Постанова № 70184609, 06.11.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
805/3292/17-а
Номер документу
70184609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2017 р. Справа № 805/3292/17-а

час прийняття постанови: 14 год. 35 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бабаш Г.П.,

суддів Тарасенка І.М., Голошивця І.О.,

при секретарі Кочетові В.К.,

за участю

представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування господарського штрафу №002287 від 22.08.2017 року,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративний позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування господарського штрафу №002287 від 22.08.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час здійснення перевірки транспортних засобів позивача у водія було встановлено відсутність схеми маршруту, розкладу руху та таблиці вартості проїзду. Проте, позивач зазначає, що зі складеного акту перевірки не вбачається, що в момент проведення рейдової перевірки позивач виконував саме регулярні пасажирські перевезення. В той же час, використання ліцензованих транспортних засобів, що задіяні у регулярних пасажирських перевезеннях, та наявність у позивача передбачених статтею 39 Закону України «Про автомобільний рух» документів не може свідчити про виконання ним в момент перевірки 25.07.2017 року пасажирських перевезень, що є умовою для застосування штрафних санкцій. Таким чином, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими.

Представник відповідача надав письмові заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що проведеною перевіркою транспортного засобу позивача встановлено порушення в частині незабезпечення перевізником під час здійснення регулярних пасажирських перевезень наявності у водія схеми маршруту, розкладу руху та таблиці вартості проїзду. Позивач запрошувався на розгляд справи до Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області, проте на комісію не зявився. Жодних пояснень, доказів на спростування факту виявлених порушень законодавства не надав. Таким чином, вважає винесене рішення обґрунтованим.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у запереченнях проти позову, просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 (ЄДРПОУ 03113911; 85103, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Соборності, б. 1), пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації 04.09.1996 року, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Державна служба України з безпеки на транспорті, є субєктом владних повноважень, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Ліцензії Державної служби України з безпеки на транспорті №292, виданої 09.06.2016 року, видом господарської діяльності Публічного акціонерного товариства Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 (ЄДРПОУ 03113911) є перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним, залізничним, морським та річковим транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

Відповідно до графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області у період з 24.07.2017 року по 30.07.2017 року, затвердженого наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 21.07.2017 року №695, на підставі направлення на перевірку від 25.07.2017 року №015757, виданого фахівцям відповідача для проведення рейдової перевірки, відповідачем проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом Публічного акціонерного товариства Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409.

Вказана перевірка транспортного засобу марки БАЗ А079, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ПАТ Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409, була проведена 25.07.2017 року о 07 год. 00 хв., місце перевірки м. Бахмут, вул. Незалежності.

За результатами перевірки 25.07.2017 року складений акт №0051214, згідно висновків якого під час проведення перевірки виявлені порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України Про автомобільний транспорт, а саме:

- надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України Про автомобільний транспорт, а саме: схеми маршруту, розклад руху, таблиці вартості проїзду. Також в даному акті зазначено про відмову водія надати пояснення стосовно виявлених порушень та підписання даного акту.

22.08.2017 року, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт ПАТ Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 у зв'язку з порушенням статі 39 Закону України Про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачено абзацом третім частини 1 статті 60 вказаного Закону, Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області винесено оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №002287, якою постановлено стягнути з ПАТ Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 штраф у розмірі 1700 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що відповідно до статті 6 Закону України Про автомобільний транспорт реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - субєкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, регулювалася Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006року (далі - Порядок № 1567).

Згідно з пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 (далі - Порядок №1567), органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Пунктом 4 цього Порядку державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до статі 6 Закону України Про автомобільний транспорт державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Згідно п.4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до п. 20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Згідно п. 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

За приписами п. 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:

наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;

додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода);

відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;

оснащення таксі справним таксометром;

відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;

додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;

наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;

додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;

виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Відповідно до приписів ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;

для пасажира квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - електронний квиток та документи для пільгового проїзду.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, в тому числі за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Актом перевірки від 25.07.2017 року встановлено, що під час здійснення перевірки водій транспортного засобу марки БАЗ А079, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 не забезпечив наявності схеми маршруту, розкладу руху і таблиці вартості проїзду на виконуваний ним рейс.

Проте, позивач вказує на те, що відповідачем під час проведеної перевірки від перевізника вимагались документи, що не передбачені нормами чинного законодавства, оскільки водій транспортного засобу марки БАЗ А079 з державним реєстраційним номером АН 0768 АА використовував даний транспорт для власних господарських потреб ПАТ Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 у м. Бахмут та не здійснював регулярні пасажирські перевезення.

Суд враховує наявний в матеріалах справи подорожній лист №045595 від 25.07.2017 року, відповідно до якого автобус марки БАЗ з державним реєстраційним номером АН 0768 АА з 06 год. по 16 год. перебував на завданні «Костянтинівка Бахмут господарські потреби АТП 11409». Зазначений подорожній лист посвідчений диспетчером, водієм та механіком ПАТ Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409.

Так, посадові особи ПАТ Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 здійснювали виїзд за маршрутом Костянтинівка Майорск з метою складання паспорту автобусного маршруту регулярних перевезень за даним напрямком. Зазначені обставини підтверджені наданими до суду актом обстеження приміського автобусного маршруту Костянтинівка Майорск від 25.07.2017 року та списком робітників, що направлялись для обстеження стану доріг на маршруті Костянтинівка Майорск від 25.07.2017 року.

Згідно з частин 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд зазначає, що під час судового розгляду справи відповідач не довід факту здійснення транспортним засобом позивача саме пасажирських перевезень 25.07.2017 року, оскільки складений посадовими особами відповідача акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт не містить доказів в підтвердження перебування автомобілю марки БАЗ з державним реєстраційним номером АН 0768 АА на рейсі з пасажирських перевезень.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 158-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування господарського штрафу №002287 від 22.08.2017 року задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області про застосування до Публічного акціонерного товариства Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт №002287 від 22.08.2017 року.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь Публічного акціонерного товариства Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409 судові витрати у сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.

Постанову ухвалено 06 листопада 2017 року.

Повний текст постанови складено 10 листопада 2017 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя Бабаш Г.П.

Судді Тарасенко І.М.

ОСОБА_3