Постанова № 70190707, 09.11.2017, Рубіжанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
09.11.2017
Номер справи
425/2551/17
Номер документу
70190707
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.11.2017 Провадження №2-а/425/151/17

Справа №425/2551/17

місто Рубіжне Луганської області

Рубіжанський міський суд Луганської області, у складі:

головуючого судді - Романовського Є.О.,

за участю секретаря - Вада Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рубіжному Луганської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Рубіжанського міського суду Луганської області з вказаним позовом, мотивуючи своїх вимоги тим, що він 04.05.2017 року звернувся до відповідача, щоб отримати талон на прийом для складання заяви про призначення щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний строк внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який повинен був починатися з 18.05.2017 року, саме на цю дату ОСОБА_1 надали талон, однак останній пояснив, що в період з 15.05.2017 року по 18.05.2017 рік включно буде знаходитися в м. Київ, тому відповідач змінив дату прийому на 22.05.2017 року та пояснив додатково, що саме з цієї дати позивачу буде нараховуватися вказана допомога. ОСОБА_1 не погодився з даною вимогою відповідача та звернувся 10.05.2017 року до начальника Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області з листом та заявою про призначення вказаної допомоги саме з 18.05.2017 року, однак допомога була призначена лише з 22.05.2017 року, після прибуття позивача до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області. Таким чином позивач замість 1 312, 00 грн. допомоги, отримав

1 142, 71 грн. за травень 2017 року. Вважає, що дії відповідача не відповідають вимогам

п. 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505.

На підставі вище викладеного, просить суд визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови йому у призначенні щомісячної адресну допомогу на наступний шестимісячний строк внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 18.05.2017 року та зобов'язати призначити вказану допомогу з 18.05.2017 року, а також зобов'язати відповідача виплатити йому недоотриману адресну допомогу на наступний шестимісячний строк внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за травень 2017 року у розмірі 169,29 грн.

Позивач у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити, а також додатково пояснив, що відповідь на його звернення від

10.05.2017 року була зареєстрована відповідачем 12.05.2017 року, а надіслана на його адресу лише 24.05.2017 року, вже після того, як він 22.05.2017 року з'явився до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області, тобто він не міг знати, що йому пропонують в разі повернення до м. Рубіжного раніше призначеного часу прийому, а саме 19.05.2017 року, звернутися до відповідача за призначенням адресної допомоги на наступний шестимісячний строк. Також вважає, що для призначення вказаної допомоги вперше до уповноваженого органу подається відповідна заява про надання грошової допомоги, а вже для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк до уповноваженого органу подається заява, в якій лише повідомляється про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, тобто ним дотримані всі норми Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від

01.10.2014 року № 505.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала до суду заперечення згідно яких вважає вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, посилаючись на те, що згідно п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, вказана адресна допомога надається внутрішньо переміщеним особам з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців, а згідно п.3 вказаного Порядку № 505 для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщенних осіб усіх членів сім'ї. Оскільки позивач не зміг з'явитися на прийом 18-19.05.2017 року, а прибув лише 22.05.2017 року, тому саме з цієї дати йому й призначено вказану допомогу. Крім того, слід зазначити, що 12.05.2017 року

ОСОБА_1 у відповіді на його звернення від 10.05.2017 року відповідачем було запропоновано в разі повернення до м. Рубіжного раніше дати - 22.05.2017 року, звернутися до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області для надання заяви про призначення допомоги на наступний шестимісячний строк. Також вважає, що розрахунки позивача щодо отриманої ним грошової допомоги за травень 2017 року не мають жодних правових підстав, оскільки допомогу призначено не за весь травень 2017 року, а лише з 01.05.2017 року по

17.05.2017 року в одному періоді і з 22.05.2017 року по 31.05.2017 рік в іншому періоді отримання допомоги, таким же чином і виплачені позивачу.

Суд, вислухавши пояснення сторін, розглянувши справу в межах заявлених вимог, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом другої групи безстроково, що підтверджується копією довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією № 23-267 від 02.03.2017 року (а.с. 3).

Згідно копії паспорту ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.4-5).

Згідно довідки від 29.10.2014 року № 917000026 ОСОБА_1 взятий на облік як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в Управлінні праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6).

За травень 2017 року ОСОБА_1 отримав щомісячну адресну допомогу у розмірі 719,48 грн. 17.05.2017 року, а наступна виплата була 17.07.2017 року у розмірі 3 047,23 грн., що підтверджується випискою з його карткового рахунку (а.с.7).

ОСОБА_1 було надано талон на прийом до Управлінні праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області для призначеннящомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний строк внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на 18.05.2017 року на 10-00 год., але потім змінено на 22.05.2017 року на 09-20 год. (а.с.8).

10.05.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управлінні праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області із заявою про наданнящомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний строк внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій повідомив про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, що виплачувалась, а також пред'явив власну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а також із зверненням до начальника Управління, в якому зазначив причини за якими не може з'явитися на прийом саме 18.05.2017 року. На дане звернення отримав відповідь від Управлінні праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області за № 7/221 від

12.05.2017 року, яка була надіслана відповідачем 24.05.2017 року, що підтверджується копією конверту (а.с.9-10, 12-13, 37).

Відповідно до проїзних документів на потяг № 880407 та № 880408

ОСОБА_1 дійсно з 15.05.2017 року по 19.05.2017 року включно був відсутній у

м. Рубіжному Луганської області (а.с.11).

22.12.2016 року рішенням Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області ОСОБА_1 було призначено допомогу переміщеним особам на проживання (а.с. 23).

Згідно довідки КУ «Територіального центру соціального обслуговування» від 24.05.2017 року № 374, ОСОБА_1 на обслуговуванні не перебуває (а.с.25).

ОСОБА_1 згідно акту матеріально-побутових умов сім'ї від 06.06.2017 року, за адресою: АДРЕСА_1 на час обстеження перебував, пенсіонер, не працює (а.с.26).

Згідно витягу з протоколу комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 17 від 08.06.2017 року, ОСОБА_1 дозволено призначення (відновлення) соціальних допомог (а.с. 27).

12.06.2017 року рішенням Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області ОСОБА_1 призначенно допомогу переміщеним особам на проживання за його заявою від 22.05.2017 року за

№ 480 (а.с. 24, 28).

Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 із змінами та доповненнями, які діяли на той час (далі - Порядок надання щомісячної адресної допомоги) визначено процедуру та підстави надання вказаної щомісячної адресної допомоги.

Згідно із пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Згідно із пунктом 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до пункту 5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, до заяви, в якій уповноважений представник сім'ї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, додаються копії документів, визначених в абзаці сьомому пункту 3 цього Порядку, засвідчені підписом уповноваженого представника сім'ї.

Згідно із пунктом 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, грошова допомога не призначається у разі якщо будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Таким чином, для продовження отримання особою щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, необхідно дотримання таких умов: особа повинна: постійно проживати на території України; бути внутрішньо переміщеною; знаходитися на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад; уповноважений представник сім'ї особи, яка бажає отримати таку допомогу, повинен звернутися до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'явити паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, письмові згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, і при цьому в заяві має бути повідомлено про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги; особа не повинна бути власником або мати членів сім'ї, які мають у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, або членів сім'ї, які мають на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Виплата щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний строк була призначена позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області з 22.05.2017 року, а не з 18.05.2017 року, як на тому наполягає позивач. В обгрунтування свого рішення відповідач посилається на пункти 2 та 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, проте суд не може погодитися з даним твердженням. Щомісячна адресна допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в уповноважених органах, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше шести місяців. Відповідна заява про призначення вперше вказаної допомоги надається до відповідної державної установи та призначається з урахуванням дати подання заяви, а в заяві яка надається для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк до відповідного органу повідомляється про відсутність змін, що впливають на призначення горошової допомоги. При цьому вказаний Порядок не визначає строку (терміну) її подання, вимог до відомостей про внутрішньо переміщених осіб та їх майновий стан, характеру прохання. Отже заява про призначення допомоги на наступний шестимісячний строк має інформаційний характер, тобто не прев?язується до певної дати. День подання такої заяви- є днем, коли внутрішньо переміщена особа лише заявляє відповідному органу про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, а той в свою чергу перевіряє надану інформацію та приймає рішення призначати чи ні вказану допомогу, при цьому для прийняття даного рішення від внутрішньо переміщеної особи вимагається лише перебування на відповідному обліку і подання заяви в якій вона повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач для призначення щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний строк виконав всі умови п.3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, а саме: надав заяву про призначення вказаної допомоги на наступний шестимісячний строк (10.05.2017 року та 22.05.2017 року), повідомив про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, що виплачувалась, а також належне пройшов перевірку матеріально-побутових умов сім?ї за місцем проживання, що підтверджується наданим відповідачем актом від 06.06.2017 року.

Таким чином, визначення відповідачем наступного шестимісячного строку для призначення позивачу щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний строк починаючи з 22.05.2017 року, а не з 18.05.2017 року є неправомірним.

При цьому, судом враховано, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідачем не надано належних доказів правомірності своїх дій.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача є протиправними і порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача призначити позивачу щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на наступний шестимісячний строк з 18 травня 2017 року та здійснити йому виплату недоотриманої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за травень 2017 року у розмірі 169, 29 грн.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, а позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а судові витрати у вигляді судового збору, які б позивач повинен був би сплатити, якщо не був би звільнений складають 640 гривень, що на підставі підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» та частини 1 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» складає ставку судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, як у випадку з позивачем, цей судовий збір слід стягнути на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

При цьому, суд врахував положення пункту 19 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» якими передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення.

Однак, вказана норма права не звільняє зазначені органи від його компенсації у випадку ухвалення судового рішення на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, оскільки у цьому разі це стосується не сплати судового збору, а розподілу, що вказаним законом взагалі не регулюється, оскільки частиною 7 статті 6 Закону України «Про судовий збір» прямо передбачено, що розподіл судового збору між сторонами здійснюється відповідно до процесуального законодавства, яким серед іншого є і Кодекс адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 6-12, 69-71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на наступний шестимісячний строк з 18 травня 2017 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області призначити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на наступний шестимісячний строк з 18 травня 2017 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області здійснити виплату ОСОБА_1 недоотриманої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за травень 2017 року у розмірі 169 (сто шістдесят дев'ять гривень) 29 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі - Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області (код ЄДРПОУ: 03196860, адреса місцезнаходження: Луганська область, м. Рубіжне, вул. Руденко, 7, 93010) на користь держави судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок гривень) 00 копійок на такі реквізити: отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Є.О. Романовський