Постанова № 70198620, 13.11.2017, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
13.11.2017
Номер справи
361/3683/17
Номер документу
70198620
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 361/3683/17

Провадження № 2-а/361/427/17

13.11.2017

П О С Т А Н О В А

іменем України

13 листопада 2017 року Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Селезньова Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

Позивач просить суд визнати неправомірними дії Броварського ОУПФУ Київської області щодо відмови в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» і зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 14.12.2016 року в розмірі 80% з урахуванням складових частин заробітної плати - матеріальної допомоги та індексації, з яких справлялись внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідок Державної служби статистики України № 19.1-27/95-17 та № 19.1-27/96-17 від 24.04.2017 р., мотивуючи тим, що вона звернулась до Броварського ОУПФУ Київської області із заявою про проведення перерахунку її пенсії з урахуванням виплачених сум як особі, на яку поширюється дія Закону України «Про державну службу», на що отримала відмову, яку вважає неправомірною.

Відповідач позов не визнав, вважає нарахування пенсії позивачу правильним і таким, що відповідає вимогам закону. Заперечує проти того, що є підстави для включення матеріальної допомоги і індексації, як таких, врахування яких не передбачено законом, зокрема ст.33 Закону «Про державну службу», що регулює дані питання. Крім того, положеннями ЗУ «Про державну службу», які діяли на момент звернення позивача за перерахунком, не передбачено здійснення перерахунку пенсії державному службовцю. Пенсія позивачу призначена та виплачується у відповідності до норм чинного законодавства, підстав для перерахунку в Управління не має, тому у позові просив відмовити.

Сторони подали заяви про розгляд справи без їх участі, тому, у відповідності до ч.4 ст. 122 КАС України, судом ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Броварському ОУПФУ Київської області, з 17.04.2013 р. одержує пенсію у розмірі 80 % від суми заробітної плати згідно ЗУ «Про державну службу».

Встановлено, що при обчисленні пенсії позивачу було враховано: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років згідно довідки № 19.1-27/183 від 16.04.2013 р., а також надбавку за високі досягнення у праці або за високі досягнення важливої роботи, премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат згідно довідки № 19.1-27/184 від 16.04.2013 р.

16.05.2017 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії у розмірі 80% з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялись внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», між тим листом від 24.05.2017 р. Управління відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Згідно довідки Державної служби статистики України від 28.04.2017 р. № 19.1-27/96-17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) встановлено, що до складових заробітної плати ОСОБА_1, з яких справлявся єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, входила матеріальна допомога і індексація грошових доходів.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними. Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно із абзацом першим пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного суду України від 11.10.2005р. № 8-рп/2005 складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.

Згідно із Законом "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Законом України "Про державну службу" (який діяв на момент призначення позивачу пенсії) встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.

Статтею 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ч.2 ст.37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, що діє з 01.05.2014 року), пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 2 ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" встановлено, що виплати (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

На вищезазначені виплати державним службовцям, такі як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії надбавки та індексацію нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.

Статтею 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Посилання відповідача, що на даний час змінилось законодавство, що в цілому регулює призначення пенсії позивачу як державному службовцю, і що на даний час взагалі відсутні підстави для такого обчислення пенсії, то суд дані ствердження так само до уваги не приймає, оскільки у разі, якби пенсія позивачу у квітні 2013 року відповідачем була обчислена правильно, і відповідач діяв би правомірно, то як наслідок, позивач на даний час отримував би пенсію саме у такому розмірі, і підстав для перерахунку правильно призначеної пенсії у сторону зменшення у даному випадку не було б.

Таким чином, законодавство як загальне, так і спеціальне, чинне на час призначення позивачу пенсії, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. В тому числі і ті, що зазначені позивачем і які були вказані у довідці про складові заробітної плати. Тому суд дійшов висновку, що вказані позивачем складові її заробітної плати, зазначені у довідці, повинні враховуватись при обчислені їй пенсії як державному службовцю.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Разом з тим, згідно роз'яснень Вищого адміністративного суду України, викладених у листі № 1425/11/13-10 від 13.10.2010 р., при визначенні початкової дати, з якої належить здійснювати перерахунок спірних сум пенсії, судам слід виходити з визначеного ч.2 ст. 99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду, а не прив'язувати дату до першого числа відповідного місяця.

Позивач просить здійснити перерахунок спірних сум пенсії з 14.12.2016 р., згідно поштового штемпеля на конверті позов подано 14.06.2017 р., тобто позивачем пред'явлено вимоги в межах шестимісячного строку звернення до суду, як передбачено ч.2 ст. 99 КАС України, тому саме із зазначеної дати порушене право позивача підлягає судовому захисту і на відповідача має бути покладений обов'язок здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії позивача з врахуванням матеріальної допомоги і індексації з 14.12.2016 р., як того просить позивач.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням того, що згідно ч. 1 п. 18 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України звільнений від сплати судового збору, витрати зі сплати судового збору належить стягнути з Державного бюджету України на користь позивача у розмірі 640 грн.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 70, 159-163 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити;

Визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - індексації доходів та матеріальної допомоги згідно довідки Державної служби статистики України від 28.04.2017 р. № 19.1-27/96-17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Зобов'язати Броварське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області з 14.12.2016 р. здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 % від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - індексації доходів та матеріальної допомоги згідно довідки Державної служби статистики України від 28.04.2017 р. № 19.1-27/96-17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та здійснити виплату з урахуванням раніше здійснених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення .

Суддя Т.В. Селезньова