
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/2003/17
Головуючий у 1-й інстанції: Петричкович А.І.
Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.
07 листопада 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Боровицького О. А. Матохнюка Д.Б. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
представника позивача: Куковицького Д.В.;
представника відповідача: Олійниченка О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного підприємства "Транс-Авто-Д" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства "Транс-Авто-Д" до Державної служби України з безпеки на транспорті, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Чорноморське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки, Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування постанови від 29.06. 2017 р. № 0210446 та розрахунку плати за проїзд від 01.06.2017р. № 267/17,
В С Т А Н О В И В :
в липні 2017 року приватне підприємство "Транс-Авто-Д" звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Чорноморське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки, Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування розрахунку Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 01.06.17 р. №267/17, визнання протиправним та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області від 29.06.2017 р. №0210445 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року адміністративний позов залишено без задоволення.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" зареєстроване в ЄДР, код 34412482 та має статус юридичної особи. Види діяльності: 29.20 Виробництво кузовів для автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів, 29.32 Виробництво інших вузлів, деталей і приладдя для автотранспортних засобів, 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами, 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (а.с. 97 - 101).
Згідно з Товарно-транспортною накладною №Р84 від 30.05.2017, автомобіль DAF ВХ 2417 АІ, з причепом ВХ 7766 ХТ перевізника ПП "Транс-Авто-Д" для замовника - Фермерське господарство "Таїсія", Херсонська область, Горностаївський район, с. Каїри перевозив комбайн зернозбиральний "John Deere 9760 STS" (а.с.73-74).
Довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.06.2017 року зафіксовано результати габаритного контролю транспортного засобу DAF 95, реєстраційний номер ВХ 2417 АІ, з причепом TAD ПНР-15, реєстраційний номер ВХ 7766 ХТ, які належать Позивачу, а саме - ширина 4,00 м (а.с. 71).
Відповідно до Акту №0004509 від 01.06.2017 року про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, на стаціонарному посту габаритно-вагового контролю Херсонської області (автодорога М14 Одеса - Мелітополь - Новоазовськ, 203 км + 500 м.) проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля DAF 95, реєстраційний номер ВХ 2417 АІ, з причепом TAD ПНР-15, реєстраційний номер ВХ 7766 ХТ та встановлено перевищення габаритних параметрів, зокрема ширина 4.00 м., при допустимих 2,60 м. (а.с. 69).
Згідно з Розрахунком №267/17 від 01.06.2017 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту від 01.06.2017 року №0004509 пройдена відстань 570 км, ширина 4 м., параметри, за які нарахована плата за проїзд - 1,4, плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів (євро/км) 0,03, всього до сплати - 85,50 євро (а.с. 70).
Згідно з постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу № 0210446 від 29.06.2017 року ПП "Транс-Авто-Д" порушило вимоги ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", за що відповідно до положень абз.3 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" з ПП "Транс-Авто-Д" стягнуто адміністративно-господарський штраф у сумі 1700 гривень (а.с. 89).
Не погодившись із вказаними рішеннями відповідача позивач звернувся до суду з позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, та правомірно склав оскаржуваний розрахунок №267/17 від 01.06.2017 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 01.06.2017 року №0004509 року, і постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 0210446 від 29.06.2017 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно з п.2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно з п.4 Правил №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Позивач перевищив нормативи габаритних параметрів щодо ширини ( 4,00 метри замість 2,60 метрів), що становить перевищення нормативу на 53,85 %, тому цей транспортний засіб є великогабаритним, і обов'язковим документом для руху такого транспортного засобу автомобільними дорогами є відповідний дозвіл.
В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає про наявність дозволу на перевищення нормативу габаритних параметрів. Водночас, колегія суддів вважає ці доводи необґрунтованими, оскільки Дозвіл №1300-3839 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (термін дії з 20.05.2017 року по 18.06.2017 року) (а.с. 21), дозволяє рух транспортних засобів, зокрема, шириною 3,49 м., тоді як відповідно до Довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.06.2017 року (а.с. 71), встановлено, що ширина автомобіля DAF 95, реєстраційний номер ВХ 2417 АІ, з причепом TAD ПНР-15, реєстраційний номер ВХ 7766 ХТ, складає 4,00 метри.
Оцінюючи доводи апеляційної скарги позивача про відсутність фактичної перевірки габаритів транспортного засобу та порушення відповідачем вимог законодавства при здійсненні габаритно-вагового контролю, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з п.п 4 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
П. 3, 15 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п.16-18 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль. У разі виявлення під час здійснення попереднього габаритно-вагового контролю на стаціонарних або автоматичних зважувальних пунктах факту перевищення установлених габаритно-вагових параметрів здійснюється точний габаритно-ваговий контроль. За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Згідно з пп.5 п. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, який затверджений наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.12.2013 за №1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207) посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до вимог п. 30 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
Згідно з п.31-1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Плата за проїзд великогабаритних транспортних засобів з перевищенням кожного параметру установленої ширини, висоти, довжини, становить 0,03 євро/км., та, відповідно, сума нарахованої на підставі вказаного розрахунку плати складає 85,5 євро (570 км. * 1 (кількість перевищених параметрів) * 0,03 (розмір плати за 1 км) * 5 (коефіцієнт збільшення плати за проїзд) (стор. 70 справи).
Відповідно до абз. 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як встановлено з матеріалів справи, за результатами точного габаритно-вагового контролю відповідач склав довідку від 01.06.2017 року, Акт №0004509 від 01.06.2017 року про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів та розрахунок №267/17 від 01.06.2017 року. На підставі цих документів винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 0210446 від 29.06.2017 року.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає доводи позивача про відсутність фактичної перевірки габаритів транспортного засобу необґрунтованими, оскільки результати точного габаритно-вагового контролю зафіксовані у встановленому законодавством порядку.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність складення відповідачем розрахунку №267/17 від 01.06.2017 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 01.06.2017 року №0004509 року, та постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 0210446 від 29.06.2017 року.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу приватного підприємства "Транс-Авто-Д" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року - без змін.
Постанова або ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбаченим цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Ухвала суду складена в повному обсязі 14 листопада 2017 року.
Головуючий Сапальова Т.В. Судді Боровицький О. А. Матохнюк Д.Б.