Постанова № 70172079, 17.10.2017, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.10.2017
Номер справи
761/26513/17
Номер документу
70172079
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/26513/17

Провадження № 2-а/761/621/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді: Юзькової О.Л.

при секретарі Голопич Н.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до суду з позовом, мотивуючи свої вимоги наступним. Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідністю (ІІІ група) відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». 20.01.2017 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На дану заяву надано відповідь у формі листа № 6443/05 та відмовлено у переведенні на пенсію за віком, з посиланням на відсутність посвідчення потерпілого від ЧАЕС 4 категорії. Позивач вважає таку відмову неправомірною, оскільки вимоги чинного законодавства України свідчать про те, що для зниження пенсійного віку на 5 років достатньо підтвердити факт проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 р. не менше 4 років. Позивачу було видане відповідне посвідчення, проте останнє було втрачено та його повторна видача не є можливою в силу прийняття Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України». Відповідно до довідки про місце проживання ОСОБА_1 проживає у м. Вишгород, яке віднесено до зони посиленого радіоактивного контролю з 08.08.1979 р. по 26.03.2009 р. Крім того, статус потерпілого ніким не оспорюється , в підтвердження чого видано відповідне посвідчення , більш того, відповідний орган, а саме Київська міська державна адміністрація не тільки не ставить під сумнів факт отримання позивачем посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, а й підтверджує дані обставини. Зважаючи на те, що у позивача виникло право на пенсію за віком 28.04.2015 р., а за переведенням на таку пенсію він звернувся 20.01.2017 р., відповідач зобов»язаний здійснити таке переведення. Зважаючи на викладене позивач просить суд зобов»язати Центральне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисливши її розмір відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та провести її виплату з 20.01.2017 року.

Позивач, його представник в судовому засіданні підтримали заявлені вимоги, просили задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, надав заперечення на позов де зазначив наступне. Згідно до ст. 15 Закону України «Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи , які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Відповідно до п.п 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсії відповідно до Закону України 2Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 зі змінами від 07.07.2014 р. № 13-1 до заяви на призначення пенсії надається посвідчення потерпілого та довідка про період (періоди) проживання роботи на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями). виходячи з матеріалів справи у позивача відсутнє посвідчення потерпілого, а тому підстави для призначення йому пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні.

Не прибуття представника відповідача, який належним чином повідомлений про день та час розгляду справи в судове засідання не є, в розумінні положень ст. 128 КАС України, підставою для оголошення перерви по справі.

Вислухавши пояснення позивача, його представника, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, і не заперечується сторонами, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуває на обліку в Центральному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отрмує пенсію по інвалідності (ІІІ група) відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Як свідчать матеріали справи, 20.01.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

03.02.2017 р. Центральним об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві позивачу надано відповідь № 6443/05 про відмову у задоволенні заяви про переведення на пенсію в порядку ст. 55 Закону, оскільки в наданих документах відсутнє посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, як це передбачено Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсі відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. з відповідними змінами.

Приписами ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зокрема,потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсійний вік знижується на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не менше 5 років.

Стаття 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дає визначення осіб, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, це в тому числі особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Для встановлення пільг і компенсацій категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначені ст. 14 Закону, серед таких категорій - особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років - 4 категорія.

Підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях, відповідно до ст. 15 цього ж Закону

Видача довідок, за положеннями ч. 4 ст. 15 Закону, про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Таким чином, чинне законодавство України передбачає зниження пенсійного віку за обставин наявності статусу потерпілої особи, який визначається вищенаведеними нормами матеріального права.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 зі змінами від 07.07.2014 р. № 13-1 до заяви на призначення пенсії надається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами,організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Як свідчить лист Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в адресу позивача від 01.04.2016 р. № 05-52-652 посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія НОМЕР_1 було видано ОСОБА_1 Київською облдержадміністрацією відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 (на час видачі посвідчення діяв тотожний Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 50).

Слід зазначити, що під час розгляду справи не було встановлено обставин, які б свідчили про заперечення з боку відповідача щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія НОМЕР_1.

Як пояснили в судовому засіданні позивач та його представник таке посвідчення було втрачене ОСОБА_1, що жодним чином не може позбавити особу соціальних пільг встановлених чинним законодавством України в тому числі і зниження пенсійного віку.

За положеннями ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Як свідчить довідка від 18.01.2017 р. № 215 видана виконавчим комітетом Вишгородської міської ради, ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав у м. Вишгород: 07.10.2003 р. по 26.03.2009 р. за адресою АДРЕСА_1, з 08.08.1979 р. по 07.10.2003 р. - АДРЕСА_2.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, в розумінні положень Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є потерпілим 4 категорії, подані відповідачу документи свідчать про те, що позивач проживав у зоні посиленого радіологічного контролю , станом на 1 січня 1993 р. не менше ніж 4 років

За положеннями ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, зважаючи на обставини встановлені в судовому засіданні, беручи до уваги те, що переведення на пенсію за віком законодавець пов»язує зі статусом потерпілої особи за визначенням положень спеціального Закону, суд приходить до висновку, що дії відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства України.

Виходячи з наведеного, керуючись Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 17, 94,158-163 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов»язати Центральне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 20.01.2017 р., обчисливши її розмір відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з урахуванням раніше сплачених сум.

На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Шевченківський районний суд м. Києва.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в разі пропущення вищезазначених строків, або якщо її не скасовано після розгляду справи в суді апеляційної інстанції.

Суддя: