Постанова № 70209277, 05.09.2017, Великолепетиський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
05.09.2017
Номер справи
649/663/17
Номер документу
70209277
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 649/663/17

Провадження №2-а/649/17/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2017 року суддя Великолепетиського районного суду Херсонської області Гапоненко Р. В. розлянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про здійснення перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася з позовом до відповідача про здійснення перерахунку пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що 27.07.2017 року, будучи пенсіонером за віком, вона звернулась до відповідача (Великолепетиський сектор) із заявою про перевід її з пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» та здійснення відповідного перерахунку пенсії. Листом від 01.08.2017 року № 497/03-01 їй було відмовлено у задоволенні її заяви оскільки ст. 25 ЗУ «Про державну службу» не передбачено віднесення до посад державних службовців посад працівників державних податкових інспекцій, які мають спеціальні звання, а її стаж роботи на посадах, віднесених до посад державних службовців становить лише 5 років 0 місяців 8 днів. Вважає таке рішення відповідача незаконним із наступних підстав. З 26.12.2014 року вона перебуває на пенсії за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення. Як зазначає сам відповідач, відповідно до п. 10, 11 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про державну службу» державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» та актами КМУ мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається КМУ. Згідно із ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ на одержання пенсій державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. (Статтю 37 доповнено частиною згідно із Законом № 404-VII від 04.07.2013 року). Таким чином, як і зазначає сам відповідач загальний стаж її роботи на посадах органах державної податкової служби становить 19 років 10 місяців. Крім того, до роботи в податковій службі вона працювала на інших посадах, які відносяться до державної служби. Так, з 01.06.1981 року по 20.09.1983 року вона працювала секретарем судових засідань Великолепетиського районного суду, з 19.10.1983 року по 21.02.1984 року - старший ревізор-інспектор Великолепетиського райфінвідділу, з 27.02.1984 року по 31.12.1988 року - економіст райплану, з 02.01.1989 року по 01.08.1991 року, з 23.09.1991 року по 01.12.1992 року - інспектор пенсій Великолепетиського райсоцбезу. Загальний стаж роботи на цих посадах становить 11 років 3 місяці 7 днів. Відповідно до Переліку посад, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що віднесені до відповідних груп та підгруп посад державної служби, передбачених Законом України "Про державну службу", затвердженого постановою КМУ від 8 серпня 2012 р. № 740, чинного на дату її виходу на пенсію, дані посади відносилася до державної служби. Отже, її загальний стаж державної служби становить більше 20 років, що дає їй право переведення на пенсію згідно вимог ЗУ «Про державну службу». Але відповідачем цього враховано не було. Відповідно до ч. 3 ст 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України. Вважає, що вона має відповідний стаж державної служби та має право на переведення з одного виду пенсії на інший. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України. На підставі вищенаведеного, п. 10, 11 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про державну службу», ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Переліку посад, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що віднесені до відповідних груп та підгруп посад державної служби, передбачених Законом України «Про державну службу», затвердженого постановою КМУ від 8 серпня 2012 р. № 740, керуючись ст. ст. 100, 122, 160-162, 167 КАС України, просить суд визнати незаконною відмову Великолепетиського сектору Каховського об'єднаного управління ПФУ Херсонської області у переведенні її з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та здійснення відповідного перерахунку пенсії; зобов'язати Каховське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області перевести її з пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та здійснити відповідний перерахунок пенсії з дня подачі заяви, тобто з 27.07.2017 року та судові витрати покласти на відповідача.

Представник відповідача Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області ОСОБА_3 на адресу суду надав заперечення на позовну заяву, у якому не погоджується з позовними вимогами позивача та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

Судом встановлено, що відповідно до довідки Великолепетиського районного суду Херсонської області №01-35/107/2017 від 11.08.2017 року ОСОБА_1 на підставі трудової книжки дійсно працювала у Великолепетиському районному суді Херсонської області секретарем судового засідання з 01.06.1981 року по 20.09.1983 року.

Згідно довідки Фінансового управління Великолепетиської районної державної адміністраціїі № 660 від 14.08.2017 року ОСОБА_1 дійсно працювала у Великолепетиському районному фінансовому відділі райвиконкому на посаді ревізора-інспектора з 19.10.1983 року по 21.02.1984 року.

Згідно довідки Великолепетиської районної державної адміністраціїі Херсонської області№ 59 від 14.08.2017 року ОСОБА_1 дійсно працювала у виконкомі Великолепетиської районної ради народних депутатів: з 27.02.1984 по 31.12.1988 - на посаді економіста Великолепетиського райплану (наказ про призначення від 27.02.1984 року № 4, наказ про звільненим від 30.12.1988 року № 16); з 02.01.1989 по 01.08.1991 - на посаді інспектора пенсій Великолепетиського районного відділу соціального забезпечення (наказ .від 02.01.1989 року № 1, наказ про звільнення від 01.08.1991 року № 17); з 23.09.1991 по 01.12.1992 на посаді інспектора пенсій Великолепетиського районного відділу соціального забезпечення (наказ про призначенні від 23.09.1991 року № 19 параграф 1, наказ про звільнення від 30.1 1.1992 року №52).

Згідно довідки Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області №1383/10/21-02-04-038 від 26.07.2017 року стаж роботи дежавного службовця 13 рангу (категорії) інспектора податкової та митної справи І рангу ОСОБА_1 становить 19 років 10 місяців 15 днів. Таким чинои, згідно вищезазначених довідок загальний стаж роботи ОСОБА_1 на посадах державної служби становить 31 рік 01 місяць 24 дні.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ на одержання пенсій державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до Переліку посад, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що віднесені до відповідних груп та підгруп посад державної служби, передбачених Законом України "Про державну службу", затвердженого постановою КМУ від 8 серпня 2012 р. № 740, чинного на дату її виходу на пенсію, дані посади відносилася до державної служби.

Відповідно до ч. 3 ст 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах, згідно яких ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.

Відповідно до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України суд при вирішенні справ керуються принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, суд вважає, що позивач має право на перехід з одного виду пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на інший вид пенсію за віком відповідно до Закону України " Про державну службу", а позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково, оскільки відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх інстанціях звільняються Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України. Таким чином, позовна вимога позивача про стягнення з Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на її користь судового збору у розмірі 640 гривень не підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 8, 19, 152 Конституції України, ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІ від 16 грудня 1993 року, п. 18 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", ст.ст. 2, 8, 9, 10, 11, 161-163, 183-2 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про здійснення перерахунку пенсії задовольнити частково.

Визнати незаконною відмову Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України " Про державну службу".

Зобов'язати Каховське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України " Про державну службу" та здійснити відповідний перерахунок пенсії з 27 липня 2017 року.

В іншій частині позову щодо стягнення судового збору відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова, прийнята у скороченому проваджені, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий підпис

КОПІЯ ВІРНА:

Суддя Р.В. Гапоненко

Секретар судового засідання І.А. Стрюк