Постанова № 70211175, 07.11.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
816/1567/17
Номер документу
70211175
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

07 листопада 2017 року м. ПолтаваСправа №816/1567/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Кукоби О.О.,

суддів: Алєксєєвої Н.Ю., Клочка К.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Пилипенко А.В.

та представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1,

від відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 (надалі - позивач, ФОП ОСОБА_3В.) звернулась до суду з позовом до Державної фіскальної служби України (надалі - відповідач, ДФС України), у якому просила:

визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України від 20.07.2017 №12034/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної від 22.06.2017 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.06.2017 №5, подану ФОП ОСОБА_3

В обґрунтування позовних вимог позивач посилалась на невідповідність спірного рішення вимогам чинного законодавства. Зазначила, що на вимогу фіскального органу, після зупинення реєстрації податкової накладної, ФОП ОСОБА_3 були надані усі належні документи, вичерпний перелік яких наведений у наказі Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 "Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних". Проте, відповідні документи не були взяті відповідачем до уваги, у зв'язку з чим прийняте рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Звертала увагу на те, що оскаржене рішення не містить чіткого обґрунтування підстав для його прийняття.

Відповідач позов не визнав, у наданих до суду письмових запереченнях представник відповідача посилалась на правомірність та обґрунтованість спірного рішення, у зв'язку з чим просила відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, наполягала на відмові у задоволенні адміністративного позову повністю. Окремо зазначила, що позивачем не було надано усіх належних первинних документів, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій, за наслідками яких сформовано податкові накладні та подано для реєстрації в ЄРПН.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановила такі факти та відповідні до них правовідносини.

Колегія суддів встановила, що між ФОП ОСОБА_3 (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю (надалі - ТОВ) "Винниківська тютюнова фабрика" (покупець) 18.04.2017 укладено договір поставки №18/04, за умовами якого постачальник зобов'язувався в порядку та умовах, визначених даним договором, передати у власність покупця товар, а покупець зобов'язувався прийняти товар та оплатити його вартість /а.с. 135-136/. Вид товару, асортимент, кількість, одиниця виміру, ціна за одиницю, загальна вартість окремої партії товару визначаються специфікаціями або бухгалтерськими документами постачальника: рахунками-фактурами, видатковими накладними, які після підписання сторонами мають юридичну силу специфікації в розумінні статті 266 Господарського кодексу України.

Зі змісту наданих позивачем копій рахунка-фактури від 20.06.2017 №17 та видаткової накладної від 22.06.2017 №17 встановлено, що договірні відносини стосувались поставки хімічної продукції (клею) торгових марок Тобаколл, Аквенс /а.с. 144, 147/.

22.06.2017 ФОП ОСОБА_3 складено податкову накладну №5 про відвантаження на адресу ТОВ "Винниківська тютюнова фабрика" товарно-матеріальних цінностей загальною вартістю 930949,92 грн, у т.ч. ПДВ - 155158,32 грн /а.с. 12/.

07.07.2017 дану податкову накладну подано для реєстрації в ЄРПН.

Того ж дня позивачем отримано квитанцію №1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки дана податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТЗЕД: 3506, запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу /а.с. 13/.

11.07.2017 позивачем подані пояснення та копії документів, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, разом з Таблицею даних платника податків /а.с. 201, 204/.

Комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (надалі - Комісія) 20.07.2017 прийнято рішення №12034/НОМЕР_1 про відмову в реєстрації податкової накладної від 22.06.2017 №5 в ЄРПН /т. 1, а.с. 11/.

За результатами звернення позивача зі скаргою на дане рішення, рішенням комісії ДФС з питань розгляду скарг від 10.08.2017 №1164/НОМЕР_1 скаргу платника податків залишено без задоволення, а спірне рішення - без змін /а.с. 19/.

Не погодившись з рішенням Комісії про відмову у реєстрації в ЄРПН податкової накладної від 22.06.2017 №5, позивач оскаржила його до суду.

Надаючи правову оцінку спірному рішенню суб'єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, колегія суддів виходить з такого.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику /пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України/.

Згідно з підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

За приписами пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

А відповідно до абзацу першого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Так само, абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, як визначено абзацами другим - третім пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Тобто, законодавцем введено положення, за яким фіскальний орган з 1 липня 2017 року фактично позбавляється повноважень на здійснення контролю за правомірністю формування платниками податку - покупцями податкового кредиту, адже в силу наведеної вище норми абзацу третього пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є зареєстрована у ЄРПН податкова накладна.

Натомість, згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Як визначено пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Таким чином, законодавцем фактично змінено порядок здійснення фіскальними органами контролю за правомірністю нарахування платниками сум податку на додану вартість, що відносяться до податкового кредиту, а саме - визначено, що відповідна перевірка проводиться контролюючим органом на стадії реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

З приводу посилань позивача на те, що такий спосіб податкового контролю як моніторинг відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків не передбачений у статті 62 Податкового кодексу України, а тому є протиправним, колегія суддів звертає увагу на те, що повноваження щодо здійснення контролюючими органами моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків визначені у пункту 74.2 статті 74, пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та наказі Міністерства фінансів України від 13.065.2017 №567, норми яких в даному випадку є спеціальними щодо описаних правовідносин, а тому фіскальний орган правомірно керується ними в ході реалізації відповідних повноважень.

Згідно з пунктом 1 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30621 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).

Відповідно до пункту 2 названих Критеріїв моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Пунктом 6 згаданих Критеріїв визначено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Згідно з підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Колегією суддів встановлено, що 07.07.2017 ФОП ОСОБА_3 отримано квитанцію №1, якою повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної від 22.06.2017 №5 з посиланням на відповідність даної податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 /а.с. 13/. Платника податків повідомлено, що за результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТЗЕД: 3506, у зв'язку з чим запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

Колегія суддів зауважує, що попри певну формалізованість та нечіткість наведених у квитанції №1 підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, позивач 11.07.2017 подала до ДФС України Таблицю даних платника податків та документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції разом з поясненнями /а.с. 201, 204/. Відтак, наведені обставини не слугували перешкодою для визначення платником податку своїх подальших дій у спірних відносинах.

А тому, твердження позивача про те, що квитанція №1 не містить посилання на конкретно визначені критерії оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної, та документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію такої податкової накладної в ЄРПН, на переконання колегії суддів не є достатньою підставою для визнання спірного рішення протиправним.

Стосовно посилань позивача на те, що визначення фіскальним органом конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання платником податків відповідних документів, колегія суддів звертає увагу на те, що підпункти 1 та 2 пункту 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, містять посилання на одні й ті самі документи, що має надати платник податку у разі зупинення реєстрації податкової накладної. У зв'язку з цим колегія суддів відхиляє наведені доводи позивача як необґрунтовані.

Так само колегія суддів вважає безпідставними посилання позивача на нечіткість вимоги про надання Таблиці даних платника податків, адже 11.07.2017 ФОП ОСОБА_3 подано відповідну Таблицю /а.с. 201/, складену за формою та змістом, що наведені у додатку до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" визначено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

Комісія ДФС не може відмовити платнику податків у розгляді додаткових письмових пояснень та/або копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, якщо такі пояснення та/або копії документів подано платником податку до органу Державної фіскальної служби за основним місцем обліку не пізніше строку, визначеного підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Кодексу.

Колегією суддів встановлено, що разом з повідомленням від 11.07.2017 ФОП ОСОБА_3 подано до податкової інспекції за основним місцем обліку (Кременчуцька ОДПІ) 22 документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції /а.с. 204/.

До матеріалів справи залучені копії: договору поставки від 18.04.2017 №18/04, договору поставки товару від 19.04.2017 №190417, бланка замовлення, довіреності від 22.06.2017 №19, довіреності від 20.06.2017 №28, рахунка-фактури від 20.06.2017 №17, рахунка від 21.06.2017 №12718993, видаткової накладної від 22.06.2017 №17, видаткової накладної від 22.06.2017 №3250226877, товарно-транспортної накладної від 22.06.2017 №22/06-17, тимчасової перепустки №4104, паспортів безпечності продукції, податкової накладної від 22.06.2017 №1100267 /а.с. 135-192/.

Зі змісту спірного рішення колегією суддів встановлено, що рішення про відмову в реєстрації у ЄРПН податкової накладної від 22.06.2017 №5 Комісією прийнято у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування /а.с. 11/.

Колегія суддів зауважує, що спірне рішення містить посилання на підставу для відмови в реєстрації податкової накладної у чіткій відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" та за формою і змістом відповідає вимогам пункту 21 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №566, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620.

У судовому засіданні 07.11.2017 представник відповідача пояснила, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної від 22.06.2017 №5 в ЄРПН стала відсутність у товарно-транспортній накладній від 22.06.2017 №22/06-17 /а.с. 150/ інформації про автомобільного перевізника та вантажно-розвантажувальні операції. Крім того, представник відповідача посилалась на те, що позивач не звітувалась до контролюючого органу за місцем обліку про наявність у неї власного чи орендованого автомобільного транспорту.

Стосовно наведених обставин колегія суддів зазначає, що за змістом залученого до матеріалів справи бланка замовлення, копія якого надавалась разом з повідомленням від 11.07.2017, поставка товару здійснювалась на умовах FCA - Склад вул. Незалежності, 2/1, с. Дударків, Бориспільський район, Київська область, 08330 /а.с. 139/.

Відповідно до Офіційних правил тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати Інкотермс-2010 поставка на умовах FCA (франко-перевізник - назва місця призначення) означає, що постачальник має передати товар покупцю у визначеному місці.

Як пояснила в судовому засіданні представник позивача, за домовленістю сторін, що відображена у бланку замовлення, передача товару від постачальника до покупця відбулась безпосередньо на складі ТОВ "Хенкель Україна" по вул. Незалежності, 2/1, с. Дударків, Бориспільський район, Київська область, 08330; доставка товарів здійснювалась автомобільним транспортом покупця.

Колегія суддів зазначає, що наведені обставини відповідають вимогам пункту 6 договору поставки товару від 19.04.2017 №190417, укладеного між ТОВ "Хенкель Україна" та позивачем /а.с. 137-138/. При цьому, ФОП ОСОБА_3 є офіційним дистрибютором матеріалів Henkel торгових марок LOCTITE, AQUENCE, TECHNOMELT, TOBACOLL, що підтверджено залученою до матеріалів справи копією сертифіката /а.с. 134/.

У товарно-транспортній накладній від 22.06.2017 №22/06-17 пункт навантаження товарів зазначено вул. Незалежності, 2/1, с. Дударків, Бориспільський район, Київська область, 08330, що відповідає попередній домовленості сторін. Відомості про заїзд та виїзд автомобіля на територію складу ТОВ "Хенкель Україна" відображені у тимчасовій перепустці №4104 /а.с. 151/.

Вищеперелічені документи надавались відповідачу разом з повідомленням від 11.07.2017, що не заперечувалось представником відповідача.

Таким чином, колегія суддів зауважує, що надані позивачем документи у повній мірі підтверджують товарність спірної господарської операції.

У повідомленні від 11.07.2017 позивач зазначила, що оплата товару на відповідну дату не відбулась з огляду на визначену договором поставки відстрочку платежу. Так, пунктом 4.2 договору поставки від 18.04.2017 №18/04 визначено, що оплата партії товару покупцем (ТОВ "Винниківська тютюнова фабрика") здійснюється протягом 30 календарних днів з дати отримання товару /а.с. 135 - зворот/. У свою чергу, пунктом 4.3. договору поставки товару від 19.04.2017 №190417 визначено, що повна вартість відвантаженого товару повинна бути сплачена не пізніше 60 календарних днів від дати складення видаткової накладної /а.с. 137/.

Залученими до матеріалів справи банківськими виписками ПАТ "ОСОБА_4 Аваль" підтверджено, що ТОВ "Винниківська тютюнова фабрика" розрахувалось за поставлений товар шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ФОП ОСОБА_3 31.07.2017 у розмірі 400000,00 грн та 08.08.2017 у розмірі 530949,92 грн /а.с. 196, 197/.

Податкові зобов'язання зі сплати ПДВ у розмірі 155158,32 грн відображені позивачем у податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2017 року /а.с. 15, 16/, що прийнята контролюючим органом як податкова звітність 18.07.2017 за реєстраційним номером НОМЕР_2, що підтверджено залученими до матеріалів справи квитанціями №№1, 2 /а.с. 17, 18/.

Враховуючи вищевикладені фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що Комісія ДФС безпідставно відмовила ФОП ОСОБА_3 у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 22.06.2017 №5, адже відповідна податкова накладна складена за результатами фактичного здійснення господарської операції з поставки позивачем на адресу ТОВ "Винниківська тютюнова фабрика" товарно-матеріальних цінностей (клею) загальною вартістю 930949,92 грн, у т.ч. ПДВ - 155158,32 грн, що підтверджено належним чином складеними первинними документами, копії яких надавались відповідачу разом з повідомленням від 11.07.2017, а також залучені до матеріалів адміністративної справи.

З урахуванням наведеного, рішення Комісії ДФС України від 20.07.2017 №12034/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної від 22.06.2017 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних належить визнати протиправним та скасувати, а позов ФОП ОСОБА_3 в цій частині - задовольнити.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.06.2017 №5, подану ФОП ОСОБА_3, колегія суддів звертає увагу на таке.

Відповідно до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, однією з підстав для реєстрації податкової накладної в ЄРПН є відповідне судове рішення про здійснення такої реєстрації.

Як визначено пунктом 18 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), на момент прийняття відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Кодексу комісією рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).

За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням комісії.

Квитанція про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, щодо яких комісією прийнято рішення про їх реєстрацію, одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Так, пунктом 12 названого Порядку визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Таким чином, наведені вище вимоги Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних зобов'язують комісію ДФС до прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН чи про відмову в такій реєстрації здійснити перевірку відповідності податкової накладної вимогам пункту 12 названого Порядку. У свою чергу, надана платнику податку квитанція про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН має містити посилання на вичерпний перелік підстав для відмови.

У зв'язку з цим колегія суддів зауважує, що надіслана ФОП ОСОБА_3 разом з рішенням від 20.07.2017 №12034/17505563 квитанція, якою позивача повідомлено про відмову в реєстрації у ЄРПН податкової накладної від 22.06.2017 №5, не містить посилань на невідповідність даної податкової накладної вимогам пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних /а.с. 14/.

Окрім того, представник відповідача у судовому засіданні 07.11.2017 підтвердила, що єдиною підставою для відмови у реєстрації податкової накладної від 22.06.2017 №5 в ЄРПН стала саме відсутність у товарно-транспортній накладній від 22.06.2017 №22/06-17 інформації про автомобільного перевізника та вантажно-розвантажувальні операції. Однак, відповідні обставини спростовані у ході судового розгляду справи.

Так само, суду не надано відомостей про порушення позивачем вимог абзацу десятого пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних в частині дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується.

За таких обставин, оскільки підставою для відмови в реєстрації податкової накладної контролюючим органом обрано лише відповідність такої накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, а обґрунтованість даної підстави не знайшла свого підтвердження у ході судового розгляду справи, колегія суддів дійшла висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.06.2017 №5.

Приймаючи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, колегія суддів дійшла висновку про задоволення позову ФОП ОСОБА_3 повністю.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 7-11, 69-71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 20.07.2017 №12034/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної від 22.06.2017 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.06.2017 №5, подану фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 1600,00 грн (одна тисяча шістсот гривень).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 13 листопада 2017 року.

Головуючий суддя(підпис)О.О. Кукоба

суддя(підпис)Н.Ю. Алєксєєва

суддя(підпис)К.І. Клочко