансардою на вул. Козацькій, 11 в м. Львові (коригування) 2015 року.

Надано експертну оцінку робочого проекту, яка виконана Філією ТОВ «Укрбудекспертиза» у Львівській області від 18.11.2015 року №3-043-15-КЧ/ЛО за результатами розгляду проектної документації встановлено, що зазначена документація розроблена з дотриманням вимог до міцності та довговічності об’єкта будівництва.

ПП «Консалтингово-інжиніринговий протипожежний центр «ВІК» 24.04.2015 року №24/15 проведено аналіз робочого проекту «Реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ.Б-1) на вул. Козацькій, 11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок» щодо відповідності вимогам нормативних документів з питань пожежної безпеки. За проведеним аналізом експертом з питань пожежної безпеки згідно з висновком встановлено, що реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ.Б-1) на вул. Козацькій, 11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок проводиться згідно робочого проекту, який розроблено у відповідності до вимог державних будівельних норм. Будівництво здійснюється в межах старих фундаментів колишньої будівлі сараю. Часткове розширення даного будинку у бік житлової будівлі, що належить одному власнику, в межах ділянки не нормується. Інтереси сторонніх осіб в даній ситуації не порушені. Розміщення проектованого житлового будинку відповідає вимогам нормативних документів з питань пожежної безпеки. Під час проведення реконструкції повністю збережено існуючі протипожежні відстані до суміжних будинків і споруд, розташованих на сусідніх присадибних ділянках, що повністю задовольняє вимоги ДБН 360-92**.

Надано висновок експертного будівельно-технічного дослідження від 15.09.2016 року №01/09-16я, проведене судовим експертом ОСОБА_16 щодо об’єкта будівництва «Реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ.Б-1) на вул. Козацькій, 11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок». За проведеним дослідженням судовим експертом згідно з висновком встановлено, що реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ.Б-1) на вул. Козацькій,11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок, яка здійснена на земельній ділянці, яка на праві приватної власності належить гр. ОСОБА_4, відповідає проектній документації та діючим державним нормам і правилам, а саме: п.п. 2.22, 2.10, 2.14, 2.16, 2.23, 2.24, 2.27, 2.28, 2.30,4,11,6.1 ДБН В.».2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення»., а також не впливає на квартиру №2, житлового будинку на вул. Козацькій,11а у м. Львові, в якій проживає гр. ОСОБА_5

Надано листи Громадської організації «ЕТРА- громадське об’єднання ОСОБА_17» від 26.09.2013 року №40 та власника будинковолодіння на вул. Козацькій, 9 ОСОБА_18, які не заперечують проти реконструкції нежитлової споруди під індивідуальний житловий будинок з мансардою на вул. Козацькій, 11 в м. Львові.

Під час перевірки 28.04.2017 року у присутності гр. ОСОБА_2, який уповноважений представляти інтереси гр. ОСОБА_4, директор Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» ОСОБА_12 надав аналітично-пояснювальну записку про уточнену інформацію за розглядом судових справ щодо розробки проектних рішень Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» об’єкта будівництва «Реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ.Б-1) на вул. Козацькій, 11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок» у відповідності до наказу Департаменту містобудування Львівської міської ради від 10.04.2014 року №118, а також в якій визначено, що реконструкція будівлі здійснена в межах старих, існуючих фундаментів колишньої будівлі без зміни їх конфігурації із збереженням існуючих відстаней між будівлями, яка простояла більше 50-ти років, відповідно до містобудівних умов та обмежень, виданих органом місцевого самоврядування, а проектом передбачено і фактично виконано влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що унеможливлює стікання атмосферних опадів з покрівель та карнизів будинку на територію суміжних ділянок.

На час перевірки об’єкт будівництва «Реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ.Б-1) на вул. Козацькій, 11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок» за розмірами та конфігурацією в плані відповідають технічному паспорту виданому ОКП Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» (інвентарний №546) виданий гр. ОСОБА_4 станом на 27.07.2015 року.

На виконання вимоги Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, ІДАБК у м. Львові було вжито заходи щодо залучення до перевірки гр. ОСОБА_3 Проте під час проведення перевірки замовником будівництва не було допущено гр. ОСОБА_3 до об’єкта будівництва, а оскільки відповідно до п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 23.05.2011 року №553 посадові особи інспекції мають право залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій, а гр. ОСОБА_3 такою не є, а також відповідно до п.14 суб’єкт містобудування зобов’язаний допускати до об’єкта перевірки посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, а не інших фізичних осіб-заявників. Враховуючи наведене виконати вимогу Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області не є можливим.

Виконання припису Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області від 05.08.2015 року №22-л про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудування на час перевірки є предметом судового розгляду, питання порушення містобудівного законодавства, буде розглядатися у встановленому законом порядку.

На момент здійснення перевірки встановлено, що за вищезазначеною адресою розташовано одноповерхову будівлю з мансардним поверхом, на об’єкті будівельні роботи не проводяться, ознаки їх виконання відсутні, об’єкт не експлуатується. Згідно наданої інформації гр. ОСОБА_2, уповноваженої особи гр. ОСОБА_4, будівельні роботи було виконано у 2014-2015 роках, які проведено господарським способом. Роботи виконано згідно з затвердженої замовником - гр. ОСОБА_4 проектної документації, яка розроблена Львівською організацією спілки архітекторів України Т.А.М. «ГАЛАРХБУД», на підставі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки та внесених змін, наданих управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради та затверджені наказами Департаменту містобудування Львівської міської ради. Проектна документація пройшла експертизу та отримала експертні висновки - Філієї ТОВ «Укрбудекспертиза» у Львівській області у 2014 та 2015 роках, ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області у 2015 році, а також ПП «Консалтингово-інжиніринговий протипожежний центр «ВІК», та експертного будівельно-технічного дослідження проведене судовим експертом, якими за результатами проведених експертиз зазначено, що проектна документація розроблена в межах старих, існуючих фундаментів колишньої будівлі без зміни їх конфігурації із збереженням існуючих відстаней між будівлями з дотриманням державним нормам, правил та вимог. Проведено фото фіксацію»

У свою чергу, суд бере до уваги, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04.02.2016 року №813/5744/15 за позовом Держархбудінспекції України до гр. ОСОБА_4, третя особа, яка заявляє самостійні вимоги ОСОБА_5 зобов’язано гр. ОСОБА_4 за власний рахунок здійснити перебудову об’єкту будівництва у відповідність до робочого проекту шляхом: забезпечення висоти будівлі від відмітки 0.000м до гребня даху – 6.800 м; забезпечення заміни матеріалів зовнішніх стін мансардного поверху з газоблоків на цеглу; забезпечення дотримання відстані не менше 1.0м від найбільш виступної конструкції стіни до межі сусідньої ділянки

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.08.2016р. №876/1628/16 апеляційну скаргу гр. ОСОБА_4 залишено без розгляду, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04.02.2016р. в справі №813/5744/15 – без змін.

На підставі заяви позивача (Держархбудінспекції України) Львівським окружним адміністративним судом 08.09.2016 року було видано виконавчий лист у справі №813/5744/15, який 21.09.2016 року у відповідно до ст.257 КАС України та ст.2, ст.20 Закону України «Про виконавче провадження» направлений для примусового виконання до Личаківського відділу Державної виконавчої служби м. Львова.

23.09.2016 року головним державним виконавцем Онисько С.В. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження за №ВП52337436.

15.11.2016 року за №52337436/В4 державним виконавцем подано до Личаківського відділу поліції ГУ НП МВСУ у Львівській області подання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань згідно ч.3 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» та відповідно до вимог ст.382 Кримінального Кодексу України – за невиконання судового рішення. У ході здійснення відповідних заходів нагляду Інспекцією були надані наступні копії документів, отриманих під час здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю стосовно об’єкта будівництва на вул. Козацька, 11 у м. Львові, а саме: копію технічної документації по складанню Державного акта на право власності на земельну ділянку у м. Львові на вул. Козацька, 11 гр. ОСОБА_13 від 2003 року; копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 04.06.2013 року номер НВ-4600267302013; копію містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками запланованої реконструкції нежитлової споруди під індивідуальних житловий будинок з мансардою на вул. Козацька, 11 в м. Львові (ТОМ 2), виготовлених Львівською організацією спілки архітекторів України Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» від 2013р. (із зазначенням загальної площі будівлі 69,7м2); копію робочого проекту реконструкції з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ. Б-1) на вул. Козацька, 11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок (у відповідності до наказу ЛМР Департаменту містобудування №118 від 10.04.2014 року) (Коригування. ТОМ 1, ТОМ 2). (із зазначенням у пояснювальній записці загальної площі об’єкту 71,2 м2, конструкції стіни – мансардного поверху з газоблоків товщиною 300мм з зовні утепленням полістирольними плитами та штукатуркою). Категорія складності об’єкта будівництва – II. Додатково зазначаємо, що на плані мансардного поверху аркуша 3 стадія РП розділу АБ Том 2 робочого проекту запроектовано зовнішні огороджуючи конструкції (стіни) товщиною 380мм. На аркуші № 4 того ж проекту у примітках вписано про зміни у висотності об’єкту. Інформація щодо змін матеріалу зовнішніх стін мансардного поверху відсутня. На аркуші №11, №12, №13 вищезазначеного робочого проекту у примітках вказано, що до ведення робіт по цегляній кладці наступного поверху можна приступити тільки після закінчення робіт по влаштування монолітного перекриття попереднього поверху; копію завдання на проектування (коригування), затверджене замовником від 07.10.2015 року (із зазначення загальної площі об’єкту 71,2м2).; опію наказу Департаменту містобудування Львівської міської ради від 10.04.2014 року №118 про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на реконструкцію з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю на вул. Козацька, 11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок з додатком – містобудівними умова та обмеженнями забудови земельної ділянки (із зазначенням загальної площі об’єкта 69,70м2); копію наказу Департаменту містобудування Львівської міської ради від 07.10.2015 року №243 про внесення змін у додаток наказу департаменту містобудування від 10.04.2014 року №118 в частині зміни гранично допустимої висоти будівель – 7.50м до гребня даху від умовної відмітки нуль; копії відповідних технічних умов щодо водопостачання та водовідведення, газифікації, електропостачання; копію експертного звіту філії ТОВ «УКРБУДЕКСПЕРТИЗА» у Львівській області від 15.09.2014 року №3-071-14-КЧ/ЛО щодо розгляду проектної документації в частині міцності, надійності та довговічності об’єкта будівництва (категорія складності об’єкта III, загальна площа після реконструкції 69,7м2, зовнішні стіни - цегляні); копію експертного звіту філії ДП «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» у Львівській області від 30.12.2015 року №14-4715-15 щодо розгляду проектної документації в частині міцності, надійності та довговічності об’єкта будівництва за робочим проектом. (категорія складності об’єкта будівництва II, загальна площа 71,20м2, зовнішні стіни – цегляні, мансарди - газоблоки); копію наказу Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» від 13.06.2014 року №П-7-7/13 про призначення ОСОБА_14 головним архітектором проекту., копію наказу від 13.08.2014 року №П-7-7/13 про призначення осіб на проведення авторського нагляду; копію журналу авторського нагляду (із записами про виконання робіт з спорудження несучих елементів мансардного поверху в період з 29.11.2014 року до 24.12.2014 року) до моменту внесення відповідних змін у містобудівні умови та обмеження та коригування проектної документації; копію наказу від 03.05.2016 року №19-Н та від 13.08.2014 року №09-Н про призначення ФО-П ОСОБА_15 відповідальним за веденням технічного нагляду, копію договору №19/2016 від 03.05.2016 року та №09-А/2014 від 13.08.2014 року про надання послуг з технічного нагляду; копію актів про закриття прихованих робіт від 24.09.2014 року та від 10.10.2014 року; копію експертної оцінки робочого проекту філії ТОВ «УКРБУДЕКСПЕРТИЗА» у Львівській області від 18.11.2015 року №3-043-15-КЧ/ЛО. В даній експертній оцінці зазначено стіни мансардного поверху із газоблоків товщиною 300мм.; копію аналізу робочого проекту ПП «Консалтингово-інжиніринговий протипожежний центр «ВІК» від 24.04.2015 року №24/15 щодо відповідності вимогам нормативних документів з питань пожежної безпеки; копію висновка експертного будівельно-технічного дослідження №01/09-16я від 15.09.2016 року судового експерта ОСОБА_19; копію листа ГО «ЕТРА – громадське об’єднання ОСОБА_17» від 26.09.2013 року №40; копію аналітично-пояснювальної записки директора Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» від 28.04.2017 року; копію технічного паспорта, виготовленого ОКП Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» від 27.07.2015 року інвентаризаційна справа №546. (із зазначенням загальної площі об’єкта у експлікації приміщень 66,7м2). Додатково проаналізовано відсутність віконного прорізу у приміщенню 1-3 (душова) першого поверху (згідно технічного паспорта), зазначеного на плані 1-го поверху (№3 згідно експлікації приміщення – поєднана вбиральня) у аркуші №3 робочого проект. Додатково встановлено, що згідно плану мансардного поверху товщина зовнішньої стіни не може становити 300мм. ((506мм-462мм) / 2 = 220мм або (708мм-288мм-343мм-35мм)/2=210мм).

Разом із тим, в ході здійснення позапланової перевірки в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 05.05.2017 року виявлено наступні упущення:

-в акті перевірки від 05.05.2017 року зазначено підставу проведення перевірки – направлення для проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 04.05.2017 року №340-пп, що не відповідає підставам для проведення позапланових перевірок, регламентованих п.7 «Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553. Додатково зазначаємо, що в самому направленні чітко вказано підстави для проведення позапланової перевірки.

-в акті перевірки від 05.05.2017 року, зазначено, що для перевірки виконання гр. ОСОБА_4 вимог припису Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області у вересні 2015 року було проведено позапланову перевірку. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 23.09.2015 року № 53-л, протокол про адміністративне правопорушення від 23.09.2015 №23-л на гр. ОСОБА_4 та видано гр. ОСОБА_4 припис про виконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 05.08.2015 року №22-л, що не відповідає дійсності, оскільки повторного припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил 23.09.2015 року посадовими особами Департаменту не видавалося.

Окрім цього, у даному акті лише частково відображено інформацію, передбачену п.2 «Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, перевірку не повністю проведено у відповідності до зазначеного Порядку та ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Більше того, Інспекцією не встановлено проведення авторського нагляду з порушенням вимог містобудівного законодавства, оскільки коригування проектної документації відбулося після завершення виконання будівельно-монтажних робіт (терміни виконання робіт зазначені в журналі авторського нагляду), а в журналі авторського нагляду записи про відхилення від затвердженої проектної документації у період їх проведення – відсутні.

Додатково інспекцією не зазначено розриви від даного будівництва до існуючої забудови та відповідність даного об’єкта будівельним нормам, стандартам і правилам, не досліджено питання наявності відповідних сертифікатів на будівельні матеріали, наявність яких регламентується містобудівним законодавством.

Більше того, суд зазначає, що 21.06.2017 року Головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_20 та ОСОБА_21 у присутності начальника Департаменту містобудування Львівської міської ради ОСОБА_22 відповідно до наказу від 07.06.2017 року № 870 на підставі довідки про результати документальної перевірки_від 31.05.2015 року та направлення на проведення позапланової перевірки від 09.06.2017 року №30-мб/пз проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил Департаментом містобудування Львівської міської ради, (пл. Ринок, 1 м. Львів).

За результатами перевірки встановлено, що Департаментом містобудування Львівської міської ради видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Козацька, 11 у м. Львові на реконструкцію з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ. Б-1 ) на вул. Козацькій, 11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок, які затверджені наказом Департаменту містобудування Львівської міської ради від 10.04.2014 року №118.

Зазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані замовнику – ОСОБА_4 на підставі звернення гр. ОСОБА_4 (вх. № 3-Д-22795/АП від 11.09.2013 року) на забудову земельної ділянки, яка згідно ОСОБА_18 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер 6350987 від 17.07.2013 року є у ОСОБА_4 та на реконструкцію об’єкту який згідно ОСОБА_18 про Державну реєстрацію прав номер витягу 6335776 від 17.07.2013 року є у власності ОСОБА_4

До заяви замовником додано засвідчену в установленому порядку копію документа про право власності земельною ділянкою, схему місцезнаходження земельної ділянки, витяг із земельного кадастру та містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва розроблений Львівською організацією спілки архітекторів України Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» з фотофіксацією земельної ділянки.

Земельна ділянка на вул. Козацькій, 11 (Личаківський район м. Львова) відповідно до затвердженого генерального плану м. Львова від 30.09.2010 року, розташована в межах території малоповерхової житлової забудови (1-4 поверхи) садибної забудови (1-3 поверхи).

Розглянувши містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Козацька, 11 у м. Львові на реконструкцію з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ.Б-1 ) на вул.Козацькій, 11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок та перелічені документи встановлено: порушення вимог п. 2.2 Порядку видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Мінрегіону від 07.07.2011 року №109 (далі – Порядок 109), відсутнє викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; порушено вимоги п.п. ґ, д, е п. 3.4 Порядку 109, в частині повноти даних щодо конкретних положень нормативних розрахунків із вмістом цифрових показників, для можливості визначення відповідності проектних рішень містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки, передбачених ч. 2 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; в порушення вимог п. 3.1, п. 3.7 Порядку № 109, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять графічної частини отже не дотримано вимоги, щодо складу містобудівних умов та обмежень; порушено вимоги п.5 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абз. 2 п. 2.1 Розділу ІІ Порядку 109, а саме: термін видачі перевищує 7 робочих днів з дня реєстрації відповідних заяви разом із документами.

Отже вищезазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані з порушенням вимог абз. 2 п. 2.1 п.2.2, п.п. ґ, д, е п. 3.4 , п. 3.1, п. 3.7 «Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року №109 та з порушенням п.5ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

За результатами перевірки складено акт № 30-мб, рішення № 30-мб про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул. Козацькій,11 у м. Львові на реконструкцію з розширенням гр. ОСОБА_4 нежитлових приміщень сараю (під літ. Б-1 ) на вул. Козацькій, 11 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок, які затверджені наказом Департаменту містобудування Львівської міської ради від 10.04.2014 року №118

Правові та організаційні підстави проведення перевірки у галузі державного архітектурно будівельного контролю регламентовані положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Порядком здійснення державного архітектурно будівельного контролю» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.11.2011 року із змінами станом на день проведення перевірки.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) - Державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаної норми закону, 23.05.2011 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 553, якою затверджено «Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» та яким передбачено (п.2) - Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням:

1)вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об’єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;

2)порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи;

3)інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Відповідно до ст.42 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об’єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.3 ст.42 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду:

1)перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об’єктами нагляду;

2)витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади;

3)мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об’єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду;

4)вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;

5)залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.

Згідно п.1 ч.4 ст.42 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об’єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право видавати обов’язкові до виконання об’єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

З огляду на вищенаведене, судом встановлено, що вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 13.04.2017 року №9-н/пз інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові не виконано, що є порушенням ч.4 ст.41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а відтак є підставою винесення припису Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності віл 14.06.2017 року №14-н/пз.

Більше того, колегія суддів дійшла висновку, що при складанні оскаржуваного припису, відповідач діяв виключно в межах своїх повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, відтак, в суду немає жодних підстав для визнання оскаржувальниго припису протиправним та його скасування.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 294 від 09.07.2014 року «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», (далі – Положення) згідно якого Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем’єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Згідно п. 7, 9 ч. 4 Положення Держархбудінспекція здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час провадження містобудівної діяльності та у визначених законодавством випадках проводить перевірки відповідності підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються під час будівництва об’єктів, вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам, рішенням.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається саме на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку, що відповідач як суб’єкт владних повноважень, представив суду достатні та допустимі докази на спростування вищенаведених у позові обставин, у зв’язку з чим суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати слід залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст.2, 7-14, 18, 19, 69-71, 72, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Сакалош В.М.

Суддя Брильовський Р.М.

Суддя Гулкевич І.З.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 листопада 2017 року.