
Справа №409/2122/17
Пров.№2-а/409/54/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2017 року смт.Білокуракине
Білокуракинський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді: О.Г.Третяка
при секретарі: В.М.Острогляд
розглянувши у письмовому провадженні в смт. Білокуракине адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Білокуракинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у призначення пенсії на пільгових умовах, в якому посилався на те, що 23 травня 2017 року він звернувся із заявою до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, у відповідності до п. „б" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року як працівнику, який був зайнятий повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 26 років 6 місяців, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. 12 червня 2017 року позивачу було надано відповідь, у якій було зазначено, що у зв'язку з тим, що позивач не надав необхідні документи та відсутні копії первинних документів, які підтверджують пільговий характер робіт в якості електрозварника, управлінням прийнято рішення відмовити у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Вважає такі дії відповідача у відмові йому оформити пенсію за віком на пільгових умовах як працівнику, зайнятому повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, — за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць — після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 26 років 6 місяців, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, неправомірними. Просить суд визнати неправомірними дії Білокуракинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області по відмові у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 у відповідності до п. „б" ст. 13, Закону України „Про пенсійне забезпечення" як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 26 років 6 місяців, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах". Зобов'язати відповідача, Білокуракинське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити та оформити належним чином пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 у відповідності до п. „б" ст. 13, Закону України „Про пенсійне забезпечення" як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 26 років 6 місяців, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах" з 23 травня 2017 року з моменту звернення до відповідача.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, направив до суду заперечення, в якому послався на наступне.
Згідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1996р. № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючи довідки підприємств або організацій.
Згідно записів трудової книжки та наданих документів, позивач працював електрозварником у Асоціації кооперативів «Зоря» з 10.12.1992р. по 26.04.1999р., в наданих довідках №28, 29 від 03.05.2017 р., виданих СТОВ «Зоря» не зазначено відволікань від роботи. Також позивачем не надані відомості про проведення атестації робочого місця за умови праці, які підтверджують пільговий характер робіт в якості електрозварника. У зв'язку з цим даний стаж зарахувати до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах немає можливості. Підтвердити періоди роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за періоди з 21.06.1982 по 14.09.1989, з 23.09.1989 по 15.12.1989, з 05.01.1990 по 06.09.1991, з 10.09.1991 по 25.09.1991, з 26.09.1991 по 02.12.1992, з 01.09.1999 по 27.10.2000 (позиція 23200000-19906 розділу XXXIII «Загальні професії» списку №2 затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10) в якості електрозварника до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2 відповідно до вимог пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини 2 пункту 1 розділу ХУ «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», немає можливості у зв'язку з тим, що не надані документи та відсутні копії первинних документів, які підтверджують пільговий характер робіт в якості електрозварника. Враховуючи вищевикладене, управлінням ПФУ прийнято рішення відмовити позивачу ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу
Таким чином відповідач вважає, що його дії є цілком законними, права позивача не було порушено. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі за безпідставністю.
Суд, дослідивши докази по справі кожний окремо і в їх сукупності, приходить до наступного.
У відповідністю зі ст. 71 КАС України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій або бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Судом встановлено наступне. З 01.09.1979 року по 25.04.1980 року позивач навчався у ПТУ №49 м. Луганськ за спеціальністю електрогазозварник, що підтверджується Атестатом №7338, та відповідним записом у трудовій книжці на сторінці 2-3. (а.с.24) Відповідно до ст. 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» №103/98-ВР від 10 лютого 1998 року (із послідуючими змінами та доповненнями) та пункту 26 Положення про професійно-технічний навчальний заклад, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 1998 р. N 1240 «Час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців». Тобто час навчання у ПТУ №49 повинен бути врахований у стаж роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах; з 04.05.1980 року по 11.05.1982 року позивач був призваний до лав Збройних сил Радянської армії (а.с.19). Закон України „Про пенсійне забезпечення", яким визначено види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію зараховує військову службу незалежно від місця проходження служби. При цьому, статтею 2 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» та статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що час проходження військової служби зараховується громадянам до загального трудового стажу, до стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. 2 червня 2005 року було прийнято Закон України „Про внесення змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби", який набрав чинності з 1 січня 2006 року, згідно з яким час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про пенсійне забезпечення" або набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Відповідно до ОСОБА_2 праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України N 614/0/15-05/039 N 16589/02-20 від 23 грудня 2005 року «пунктом 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону передбачено, що особи, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", мають право на обчислення стажу з урахуванням положень цього Закону та відповідно на перерахунок пенсії. Перерахунок пенсій здійснюється за матеріалами пенсійної справи за 1 січня 2006 р., якщо всі потрібні для цього документи наявні в пенсійній справі, а у разі надання додаткових документів - зі строків, передбачених пунктом 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсії особам, яким рішенням комісії органів Пенсійного фонду України було відмовлено у призначенні пенсії, призначаються з 1 січня 2006 р., незалежно від дати подання ними заяви, у разі виникнення права на призначення пенсії з урахуванням прийнятих змін». Згідно вищевказаного служба 2 роки 8 днів повинна була бути врахована відповідачем до пільгового стажу, що дає право на пільгову пенсію відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Безпосередньо електрогазозварником працював: з 1.06.1982 року по 14.09.1989 року працював електрогазозварником ручної зварки 3-го розряду виробничого об'єднання «Ворошиловградтепловоз» (а.с.25). Обставини роботи електрозварником підтверджуються також Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №ок-218 від 31.07.2017 року та історичною довідкою №0к-218 від 31.07.2017 року (а.с.32), виданими відділом кадрів ПАТ «Луганськтепловоз» - 93406 вул. Гагаріна, 52 Б, м. Сєвєродонецьк; з 14.09.1989 року по 15.12.1989 року працював у будівельно-монтажному потягу «Ворошиловградський» електрозварником 5-го розряду та виконував роботи, пов'язані із ліквідацією наслідків землетрусу в Вірменії, що підтверджується відповідним записом у трудовій книжці (а.с.24-25); з 05.01.1990 року по 06.09.1991 року працював електрозварником 6-го розряду СМП «Монтажник України», що підтверджується записом у трудовій книжці (а.с.25); з 10.09.1991 року по 25.09.1991 року працював електрогазозварником ручної зварки 5-го розряду виробничого об'єднання «Ворошиловградтепловоз», що підтверджується відповідним записом у трудовій книжці (а.с.25-26). Обставини роботи електрозварником підтверджуються також Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 31.07.2017 року та історичною довідкою №0к-218 від 31.07.2017 року, виданими відділом кадрів ПАТ «Луганськтепловоз» - 93406 вул. Гагаріна, 52 Б, м. Сєвєродонецьк (а.с.26); з 25.09.1991 року по 02.12.1992 року працював газоелектрозварником ручної зварки 6-го розряду виробничого кооперативу «Керамик», що підтверджується відповідним записом у трудовій книжці (а.с.26); з 10.12.1992 року по 20.06.1997 року та з 01.01.1999 року по 26.04.1999 року працював газоелектрозварником в АК «Зоря», що підтверджується відповідним записом у трудовій книжці (а.с.26-27), Довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №29 та №28 від 03.05.2017 року, довідкою №24 від 03.05.2017 року, історичною довідкою №42 від 03.05.2017 року, виданими СТОВ «Зоря»; з 01.09.1999 року по 27.10.2000 року працював газоелектрозварником ПП «Огонек», що підтверджується відповідним записом у трудовій книжці (а.с.27). Загальний пільговий стаж газоелектрозварника складає - 19 років 0 місяців 29 днів, за гальний стаж роботи - 29 років 11 місяців 13 днів.
Суд визнає загальновідомим, що Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014. Статтею 1 Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція. 30 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (зазначене розпорядження є чинним відповідно до постанови Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/18327/14 від 09 лютого 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 04.2015р.). Крім того, згідно додатку до вказаного розпорядження та постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2015р. «Про визнання окремих районів, міст,селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» до визначених на законодавчому рівні пунктів належить і місто Луганськ, яке тимчасово перебуває під окупацією, а на території Луганської області до теперішнього часу триває антитерористична операція. Згідно із частиною 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-УІІ від 15.04.2014р. тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Архіви виробничого об'єднання «Ворошиловградтепловоз» знаходяться на тимчасово окупованій території не підконтрольній органам влади України, а тому отримати будь-які інші документи чи довідки, що підтверджують проведення атестації, крім трудової книжки, на даний час не представляється можливим. На зберігання до трудового архіву відомості з атестації не передавалися, і в інший спосіб їх отримати не можливо фізично.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Відповідно до змісту наказу ОСОБА_2 праці та соціальної політики України „Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" № 383 від 18 листопада 2005 року, якщо атестацію робочих місць проведено до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до пільгового стажу зараховується п'ятирічний період роботи, що передує даті видання наказу про атестацію, а також період впродовж 5 років після вперше проведеної атестації. Якщо атестація вперше проведена після 21 серпня 1997 року, в разі підтвердження зазначеного права до пільгового стажу зараховується п'ятирічний період, що передує даті видання наказу про її результати.
Частиною другою пункту 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій зо віком.
Відповідно до Списку №2 виробництв, професій і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162,згідно розділу XXXIII електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, мають право на пенсію на пільгових умовах.
Строк зберігання первинних документів підприємств, організацій, установ визначено Наказом ОСОБА_2 юстиції України від 12.04.2012 за № 578/5 «Про затвердження Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів». Згідно даного Наказу строк зберігання первинних документів, нарядів, табелів обліку робочого часу, графіків та т.і. становить 3 роки, а книги наказів із прийому та звільнення із роботи та розрахунково-платіжні відомості із заробітної плати - 75 років.
Згідно з п. 1 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою КМ України від 12.08.1993 року № 637 - основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі її відсутності приймаються інші документи, які містять відомості про період роботи.
Відповідно до ч. 2 п. 4 Постанови КМУ "Про проведення атестації робочих місць" від 01.08.1992 року проведення атестації робочих місць покладається на керівника підприємства. Керівник зобов'язаний видати наказ по підприємству про проведення атестації і провести її. Не проведення атестації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення громадянина права на пільгову пенсію.
Згідно Наказу ОСОБА_2 праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 року «Про затвердження Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» «При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків».
На момент надання заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачу виповнилося повних 55 років, загального стажу роботи він має 29 років 11 місяців 13 днів - із них пільгового стажу - 19 років 0 місяців 29 днів.
Окрім того, записи в трудовій книжці позивача сторонами не оспорюються.
За таких обставин відмова відповідача, Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області в призначені пільгової пенсії позивачу є протиправною, тому що згідно зі ст.24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій та інших джерел соціального забезпечення.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.2 ст.162 Кодексу у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію».
Відповідно до частини другої статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає дії Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області незаконними у відмові в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 24, 46 Конституції України, ст. 45,п.2 розділу ХV (Прикінцевих положень) Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 7, 13, 62, 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за вiдсутностi трудової книжки або вiдповiдних записів у ній затвердженому постановою Кабінету Мiнiстрiв України № 637 від 12.08.1993 р., ст.ст. 2,11, 17, 18, 71,86,94, 159, 160, 161, 163, 167, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах – задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Білокуракинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області по відмові у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 у відповідності до п. „б" ст. 13, Закону України „Про пенсійне забезпечення" як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років і при ста ж і роботи не менше 26 років 6 місяців, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах".
Зобов'язати Білокуракинське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити та оформити належним чином йому пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 у відповідності до п. „б" ст. 13, Закону України „Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 26 років 6 місяців, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах" з 23 травня 2017 року з моменту звернення до відповідача
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Білокуракинський районний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів. Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Білокуракинського
районного суду Луганської області ОСОБА_3