
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"31" жовтня 2017 р. Справа № 911/1719/13
Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А., розглянувши заяву Комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства” про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню частково
за позовом першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості в особі Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”
до Комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства”
про стягнення 7 857 852,70 гривень
за участю представників:
від прокуратури: ОСОБА_1 (посвідчення №034624 від 23.07.2015)
від позивача 1: не прибув
від позивача 2: ОСОБА_2 (довіреність №14-77 від 14.04.2017)
від відповідача: ОСОБА_3 (довіреність б/н від 27.03.2017)
встановив:
Рішенням господарського суду Київської області від 26.06.2013 у справі №911/1719/13 за позовом першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості в особі Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” (далі – НАК “Нафтогаз України”/стягувач) до Комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства” (далі – КП “УЖКГ”/боржника/скаржник) про стягнення 7 857 852,70 гривень позовні вимоги задоволено частково, стягнуто з КП “УЖКГ” на користь НАК “Нафтогаз України” 6 443 958 (шість мільйонів чотириста сорок три тисячі дев’ятсот п’ятдесят вісім) грн 55 коп. заборгованості, 722 446 (сімсот двадцять дві тисячі чотириста сорок шість) грн. 66 коп. пені, 75 738 (сімдесят п’ять тисяч сімсот тридцять вісім) грн 80 коп. штрафу, 62 347 (шістдесят дві тисячі триста сорок сім) грн 56 коп. інфляційних втрат та 400 248 (чотириста тисяч двісті сорок вісім) грн 25 коп. 3% річних, а також стягнуто з КП “УЖКГ ” на користь Державного бюджету України 67 479 (шістдесят сім тисяч чотириста сімдесят дев'ять) грн 02 коп. судового збору, стягнуто з Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” 1 340 (одну тисячу триста сорок) грн 98 коп. судового збору.
16.07.2013 судом на виконання рішення господарського суду Київської області від 26.06.2013 у справі №911/1719/13 видано накази.
26.09.2017 через канцелярію господарського суду Київської області від відповідача надійшла заява про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню частково наказу господарського суду Київської області від 16.07.2013 у справі №911/1719/13, з огляду на обставини сплати основного боргу, що є підставою для списання нарахованих 722 446,66 грн пені, 75 738, 80 грн штрафу, 62 347,56 грн інфляційних втрат та 400 248,25 грн 3% річних відповідно до приписів Закону України “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії”.
Ухвалою господарського суду Київської області від 27.09.2017, зокрема, прийнято до розгляду заяву КП “УЖКГ” про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню частково, розгляд справи призначено на 09.10.2017.
Ухвалами господарського суду Київської області від 09.10.2017 та 17.10.2017 розгляд даної заяви відкладався на 17.10.2017 та 31.10.2017 відповідно.
У судове засідання 31.10.2017 представник позивача 1 не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 01.10.2011 між ПАТ “Київоблгаз” (далі - постачальник) та КП “УЖКГ” (далі - споживач) було укладено договір на постачання природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання №900900042-ТКЕ-ТЕ/11 (далі - договір), відповідно до якого постачальник постачає природний газ споживачу для забезпечення потреб споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість газу і наданих послуг.
21.11.2012 між ПАТ “Київоблгаз” (далі - первісний кредитор) та НАК “Нафтогаз України” (далі - новий кредитор) укладено договір про відступлення права вимоги №14/7109/12 (далі-договір про відступлення права вимоги №14/7109/12), відповідно до якого первісний кредитор передав, а новий кредитор прийняв на себе право вимоги до боржника первісного кредитора - КП “УЖКГ” за договором на постачання природного газу №900900042-ТКЕ-ТЕ/11 від 01.10.2011 у сумі 13 032 205,68 грн. Крім передачі права вимоги оплати спожитого природного газу за зобов’язанням, зазначеним в п. 1.1 зазначеного договору, до нового кредитора перейшли права вимоги стягнення всіх штрафних санкцій, інфляційних втрат та відсотків, пов’язаних з невиконанням або неналежним виконанням боржником своїх зобов’язань за зазначеним договором (п. 1.2 договору про відступлення права вимоги №14/7109/12).
Рішенням господарського суду Київської області від 26.06.2013 у справі №911/1719/13 за позовом першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості в особі НАК “Нафтогаз України” до КП “УЖКГ” про стягнення 7 857 852,70 гривень позовні вимоги задоволено частково та стягнуто, зокрема, з КП “УЖКГ” на користь НАК “Нафтогаз України” 6 443 958,55 грн заборгованості, 722 446, 66 грн пені, 75 738,80 грн штрафу, 62 347,56 грн інфляційних втрат та 400 248,25 грн 3% річних, а також стягнуто з КП “УЖКГ ” на користь Державного бюджету України 67 479,02 грн судового збору.
В обґрунтування поданої заяви КП “УЖКГ” зазначає, що 30.11.2016 набув чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», відповідно до приписів якого на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.
А відтак, враховуючи обставини сплати основного боргу за договором на постачання природного газу №900900042-ТКЕ-ТЕ/11 від 01.10.2011, нараховані суми пені, штрафу, інфляційних втрат та 3% річних підлягають списанню, відповідно до норм Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії».
Водночас, 17.10.2017 через канцелярію господарського суду Київської області від позивача надійшли заперечення на заяву КП “УЖКГ ” про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню частково. В обґрунтування поданих заперечень позивач зазначає, що відповідно до приписів Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, а тому необхідно враховувати обставини формування реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості та включення до такого реєстру відповідача.
До того ж, 31.10.2017 через канцелярію господарського суду Київської області від позивача надійшли додаткові пояснення до заперечення, відповідно до яких останній зазначає, що ПАТ «НАК «Нафтогаз України» не було постачальником природного газу згідно договору №14/1709/12 від 21.11.2012, а тому заборгованість, яка виникла у відповідача в зв’язку з неналежним виконанням даного договору, не може бути врегульованою відповідно до норм Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії».
Згідно приписів ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» №1730-19 від 03.11.2016, заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, зокрема, є кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості;
Реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону.
Учасники процедури врегулювання заборгованості - підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електричної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Так, приписами ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» №1730-19 від 03.11.2016 визначено, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
31.10.2017 через канцелярію господарського суду Київської області відповідачем подано, зокрема, копію листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №8/10-1851-17 від 25.10.2017 з повідомленням про включення до Реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», зі змісту яких вбачається, що 25.10.2017 КП «УЖКГ» внесено до відповідного реєстру.
До того ж, 31.10.2017 через канцелярію господарського суду Київської області відповідачем подано копію бухгалтерської довідки №01-08/1338 від 31.10.2017, зі змісту якої вбачається, що станом на 03.11.2016 кредиторська заборгованість КП «УЖКГ», за спожитий природний газ, перед ПАТ “НАК “Нафтогаз України” за договором №900900042-ТКЕ-ТЕ/11 від 01.10.2011 відсутня. Водночас, позивач погодився з доводами відповідача щодо погашення основної заборгованості в повному обсязі, на підтвердження чого позивачем долучено до додаткових пояснень до заперечення на заяву про визнання таким, що не підлягає виконанню частково бухгалтерську довідку операцій по КП «УЖКГ» з 01.01.2012 по 30.09.2017.
Відповідно до ч. 3 с. 7 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» №1730-19 від 03.11.2016 на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.
Пунктом 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» №1730-19 від 03.11.2016 визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом КП «УЖКГ» погасило заборгованість за договором договором на постачання природного газу №900900042-ТКЕ-ТЕ/11 від 01.10.2011 до набрання чинності Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», тобто до 30.11.2016.
Посилання ж позивача на обставини того, що ПАТ «НАК «Нафтогаз України» не було постачальником природного газу згідно з умовами договору №14/7109/12 від 21.11.2012, внаслідок чого заборгованість, яка виникла у відповідача в зв’язку з неналежним виконанням даного договору, не може бути врегульованою відповідно до норм Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», оцінюється судом критично, оскільки визначені ч. 3. ст. 7 цього Закону заходи щодо забезпечення інтересів боржника у спосіб припинення стягнення нарахованих штрафних санкцій перед стягувачем та їх реалізація не перебувають в залежності від суб’єкта господарювання, що постачав відповідні енергоносії.
Враховуючи, що станом на день набрання чинності Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» відповідач не мав кредиторської заборгованості за спожитий природний газ за договором на постачання природного газу №900900042-ТКЕ-ТЕ/11 від 01.10.2011 та беручи до уваги те, що відповідача внесено до Реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, а відтак на нього поширюється дія Закону, суд дійшов висновку, що нараховані 722 446, 66 грн пені, 75 738,80 грн штрафу, 62 347,56 грн інфляційних втрат та 400 248,25 грн 3% річних підлягають списанню згідно ч. 3 ст. 7 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії».
Згідно до ч. 1 ст. 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Приписами ч. 1 ст. 116 Господарського процесуального кодексу України визначено, що виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом.
Так, відповідно до ч. ч. 2, 4, ст. 117 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, який видав наказ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати наказ таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за наказом.
Господарський суд ухвалою вносить виправлення до наказу, а у разі якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, господарський суд визнає наказ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково. Якщо стягнення за таким наказом уже відбулося повністю або частково, господарський суд одночасно на вимогу боржника стягує на його користь безпідставно одержане стягувачем за наказом.
Відповідно до п. 3.3 постанови Вищого господарського суду України “Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України” №9 від 17.10.2012 стаття 117 ГПК містить підстави визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, за заявами стягувачів або боржників, поданими в порядку зазначеної статті:
- якщо його видано помилково;
- якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (наприклад, у разі скасування чи зміни в апеляційному або в касаційному порядку чи за результатами перегляду за нововиявленими обставинами рішення, на підставі якого наказ було видано, якщо на момент таких скасування чи зміни наказ ще не було виконано повністю або частково).
З огляду вищенаведеного, а також враховуючи, що заборгованість відповідача перед позивачем зі сплати 722 446, 66 грн пені, 75 738,80 грн штрафу, 62 347,56 грн інфляційних втрат та 400 248,25 грн 3% річних, нарахованих на суму заборгованості за поставлений природний газ згідно договору на постачання природного газу №900900042-ТКЕ-ТЕ/11 від 01.10.2011, присуджених до стягнення рішенням господарського суду Київської області від 26.06.2013 у справі №911/1719/13, підлягає списанню на виконання вимог Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», суд дійшов висновку, що обов’язок відповідача по сплаті 722 446, 66 грн пені, 75 738,80 грн штрафу, 62 347,56 грн інфляційних втрат та 400 248,25 грн 3% річних за вищевказаним рішенням слід вважати припиненим.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про задоволення заяви відповідача про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення 722 446, 66 грн пені, 75 738,80 грн штрафу, 62 347,56 грн інфляційних втрат та 400 248,25 грн 3% річних, в порядку ст. 117 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 86, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 1, 3, 7 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», суд
ухвалив:
1. Заяву Комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства” про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню частково задовольнити.
2. Визнати таким, що не підлягає виконанню наказ про примусове виконання рішення господарського суду Київської області від 26.06.2013 у справі №911/1719/13 в частині стягнення з Комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства” на користь Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” 722 446, 66 грн пені, 75 738,80 грн штрафу, 62 347,56 грн інфляційних втрат та 400 248,25 грн 3% річних.
Суддя В.А. Ярема