Постанова № 7018359, 08.07.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2009
Номер справи
2а-3085/09/0870
Номер документу
7018359
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2009 року Справа №2а-3085/09/0870

(17 год.59 хв.)

Запорізький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Малиш Н.І.,

при секретарі Рожик О.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Тепло-Енергосервіс»

про стягнення штрафу за порушення законодавства України про електроенергетику у сумі 5100 грн.,

за участю представників сторін:

від позивача: Скрипаль О.С., довіреність від 28.01.2009 р., р/з №262,

від відповідача: не зявився,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі позивач) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тепло-Енергосервіс» (далі відповідач) про стягнення штрафу за порушення законодавства України про електроенергетику у сумі 5100 грн.

Свої вимоги позивач виклав в позовній заяві, в якості нормативних підстав позову посилається на Закон України «Про електроенергетику», Закон України «Про теплопостачання», Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії та КАС України.

Ухвалою суду від 25.05.2009 р. було відкрито провадження в адміністративній справі №2а-3085/09/0870.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги. Пояснив суду, що на підставі Акту обстеження від 05.07.2007 р. №158-07/Т відповідачеві видано обовязкові для виконання Припис №158-07/Т-2 від 09.07.2007 р., на підставі Акту обстеження від 26.10.2007 р. №268-07/Т відповідачеві видано обовязкові для виконання Приписи №268-07/Т(1) та №268-07/Т(2) від 26.10.2007 р., із зазначенням заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень, та строків їх виконання. 09 квітня 2008 р. Держенергонаглядом здійснено перевірку відповідача на предмет виконання Припису №158-07/Т-2 від 09.07.2007 р., Припису №268-07/Т(1) від 26.10.2007 р. та Припису №268-07/Т(2) від 26.10.2007 р. При цьому встановлені факти невиконання даних приписів, про що складено Акт перевірки від 09 квітня 2008 р. №48/08-08Т та Протокол від 09 квітня 2009 р. №48П/08-08Т. 25.04.2008 р., на підставі Акту перевірки та положень Законів України «Про електроенергетику» та «Про теплопостачання», була винесена постанова №48/ПТ-31 про накладення на відповідача штрафу в розмірі 5100 грн., яка була отримана представником ТОВ «Тепло-Енергосервіс» 16.05.2008 р. На теперішній час сума боргу відповідачем не сплачена. На підставі викладеного просить суд задовольнити позов в повному обємі.

Відповідач будучи повідомлений судом про дату, місце і час судових засідань ухвалою суду та судовою повісткою про виклик до суду в судові засідання у справі №3085/09/0870 не зявився, заперечень, пояснень по суті позовних вимог, а також витребувані ухвалою суду документи і матеріали не надав, про причини неявки суд не повідомив. Ухвала та судова повістка про виклик до суду надсилались за місцезнаходженням відповідача зазначеному в матеріалах справи. В звязку з чим суд вважає наступні виклики відповідача безпідставними.

Враховуючи наведене вище, керуючись вимогами ст. 122 КАС України та на підставі ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача за наявними в ній матеріалами.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме звукозаписуючого пристрою «Камертон».

У судовому засіданні 08.07.2009 р., на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Судом оголошено про час виготовлення постанови в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представника позивача та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного:

Відповідно до ч.1 ст.9 «Закону України «Про електроенергетику» №575/97-ВР від 16.10.1997 р. зі змінами та доповненнями, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Згідно пункту 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929 (із змінами та доповненнями), Метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі енергія).

Згідно пункту 2.3 Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - НЕК «Укренерго»), затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 лютого 2007 року №121, одним з напрямків діяльності НЕК «Укренерго», є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (стр.12).

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 р. №422. Відповідно, Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (пункт 1.1 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні) (стр.22).

Згідно пункту 3 Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області (стр. 28.), яка діє на підставі Положення, затвердженого начальником Держенергонагляду у Дніпровському регіоні 20 жовтня 2006 року.

Відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику» Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. №1312 затверджено Положення про порядок накладання на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі Положення).

Це Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на субєктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (пункт 1 Положення).

Відповідно до пунктів 7, 8 Положення, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки субєкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою відповідно Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Абзац 4 частини 5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», встановлює, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами сподивання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та субєктам електроенергетики обовязкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів.

Частина 4 ст.26 вищезазначеного Закону встановлює, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України .

Відповідно до абзацу 3 ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за порушення в електроенергетиці, а саме за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафів у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі вищезазначених норм законодавства, у період з 04 липня 2007 року по 05 липня 2007 року старшим державним інспектором Малишенко Р.П. та державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Кушнєрьовою І.І. проведено обстеження щодо підготовки систем теплопостачання до роботи в осінньо-зимовий період (опалювальний сезон) та в умовах надзвичайних ситуацій Товариства з обмеженою відповідальністю «Тепло-Енергосервіс». При цьому виявлені порушення законодавства про електроенергетику, що зафіксовано Актом обстеження від 05 липня 2007 року №158-07/Т , (отриманим особисто директором ТОВ «Тепло-Енергосервіс» ОСОБА_3, про що його підпис, скріплений печаткою підприємства (стр.36-37).

На підставі Акту обстеження від 05 липня 2007 року №158-07/Т, з метою усунення виявлених порушень, старшим державним інспектором Малишенко Р.П. та державним інспектором Кушнєрьовою І.І. відповідачу надано обов'язковий для виконання Припис від 09 липня 2007 року №158-07/Т-2 (отриманий 10 липня 2007 року особисто директором ТОВ «Тепло-Енергосервіс» ОСОБА_3, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою підприємства), із зазначенням заходів та строків їх виконання (стр.38).

26 жовтня 2007 року державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Кушнєрьовою І.І. за результатами обстеження Товариства з обмеженою відповідальністю «Тепло-Енергосервіс» щодо підготовки систем теплопостачання до роботи в осінньо-зимовий період (опалювальний сезон) та в умовах надзвичайних ситуацій (ЦОТ-2 II етап), складено Акт обстеження від 26 жовтня 2007 року №268-07/Т (отриманий особисто директором ТОВ «Тепло-Енергосервіс» ОСОБА_3, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою підприємства) (стр.39-40).

На підставі Акту обстеження від 26 жовтня 2007 року №268-07/Т відповідачеві надано обов'язкові для виконання Припис від 26 жовтня 2007 року №268-07/Т(1) та Припис від 26 жовтня 2007 року №268-07/Т(2), із зазначенням заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень, та строків їх виконання (стр.41-42).

09 квітня 2008 року Держенергонаглядом здійснено перевірку відповідача на предмет виконання: Припису від 09 липня 2007 року №158-07/Т-2, Припису від 26 жовтня 2007 року №268-07/Т(1) та Припису від 26 жовтня 2007 року №268-07/Т(2). При цьому встановлені факти невиконання вимог вищенаведених Приписів. Так, у встановлені строки не виконані вимоги пунктів 1, 2, 3 Припису від 09 липня 2007 року №158-07/Т-2, пунктів 1, 2, 3, 4 Припису від 26 жовтня 2007 року №268-07/Т(1), пунктів 1, 2, 3, 4, 5 Припису від 26 жовтня 2007 року №268-07/Т(2), про що складено Акт перевірки від 09 квітня 2008 року №48/08-08Т та Протокол від 09 квітня 2008 року №48П/08-08/Т, отримані директором підприємства відповідача ОСОБА_3, про що свідчить його підпис (без будь-яких зауважень та/чи особливих думок), скріплені печаткою підприємства .

Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику», статті 31 Закону України «Про теплопостачання», пунктів 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику старший державний інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Драний Р.В. виніс Постанову від 25 квітня 2008 року №48/ПТ-31 про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «Тепло-Енергосервіс» штрафу у розмірі 5100,00 грн. (пять тисяч сто гривень 00 копійок).(стр.45). Постанова надіслана відповідачеві 25 квітня 2008 року, отримана представником Товариства з обмеженою відповідальністю «Тепло-Енергосервіс» 16 травня 2008 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (ф. 119) за номером поштової квитанції 729588.(стр.46).

У зв'язку з тим, що підставою для накладення штрафу законодавство встановлює вчинення правопорушення, зокрема ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису, Постанова від 25 квітня 2008 року №48/ПТ-31 про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю «Тепло-Енергосервіс» була винесена при наявності передбачених законодавством підстав для накладення штрафних санкцій, а саме невиконання вимог Приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області у встановлені строки.

Згідно частини 6 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» та частини з 4 статті 31 Закону України «Про теплопостачання» суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Відповідно до пункту 10 Положення штраф повинен бути сплачений протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення . У разі несплати штрафу у зазначений строк, він стягується у судовому порядку (частина 9 статті 31 Закону України «Про теплопостачання»).

У встановлений чинним законодавством України строк для оскарження вищезазначені Приписи не оскаржувались, штраф у добровільному порядку не сплачений.

Докази іншого у матеріалах справи відсутні.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами по справі та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163 КАС України, ст. ст. 9, 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», ст. 31 Закону України «Про теплопостачання», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тепло-Енергосервіс» про стягнення штрафу за порушення законодавства України про електроенергетику у сумі 5100 грн . задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Тепло-Енергосервіс» (69083, м. Запоріжжя, вул. Східна, 9; п/р 26002055892576 у ЗРУ «Приватбанк», ЄДРПОУ 34564637) до Державного бюджету України (п/р 31118106700005 у банку Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області, ЄДРПОУ 34677119, МФО 813015, одержувач Державний бюджет Комунарського району м. Запоріжжя, 21081100): 5100 (пять тисяч сто) грн.00 (нуль) коп . штрафу за порушення законодавства України про електроенергетику.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її проголошення, а в разі складання постанови не в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складання її в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови було виготовлено 13 липня 2009 р.

Суддя Н.І.Малиш