
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2017 року Справа № 909/1/17Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Рогач Л.І. - головуючого, доповідача Алєєвої І.В., Дроботової Т.Б.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Черніївської сільської радита матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Канц -Холл" на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 05.07.2017у справі№ 909/1/17 Господарського судуІвано-Франківської областіза позовомЧерніївської сільської радидоТовариства з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл"провизнання укладеним договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури села Черніївза участю представників: позивачане з'явився;відповідачане з'явився;присутні слухачіОСОБА_4ВСТАНОВИВ:
03.01.2017 Черніївська сільська рада звернулась до господарського суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл" про визнання укладеним договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Чернііїв в редакції позивача. Позов обґрунтовано доводами про ухилення відповідача від укладення такого обов'язкового договору, приписами частин другої, дев'ятої статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", статтями 187, 179 Господарського кодексу України та статті 649 Цивільного кодексу України.
Відповідач проти позову заперечив, вказав, що укладення договору про пайову участь у створенні у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Чернііїв після введення об'єкта будівництва в експлуатацію не є обов'язком для відповідача, оскільки це суперечить статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 14.03.2017 (суддя Фрич М.М.) позов Черніївської сільської ради задоволено; вирішено укласти договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв між виконавчим комітетом Чернігівської сільської ради /77460,Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Черніїв, вул. Стасюка, 4, код ЄДРПОУ 04356449/ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл" /76018, м. Івано-Франківськ, вул. Тичини, 1, код ЄДРПОУ 34084261) в такій редакції Черніївської сільської ради:
Договір №
про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв
Село Черніїв __ _____ року
Виконавчий комітет Черніївської сільської ради, в особі сільського голови Грейди Богдана Дмитровича, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та рішення Черніївської сільської ради "Про затвердження Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв" від 19.10.2012 (надалі Сторона 1), з одної сторони, та Замовник ТзОВ "КАНЦ-ХОЛЛ", в особі Хохлова Олександра Володимировича, що діє на підставі статуту, (надалі Сторона 2), а разом по тексту Сторони, у відповідності до Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села", а також беручи до уваги те, що замовник у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Черніїв, констатуючи, що правовідносини, які виникають за цим Договором, є майново-господарськими зобов'язаннями і обов'язковими до виконання, уклали цей договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села (далі - Договір) про наступне:
1.Предмет договору
1.1.За цим Договором Замовник (Сторона 2), що здійснив будівництво магазину оптової та роздрібної торгівлі в с. Черніїв, ур. "Міртуки", в порядку та на умовах, визначених цим Договором, бере участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Черніїв.
1.2.Відповідно до даного договору Сторона 2 здійснює пайову участь у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв шляхом перерахування коштів до сільського цільового фонду інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв (далі Фонд), а Сторона 1 приймає дані кошти на окремий рахунок.
2.Зобов'язання сторін
2.1.Сторона 1 зобов'язується:
2.1.1.Виконати розрахунок розміру пайової участі належної до оплати замовником у відповідності до Порядку, затвердженого рішенням сесії Черніївської сільської ради від 06.07.2016 року.
2.1.2.Забезпечити видачу виконавчим комітетом Черніївської сільської ради довідки про повну сплату коштів пайової участі, перерахованої Стороною 2.
2.1.3.Використати кошти отримані від замовника на розвиток та інженерно-транспортної та соціальної інфраструктуру села.
2.2. Сторона 2 зобов'язується:
2.2.1.Сплатити кошти пайової участі в розмірі, порядку та у терміни, що визначені даним договором.
2.2.2.Забезпечити виконання відповідних технічних умов та зовнішнього благоустрою об'єкту будівництва.
2.2.3.Дотримуватись вимог проекту та правил благоустрою і утримання території села Черніїв.
З. Права сторін
3.1. Сторона 1 має право:
- вимагати від Сторони 2 додержання вимог чинного законодавства з питань пайової участі у розвитку інфраструктури села Черніїв;
- здійснювати перевірки додержання Стороною 2 умов цього договору;
- вимагати від Сторони 2 своєчасної та у повному обсязі сплати пайової участі у розвитку інфраструктури села Черніїв.
3.2.Сторона 2 має право.
- реалізувати свій проект будівництва відповідно до погодженої проектно-кошторисної документації з дотриманням будівельних норм і правил благоустрою села Черніїв;
- вимагати від сторони 1 виконання зобов'язань за цим договором.
3.3. Сторони також мають інші права, визначені законодавством України.
4. Розмір і порядок сплати пайового внеску
4.1.Розрахунок розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку 1 до Договору.
Розмір пайового внеску складає 954 282,37 грн. (дев'ятсот п'ятдесят чотири тисячі дві вісімдесят дві гривні) 37 копійок.
4.2.Замовник сплачує вказаний у п. 4.1. даного договору пайовий внесок впродовж ЗО днів моменту підписання даного договору.
5.Строк дії Договору
5.1.Договір набуває чинності з моменту його реєстрації і діє до моменту повного виконання ум Договору.
6.Відповідальність сторін
6.1.За невиконання або неналежне виконання договору Сторони несуть відповідальність відповідно до закону, цього договору та затвердженого положення Про пайову участь.
6.2.За несвоєчасну або неповну сплату коштів пайової участі Сторона 2 сплачує суму борг урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, три проценти річних простроченої суми та пеню у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, що діє у період, за я нараховується пеня, від суми заборгованості за кожний прострочений день та до повного погашення боргу.
6.3.Нарахування штрафних санкцій за Договором встановлено сторонами без обмеження строком і та не припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконане.
6.4.За домовленістю Сторін позовна давність до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) за Договором, встановлена у три роки.
6.5.Спори, пов'язані з пайовою участю (внеском) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села, вирішуються комісією з питань бюджету, в іншому випаді судовому порядку, згідно чинного законодавства.
7.Інші умови
7.1.Тлумачення термінів Договору здійснюється згідно Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села".
7.2.Внесення змін та доповнень до договору здійснюється в письмовій формі за взаємною
згодою сторін у вигляді додаткової угоди, у разі невиконання пункту 4.2, з урахуванням пункту 6.2, Виконком здійснює перерахування пайового внеску в односторонньому порядку, про що повідомляє Замовника.
7.3.Зміни до Договору оформляються додатком, який є його невід'ємною частиною і мають однакову юридичну силу, якщо вони викладені в письмовій формі та підписані уповноваженими на те представниками сторін. В разі невиконання пункту 4.2, з урахуванням пункту 6.2 договору, Виконком здійснює перерахування пайового внеску в односторонньому порядку, оформляючи додатком, про що повідомляє замовника.
7.4.Всі суперечки між сторонами, з якими не буде досягнуто згоди, вирішуються у судовому порядку згідно з чинним законодавством.
7.5.Договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами та діє до виконання зобов'язань у повному обсязі.
7.6.Даний договір складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної сторони.
7.7.Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури села.
8. Юридичні адреси та банківські реквізити сторін.
Сторона 1
Виконавчий комітет Черніївської сільської ради
код - 04356449
вул. Стасюка, 4
с. Черніїв
Тисменицький район, Івано-Франківська область 77460
Сільський голова
Богдан Грейда/______
Сторона 2
Товариство з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл"
код - 34084261
вул. Тичини, 1А
м. Івано-Франківськ 76018
Директор ТОВ "Канц-Холл"
Хохлов Олександр Володимирович/______
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 22.05.2017 виправлено описку в пункті 1 резолютивної частини рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 14.03.2017 та замінено словосполучення "Чернігівська сільська рада" словосполученням "Черніївська сільська рада", доповнено пункт 1 резолютивної частини рішення господарського суду Івано-Франківської області від 14.03.2017 року текстом такого змісту:
"Розрахунок до договору
Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної
інфраструктури села Черніїв
Розрахунок розміру коштів пайової участі на розвиток інженерно-транспортної інфраструктури села Черніїв для ТзОВ "КАНЦ-ХОЛЛ" у зв'язку з будівництвом магазину оптової та роздрібної торгівлі в с. Черніїв, ур. "Міртуки".
Розрахунок виконано на підставі:
1) Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
2) Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житло-комунального господарства України від 24.10.2016р. № 283.
3) Положення про пайову участь у створенні розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв, затвердженого рішенням сесії Черніївської сільської ради від 19.10.2012 року.
4) Рішення сесії Черніївської сільської ради від 06 липня 2016 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Відповідно до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житло- комунального господарства України від 24.10. 2016р. № 283 для Івано-Франківської області встановлений показник опосередкованої вартості житла. Відповідно до даного наказу вартість 1 кв. м. загальної площі квартир будинку становить 7991,00 грн. Без урахування ПДВ - 6 659,17 грн.
Відповідно до Декларації про готовність об'єкта до експлуатації загальна площа збудованого Вами магазину становить 2866,07 кв. м.
Розмір коштів пайової участі складає: 2866,07*6659,17*5% = 954282,37 грн. (дев'ятсот п'ятдесят чотири тисячі двісті вісімдесят дві гривні) 37 коп."
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 05.07.2017 (судді: Скрипчук О.С. - головуючий, Дубник О.П., Юрченко Я.О.) рішення місцевого господарського суду змінено таким чином:
-Абз.1 п. 1 резолютивної частини рішення змінити на абз. 1 п. 1 наступного змісту: " Визнати укладеним договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв між Виконавчим комітетом Чернніївської сільської ради (77460,Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Черніїв, вул. Стасюка, 4, код ЄДРПОУ 04356449) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл" (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Тичини, 1, код ЄДРПОУ 34084261) в наступній редакції".
- п. 4.1. укладеного договору в резолютивній частині змінити на п. 4.1. наступного змісту: "Розмір пайового внеску складає 286743,30 грн., згідно розрахунку.
Розрахунок: 5734866,00 грн. (кошторисна вартість будівництва) * 5% = 286743,30 грн."
В решті рішення залишено без змін.
Не погоджуючись з висновками судів попередніх інстанцій, сторони у справі подали до Вищого господарського суду України касаційні скарги.
Позивач у касаційній скарзі просив суд скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.07.2017, а рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 14.03.2017 залишити в силі. Касаційну скаргу вмотивовано доводами про невірно встановлений судом апеляційної інстанції розмір пайового внеску з урахуванням вартості об'єкта, враховуючи, що правильність визначення вартості спорудженого відповідачем об'єкту не підтверджена належним чином, оскільки в матеріалах справи відсутній висновок державної інвестиційної експертизи, як того вимагає пункт 5.2 "Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв", затвердженого рішенням Черніівської сільської ради від 06.07.2016, визначення розміру пайового внеску, враховуючи лише дані, зазначені в декларації про початок виконання будівельних робіт, за відсутності необхідних документів є неправомірним. Відтак, суд апеляційної інстанції безпідставно змінив рішення господарського суду, який при визначенні розміру пайової участі правильно застосував наказ Мінрегіонбуду, яким затверджено показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, що був чинним на момент складення проекту договору.
Судове засідання проводилось в режимі відеоконференції з Господарським судом Івано-Франківської області; перед початком засідання, суд перевіряючи повноваження представників сторін, з'ясував відсутність представника позивача та невиконання відповідачем вимог ухвал Вищого господарського суду України від 25.10.2017 та від 02.11.2017.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових рішеннях, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Черніївської сільської ради не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частин першої та другої статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі фактичних встановлених обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Господарські суди встановили, що рішенням Черніївської сільської ради 12-ї сесії 6-го скликання № 5-12/2012 від 19.10.2012 затверджено Положення про Порядок пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв. Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта на території села зобов'язаний взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв крім випадків передбачених п.3.5 цього Порядку. Замовники залучаються до участі у розвитку на підставі договору про пайову участь. Відповідно до пунктів .5.1, 5.2, 5.3 Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв пайова участь у розвитку інфраструктури села Черніїв здійснюється на підставі договору про пайову участь, який укладається між сільською радою та замовником. Договір про пайову участь укладається не пізніше п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладання, але до прийняття об'єкта в експлуатацію. Договір про пайову участь від імені сільської ради підписує сільський голова.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл" збудувало магазин оптової та роздрібної торгівлі за адресою: ур. "Міртуки" в селі Черніїв Тисменицького району Івано-Франківської області, що підтверджується декларацією про готовність об'єкта до експлуатації від 28.08.2014.
Однак, незважаючи на вказівку закону та прийняте на його підставі положення, які визначають обов'язок відповідача взяти участь у розвитку соціальної інфраструктури села, відповідач не звернувся у встановлений законом строк до Черніївської сільської ради з пропозицією укласти договір про пайову участь.
18.12.2016 Черніївська сільська рада направила на адресу відповідача проект договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв з вимогою його підписання, який залишився без реагування з боку відповідача.
Відповідно позивач просить суд визнати договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв між Черніївською сільською радою та Товариства з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл" укладеним у редакції позивача.
Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд, керуючись приписами частини другої статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", якою передбачено обов'язок замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, та враховуючи, що відповідач не надав суду жодних доказів про вжиття ним заходів з метою виконання обов'язку щодо укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту, дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Переглядаючи справу у повному обсязі за приписами статті 101 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції не погодився з висновками місцевого господарського суду лише в частині розрахунку розміру пайового внеску. Змінюючи рішення в цій частині, суд вказав, що позивач розрахував розмір пайового внеску з врахуванням вартості об'єкта, що визначається множенням показника опосередкованої вартості спорудження 1 м. кв. площі м.кв. об'єкту нерухомого майна на загальну площу об'єкта. Однак, зазначений метод розрахунку пайового внеску застосовується у випадку відсутності загальної кошторисної вартості об'єкта, визначеної, згідно з державними будівельними нормами. Натомість в декларації про готовність об'єкта до експлуатації (будівництво магазину оптової та роздрібної торгівлі), затвердженої 28.08.2014 ДАБК в Івано-Франківській області, зазначена кошторисна вартість будівництва та становить 5734866,00 грн отже, розмір пайового внеску, який має сплати відповідач до сільського бюджету с. Черніїв для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села становить 286743,30 грн. (5% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта). В решті, апеляційний суд погодився з висновками місцевого господарського суду.
В силу положень статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до частин другої, третьої статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівельної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (частина п'ята статті 40 Закону).
Частиною дев'ятою статті 40 цього Закону визначено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Крім того, невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Відтак, приписами статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено обов'язок замовника будівництва прийняти пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який реалізується шляхом укладення відповідного договору в порядку, визначеному Законом та деталізованому актом органу місцевого самоврядування.
Згідно з частиною третьою статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, зокрема, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору.
Разом із тим, частиною першою статті 648 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Органи місцевого самоврядування знаходяться поза межами процедури прийняття об'єктів будівництва в експлуатацію та позбавлені можливості контролювати момент його здійснення, відтак не укладення такого договору з підстав невиконання замовником обов'язку щодо звернення до органу місцевого самоврядування з відповідною пропозицією свідчить про його ухилення від укладення договору та може бути оскаржено в судовому порядку, у тому числі і після прийняття об'єкту будівництва в експлуатацію.
Відтак, як зазначалось раніше, пунктами 3.1 та 3.2 Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв, затвердженого рішенням Черніївської сільської ради №5-12/2012 від 19.10.2012, затверджено, що замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта на території села зобов'язаний взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв; замовники залучаються до участі у розвитку на підставі договору про пайову участь. Пайова участь у розвитку інфраструктури села Черніїв здійснюється на підставі договору про пайову участь, який укладається між сільською радою та замовником. Договір про пайову участь укладається не пізніше п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладання, але до прийняття об'єкта в експлуатацію. Договір про пайову участь від імені сільської ради підписує сільський голова (пункти 5.1-5.3 Порядку).
Ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна в експлуатацію є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено чинним законодавством; невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі й після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, адже невиконання замовником обов'язку, передбаченого законом, не може надавати йому переваг перед замовником, який виконав обов'язок (правова позиція Верховного Суду України постанова від 01.02.2017 у справі № 922/753/16).
Отже, суди попередніх інстанцій, дійшли обґрунтованого висновку, що обов'язок щодо ініціювання укладення договору про пайову участь покладено саме на замовника будівництва, і невиконання такого зобов'язання свідчить про недотримання вимог законодавства і має наслідком порушення прав та інтересів відповідної територіальної громади.
Відтак, висновки судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову, враховуючи виправлений судом апеляційної інстанції розрахунок пайового внеску замовника будівництва є обґрунтованими та такими, що відповідають нормам чинного законодавства такими, що не спростовуються наявними у матеріалах справи доказам та відповідають правовій позиції Верховного Суду України.
Суд апеляційної інстанції визначив розмір належного до сплати пайового внеску, виходячи з приписів статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", граничного розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, визначеної Порядком пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв, затвердженого рішенням Черніївської сільської ради № 5-12/2012 від 19.10.2012, виходячи з даних про загальну кошторисну вартість будівництва об'єкта, зазначеної у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, затвердженій 28.08.2014 ДАБК в Івано-Франківській області; доказів на підтвердження іншої кошторисної вартості будівництва, ніж вказано в декларації, позивач не подав.
До Вищого Господарського суду України з касаційною скаргою звернувся також відповідач, який просив скасувати прийняті у справі рішення і постанову судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Касаційну скаргу вмотивовано доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права, а саме: невірно застосовані статті 179 Господарського кодексу України, статті 39, 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", суди не врахували, що відповідач вже не має статусу замовника будівництва, а з 28.08.2014 (дата введення об'єкта в експлуатацію) відсутні законні підстави для укладення договору про пайову участь, а також підстави для відповідача - сплачувати, а для позивача - отримувати в бюджет відповідні кошти, частиною дев'ятою статті 40 вказаного вище Закону визначено граничний термін для укладення такого договору. Суди не врахували відсутності такої невід'ємної частини договору (пункт 7.7), як розрахунок, при цьому сам розрахунок перевищує максимально допустимий розмір пайового внеску (10%) та становить майже 17% кошторисної вартості будівництва, затвердженої у належним чином зареєстрованій декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Щодо порушень судами норм процесуального права скаржник зазначив про викладення в судових рішеннях доводів лише на користь позивача, відсутність в погодженому договорі такої істотної умови, як розрахунок, який місцевий господарський суд фактично додав вже на стадії розгляду справи апеляційним судом, виклавши таку умову в ухвалі про виправлення описки та змінивши при цьому сам зміст судового рішення, при цьому цих порушень суд апеляційної інстанції не врахував, що суперечить наведеній скаржником практиці та роз'ясненням Вищого господарського суду України.
Судова колегія враховує, що 30.09.2016 набрав чинності Закон України від 02.06.2016 № 1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (далі - Закон № 1401).
За приписами частини третьої статті 1312 Конституції України (в редакції Закону № 1401) виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Згідно з підпунктом 11 пункту 161 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України (в редакції Закону № 1401) представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 та статті 1312 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року. Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності даним Законом, здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Отже, з 01.01.2017 представництво у Вищому господарському суді України як суді касаційної інстанції у провадженнях, розпочатих після 30.09.2016, має здійснюватися адвокатами. Провадження у цій справі порушено ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області 04.01.2017.
При цьому підписання та/або подання касаційної скарги є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.
Згідно із частиною першою статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Судова колегія зазначає, що касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Канц-холл" у цій справі подано 25.07.2017 (штамп на конверті) та підписано представником ОСОБА_4, яка діє на підставі довіреності від 01.03.2017 № 1-17; довіреність не містить посилань на підстави здійснення представництва ОСОБА_4 на підставі договору про надання правової допомоги.
В зв'язку з надходженням одночасно скарги іншої сторони по справі та прийняття цієї скарги до розгляду, враховуючи, що здійснення касаційного розгляду справи за скаргою позивача Вищим господарським судом України унеможливить повторний касаційний розгляд за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Канц-холл", ухвалою Вищого господарського суду України від 25.10.2017 (пункт 3) та ухвали від 02.11.2017 (пункт 6), відповідача було зобов'язано надати суду необхідні докази існування між ним та ОСОБА_4 правовідносин з надання послуг з правової допомоги - належним чином завірену копію договору про надання правової допомоги адвокатом ОСОБА_4 (особи, яка підписала касаційну скаргу). Натомість як зазначалось раніше, суд, до початку розгляду справи встановив, що вимоги суду представник відповідача не виконав.
Пунктом 1 статті 1113 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо вона підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Відтак, враховуючи викладене, невиконання скаржником приписів вказаного законодавства та вимоги суду, щодо належного представництва, касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл" залишається без розгляду.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин. Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Перевіривши у відповідності до частини другої статті 1115 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів дійшла висновків про те, що суди попередніх інстанцій в порядку статей 43, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України розглядаючи справу, розглянули всебічно, повно та об'єктивно в судовому процесі всі обставини справи та дійшли законного та обґрунтованого висновку щодо наслідків вирішення спору, виходячи з наведених підстав позовних вимог та мотивування, викладеного у цій постанові.
Доводи скаржника про порушення господарськими судами норм матеріального та процесуального права суперечать дійсним обставинам справи та приписам чинного законодавства, не спростовують висновків судів, фактично зводяться до переоцінки обставин, встановлених судами та не беруться колегією суддів до уваги з огляду на положення статті 1117 Господарського процесуального кодексу України; підстав для скасування законних судових рішень з мотивів, наведених у касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 43, 1117, пунктом 1 статті 1119, статтями 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Черніївської сільської ради залишити без задоволення.
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл" залишити без розгляду.
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.07.2017 у справі № 909/1/17 Господарського суду Івано-Франківської області залишити без змін.
Головуючий Л. Рогач
Судді І. Алєєва
Т. Дроботова