Постанова № 70210760, 09.11.2017, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2017
Номер справи
806/2880/17
Номер документу
70210760
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2017 року м.Житомир справа № 806/2880/17

категорія 3.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання Матвєєва В.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання внести зміни до актового запису про народження,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним рішення Малинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області щодо відмови йому у внесенні змін в свідоцтво про його народження, також просив зобов'язати відповідача внести зміни в свідоцтво про народження, а саме у графі національність батька ОСОБА_2 вказати "поляк".

В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що в свідоцтві про його народження в графі національність батька, ОСОБА_2, зазначено "українець". Проте, його батько, дід, баба, сестра за національністю є поляками. У зв'язку з необхідністю внесення змін в актовий запис про своє народження щодо національності батька, ОСОБА_2, з "українця" на "поляк" звернувся з заявою до Малинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області. Однак, відповідач у своєму листі відмовив у внесенні змін до актового запису щодо виправлення національності. ОСОБА_1 вказує, що прагне відновити та зберегти своє етнічне польське походження, а тому просить внести зміни до свідоцтва про його народження в судовому порядку.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надіслав клопотання, в якому зазначив, що заперечень проти внесення змін у графу національність батька ОСОБА_2 з "українець" на "поляк" не має. Просив розглядати справу без їх участі.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що у 2017 році ОСОБА_1 звернувся до Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області із заявою про внесення змін до актового запису про його народження №6, а саме виправити національність батька з "українець" на "поляк".

За результатами розгляду заяви позивача про внесення змін до актового запису про народження, відповідачем прийняте рішення, оформлене листом про відмову у внесенні змін до актового запису у зв'язку з відсутністю архівних актових записів цивільного стану.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Згідно зі ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI. Цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану (ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI).

У відповідності до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон), відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону).

Згідно зі ч. 1 ст. 12 Закону, внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

У частині 1 статті 22 Закону визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 наведеної статті Закону та п. 2.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 N 96/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис.

Пунктом 2.11. Правил передбачено, що факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Відповідно до п.2.12. Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Згідно п.2.20. Правил, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках. Один примірник разом з усіма матеріалами залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичному представництві чи консульській установі України, якими складено висновок про відмову, а другий вручається (надсилається) заявнику.

В матеріалах справи міститься виписка з погосподарської книги Луківської сільської ради №1 за 1943 - 1946 , домогосподарство НОМЕР_1 де були зареєстровані та проживали у тому числі ОСОБА_2 1928 р.н., поляк.

Позивачем також надано копію рішення Малинського районного суду Житомирської області від 20.07.2017, за змістом якого встановлено факт родинних відносин ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які були рідними братом та сестрою (поляками), дідом та бабою ОСОБА_2 (поляка), який є батьком позивача ОСОБА_1.

Позивач також зазначає, що дотримується культурних і релігійних традицій, етнічних особливостей поляків і ця культура була домінуючою в її родині, в побуті також дотримується всіх польських традицій та звичаїв, на підтвердження чого надав також свідоцтво про хрещення де віросповіданням зазначено римо - католик.

Отже, досліджені документи дають підстави зробити висновок, що батько ОСОБА_1 за національністю є поляком.

У своїй відмові, відповідачем зазначено, що у зв'язку з відсутністю (не збереженням) необхідних архівних актових записів цивільного стану, відсутні підстави для позитивного розгляду даної заяви.

З аналізи викладеного, вбачається що, відповідачем в порушення вимог ст.22 Закону та п.2.12 Правил, рішення про відмову у внесенні змін до актового запису оформлено листом, тобто висновок встановленої форми, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 складений не був.

Крім того відповідачем до суду не надано доказів того, що Малинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану вчинялись будь які дії шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів або, як зазначено у листі - відмові від 07.10.2017 року докази про не збереження, знищення тощо, документів що підтверджують дані обставини.

З огляду на викладене позовні вимоги ОСОБА_1 стосовно неправомірності винесення оскаржуваного рішення є обґрунтованими.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для зобов'язання відповідача внести зміни у актовий запис про народження, суд зважає на наступне.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 6 вересня 1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування.

Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.

Саме по собі судове рішення про визнання відмови у внесенні змін протиправною не відновлює порушеного права позивача на прийняття відповідачем вмотивованого висновку щодо внесенні змін у свідоцтво про народження.

Варто вказати, що Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 року по справі №21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Застосовуючи механізм захисту права та його відновлення, порушеного суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача внести зміни до свідоцтва про народження позивача змінивши в графі національність батька ОСОБА_2 відомості з "українець" на "поляк", оскільки позивачем надано суду належні та допустимі докази, які свідчать про те, що дід, баба та інші члени сім'ї були поляками, а також враховуючи те, що у своїй заяві від 02.11.2017 відповідач не заперечував стосовно внесення відповідних змін, тому позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправною відмову Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області , оформлену листом від 07.10.2017 №844/8.12-19 щодо відмови у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_1.

Зобов'язати Малинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести зміни до свідоцтва про народження ОСОБА_1 серія НОМЕР_2, змінивши в графі національність батька ОСОБА_2 з "українець" на "поляк".

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Суддя С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 14 листопада 2017 р.