ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 листопада 2017 року № 826/10141/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства юридична фірма «Імператив плюс»
(далі - також позивач)
до Публічного акціонерного товариства «Центренерго» (далі - також
відповідач)
третя особа Перший заступник генерального директора публічного акціонерного
товариства «Центренерго» Громко Я.А.
про визнання протиправною відмови у наданні публічної інформації та
зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправною відмову публічного акціонерного товариства «Центренерго», викладену в листі від 01.03.2016 № 22-06/3-399 щодо надання приватному підприємству юридична фірма «Імператив Плюс» належної відповіді на запит від 26.03.2016 № 525 про надання засвідченої копії паспорту потенційно небезпечного об'єкту;
- зобов'язати публічне акціонерне товариство «Центренерго» надати на запит приватного підприємства юридична фірма «Імператив плюс» від 26.02.2016 № 525 належним чином засвідчену копію паспорта потенційно небезпечного об'єкту, оформленого за формою ІНС відповідно до вимог Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів, затвердженого наказом МНС України від 18.12.2000 № 388 (у редакції наказу МНС України від 16.08.2005 № 140), за результатами ідентифікації потенційно небезпечного об'єкта.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що внаслідок діяльності Трипільської ТЕС, яка входить в структуру публічного акціонерного товариства «Центренерго», порушуються права громадян населеного пункту с.Українка, зокрема, гарантоване частиною першою статті 50 Конституції України право на безпечне для життя і здоров'я довкілля. Діяльність Трипільської ТЕС супроводжується постійними викидами в атмосферу забруднюючих речовин, що становить загрозу для людей та навколишнього середовища, а тому Трипільська ТЕС як теплова електростанція відноситься до потенційно небезпечних об'єктів. З метою захисту громадян, які проживають на території, прилеглій до Трипільської ТЕС і звернулися до позивача щодо надання правової допомоги, позивач звернувся з інформаційним запитом до відповідача щодо надання копії паспорту потенційно небезпечного об'єкта - Трипільської ТЕС.
У судовому засіданні представник позивач позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач у письмовому запереченні на позов зазначив, що не є розпорядником запитуваної інформації, а паспорт потенційно небезпечного об'єкту не є джерелом екологічної інформації.
У судовому засіданні представник відповідача щодо задоволення позову заперечила, стверджуючи, що станом на час звернення позивача з інформаційним запитом публічне акціонерне товариство «Центренерго» обґрунтовано не надало приватному підприємству юридична фірми «Імператив плюс» паспорт потенційно небезпечного об'єкту - Трипільської ТЕС, оскільки не володіли достеменною інформацію щодо потреби позивача у необхідності запитуваної інформації. Також зауважила, що станом на час розгляду судом цієї адміністративної справи позивачу у відповідь на інший його інформаційний запит та на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.07.2017 у справі № 826/3969/16 надано копію згаданого паспорту потенційно небезпечного об'єкту - Трипільської ТЕС.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, судом встановлено наступне.
Приватним підприємством юридична фірма «Імператив плюс» на договірних засадах, за зверненням низки громадян с.Українка та довколишніх населених пунктів Обухівського району, Київської області (близько 500 громадян) здійснюється збір інформації, пов'язаної зі впливом на природне довкілля діяльності Трипільської ТЕС, яка входить до структури публічного акціонерного товариства «Центренерго».
Позивач звернувся до Державної екологічної інспекції України з інформаційним запитом від 26.02.2016 № 525, в якому повторно просив надати засвідчену копію паспорту потенційно небезпечного об'єкту - Трипільської ТЕС, стверджуючи, що запитувана ним інформація є публічною.
Вперше з таким проханням позивач звернувся до відповідача в інформаційному запиті від 22.01.2016 № 491, у задоволенні якого йому було відмовлено з огляду на те, що запитувана інформація не є публічною.
У відповідь на інформаційний запит від 26.02.2016 № 525 відповідач листом від 01.03.2016 № 22-06/3-1184 надав приватному підприємству юридична фірма «Імператив плюс» копію свідоцтва про державну реєстрацію об'єкта (об'єктів) підвищеної небезпеки - Трипільської ТЕС на двох аркушах.
За висновком позивача, указане вище свідоцтво не є паспортом потенційно небезпечного об'єкта, отже відповідачем неналежним чином виконав законодавчо покладений на нього обов'язок щодо надання запитуваної публічної інформації.
Суд погоджується з доводами позивача про порушення відповідачем Закону України «Про доступ до публічної інформації» у зв'язку з ненаданням ним запитуваної інформації на інформаційний запит з огляду на таке.
Згідно з приписами Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Тобто під публічною інформацією розуміється вся інформація, якою володіє суб'єкт, чи інший розпорядник публічної інформації та яка є відображеною та задокументованою будь-якими засобами та на будь-яких носіях.
Статтею 25 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» встановлено, що інформація про стан навколишнього природного середовища (екологічна інформація) - це будь-яка інформація в письмовій, аудіовізуальній, електронній чи іншій матеріальній формі про:
- стан навколишнього природного середовища чи його об'єктів - землі, вод, надр, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та рівні їх забруднення;
- біологічне різноманіття і його компоненти, включаючи генетично видозмінені організми та їх взаємодію із об'єктами навколишнього природного середовища;
- джерела, фактори, матеріали, речовини, продукцію, енергію, фізичні фактори (шум, вібрацію, електромагнітне випромінювання, радіацію), які впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища та здоров'я людей;
- загрозу виникнення і причини надзвичайних екологічних ситуацій, результати ліквідації цих явищ, рекомендації щодо заходів, спрямованих на зменшення їх негативного впливу на природні об'єкти та здоров'я людей;
- екологічні прогнози, плани і програми, заходи, в тому числі адміністративні, державну екологічну політику, законодавство про охорону навколишнього природного середовища;
- витрати, пов'язані із здійсненням природоохоронних заходів за рахунок фондів охорони навколишнього природного середовища, інших джерел фінансування, економічний аналіз, проведений у процесі прийняття рішень з питань, що стосуються довкілля.
Окрім того, в частині першій статті 13 Закону України «Про інформацію» зазначено, що інформація про стан довкілля (екологічна інформація) - відомості або дані про:
- стан складових довкілля та його компоненти, включаючи генетично модифіковані організми, та взаємодію між цими складовими;
- фактори, що впливають або можуть впливати на складові довкілля (речовини, енергія, шум і випромінювання, а також діяльність або заходи, включаючи адміністративні угоди в галузі навколишнього природного середовища, політику, законодавство, плани і програми);
- стан здоров'я та безпеки людей, умови життя людей, стан об'єктів культури і споруд тією мірою, якою на них впливає або може вплинути стан складових довкілля.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації»:
- публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
- публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Інформація про стан довкілля, крім інформації про місце розташування військових об'єктів, не може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом (частина третя статті 13 Закону України «Про інформацію»).
За змістом пунктів 1 та 4 частини другої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють інформацією про стан довкілля; іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Згідно з частиною другою статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» у разі, якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Частиною п'ятою статті 15 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», передбачено, що юридична або фізична особа має право, в установленому законом порядку, самостійно збирати інформацію про стан безпеки об'єктів підвищеної небезпеки і надавати її органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, засобам масової інформації та іншим заінтересованим особам, у разі якщо їм відомо або є підстави вважати, що така інформація містить відомості щодо правопорушень, які мають місце на об'єктах підвищеної небезпеки і становлять загрозу для людей та довкілля.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», об'єкт підвищеної небезпеки - об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру;
Частиною сьомою статті 1 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» визначено, що потенційно небезпечний об'єкт - об'єкт, на якому можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об'єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварії;
У свою чергу, відповідно до Класифікатора потенційно небезпечних об'єктів, розробленого Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофі, до потенційно небезпечних об'єктів відносяться підприємства з виробництва та постачання електричної та теплової енергії (код 320), зокрема теплові електростанції (підкод 323).
Згідно з Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів потенційно небезпечні об'єкти (ПНО) (далі - Положення) підлягають паспортизації.
Згідно з пунктом 2 Положення паспортизація потенційно небезпечного об'єкта - процедура підготовки і надання паспорта потенційно небезпечного об'єкта.
Паспорт ПНО - документ визначеної форми, який містить структуровані дані про окремий потенційно небезпечний об'єкт.
Відповідно до пункту 17 Положення відповідальна особа ПНО у тридцятиденний термін після отримання акта (розпорядчого документа) територіального органу державного нагляду у сфері ЦЗ або відповідального центрального органу державного нагляду у сфері про ведення паспортизації ПНО подає до місцевого органу державного нагляду у сфері ЦЗ оформлений паспорт потенційно небезпечного об'єкта на машинному та паперовому носіях. Копія паспорта потенційно небезпечного об'єкта залучається до наглядової справи НПО.
Аналіз вищевикладених норм законодавства дає підстави суду дійти висновку, що інформація, що зазначена в паспорті ПНО містить дані щодо основної продукції, сировини, допоміжних матеріалів, їх небезпечності, токсичності, інформацію про небезпечні технологічні процеси, інформацію щодо технологічних викидів шкідливих речовин, відходів виробництва, характеристику основних джерел небезпеки підприємства, склади небезпечних речовин. Усе це в сукупності є джерелами та факторами, які впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища та здоров'я людей, а отже є екологічною інформацією (інформацією про стан довкілля).
Відтак, запитувана позивачем в інформаційному запиті від 26.02.2016 інформація, яка міститься в паспорті потенційно небезпечного об'єкта - Трипільської ТЕС, є публічною та повинна знаходиться в розпорядженні відповідача. У свою чергу, відповідач як розпорядник інформації про стан довкілля та здоров'я людей у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації» зобов'язаний її оприлюднювати.
Та обставина, що вищевказана інформація є публічною, а публічне акціонерне товариство «Центренерго» є її розпорядником встановлена постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2017 року у справі № 826/3969/16 за позовом приватного підприємства юридична компанія «Імператив плюс» до приватного акціонерного товариства «Центренерго» (в ЄДРСР № 67757550), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017 (в ЄДРСР № 69723928), а тому відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України не потребує доказування у цій адміністративній справі.
За таких обставин позов приватного підприємства юридична фірма «Імператив плюс» є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову публічного акціонерного товариства «Центренерго», викладену в листі від 01.03.2016 № 22-06/3-399 щодо надання приватному підприємству юридична фірма «Імператив Плюс» належної відповіді на запит від 26.03.2016 № 525 про надання засвідченої копії паспорту потенційно небезпечного об'єкту.
Зобов'язати публічне акціонерне товариство «Центренерго» надати на запит приватного підприємства юридична фірма «Імператив плюс» від 26.03.2016 № 525 засвідчену копію паспорта потенційно небезпечного об'єкту, оформленого за формою ІНС відповідно до вимог Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів, затвердженого наказом МНС України від 18.12.2000 № 388 (у редакції наказу МНС України від 16.08.2005 № 140), за результатами ідентифікації потенційно небезпечного об'єкта.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені частиною першою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 185-187 цього Кодексу.
Суддя О.О.Власенкова