Постанова № 70184616, 06.11.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
804/6675/17
Номер документу
70184616
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2017 р.Справа №804/6675/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Верба І.О., суддів Кононенко О.В., Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Електротягові системи» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13 жовтня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Електротягові системи» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, у якому просило суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 02.08.2017 року №33581/35043069 щодо відмови у реєстрації податкової накладної від 13.07.2017 року №2;

- зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Електротягові системи» 13.07.2017 року податкову накладну №2.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року відкрито провадження у справі та призначено до колегіального розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що:

- 23 червня 2017 року між ТОВ «Електротягові системи» (постачальник) та ТОВ «Альтернатива-T» (покупець) укладено договір №34, відповідно до умов якого постачальник зобов’язувався поставити та передати покупцеві у власність товар: шафа АСУ ВИС-710.2.2x600; диспетчерський пульт керування насосною станцією APM-ITION-23; датчик індуктивний; датчик температури ГСМУ 2-8-10 М; датчик тиску SEN-8600 В075; радарний рівнемір VEGAPULS-WI.S61; пульт керування місцевий МПУ-ІК.1.1; пульт керування місцевий МПУ-1.1.1; пульт керування місцевий МПУД-1.2.1. всього на суму 5670801,43 грн.;

- відповідно до умов договору №34 (пункт 5.2.1), покупцем була здійснена попередня оплата у розмірі 30% - 1701240,43 грн. Факт здійснення оплати підтверджується фінансовими документами, банківською випискою;

- відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України ТОВ «Електротягові системи» складено податкову накладну №2 від 29.06.2017 року та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.07.2017 року;

- згідно з отриманою квитанцією №1 від 13.07.2017 року податкову накладну №2 прийнято, але реєстрацію зупинено;

- 14.07.2017 року ТОВ «Електротягові системи» направило на адресу ДФС таблицю даних платника податків від 14.07.2017 року №5, де зазначили коди згідно з УКТ ЗЕД/ДК 016-2010. Однак, також отримало квитанцію №2 те, що «документ не прийнято. Інформація з таблиці даних платника податку не врахована»;

- на виконання підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового Кодексу України ТОВ «Електротягові системи» направило на адресу ДФС повідомлення №1 від 18.07.2017 року щодо подачі документів про підтвердження здійснення господарських операцій по відмовленій ПН/PK, у відповідь на що була отримана квитанція №1 від 18.07.2017 року з повідомленням про збереження документів на центральному рівні. Того ж дня, 18.07.2017 року, позивачем була отримана квитанція №2, де зазначено: «прийнято пакет»;

- до податкової накладної №2 для розгляду комісії ДФС надано повний вичерпний перелік документів, підтверджуючих здійснення господарської операції, стороною по якій виступає ТОВ «Електротягові системи»;

- ТОВ «Електротягові системи» отримало рішення комісії ДФС від 02.08.2017 року №33581/35043069 про відмову у реєстрації ПН/PK в ЄРПН, підставою для такої відмови зазначено: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування;

- підстава відмови у реєстрації ПН/РК зазначена із посиланням на постанову Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 року «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації»;

- первинні документи, оформлені в рамках договору №34, не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу статей 198 та 201 Податкового кодексу України, частини 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88) спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості;

- ТОВ «Електротягові системи» у повній мірі виконано умови щодо реєстрації ПН/РК, надання повного переліку первинних документів, надання додаткових пояснень при зупиненні реєстрації ПН/РК, з боку товариства було роз’яснено специфіку роботи товариства і те, що товариство є виробником продукції, яка потім реалізується, тому в даному випадку не може бути застосовано такий вислів, як «невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД. Тобто, податкова накладна була зупинена на одній підставі, а у рішенні про відмову реєстрації ПН/РК зазначена вже зовсім інша підстава;

- датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1. статті 187 Податкового Кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів;

- фіскальним органом, в порушення підпункту 201.16.1. пункту 201.16. статті 201 Податкового Кодексу України, не вказано у квитанції №1 конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом №567;

- формулювання фіскальним органом у квитанції №1 вимоги надання «та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу» (тобто Наказу №567), є нечітким та незрозумілим для платника податків;

- враховуючи позицію фіскального органу щодо необхідності надання платником податків переліку документів та/або Таблиці даних, йому необхідно б було чітко зазначати, що пункт 4 відноситься до Критеріїв оцінки ризиків Наказу №567;

- рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку, або «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування», або «надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування»;

- пояснення та копії документів були направлені на адресу відповідного органу ДФС та передано до центрального рівня ДФС 18.07.2017 року, про що свідчить квитанція №1. Отже, граничним терміном для надіслання відповідного рішення комісії ДФС на адресу позивача є 25.07.2017 року. Натомість, саме рішення ДФС датоване 02.08.2017 року, тобто з порушенням терміну прийняття. Повноважень на прийняття та/або надсилання рішення після спливу зазначеного терміну ДФС не має, а значить такі рішення є за своїм характером неправомірними;

- реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу;

- на сьогоднішній день Кабінет Міністрів України так і не визначив порядок зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, що свідчить про функціонування усього механізму за рамками правового поля, а фіскальна служба не може здійснювати таку процедуру без відповідного механізму. Таким чином, за відсутності механізму, який мав бути визначений на рівні Кабінету Міністрів України, фіскальна служба при здійсненні дій щодо зупинення ПН/РК, виходить за межі здійснення своїх повноважень.

Відповідач надав письмові заперечення на позовну заяву, у яких просив залишити позовну заяву без задоволення, обґрунтовуючи, що комісією ДФС прийнято рішення від 02.08.2017 року №33581/35043069 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 29.06.2017 року, оскільки надані платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування.

Представник позивача клопотав про розгляд справи без його участі, зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач клопотав про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої ПН/РК сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України встановлено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких ПН/РК в ЄРНП.

Відповідно до пункту 12 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі – Порядок №341), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку №341, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Згідно пункту 17 Порядку №341 у разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої ПН/РК. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації ПН/РК;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої ПН/РК в ЄРПН.

Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 вказаного пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій ПН/РК. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 вказаного пункту.

«Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Критерії) та «Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – Вичерпний перелік), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №753/30621.

Згідно пункту 2 Критеріїв моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).

Платник податку у разі отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі, а в перехідний період (з 1 квітня 2017 року до 1 липня 2017 року) у разі отримання квитанції про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі має право подати на розгляд Комісії ДФС інформацію за встановленою формою щодо:

- видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010);

- кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку;

- кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються платником податку.

Згідно підпунктів 1 та 2 пункту 6 Критеріїв, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, моніторинг ПН/РК здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у ПН/РК, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих ПН/РК, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у ПН/РК, зареєстрованих з 1 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1 пункту 6 Критеріїв та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням ПН/РК, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої ПН/РК зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що ПН/РК відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої НП/РК зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Вичерпний перелік документів є наступним:

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:

- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв:

- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Згідно пункту 2 Вичерпного переліку письмові пояснення та копії документів, зазначені у ньому, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Електротягові системи» складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 29.06.2017 року, згідно якої ТОВ «Електротягові системи» постачальник (продавець) здійснює операцію з постачання товарів отримувачу (покупцю) ТОВ «Альтернатива-Т» на загальну суму 1701240,43 грн., у тому числі ПДВ 283540,07 грн.:

- УКТ ЗЕД 8538 за номенклатурою «шафа АСУ ВНС-710.2.2х1600», кількість (об’єм, обсяг) 0,3, ціна товару без ПДВ 4431590,80 грн., обсяг постачання без ПДВ 1329477,24 грн.;

- УКТ ЗЕД 8537 за номенклатурою «диспетчерський пульт керування насосною станцією АРМ-ІТІОН-23», кількість (об’єм, обсяг) 0,3, ціна товару без ПДВ 28586,25 грн., обсяг постачання без ПДВ 8575,88 грн.;

- УКТ ЗЕД 8536 за номенклатурою «датчик індуктивний ІА18АSN08POT-K», кількість (об’єм, обсяг) 1.199987, ціна товару без ПДВ 1071 грн., обсяг постачання без ПДВ 1285,19 грн.;

- УКТ ЗЕД 8536 за номенклатурою «датчик температури ТСМУ 2-8-100М», кількість (об’єм, обсяг) 1.8, ціна товару без ПДВ 1120,50 грн., обсяг постачання без ПДВ 2016,90 грн.;

- УКТ ЗЕД НОМЕР_1 за номенклатурою «датчик давлення SEN-8600 B0750-10bar, 4-20 мА», кількість (об’єм, обсяг) 0,6, ціна товару без ПДВ 7786,10 грн., обсяг постачання без ПДВ 4671,66 грн.;

- УКТ ЗЕД НОМЕР_2 за номенклатурою «радарний рівнемір VEGAPULS-WL S 61», кількість (об’єм, обсяг) 0,9, ціна товару без ПДВ 28828,80 грн., обсяг постачання без ПДВ 25945,92 грн.;

- УКТ ЗЕД 8537 за номенклатурою «пульт керування місцевий МПУ-1К.1.1», кількість (об’єм, обсяг) 0,3, ціна товару без ПДВ 81557,05 грн., обсяг постачання без ПДВ 24467,12 грн.;

- УКТ ЗЕД 8537 за номенклатурою «пульт керування місцевий МПУ-1.1.1», кількість (об’єм, обсяг) 0,3, ціна товару без ПДВ 44797,50 грн., обсяг постачання без ПДВ 13439,25 грн.;

- УКТ ЗЕД 8537 за номенклатурою «пульт керування місцевий МПУД-1.2.1», кількість (об’єм, обсяг) 0,3, ціна товару без ПДВ 26070,66 грн., обсяг постачання без ПДВ 7821,20 грн. (а.с.17).

Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 29.06.2017 року доставлено до ДФС України 13.07.2017 року в 13:35:35, реєстраційний номер документа НОМЕР_3, документ прийнято, реєстрація зупинена, виявлені помилки:

- відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРНП, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 8537, 8538. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію (а.с.18).

14.07.2017 року за №5 ТОВ «Електротягові системи» подало Таблицю даних платника податків, в якій зазначило про надання достовірної інформації, зазначивши:

- код згідно КВЕД ДК 009:2010: по порядковим №1-№8: 46.90;

- код придбання (отримання) товарів/послуг згідно УКТ ЗЕД/ДК 016-2010: по порядковим №1-№6: 3917, 8504, 8535, 8536, 8541, 8544;

- код постачання (виготовлення) товарів/послуг згідно УКТ ЗЕД/ДК 016-2010: по порядковим №7-№8: 8537, 8538 (а.с.19).

Згідно квитанції №2 від 20.07.2017 року ДПІ у Соборному м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області Таблицю даних платника податків від 14.07.2017 року за реєстраційним №9136806250 не прийняло зазначивши, що «Документ не прийнято. Інформація з Таблиці даних платника податку не врахована» (а.с.20).

18.07.2017 року за №1 ТОВ «Електротягові системи» направлено на адресу ДФС України Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій податковій накладній №2 від 29.06.2017 року, згідно якого надані пояснення: «згідно з умовами договору поставки від 23.06.2017 року за №34, а саме пункту 5.2.1 покупець передплачує товар за 56 календарних днів до планової дати поставки у розмірі 30% від вартості товару за Специфікацією. Передплата є забезпеченням для комплектації товару для постачання за договором №53 від 23.06.2017 року. Товарні позиції за кодами 8537 та 8538 будуть скомплектовані комплектуючими за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 8541, 3917, 9026, 8504, 8536, 8535, 8544 та інш. з залученням спеціалістів відповідної кваліфікації» (а.с.21).

Відповідно до письмових пояснень позивача від 06.11.2017 року стосовно підтвердження проведення господарської операції, до ДФС України було надано три документи, а саме: договір поставки №34 від 23.06.2017 року (а.с.28-29), специфікацію №1 (а.с.29), рахунок на оплату №53 від 23.06.2017 року (а.с.30) та банківська виписка від 29.06.2017 року (а.с.31), які були додатками до повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК від 18.07.2017 року №1.

Згідно квитанції №1 від 18.07.2017 року Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК доставлено до Державної фіскальної служби України та збережено на центральному рівні 18.07.2017 року о 09:13:44 год. (а.с.22).

Згідно квитанції №2 податкова декларація з податку на додану вартість доставлена до ДПІ у Соборному районі м. Дніпра, прийнято пакет, на момент прийняття декларації Sнакл складає 301040,34 грн. 18.07.2017 року о 18:54:41.595+2.00 (а.с.23).

Відносно податкової накладної від 29.06.2017 року №2 на загальну суму з ПДВ 1701240,43 грн., сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту 283540,07 грн., оскаржуваним рішенням комісії ДФС від 02.08.2017 року №33581/35043069 відповідно до пункту 201.6.3 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав:

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а.с.16).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації ПН/РК є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію ПН/РК.

Таким чином, суд зазначає, що відповідач в оскаржуваному рішенні підтверджує надання копій документів за Вичерпним переліком, не встановлює ненадання таких документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу, а зазначає одночасно:

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства

- та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію ПН/РК.

При цьому, відповідач ані в оскаржуваному рішенні, ані під час розгляду справи не навів доводи щодо порушень законодавства при складенні поданих документів та не зазначив в чому полягає недостатність таких документів, для наявності у ДФС підстав прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Як було зазначено вище, згідно квитанції №2 від 20.07.2017 року Таблицю даних платника податків від 14.07.2017 року за реєстраційним №9136806250 не прийнято, зазначено «Документ не прийнято. Інформація з Таблиці даних платника податку не врахована» (а.с.20).

При цьому, відповідно до абзацом 12 пункту 5 Критеріїв у разі, якщо до контролюючого органу надійшла інформація, що свідчить про надання платником недостовірної інформації згідно з додатком до цих Критеріїв, Комісія ДФС має право прийняти рішення про неврахування інформації, наданої платником за встановленою формою, при здійсненні ДФС Моніторингу.

Відповідачем не пояснено, судом не встановлено в чому полягає недостовірність інформації, наведеної платником податків в Таблиці даних платника податків.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню про відмову в реєстрації податкової накладної, суд зазначає, що воно є необґрунтованим, з нього не вбачаються дійсні та об’єктивні підставі для відмови у реєстрації податкової накладної, що підтверджували б відсутність у платника податків права на відображення у податковому обліку з ПДВ заявлених операцій, а, отже, й підтверджували б правомірність відмови в такій реєстрації.

Суд зазначає, що відповідачем також не було підтверджено наявність підстав для зупинення реєстрації спірної податкової накладної, не визначено також за яким із двох Критеріїв моніторингу відповідач дійшов висновку про наявність підстав для її зупинення, яким чином розраховано обсяг постачання, що надало правомірних підстав для прийняття рішення про зупинення реєстрації таких податкових накладних згідно абзаців 4 або 5 Критеріїв.

З системного аналізу матеріалів справи, вбачається, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, винесеним не добросовісно, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про їх протиправність та наявність підстав для задоволення позову у частині позовних вимог про визнання такого рішення протиправним та його скасування.

Щодо позовних вимог про зобов’язання відповідача зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, суд виходить із того, що відповідно до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, ПН/РК, реєстрацію якої в ЄРПН було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРНП;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної ПН/РК в ЄРНП.

Згідно пунктів 19, 20 Порядку №1246 ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:

1) прийняття комісією рішення про реєстрацію ПН/РК;

2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію ПН/РК (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації ПН/РК, яке набрало законної сили, такі ПН/РК реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов’язання ДФС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, порушеного оскаржуваними рішеннями.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог у повному обсязі, суд присуджує на користь позивача понесені судові витрати.

Керуючись статтями 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Електротягові системи» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 02.08.2017 року №33581/35043069 про відмову у реєстрації податкової накладної від 13.07.2017 року №2, винесене комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Електротягові системи» податкову накладну №2 від 13.07.2017 року.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Електротягові системи» за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України судовий збір у розмірі 3200 грн.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3