Рішення № 70183984, 10.11.2017, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
10.11.2017
Номер справи
686/15289/16-ц
Номер документу
70183984
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/15289/16-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2017 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого– судді Мороз В.О.,

за участю секретаря Козельської Г.В.,

прокурора Кухар Н.Ю., представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому цивільну справу за позовною заявою заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах – Хмельницької обласної ради, Комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» до Хмельницької районної державної адміністрації, ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Агрофірма «Проскурів» про визнання недійсним розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації та державного акту на право приватної власності на землю,

встановив :

28 липня 2016 року заступник прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах – Хмельницької обласної ради, Комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» звернувся до суду з зазначеним вище позовом, в якому просив визнати недійсним розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації від 03.08.2011р. №1144/11-р в частині виділення ОСОБА_2 в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,5165 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 6825087200:06:008:0238), що розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту. Визнати недійсним державний акт серії ЯМ №695282, виданий 12.07.2012 р. Хмельницькою районною державною адміністрацією ОСОБА_2, на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,5165 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 6825087200:06:008:0238), що розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту, реєстраційний № 682508721007827.

Свої вимоги мотивує тим, що вказане розпорядження Хмельницької РДА не відповідають вимогам закону, оскільки передача спірної земельної ділянки, яка відноситься до земель транспорту та перебуває на праві постійного користування у КП «Аеропорт Хмельницький», управління якою здійснює Хмельницька обласна рада, відбулася без зміни її цільового призначення у встановленому законом порядку та без відповідного погодження з боку користувача та органу управління, призвело до порушення земельного законодавства, завдало шкоди землекористувачу та суспільним інтересам.

В судовому засіданні прокурор позов підтримала та просила задовольнити з підстав наведених у позовній заяві. Також вказала, що у зв'язку з відсутністю технічної, планово-картографічної документації на земельну ділянку, яка перебуває на праві постійного користування в комунальному підприємстві «Аеропорт Хмельницький» відповідно до державного акту, розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі проводилося спеціалістами шляхом співставлення даних щодо площі та конфігурації земельної ділянки, яка відображена на план-схемі в державному акті на право постійного користування землею, з фактичними даними, отриманими внаслідок дослідження параметрів земельної ділянки в натурі, на місцевості. Окрім того, згідно висновку експерта вбачається накладка.

Представник Хмельницької обласної ради в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.

Представник комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» в судове засідання не з’явився, направив суду заяву про розгляд справи у його відсутності.

В судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 та її представник заперечили щодо задоволення позову, вказавши, що вина ОСОБА_2 відсутня.

Представник Хмельницької районної державної адміністрації в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Агрофірма «Проскурів» в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку про задоволення позову за наступних обставин.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Згідно ч.ч. 1-3 ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Судом встановлено, що відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ХМ №000201 від 12.07.1995 року Хмельницькою районною Радою народних депутатів відповідно до розпорядження Ради Міністрів УРСР від 30.07.1982 року, №409-р, підприємству «Аеропорт-Хмельницький» у постійне користування надано земельну ділянку площею 134,8 га в межах згідно з планом землекористування.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою» від 2.04.2002 № 449, що діяла на час прийняття Хмельницькою РДА спірного розпорядження, раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні в разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.

Кабінетом Міністрів України на підставі розпорядження від 08.01.2002 № 3-р «Про передачу цілісних майнових комплексів аеропортів цивільної авіації з державної у комунальну власність» майновий комплекс державного підприємства «Аеропорт Хмельницький» передано до спільної власності територіальних громад Хмельницької області.

На підставі рішення Хмельницької обласної ради від 19.12.2002 року № 21 прийнято до спільної власності територіальних громад області державне підприємство «Аеропорт Хмельницький» як цілісний майновий комплекс.

22.10.2004 року розпорядженням голови Хмельницької обласної ради було затверджено Статут Комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький».

Відповідно до пунктів 1.3, 1.4 Статуту, комунальне підприємство «Аеропорт Хмельницький» є правонаступником усіх майнових та особистих немайнових прав і обов’язків державного підприємства «Аеропорт Хмельницький», засноване і діє на базі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, управління яким здійснює Хмельницька обласна рада. Підприємство за погодженням з Органом управління майном має право відчужувати, передавати закріплене за ним майно іншим підприємствам, установам, організаціям, фізичним особам, обмінювати, здавати в оренду, надавати у тимчасове користування або в позичку, а також списувати його з балансу у відповідності до чинного законодавства України (п. 4.4 Статуту).

Розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації №1144/11-р від 03.08.11 року було затверджено протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) на території Розсошанської сільської ради. Виділено в натурі (на місцевості) земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колективної власності АФ «Проскурів» Розсошанської сільської ради власникам земельних часток (паїв) згідно з додатком, в тому числі і ОСОБА_2 площею 0,5165 га. (як спадкоємиці за законом після смерті ОСОБА_4М.). На заміну раніше виданих сертифікатів на право на земельні частки (паї) видано державні акти на право власності на земельні ділянки.

Із відомостей поземельної книги Управління Держземагенства у Хмельницькому районі ОСОБА_2 була виділена земельна ділянка на території Розсошанської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колективної власності АФ «Проскурів» Розсошанської сільської ради (кадастровий номер 6825087200:06:008:0238).

Так, згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 122 ЗК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.

Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ч. 1 ст. 316 ЦК України).

Відповідно до ч.ч. 2, 5 ст. 7 ЗК України в редакції Закону від 18.12.1990 року, постійним визнається землекористування без заздалегідь установленого строку.

У постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності промисловим, транспортним та іншим несільськогосподарським підприємствам, установам і організаціям.

Відповідно до ч.ч. 3, 7-9 ст.19 ЗК України в редакції Закону від 18.12.1990 року, №561-ХІІ, яка була чинною на час надання земельної ділянки у постійне користування підприємству, районні, міські, в адміністративному підпорядкуванні яких є район, Ради народних депутатів надають земельні ділянки за межами населених пунктів із земель запасу для сільськогосподарського використання; із земель лісового і водного фонду у випадках, передбачених статтями 77 і 79 цього Кодексу; для ведення селянського (фермерського) господарства, у разі відмови в наданні земельної ділянки сільською, селищною Радою народних депутатів.

Надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок.

Розробку проектів відведення земельних ділянок, перенесення їх меж у натуру (на місцевість) і виготовлення документів, що посвідчують право користування землею, здійснюють державні та інші землевпорядні організації.

Замовниками виконання вказаних робіт є відповідні місцеві Ради народних депутатів, підприємства, установи і організації.

Частинами 1, 2 статті 69 ЗК України в редакції Закону № 561-ХІІ передбачено, що землями транспорту, зв'язку та іншого призначення визнаються землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного, автомобільного, морського, внутрішнього водного, повітряного та трубопровідного транспорту, а також підприємствам і організаціям, що здійснюють експлуатацію ліній електропередачі та зв'язку.

Розміри земельних ділянок, що надаються для зазначених цілей, визначаються відповідно до затверджених у встановленому порядку норм і проектно-технічної документації, а відведення ділянок провадиться з урахуванням черговості їх освоєння.

Пунктами «а» та «б» статті 141 ЗК України визначено підстави припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, в разі добровільної відмови від права користування земельною ділянкою та вилучення земельних ділянок у випадках, передбачених цим Кодексом.

Таким чином, аналізуючи зміст вказаних вище норм слід прийти до висновку про те, що КП «Аеропорт Хмельницький» з 1995 року і до цього часу є постійним землекористувачем земельної ділянки площею 134,8 га в межах згідно з планом землекористування для використання за цільовим призначенням.

Спірна земельна ділянка, яка передана ОСОБА_2, на час її передачі знаходилась та знаходиться на даний час в межах земельної ділянки, яка перебуває в постійному користуванні КП «Аеропорт Хмельницький».

Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи та матеріалами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель КП «Аеропорт Хмельницький», розташованих за межами населених пунктів Ружичанської та Розсошанської сільських рад, виготовленими на замовлення КП «Аеропорт Хмельницький» ліцензованою організацією ТОВ «Хмельницьке Обласне Земельне Агентство».

Як вбачається із технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Комунальному підприємству «Аеропорт Хмельницький» у зв’язку з відсутністю технічної, планово-картографічної документації на земельну ділянку, яка перебуває на праві постійного користування в комунальному підприємстві «Аеропорт Хмельницький» відповідно до державного акту, розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі проводилося шляхом співставлення даних щодо площі та конфігурації земельної ділянки, яка відображена на план-схемі в державному акті на право постійного користування землею, з фактичними даними, отриманими внаслідок дослідження параметрів земельної ділянки в натурі, на місцевості.

Відповідно до висновку експерта 477/017 від 20.07.2017 р. земельна ділянка ОСОБА_2, з кадастровим номером 6825087200:06:008:0238 площею 0,5165 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області повністю накладається (повністю розташована) на земельну ділянку (на земельній ділянці) КП «Аеропорт Хмельницький» площею 134,8га,

Так, оскаржуване розпорядження Хмельницької РДА від 03.08.2011 р. № 1144/11-р., яким в частині виділено ОСОБА_2, вищевказану земельну ділянку є незаконним, оскільки вказана земельна ділянка перебувала в постійному користування комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький», право користування комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» на цю землю не припинялось, земельна ділянка не вилучалась, вільною не була, а тому не могла бути передана іншому землекористувачу.

Зважаючи на викладене та враховуючи, що без волі постійного землекористувача КП «Аеропорт Хмельницький» та уповноваженого органу управління даного комунального підприємства - Хмельницької обласної ради, з порушенням встановленого законом порядку, із постійного користування комунального підприємства протиправно вибула частина земельної ділянки, а тому позов є обґрунтований та підлягає до задоволення.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 88 ЦПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд,

ухвалив :

Позов задовольнити.

Визнати недійсним розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації від 03.08.2011р. №1144/11-р в частині виділення ОСОБА_2 в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,5165 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 6825087200:06:008:0238), що розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту.

Визнати недійсним державний акт серії ЯМ №695282, виданий 12.07.2012 р. Хмельницькою районною державною адміністрацією ОСОБА_2, на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,5165 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 6825087200:06:008:0238), що розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту, реєстраційний № 682508721007827.

Стягнути з ОСОБА_2 та Хмельницької районної державної адміністрації на користь прокуратури Хмельницької області судові витрати по 1378 грн. з кожного та по 17 500 грн. на користь Хмельницької обласної ради з кожного.

Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Хмельницької області.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя