Постанова № 70183424, 30.10.2017, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
30.10.2017
Номер справи
607/10100/17
Номер документу
70183424
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.10.2017 Справа №607/10100/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Сташків Н.М.,

за участю секретаря судового засідання Пастернак О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа - Служба у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації, про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

14 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі - ТОУ ПФУ Тернопільської області) про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, виходячи з розміру заробітної плати начальника Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації за березень 2017 року, а саме з врахуванням премії за березень 2017 року в розмірі 25 відсотків посадового окладу. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у 2015 році він вийшов на пенсію саме з зазначеної посади. У квітні 2017 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії, подавши довідку № 235/01-02-31 від 03 квітня 2017 року про складові заробітної плати. З 04 квітня 2017 року позивачу призначено пенсію, обчислену зі складових заробітної плати, відображених у вказаній довідці. Однак, у зазначеній довідці було допущено помилку, оскільки фактично розмір премії начальника Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації за березень 2017 року становив 25 відсотків посадового окладу, а не 20, як у ній зазначено. 07 липня 2017 року позивач звернувся до відповідача з проханням перерахувати призначену йому пенсію. Крім цього, про наявність допущеної у вищевказаній довідці помилки в розмірі премії відповідача повідомила безпосередньо Служба у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації листом № 395/01-02-30 від 02 червня 2017 року. Однак, 12 липня 2017 року відповідачем надіслано лист № 224/Г-11, у якому відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, зіславшись на обставини, викладені в позові, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача ТОУ ПФУ Тернопільської області Легкий В.М. проти позовних вимог заперечив, просив відмовити у їх задоволенні, про що подав письмові заперечення, які приєднано до справи.

Представник третьої особи ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що дійсно в довідці № 235/01-02-31 від 03 квітня 2017 року була допущена помилка в розмірі премії. Насправді розмір його премії на посаді начальника Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації за березень 2017 року склав 25 відсотків посадового окладу, недоплачена частина премії в розмірі 5 відсотків (різниці між 20 та 25 відсотками) йому в подальшому повністю виплачена.

Після оголошеної в розгляді справи перерви від усіх учасників судового провадження надійшли заяви про завершення розгляду справи без їхньої участі.

Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши наведені в них доводи та заперечення сторін, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Як установлено в судовому засіданні та не заперечується сторонами, 02 січня 2015 року позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

31 березня 2015 року Пенсійним фондом України позивачу видано пенсійне посвідчення №2008909354 (серія ААИ, №582159), вид пенсії - за віком.

04 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з заявою про переведення з пенсії по віку на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно з довідкою Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації № 235/01-02-31 від 03 квітня 2017 року про складові заробітної плати ОСОБА_1 працював у Службі у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації на посаді начальника служби. Заробітна плата станом на 03 квітня 2017 року становить 15562,08 гривень, у тому числі: посадовий оклад - 6500 гривень, надбавка за ранг - 500 гривень, надбавка за вислугу років (50%) - 3250 гривень, матеріальна допомога - 462,08 гривень, надбавка 50% за інтенсивність праці, виконання особливо важливої роботи - 3250 гривень, премія - 1300 гривень.

Відповідно до повідомлення ТОУ ПФУ Тернопільської області № 10405/05 від 09 червня 2017 року позивачу з 04 квітня 2017 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсію обчислено з посадового окладу в розмірі 15562,08 гривень станом на 31 березня 2017 року.

Представник відповідача в судовому засіданні підтвердив наявність у позивача права на призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про державну службу», та пояснив, що при обчисленні його розміру враховано всі складові заробітної плати, які включені в довідку № 235/01-02-31 від 03 квітня 2017 року у визначених у ній розмірах.

Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації № 62-к від 30 березня 2017 року про преміювання керівництва служби у справах дітей облдержадміністрації «Про преміювання керівництва служби у справах дітей облдержадміністрації» розмір премії начальника Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації за березень 2017 року склав 25 відсотків посадового окладу.

02 червня 2017 року Службою у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації скеровано до Головного управління пенсійного фонду України лист № 395/01-02-30, яким повідомлено, що у зв'язку з допущеною помилкою начальнику Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації у березні 2017 року було помилково виплачено премію в розмірі 20 відсотків посадового окладу. Різницю у 5 відсотків йому донараховано у квітні 2017 року.

07 липня 2017 року позивач звернувся до відповідача з проханням перерахувати призначену йому пенсію.

В цій заяві позивач зазначив, що мала місце помилка в довідці № 235/01-02-31 від 03 квітня 2017 року про складові заробітної плати, і правильним та фактично отриманим розміром премії начальника Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації, яку він отримав за березень 2017 року, є 1625 гривень (25 відсотків посадового окладу), а не 1300 гривень (20 відсотків посадового окладу), як це зазначено в довідці.

12 липня 2017 року ТОУ ПФУ Тернопільської області надано відповідь № 224/Г-11, згідно з якою ОСОБА_1 повідомлено, що, незважаючи на наявність помилки в довідці, згідно з розрахунково-платіжною відомістю за березень 2017 року начальнику Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації за березень 2017 року нараховано премію в розмірі 1300 гривень, що становить 20% посадового окладу. Різницю в розмірі 5% посадового окладу йому донараховано у квітні 2017 року. Оскільки за призначенням пенсії як державному службовцю ОСОБА_1 звернувся у квітні 2017 року, то відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 21016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» розмір виплат визначається за місяць, що передує місяцю звернення за пенсією. Також роз'яснено його право захищати свої інтереси в суді.

Вважаючи протиправними дії ТОУ ПФУ Тернопільської області, ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх прав до суду.

Згідно зі ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Закріплені ст. 22 Конституції України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889- VIII від 10 жовтня 2015 року (далі - Закон № 889-VIII) та Постанови Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 року «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI. Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889- VIII на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу» ( далі - Закон №3723-XII) мають право особи, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII:

*займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

*мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (чоловіки - 35 років, жінки - 30 років), якщо до набрання чинності Законом № 889-VIII не призначалась пенсія відповідно до Закону №3723-XII, мають чоловіки, які досягли віку 62 роки. До досягнення зазначеного віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 61 рік - які народилися по 31 грудня 1954 року; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.

До двадцятирічного стажу роботи, який дає право на пенсію державного службовця незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку, зараховується час роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців відповідно до статті 25 Закону №3723-XII, а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.

Статтею 25 Закону №3723-XII визначено сім категорій посад державних службовців, які вони могли обіймати у відповідних державних органах, та передбачено, що віднесення існуючих на той час посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців провадиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом. Відповідно до цієї статті до шостої категорії посад державних службовців віднесено посади спеціалістів управлінь обласних державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 1994 року №239 (яка була чинна до 26 жовтня 2001 року) «Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців» до шостої категорії посад державних службовців було віднесено посади спеціалістів управлінь виконкомів міст обласного підпорядкування.

Порядок призначення пенсій згідно з Законом № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 року «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

Відповідно п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого зазначеною постановою, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Права позивача на переведення з пенсії по віку на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідач не оспорює.

А також, відповідач у повній мірі визнає право позивача на обчислення розміру його пенсії, виходячи з розміру складових заробітної плати начальника Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації, відображених у довідці № 235/01-02-31 від 03 квітня 2017 року.

На підставі досліджених у справі доказів судом установлено, що в зазначеній довідці мала місце помилка в розмірі премії, зокрема правильним та фактично отриманим розміром премії начальника Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації, яку він отримав за березень 2017 року, є 1625 гривень (25 відсотків посадового окладу), а не 1300 гривень (20 відсотків посадового окладу), як це зазначено в довідці. Різницю в розмірі 5% посадового окладу йому донараховано у квітні 2017 року.

Ці обставини також визнані відповідачем і ним не оспорювались.

За вказаних обставин суд вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено в перерахунку позивачу пенсії, з урахуванням 5 % посадового окладу, який помилково не був включений до зазначеної вище довідки, розмір премії в якій відображений 20 % посадового окладу замість 25 % посадового окладу.

Посилання при цьому на п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 року «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» суд вважає безпідставним, оскільки премія в розмірі 25 % посадового окладу підлягала нарахуванню начальнику Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації саме в березні 2017 року, однак була нарахована в розмірі 20 % посадового окладу внаслідок помилки. Різницю в розмірі 5% посадового окладу йому донараховано у квітні 2017 року. Зазначена помилка не повинна впливати на розмір пенсії позивача, на яку він має право відповідно до закону.

Відтак, відмова відповідача в перерахунку позивачу пенсії, яка викладена у відповіді № 224/Г-11 від 12 липня 2017 року, є протиправною, та позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням усіх складових заробітної плати начальника Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації за березень 2017 року, в тому числі премії в розмірі 25 % посадового окладу.

Враховуючи зазначені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд приходить до переконання, що заявлений ОСОБА_1 позов підлягає до задоволення.

Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 11 Кодексу адміністративного суду України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Тому, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і визнати дії відповідача, які полягають у відмові в перерахунку позивачу пенсії з урахуванням премії в розмірі 25 % посадового окладу за березень 2017 року, протиправними.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 159-163, 167, 186, ч. ч. 1, 3 ст. 254, ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа - Служба у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації, про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням премії в розмірі 25 % посадового окладу за березень 2017 року.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, виходячи з розміру усіх складових заробітної плати начальника Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації за березень 2017 року, в тому числі з урахуванням премії в розмірі 25 % посадового окладу.

Стягнути з Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, в користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 гривень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддяН. М. Сташків