
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1746/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Супруна Є.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лисака С.В.,
представника позивача - Семибратової Т.О.,
представника відповідача - Тур Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігрейн-Агро" до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
05 жовтня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Юнігрейн-Агро" (надалі - позивач, ТОВ "Юнігрейн-Агро") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ДФС у Полтавській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11.07.2017 №0011841212, №0011851212.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання вимог Податкового кодексу України платіжним дорученням від 30.01.2017 №576 вчасно сплатив суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість. Однак через механічну помилку в платіжному дорученні невірно вказав номер розрахункового рахунку. Після виявлення такої помилки, ТОВ "Юнігрейн-Агро" на наступний день перерахувало необхідну суму за призначенням. Зазначає, що підприємство таким чином вчинило дії та вчасно виконало власний обов'язок зі сплати податків, а тому такі дії не можуть свідчити про ухилення платником від виконання своїх зобов'язань перед бюджетом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову та просила відмовити у його задоволенні, оскільки кошти в рахунок сплати податку від ТОВ "Юнігрейн-Агро" до бюджету надійшли несвоєчасно, чим порушено п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України.
Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову з наступних підстав.
З матеріалів справи суд встановив, що ТОВ "Юнігрейн-Агро" є юридичною особою (код ЄДРПОУ 31818075), зареєстрованою в установленому законом порядку 16.01.2002, про що зроблено запис в ЄДР від 20.07.2005 за № 1 579 120 0000 000076 (а.с. 24-33).
До 01.01.2017 ТОВ "Юнігрейн-Агро" відповідно до ст. 209 Податкового кодексу України застосовувало спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість (надалі - ПДВ), в зв'язку з чим Товариством щомісячно подавалися, зокрема, декларація з податку на додану вартість (скорочена - 0121) та декларація з податку на додану вартість (загальна - 0110). Вказані декларації за грудень 2016 року були подані Товариством в електронному вигляді у терміни, визначені ст. 203 Податкового кодексу України.
ТОВ "Юнігрейн-Агро", відповідно до поданої декларації з ПДВ (скорочена - 0121) за грудень 2016 року та додатку 10 Розрахунок сум податку на додану вартість по операціях і сільськогосподарськими товарами/послугами, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок (ДС10):
- по коду бюджетної класифікації 14011101 Операції з продукцією тваринництва, задекларувало позитивне значення в сумі 3 513 655,00 грн, у т.ч. сума, що підлягає сплаті до державного бюджету - 702 731,00 грн з граничним терміном сплати 30.01.2017;
- коду бюджетної класифікації 14010901 Операції з сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій з зерновими та технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва), задекларувало позитивне значення в сумі 27 210 446 грн, у т.ч. сума, що підлягає сплаті до державного бюджету 13 605 223,00 грн з граничним терміном сплати 30.01.2017.
Враховуючи те, що протягом січня поточного року, рахунки в системі електронного адміністрування (далі - СЕА) ПДВ, що додатково відкриті відповідно до пункту 2001.2 статті 2001 Податкового кодексу України платникам - сільськогосподарським підприємствам (надалі - додаткові ПДВ-рахунки), були заблоковані, Товариство було змушене виконувати приписи ст. 57 та ст. 203 Податкового кодексу України, в частині дотримання термінів сплати сум податків, шляхом сплати відповідних сум податкових зобов'язань з ПДВ за грудень 2016 року безпосередньо на бюджетний рахунок та спеціальний рахунок, відкритий в комерційному банку, оминувшидодаткові ПДВ-рахунки в СЕА ПДВ. Наслідком цього стало те, що кошти в сумі 2 107 000,00 грн за платіжним дорученням №10 від 03.01.2017 у розмірі 27 767,00 грн, за платіжним дорученням №404 від 20.01.2017 у розмірі 22 943 742,00 грн сплачені Товариством безпосередньо на відкриті рахунки в системі електронного адміністрування, були повернуті на розрахунковий рахунок ТОВ "Юнігрейн-Агро" з формулюванням "Уточнення реквізитів".
19.06.2017 відповідач провів камеральну перевірку ТОВ "Юнігрейн-Агро" з питання порушення правил сплати сум податкового зобов'язання з ПДВ, за наслідками якої складений акт від 19.06.2017 №2818/16-31-12-12-27/31818075 (а.с. 13-15).
Як встановлено перевіркою, ТОВ "Юнігрейн-Агро" відповідно до поданої податкової декларації з ПДВ (реєстраційний №9266740096 від 18.01.2017) за грудень 2016 року та дод. 10 Розрахунок сум податку на додану вартість по операціях з сільськогосподарськими товарами/послугами, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок (ДС10):
- по коду бюджетної класифікації 14011101, Операції з продукцією тваринництва задекларовано позитивне значення в сумі 3 513 655,00 грн., у т.ч. сума, що підлягає сплаті до державного бюджету - 702 731,00 грн., граничний термін сплати якої 30.01.2017.
Станом на 30.01.2017 сума податкового зобов'язання у розмірі 702 731,00 грн. залишилась непогашеною, фактичне погашення відбулося за рахунок надходжень до бюджету коштів з рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ 31.01.2017 відповідно до платіжного доручення від 31.01.2017 №9729416 у розмірі 702 731,00 грн, тобто із затримкою на 1 календарний день;
- по коду бюджетної класифікації 14010901 задекларовано позитивне значення в сумі 27210446,00 грн., у т.ч. сума, що підлягає сплаті до державного бюджету - 13 605 223,00 грн, граничний термін сплати якої 30.01.2017.
Станом на 30.01.2017 сума податкового зобов'язання у розмірі 7 018 522,90 грн (з урахуванням переплати 6 586 700,10 грн) залишилась непогашеною, фактичне погашення відбулося за рахунок надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ 31.01.2017 відповідно до платіжного доручення від 31.01.2017 №9729415 у розмірі 7 018 522,90 грн, тобто із затримкою на 1 календарний день.
За результатами проведеної перевірки встановлено порушення вимог п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання за податковою декларацією з ПДВ спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства за грудень 2016 року (№9266740096 від 18.02.2017), яка відбулася із затримкою в 1 календарний день.
На підставі висновків зазначеного акту перевірки ГУ ДФС у Полтавській області були винесені податкові повідомлення-рішення (форма "Ш"):
- №0011841212 (а.с. 8), яким ТОВ "Юнігрейн-Агро" за затримку на 1 календарний день сплати грошового зобов'язання з ПДВ у сумі 7 018 522,90 грн зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 701 852, 29 грн;
- №0011851212 (а.с. 10), яким ТОВ "Юнігрейн-Агро" за затримку на 1 календарний день сплати грошового зобов'язання з ПДВ у сумі 702 731,00 грн зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 70 273,10 грн.
Позивач оскаржив вказані податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку до ДФС України. Однак скаргу ТОВ "Юнігрейн-Агро" залишено без задоволення, а податкові повідомлення - рішення без змін (а.с. 20-22).
Реалізуючи своє право на судове оскарження рішень суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, суд виходить з наступних міркувань.
Згідно з п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 203.2 ст. 203 цього Кодексу платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67 1 цього Кодексу) належить податок на додану вартість.
При виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України (ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України).
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Бюджетного кодексу України податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Відповідно до п. 22.4 ст. 22 Закону України від 05.04.2001 №2346-ІІІ "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.
За правилом п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, штрафні санкції є мірою відповідальності платників податків за порушення норм цього Кодексу, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків зі сплати податків. Така відповідальність обумовлена винними діями або бездіяльністю платника на порушення норм вказаного Кодексу.
Тож для визначення правомірності застосування до позивача означених заходів впливу оцінці підлягає поведінка суб'єкта господарювання на предмет спрямованості його дій в частині дотримання норм Податкового кодексу України.
Граничним терміном сплати задекларованої суми податкового зобов'язання ТОВ "Юнігрейн-Агро" з ПДВ за податковою декларацією за грудень 2016 року є 30.01.2017.
Так, матеріалами справи підтверджено, що 30.01.2017 позивач у строк, визначений п. 57.1 ст. 57 та п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, подав до Відділення №412 АТ "УкрСиббанк" платіжне доручення від 30.01.2017 №576 (а.с. 18) на суму 7 721 254,00 грн з призначенням платежу "сплата узгоджених податкових зобов'язань за грудень, без ПДВ". Проте, у платіжному дорученні №576 був помилково зазначений розрахунковий рахунок 3751500006949 Казначейства України замість розрахункового рахунку 37515000069549.
Виявивши цю помилку, позивач подав 31.01.2017 до цього ж відділення банку платіжне доручення від 31.01.2017 №657 (а.с. 19) та зарахував таку ж суму до особового рахунку ТОВ "Юнігрейн-Агро".
У зв'язку з цим суд зазначає, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету у строк встановлений законом має кваліфікуватися саме як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків, пов'язані зі сплатою сум грошових зобов'язань, не можуть свідчити про наявність наміру на ухилення від сплати податків і, відповідно, слугувати підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України.
Як на переконання суду, для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання в будь-якому випадку необхідно встановити, що у строк, передбачений пунктом 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків не вчиняв дій, спрямованих на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету. А оскільки підприємством вчинені дії, спрямовані на своєчасне виконання податкового обов'язку зі сплати податкового зобов'язання, відтак встановлені обставини не носять характеру правопорушення, і для застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, у контролюючого органу немає підстав.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16.06.2015 (справа №21-377а15).
З огляду на встановлені обставини справи, з урахуванням висновку Верховного Суду України в аналогічних правовідносинах, суд визнає обґрунтованим заявлений адміністративний позов та задовольняє його у повному обсязі.
За правилами частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Полтавській області від 11.07.2017 №0011841212, №0011851212.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігрейн-Агро" (код ЄДРПОУ 31818075) судовий збір у розмірі 11 581 (одинадцять тисяч п'ятсот вісімдесят одна) грн 89 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 13.11.2017.
Суддя Є.Б. Супрун