Постанова № 70183471, 06.11.2017, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
607/8131/17
Номер документу
70183471
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.11.2017 Справа №607/8131/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

- головуючої судді Сливки Л.М.

- за участю секретаря судового засідання Зарічної О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 30 червня 2017 року пред'явила до суду адміністративний позов до відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату їй пенсії за віком з урахуванням заробітної плати згідно особових рахунків за період із 01 січня 1995 року по 31 грудня 1999 року, виходячи із сум заробітку, з яких були сплачені страхові внески, з дати призначення пенсії - 03 вересня 2013 року. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 03 вересня 2013 року їй призначено пенсію за віком. При поданні заяви про призначення пенсії вона додала архівну довідку про заробітну плату №1033/26-3.02 від 13 серпня 2013 року видану архівним відділом Тернопільської міської ради з відомостями про її заробітною плату за період роботи в ДП ДАК "Хліб України" "Тернопільський комбінат хлібопродуктів" з 01 січня 1995 року по 31 грудня 1999 року на посаді апаратника дільниці №1. Однак, звернувшись до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області за роз'ясненням щодо нарахування пенсії, листом №9550/05 від 24 травня 2017 року відповідач повідомив її про неможливість здійснення перерахунку відповідно до поданої архівної довідки, оскільки при проведенні перевірки достовірності видачі довідки про заробіток для обчислення пенсії виявлено розбіжності у сумах заробітку зазначених в довідці та особових рахунках. Вважає, що вказані дії відповідача суперечать Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005р., а тому Тернопільське об'єднане управління ПФУ Тернопільської області зобов'язане самостійно вибрати із її особових справ, що находяться у фондах, вказаних в архівній довідці суми заробітків, з яких були сплачені страхові пенсійні внески і здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період з 01 січень 1995 року по 31 грудня 1999 року. З цих підстав просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії за віком з урахуванням заробітної плати згідно особових рахунків за період із 01 січня 1995 року по 31 грудня 1999 року, виходячи із сум заробітку, з яких були сплачені страхові внески, з дати призначення пенсії - 03 вересня 2013 року.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилbся, подавши спільну заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують та просять задовольнити. Попередньо у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримали та просили задоволити у повному обсязі, з підстав,що викладені у позовній заяві.

Представник відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з підстав, що викладені у письмових запереченнях, які приєднані до матеріалів справи , просить відмовити у задоволенні позовних вимог .

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив наступні обставини:

03 вересня 2013 року позивачці ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При зверненні до пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії позивач ОСОБА_1 долучила архівну довідку №1033/26-3.02 від 13 серпня 2013 року з копіями розрахункових листків про заробітну плату за період роботи в ДП ДАК "Хліб України" "Тернопільський комбінат хлібопродуктів", із 01 січня 1995 року по 31 грудня 1999 року.

Відповідно до архівної довідки №1033/26-3.02 виданої 13 серпня 2013 року архівним відділом Тернопільської міської ради, у відомостях по нарахуванню заробітної плати робітникам і службовцям Тернопільського комбінату хлібопродуктів, за період з січня 1995 року по грудень 1999 року є дані про заробітну плату ОСОБА_1, яка значиться на посаді апаратника.

У вказаній архівній довідці зазначено суми заробітної плати ОСОБА_1 із січня 1995 року по грудень 1999 року.

З метою отримання роз'яснення щодо нарахування позивач ОСОБА_1 звернулась до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.

Листом №9550/05 від 24 травня 2017 року відповідач повідомив її, що про неможливість здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за п'ять років до липня 2000 року згідно поданої довідки №1033/26-3.02 від 13 серпня 2013 року за періоди роботи з 01 жовтня 1995 року по 31 грудня 1999 року у Тернопільському комбінаті хлібопродуктів, оскільки при проведенні перевірки достовірності видачі довідки про заробіток для обчислення пенсії виявлено розбіжності в нарахованих сумах заробітку зазначених в довідці та особових рахунках.

Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснено перевірку достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії позивачу за період з 01 січня 1995 року по 31 грудня 1999 року згідно акта №587 від 26 травня 2017 року "Про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії". При проведені перевірки первинних документів виявлено розбіжності у сумах заробітку між поданою довідкою та відомостями по нарахуванню заробітної плати.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з п.п. 3 п. 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Також суд ураховує, що конституційні принципи на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені ст. 1, 3, частиною 2 ст.6, ст. 8, частиною 2 ст. 19, ст.ст. 22, 23 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене або обмежене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи із принципу верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.

Відповідно до ст. 11 КАС України суд розглядає і вирішує справи в адміністративних судах на засадах змагальності сторін, свободи і надання ними суду доказів і у доведені перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Оцінивши обставини справи, проаналізувавши вищевикладені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про порушення прав позивачки, які підлягають захисту шляхом зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням заробітної плати згідно особових рахунків за період із 01 січня 1995 року по 31 грудня 1999 року, виходячи із сум заробітку, з яких були сплачені страхові внески, з 03 вересня 2013 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 11, 18, 71, 86, 158-160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням заробітної плати згідно особових рахунків за період з 01 січня 1995 року по 31 грудня 1999 року, виходячи із сум заробітку для обчислення пенсії згідно Акта №587 від 26 травня 2017 року "Про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії", з 03 вересня 2013 року.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 гривень.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддяЛ. М. Сливка