Постанова № 70194485, 07.11.2017, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
910/11837/17
Номер документу
70194485
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" листопада 2017 р. Справа№ 910/11837/17

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Мартюк А.І.

суддів: Алданової С.О.

Зубець Л.П.

при секретарі Позюбан А.С.

за участю представників

від позивача: Кругляк Р.Є. за дов. № б/н від 17.07.2017р.

від відповідача -1: Котик В.В. за дов. № 216-06-1320 від 31.07.2017р.

Бойко І.Г. за дов. № 207-08-1388 від 28.08.2017р.

від відповідача-2: Бойко І.Г. за дов. № 01-02-03/1094 від 07.08.2017р.

від третьої особи -1: не з»явились

від третьої особи-2: не з»явились

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

апеляційну скаргу Громадської організації "Агенція розвитку кредитно-

споживчого партнерства"

на рішення Господарського суду м. Києва

від 07.09.2017 р.

у справі № 910/11837/17 (суддя Щербаков С.О.)

за позовом Громадської організації "Агенція розвитку кредитно-

споживчого партнерства"

до 1) Вінницької обласної ради,

2) Управління спільної комунальної власності

територіальних громад Вінницької області

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - 1) Громадська організація "Асоціація спортивної боротьби

Вінницької області"

2) Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк

"Глобус"

про визнання протиправною бездіяльності та визнання

договору укладеним

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі-позивач) звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до Вінницької обласної ради (далі відповідач -1) та Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі відповідач -2) про визнання протиправною бездіяльності Вінницької обласної ради щодо ненадання у встановлений законом строк висновку-відповіді на питання продовження (припинення) договору № 14-20 від 24.05.2016 та визнання договору № 14-20 від 24.05.2016 оренди приміщень, які розташовані на першому поверсі адмінбудинку по вул. Театральній, 14 у місті Вінниці, загальною площею 339, 8 кв.м., укладеного між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором, з урахуванням дозволів на передачу частини приміщень в суборенду.

Позовні вимоги обґрунтовані ненаданням відповідачем-1 у визначений договором строк відповіді про продовження (припинення) строку дії договору оренди, враховуючи те, що позивач продовжує користуватися орендованим приміщенням, частина якої передана в суборенду та має переважне право на укладення договору на новий строк.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.09.2017р. у справі № 910/11837/17 у задоволені позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, Громадська організація "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" звернулась до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду м. Києва від 07.09.2017р. у справі № 910/11837/17 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Вимоги та доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального права, що призвело до прийняття невірного рішення.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 22.09.2017 р. апеляційну скаргу Громадської організації "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" було передано на розгляд колегії суддів Київського апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Мартюк А.І., судді: Алданова С.О., Зубець Л.П.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2017р. у справі № 910/11837/17 у складі колегії суддів: головуючий суддя Мартюк А.І., судді: Алданова С.О., Зубець Л.П. апеляційну скаргу прийнято до провадження та розгляд справи призначено на 17.10.2017 р.

17.10.2017р. через управління автоматизованого документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від представника відповідача - 1 надійшло заперечення на апеляційну скаргу, в якому останній просить рішення Господарського суду міста Києва від 07.09.2017р. у справі № 910/11837/17 залишити без змін, а апеляційну скаргу Громадської організації "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" залишити без задоволення.

17.10.2017р. через управління автоматизованого документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від представника відповідача - 2 надійшло заперечення на апеляційну скаргу, в якому останній просить відмовити позивачу в задоволенні апеляційної скарги в повному обсязі, а рішення Господарського суду міста Києва від 07.09.2017р. у справі № 910/11837/17 - залишити без змін.

17.10.2017р. через управління автоматизованого документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від представника позивача надійшли письмові пояснення до апеляційної скарги.

У судове засідання в апеляційній інстанції 17.10.2017р. не з'явились уповноважені представники третьої особи - 1 та третьої особи -2, що перешкоджає повному та всебічному розгляду справи, а тому колегія суддів дійшла висновку про необхідність відкладення розгляду апеляційної скарги.

Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 17.10.2017р. у справі № 910/11837/17 розгляд апеляційної скарги відкладено на 07.11.2017 р.

01.11.2017р. через управління автоматизованого документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від представника відповідача -2 надійшло заперечення на апеляційну скаргу.

07.11.2017р. через управління автоматизованого документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від представника позивача надійшли письмові пояснення до апеляційної скарги.

Встановлено, що в судове засідання 07.11.2017р. не з'явились уповноважені представники третьої особи - 1 та третьої особи -2, але ними 06.11.2017р. через управління автоматизованого документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду були подані заяви в яких просять суд розглядати справу без їх участі.

Враховуючи те, що в матеріалах справи мають місце докази належного повідомлення всіх учасників судового процесу про час та місце проведення судового засідання по розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку рішення першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представників третьої особи - 1 та третьої особи -2.

Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав повністю та просив суд її задовольнити.

Представники відповідачів в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечували та просили суд відмовити в її задоволенні.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів встановила наступне.

Розпорядженням Вінницької обласної ради від 23.05.2016 № 103 "Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339, 80 кв.м., розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, буд. 14, м. Вінниця з Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого виступає Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області" дозволено Управлінню спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області продовжити термін дії договору оренди приміщення загальною площею 339, 80 кв.м., що розташоване на 1 поверсі в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, буд. 14, м. Вінниця з Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства".

24.05.2016 між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - управління) та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі - орендар) укладено договір № 14-20 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальної громади області, умовами якого передбачено, що управління надає, а орендар приймає в оренду нежиле приміщення, загальною площею 339, 8 кв.м., що складається з приміщень №№46-52, 54-64 (згідно технічного паспорту, виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14, згідно викопіювання з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору (додаток №1) для використання під розміщення громадської організації.

Вартість об'єкта визначена експертним шляхом станом на 31.03.2016 становить 9 150, 00 грн. за 1 кв.м. (п. 1.2. договору).

Відповідно до п. 1.4. договору, об'єкт оренди є спільною власністю територіальних громад області і знаходиться на балансі управління спільної комунальної власності, який є орендодавцем.

Згідно п. 2.1. договору, вступ орендаря у володіння та користування об'єктом оренди настає одночасно із підписання сторонами акта приймання-передачі вказаного об'єкта.

Пунктом 3.1. договору (в редакції додаткової угоди № 1 від 01.01.2017) встановлено, що за володіння та користування орендар сплачує орендну плату, місячний розмір якої становить 48,89 грн. за 1 кв.м. орендованої площі, відповідно до рішення 13 сесії Вінницької обласної ради 5 скликання № 419 "Про оренду майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області". Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції поточного місяця.

Умовами п. 3.12 договору передбачено, що у разі припинення дії даного договору орендна плата, плата за комунальні послуги та експлуатаційні витрати сплачується орендарем по день фактичної передачі приміщення управлінню.

У разі закінчення строку дії договору або при його розірванні орендар зобов'язаний повернути за актом приймання-передачі об'єкт оренди управлінню у стані, в якому перебував об'єкт оренди на момент передачі його в оренду, з урахуванням всіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди (п. 4.5. договору).

Відповідно до п.п. 5.2. та 5.3. договору, орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі вносити на рахунок управління орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати; у разі припинення дії договору оренди повернути управлінню орендоване майно відповідно до п. 4.5. договору.

Даний договір діє з 24.05.2016 до 23.05.2017 за правилами п. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України (п. 10.1. договору).

Відповідно до п. 10.5. договору, у разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення або зміну договору після закінчення його строку протягом одного місяця він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

Дія договору оренди припиняється внаслідок, зокрема закінчення строку, на який його було укладено (п. 10.7. договору).

24.05.2016 Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - управління) та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі - орендар) складено та підписано акт приймання-передачі приміщень в адмінбудинку по вул. Театральна, 14, відповідно до якого орендар прийняв, а управління передало відповідно до договору оренди № 14-20 нежитлові приміщення загальною площею 339, 8 кв.м., що складаються з приміщень №№ 46-52, 54-64 (згідно технічного паспорту, виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14. Приміщення передані 24.05.2016 в нормальному санітарно-технічному стані.

Розпорядженням Вінницької обласної ради № 6 від 06.01.2017 "Про погодження передачі в суборенду частини приміщень, орендодавцем яких виступає управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області" надано згоду Управлінню спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області надати дозвіл орендарю - Громадській організації "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" укласти договір суборенди частини орендованих приміщень №№46-47А; 55-64 (згідно технічного паспорту, виготовленого 11.10.2013) загальною площею 216,9 кв.м. розташованого за адресою: вул. Театральна, буд. 14, м. Вінниця, з громадською організацією "Асоціація спортивної боротьби Вінницької області".

01.02.2017 між Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі - орендар) та Громадською організацією "Асоціація спортивної боротьби Вінницької області" (далі - суборендар) укладено договір № 1-17-1 суборенди приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області, відповідно до якого орендар передає, а суборендар приймає в суборенду нежиле приміщення, загальною площею 216, 9 кв.м., що складається з приміщень 1-46, 1-47, 1-47А, 1-64, 1-63, 1-62, 1-61, 1-60, 1-59, 1-58, 1-57, 1-57А, 1-56, 1-55, 1-55А, які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14, згідно викопіювання з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору (додаток №1).

Відповідно до акту приймання-передачі приміщень від 01.02.2017, суборендар прийняв, а орендар передав відповідно до договору № 1-17-1 суборенди приміщення, що належать до спільної власності територіальних громад області від 0102.2017, нежитлові приміщення, загальною площею 216, 9 кв.м., що складається з приміщень 1-46, 1-47, 1-47А, 1-64, 1-63, 1-62, 1-61, 1-60, 1-59, 1-58, 1-57, 1-57А, 1-56, 1-55, 1-55А, які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14.

Крім того, розпорядженням Вінницької обласної ради № 41 від 28.02.2017 "Про надання дозволу ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" на передачу в суборенду частину орендованих нею приміщень під розміщення банківської установи, що розташовані в адмінбулинку за адресою: Театральна, 14, м. Вінниця, орендодавцем яких виступає управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області" дозволено Громадській організації "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" передати в суборенду частину орендованих нею приміщень під розміщення банківської установи, що розташовані в адмінбулинку за адресою: Театральна, 14, м. Вінниця, орендодавцем яких виступає управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області

28.04.2017 між Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі - орендар) та Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Глобус" (далі - суборендар) укладено договір суборенди приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області, умовами якого передбачено, що орендар надає а суборендар приймає в оренду нежиле приміщення, загальною площею 55, 0 кв.м., що складається з приміщень №№ 49, 50, половина приміщень №№ 50А, 50Б, 50В, 54А та частина приміщення № 54 (площею 30, 05 кв.м.), згідно технічного паспорту (виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14, згідно викопіювання з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору (додаток №1) для розміщення відділення банку.

Згідно акту приймання-передачі приміщення від 28.04.2017, суборендар прийняв, а орендар відповідно до договору суборенди приміщення, що належить до спільної власості територіальних громад області від 28.04.2017 нежитлові приміщення загальною площе.ю 55, 0 кв.м., що складається з приміщень №№ 49, 50, половина приміщень №№ 50А, 50Б, 50В, 54А та частина приміщення № 54 (площею 30, 05 кв.м.), згідно технічного паспорту (виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14.

Позивач звернувся з листом від 05.05.2017 № 01-05/17 до Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області в якому повідомив про намір в подальшому і надалі продовжувати орендувати приміщення площею 339, 8 кв.м., розташоване на першому поверсі адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, буд. 14 м. Вінниця, у зв'язку з чим просив відповідача підтвердити продовження терміну дії договору № 14-20 від 24.05.2016, шляхом укладення з Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" додаткової угоди про продовження дії договору на той самий термін і на тих самих умовах, з урахуванням дозволів на передачу частини орендованих приміщень в суборенду ГО "Асоціація спортивної боротьби Вінницької області" (розпорядження № 6 від 06.01.2017, дозвіл № 01-04-01/148 від 26.01.2017) та ПАТ "Комерційний банк "Глобус" (розпорядження № 41 від 28.02.2017, дозвіл № 01-04-01/367 від 09.03.2017).

Проте, листом від 20.06.2017 № 01-04-01/907 Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області повідомило позивача, що 19.06.2017 на засіданні комісії Вінницької обласної ради питання продовження договору було поставлено на голосування, проте не набрало більшості голосів. Отже, у зв'язку з неприйняттям комісією рішення з питання "Про проект розпорядження "Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду", управління спільної комунальної власності (орендодавець) повідомило позивача про припинення договору № 14-20 від 24.05.2016 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області укладеного між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", та просило позивача звільнити орендовані приміщення та повернути майно за актом приймання передачі, який отриманий позивачем 26.06.2017, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Приписами ст. 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

У відповідності до ст. 760 Цивільного кодексу України, предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ). Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму. Предметом договору найму можуть бути майнові права.

Частиною 1 ст. 762 Цивільного кодексу України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Судом встановлено, що 24.05.2016 між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - управління) та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі - орендар) укладено договір № 14-20 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальної громади області, умовами якого передбачено, що управління надає, а орендар приймає в оренду нежиле приміщення, загальною площею 339, 8 кв.м., що складається з приміщень №№46-52, 54-64 (згідно технічного паспорту, виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14, згідно викопіювання з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору (додаток № ) для використання під розміщення громадської організації.

Також, 24.05.2016 Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" складено та підписано акт приймання-передачі приміщень в адмінбудинку по вул. Театральна, 14, відповідно до якого орендар прийняв, а управління передало відповідно до договору оренди № 14-20 нежитлові приміщення загальною площею 339, 8 кв.м., що складаються з приміщень №№ 46-52, 54-64 (згідно технічного паспорту, виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14. Приміщення передані 24.05.2016 в нормальному санітарно-технічному стані.

Згідно ч. 1 ст. 631 Цивільного кодексу України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.

Тобто, строк дії договору - це строк, протягом якого сторони здійснюють свої зобов'язання за договором, вносять зміни та доповнення до нього.

Відповідно до п. п. 10.1., 10.5. договору, останній діє з 24.05.2016 до 23.05.2017 за правилами п. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України. У разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення або зміну договору після закінчення його строку протягом одного місяця він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

Дія договору оренди припиняється внаслідок, зокрема закінчення строку, на який його було укладено (п. 10.7. договору).

Листом від 05.05.2017 № 01-05/17 позивач звернувся до Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області, в якому повідомив про намір в подальшому і надалі продовжувати орендувати приміщення площею 339, 8 кв.м., розташоване на першому поверсі адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, буд. 14 м. Вінниця, у зв'язку з чим просив відповідача підтвердити продовження терміну дії договору № 14-20 від 24.05.2016 шляхом укладення з Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" додаткової угоди про продовження дії договору на той самий термін і на тих самих умовах, з урахуванням дозволів на передачу частини орендованих приміщень в суборенду ГО "Асоціація спортивної боротьби Вінницької області" (розпорядження № 6 від 06.01.2017, дозвіл № 01-04-01/148 від 26.01.2017) та ПАТ "Комерційний банк "Глобус" (розпорядження № 41 від 28.02.2017, дозвіл № 01-04-01/367 від 09.03.2017).

Згідно п.п 4, 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Рішенням 7 сесії Вінницької обласної ради 6 скликання від 28.10.2011 № 220 затверджено Порядок передачі в оренду майна, що є об'єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області (додаток № 1) - далі Порядок.

Відповідно до п. 3.5. Порядку, продовження терміну дії договору здійснюється з дозволу Органу управління майном.

Згідно п. 3.6. Порядку, для отримання дозволу на продовження терміну дії договору оренди при наявності клопотання орендаря, орендодавець (балансоутримувач) надає Органу управління майном у порядку, визначеному Регламентом обласної ради, своє звернення, із зазначенням у ньому адреси, площі, бажаного строку оренди, мети використання об'єкта, копію звернення орендаря та довідку про відсутність заборгованості орендаря з орендної плати., комунальних платежів та експлуатаційних витратах, експертну оцінку, розрахунок розміру орендної плати

Вказані матеріали повинні бути направлені Органу управління майном у такий термін, щоб у разі відмови в продовженні терміну дії договору оренди, орендодавець мав змогу своєчасно попередити орендаря про непродовження договору оренди.

Дозвіл на укладення договору оренди оформлюється у вигляді рішення сесії обласної Ради або розпорядженням голови обласної Ради (п. 3.3. Порядку).

Розглянувши лист Громадської організаціії "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", листом від 13.05.2017 № 04-04-02/683 Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області звернулося до Вінницької обласної ради, повідомивши, що управління не заперечує проти продовження договірних відносин з Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", яке є орендарем приміщенням площею 339, 80 кв.м., що розташоване на 1 поверсі в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, буд. 14, м. Вінниця, останнє заборгованості за оренду та комунальні послуги не має, у зв'язку з чим просило винести на розгляд постійної комісії обласної рали з питань регулювання комунальної власності та приватизації проект розпорядження "Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду".

Відповідно до висновку Постійної комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації Вінницької обласної ради № 42/19 від 24.05.2017 "Про проект розпорядження "Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду" постійна комісія вирішила повернути документи до управління спільної комунальної власності на доопрацювання та надання нормативно-правового обгрунтування.

Висновком Постійної комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації Вінницької обласної ради № 43/21 від 06.06.2017 "Про проект розпорядження "Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду" (повторно), постійна комісія перенесла розгляд питання на наступне засідання у зв'язку з необхідністю додаткового вивчення, зокрема зобов'язано управління спільної комунальної власності підготувати довідку щодо хронології надання цього приміщення в оренду для визначення алгоритму подальших дій.

Відповідно до висновку Постійної комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації Вінницької обласної ради № 44/26 від 19.06.2017 "Про проект розпорядження "Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду" (повторно) постійна комісія вирішила: за результатами голосування: за - 4, утрим. - 2, не голосували - 2, проект розпорядження не підтримано.

Відповідно до Положення про постійні комісії обласної Ради 7 скликання, затвердженого рішенням 1 сесії обласної Ради 7 скликання від 04.12.2015 № 7, постійні комісії є органами обласної Ради, що обираються з числа її депутатів. У межах своїх повноважень, вивчають, попередньо розглядають та готують питання для внесення на пленарні засідання обласної Ради, здійснюють контроль за виконанням рішень сесій обласної Ради та власних рекомендацій і висновків.

Враховуючи те, що за результатами голосування членами постійної комісії не погоджено проект розпорядження "Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду", суд відзначає, що відповідне розпорядження про продовження терміну дії договору оренди не могло бути видане головою Вінницької обласної ради.

Позивач посилається на положення ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", зазначаючи, що Вінницькою обласною радою не було надано у визначений законодавством строк висновку-відповіді щодо продовження (припинення) договору оренди.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що у разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), орендодавець за умови відсутності заборони на передачу майна в оренду у п'ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном.

Частиною 3 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що орган, уповноважений управляти державним майном, розглядає подані йому матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після їх надходження надсилає орендодавцеві висновки про умови договору оренди або про відмову в укладенні договору оренди.

Проте, визначений приписами ч. 3 ст. 9 вищевказаного Закону п'ятнадцятиденний строк розгляду органом поданих матеріалів застосовується до правовідносин щодо укладення договору оренди, у даному ж випадку управлінням вносилося на розгляд до Вінницької обласної ради клопотання про продовження терміну дії вже укладеного договору оренди, а тому положення ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" не застосовуються до даних правовідносин.

Також слід відзначити, що Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області зверталося до Вінницької обласної ради листом від 13.05.2017 № 04-04-02/683, з проханням винести на розгляд постійної комісії обласної рали з питань регулювання комунальної власності та приватизації проект розпорядження "Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду".

Засідання постійної комісії проводились 24.05.2017, 06.06.2017 та 19.06.2017 за результатами яких складені висновки Постійної комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації Вінницької обласної ради № 42/19, № 43/21 та № 44/26, чим спростовуються твердження позивача про бездіяльність Вінницької обласної ради, а тому на думку колегії суддів місцевий суд дійшов вірного висновку, що вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності Вінницької обласної ради щодо ненадання у встановлений законом строк висновку-відповіді на питання продовження (припинення) договору № 14-20 від 24.05.2016 не підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача про визнання договору № 14-20 від 24.05.2016 оренди приміщень, які розташовані на першому поверсі адмінбудинку по вул. Театральній, 14 у місті Вінниці, загальною площею 339, 8 кв.м., укладеного між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором, з урахуванням дозволів на передачу частини приміщень в суборенду, слід зазначтит наступне.

Згідно п. п. 10.1., 10.5. договору, останній діє з 24.05.2016 до 23.05.2017 за правилами п. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України. У разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення або зміну договору після закінчення його строку протягом одного місяця він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

Дія договору оренди припиняється внаслідок, зокрема закінчення строку, на який його було укладено (п. 10.7. договору).

З матеріалів справи вбачається, що листом від 20.06.2017 № 01-04-01/907 Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області повідомило позивача, що 19.06.2017 на засіданні комісії Вінницької обласної ради питання продовження договору було поставлено на голосування, проте не набрало більшості голосів. Отже, у зв'язку з неприйняттям комісією рішення з питання "Про проект розпорядження "Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду", управління спільної комунальної власності (орендодавець), повідомило позивача про припинення договору № 14-20 від 24.05.2016 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області укладеного між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", та просило позивача звільнити орендовані приміщення та повернути майно за актом приймання передачі. Зазначений лист направлений позивачу 20.06.2017 та отриманий ним 26.06.2017, що підтверджується штампом на описі вкладення у цінний лист та повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки за договором, має переважне право, за інших рівних умов, на укладення договору оренди на новий термін, крім випадків, якщо орендоване майно необхідне для потреб його власника. У разі якщо власник має намір використовувати зазначене майно для власних потреб, він повинен письмово попередити про це орендаря не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну договору.

Отже, для застосування ч. 3 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та визнання за орендарем переважного права на укладення договору оренди на новий строк необхідно встановити такі юридичні факти: закінчення терміну договору оренди; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; власник майна не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну договору не повідомив орендаря про намір використовувати майно для власних потреб.

При цьому Закон України "Про оренду державного та комунального майна" уточнює, за яких саме обставин орендар може скористатися таким правом, а саме: за наявності інших рівних умов, що свідчить про обов'язкову участь такого орендаря в конкурсі разом з іншими претендентами, однак при певній перевазі.

Разом з тим, ч. 2 ст. 17 зазначеного Закону передбачає, що у разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Таким чином, для продовження дії договору оренди на підставі ч. 2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування орендованим майном; відсутнє письмове повідомлення однієї зі сторін договору про припинення або зміну умов договору.

Наведена норма Закону визначає можливість продовження договору оренди на той самий термін і на тих самих умовах без проведення конкурсу. При цьому, для такого автоматичного продовження договору оренди державного та комунального майна передбачена особливість - відсутність заяви однієї із сторін про припинення чи зміну умов договору протягом місяця після закінчення терміну його дії.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що переважне право продовження договору стосується саме укладення договору на новий термін, а не права продовження договору на той самий строк і на тих самих умовах.

Крім цього, виходячи з положень ст. 11 Цивільного кодексу України, відповідно до якої права та обов'язки сторін виникають з актів цивільного законодавства й укладеного договору, та ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" слід дійти висновку про те, що ненаправлення власником майна за 3 місяці до закінчення строку дії договору оренди заяви про намір використовувати об'єкт оренди для власних потреб не може розцінюватися як волевиявлення власника майна (особи, уповноваженої управляти майном) про автоматичне продовження договору оренди на підставі ч. 2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Зокрема, положеннями ст.9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", встановлено що орендодавець відмовляє в укладенні договору оренди в разі якщо орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на укладення договору оренди.

Таким чином, необхідною умовою в даному випадку для продовження договору оренди комунального майна, є згода органу, уповноваженого управляти майном, оскільки в даному випадку Вінницька обласна рада виражає волевиявлення щодо згоди/незгоди на таке продовження, а Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області позбавлене права укласти такий договір або продовжити його без наявності на це волевиявлення органу, уповноваженого управляти майном. При цьому рішення про таке волевиявлення повинно бути прийнято протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору.

Пунктом 4.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 12 "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" встановлено, що зі змісту статей 759, 763 і 764 ЦК України, частини другої статті 291 ГК України, частини другої статті 17 та частини другої статті 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" вбачається, що після закінчення строку договору оренди він може бути продовжений на такий самий строк, на який цей договір укладався, за умови, якщо проти цього не заперечує орендодавець.

Відтак якщо на дату закінчення строку договору оренди і протягом місяця після закінчення цього строку мали місце заперечення орендодавця щодо поновлення договору на новий строк, то такий договір припиняється.

Як вже зазначалось вище, листом від 20.06.2017 № 01-04-01/907 Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (орендодавець) до закінчення строку дії договору було повідомлено позивача про припинення договору № 14-20 від 24.05.2016, зобов'язано його звільнити орендовані приміщення та повернути майно за актом приймання передачі. Зазначений лист направлений позивачу 20.06.2017 та отриманий ним 26.06.2017, що підтверджується штампом на описі вкладення у цінний лист та повідомленням про вручення поштового відправлення.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що місцевий суд дійшов вірного висновку, що договір № 14-20 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальної громади області від 24.05.2016 є припиненим з 23.05.2017, а тому вимога позивача про визнання договору № 14-20 від 24.05.2016 оренди приміщень продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором, не підлягає задоволенню.

Позивач стверджує, що оскільки після закінчення терміну дії договору (24.05.2017) останній продовжує використовувати майно за призначенням та своєчасно вносить оренду плату, то нарахування плати за користування майном є фактичною згодою на продовження договору оренди.

Згідно зі статтею 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Умовами п. 3.12 договору передбачено, що у разі припинення дії даного договору орендна плата, плата за комунальні послуги та експлуатаційні витрати сплачується орендарем по день фактичної передачі приміщення управлінню.

У разі закінчення строку дії договору або при його розірванні орендар зобов'язаний повернути за актом приймання-передачі об'єкт оренди управлінню у стані, в якому перебував об'єкт оренди на момент передачі його в оренду, з урахуванням всіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди (п. 4.5. договору).

Відповідно до п.п. 5.2. та 5.3. договору, орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі вносити на рахунок управління орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати; у разі припинення дії договору оренди повернути управлінню орендоване майно відповідно до п. 4.5. договору.

Пунктом 5.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 12 "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" встановлено, що з урахуванням положень статей 653, 795 ЦК України та умов договору, якщо останніми передбачено, що після закінчення або дострокового розірвання договору оренди нарахування орендної плати за фактичне користування майном припиняється з моменту підписання акта приймання-передачі приміщень орендодавцеві, нарахування орендної плати за відповідний період є правомірним.

Враховуючи те, що після закінчення строку дії договору позивачем не повернуто майно за актом приймання передачі орендодавцю, колегія суддів вважає правомірним нарахування орендної плати за фактичне користування майном, яке припиняється з моменту підписання акта приймання-передачі приміщень орендодавцеві.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Приписами статей 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Обставини, викладені скаржником в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що місцевий суд дійшов правильного висновку про відмову в задоволені позовних вимог.

Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду міста Києва від 07.09.2017р. у справі № 910/11837/17 прийнято з повним та всебічним дослідженням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга скаржника задоволенню не підлягає, а отже підстав для його скасування або зміни не вбачається.

Керуючись ст. ст. 32-34, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Громадської організації "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 07.09.2017р. у справі № 910/11837/17 - без змін.

2. Матеріали справи № 910/11837/17 повернути до Господарського суду міста Києва.

3. Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційного суду протягом двадцяти днів у встановленому законом порядку.

Головуючий суддя А.І. Мартюк

Судді С.О. Алданова

Л.П. Зубець