Постанова № 70211160, 09.11.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2017
Номер справи
813/3261/17
Номер документу
70211160
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 листопада 2017 року справа № 813/3261/17

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Кухар Н.А.

при секретарі судового засідання Шавель М.М.

за участю представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до ТзОВ "КРАЙ-ТРАНС" про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків,-

в с т а н о в и в :

Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області звернулося до суду з адміністративним позовом до ТзОВ "КРАЙ-ТРАНС" про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що на підставі наказу ГУ ДФС у Львівській області від 15.09.2017 року № 4125 та направлень від 15.09.2017 року № 6861 та від 15.09.2017 року № 6862 щодо проведення позапланової перевірки ТзОВ «Край Транс». При виході 15.09.2017 року за адресою м. Львів, вул. Кульпарківська, 96 встановлено, що за даною адресою знаходиться приміщення Львівської автобази № 6, посадових осіб ТзОВ «Край Транс» не встановлено, про що складено акт від 15.09.2017 року №431/1/13-01-14-14/37132642. При виході 18.09.2017 року за адресою м. Львів, вул.. Кульпарківська, 96 встановлено, що за даною адресою знаходиться приміщення Львівської автобази № 6, посадових осіб ТзОВ «Край Транс» не встановлено, про що складено акт від 18.09.2017 року № 439/1/13-01-14-14/37132642. Посадовими особами податкового органу було складено акт відмови від допуску до проведення перевірки від 19.09.2017 року № 443/13- 01-14-14, оскільки керівником підприємства ОСОБА_2, отримано копію наказу від 15.09.2017 року № 4125, однак ознайомитись із направленнями на проведення перевірки від 15.09.2017 року № 6861 та № 6862 та допустити до проведення перевірки відмовився. У звязку із цим, посилаючись на приписи підп.94.2.3 п.94.2 ст.94 Податкового кодексу України, просить застосувати арешт коштів на рахунках ТОВ «Крайс - Транс».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, заперечень на позовну заяву не подав, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

15.09.2017 року ГУ ДФС у Львівській області винесено наказ № 4125 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Край - Транс" (код ЄДРПОУ 37132642) та виписано направлення на перевірку № 6861 від 15.09.2017 року та від 15.09.2017 року за № 6862. (а.с. 6-8).

15.09.2017 посадовими особами ГУ ДФС у Львівській області здійснено вихід за місцезнаходженням ТзОВ «Край Транс» - м. Львів, вул. Кульпарківська 96, для проведення документальної позапланової виїзної перевірки підприємства, однак за даною адресою знаходиться приміщення Львівської автобази № 6, про що було складено акт № 431/1/13-01-14-14/37132642 від 15.09.2017 року. (а.с.9).

18.09.2017 посадовими особами ГУ ДФС у Львівській області здійснено вихід за місцезнаходженням ТзОВ «Край Транс» - м. Львів, вул. Кульпарківська 96, для проведення документальної позапланової виїзної перевірки підприємства, однак за даною адресою знаходиться приміщення Львівської автобази № 6, про що було складено акт № 439/1/13-01-14-14/37132642 від 18.09.2017 року. (а.с.10).

Копію наказу від 15.09.2017 року було отримано керівником підприємства ОСОБА_2, однак ознайомивши із направленням на проведення перевірки від 15.09.2017 року № 6861 та № 6862 відмовив посадовим особам контролюючого органу у допуску до проведення перевірки. про що складено акт відмови від допуску до проведення перевірки

Відмову зафіксовано в акті від 19.09.2017 року № 443/13-01-14-14. (а.с.11).

На підставі вказаних актів та звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків № 181/7/13-01-14-14 від 21.09.2017, В.о. начальника ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3, винесено рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків № 14959/10/13-01-14-14 від 22.09.2017 (а.с. 19).

Позивач звернувся до суду з вимогою про накладення арешту на кошти ТзОВ «Край Транс».

Суд при вирішенні спору по суті виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі Податковий кодекс).

Права контролюючих органів визначено статтею 20 Податкового кодексу, згідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 якої контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підстави та порядок проведення документальної позапланової перевірки визначено статтею 78 Податкового кодексу (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 78.4. статті 78 Податкового кодексу про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу (пункт 78.5. статті 78 Податкового кодексу).

Умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок визначено статтею 81 Податкового кодексу.

Відповідно до пункту 81.1. вказаної статті посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови предявлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити субєкта (прізвище, імя, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або обєкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити субєкта (прізвище, імя, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса обєкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непредявлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або предявлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Аналіз наведених норм статей 78 та 81 Податкового кодексу дає підстави стверджувати, що безумовною підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки є наказ на проведення такої перевірки.

Згідно до абзацу 6 пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці пятому цього пункту, не дозволяється.

У відповідно до вказаних вимог наказ від 22.03.2017 № 972 «Про проведення документальної позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю ТзОВ «Память-Плюс» та направлення від 22.03.2017 № 1767 були надані керівнику підприємства ОСОБА_4 для ознайомлення 22.03.2017.

Оскільки посадовими особами податкового органу повністю дотримано вимог, передбачених статтею 81 Податкового кодексу, відповідач, в порушення абзацу шостого пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу, відмовився від проведення фактичної перевірки та не допустив посадових осіб контролюючого органу до проведення такої перевірки.

Відповідно до пункту 94.1 статті 94 Податкового кодексу адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обовязків, визначених законом.

Згідно з пунктом 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Відповідно до абзацу другого підпункту 94.6.2 пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.

Пунктом 94.4 статті 94 Податкового кодексу встановлено, що арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

Згідно з підпунктами 94.6.1, 94.6.2 пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.

Відповідно до пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу встановлено, що арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.

За правилами, встановленими статтею 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ ДФС у Львівській області про застосування арешту коштів на рахунках ТзОВ «Край Транс», тому позов необхідно задовольнити шляхом застосування арешту коштів ТзОВ «Край Транс», що знаходяться на рахунках цього платника податків у банківських установах.Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністратвиний позов задоволити повністю.

Застосувати арешт коштів, які перебувають на рахунках, відкритих у банках, які здійснюють обслуговування ТзОВ "Край - Транс" (код ЄДРПОУ 37132642, місцезнаходження: вул. Кульпарківська, 96, м. Львів, 79021).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови складено та підписано 14 листопада 2017 року.

Суддя Кухар Н.А.