
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2017 р.Справа № 533/674/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старостіна В.В.
Суддів: Бегунца А.О. , Лях О.П.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Полтавського обласного військового комісаріату в особі Козельщинського районного військового комісаріату на постанову Козельщинського районного суду Полтавської області від 24.07.2017р. по справі № 533/674/17
за позовом ОСОБА_1
до Полтавського обласного військового комісаріату в особі Козельщинського районного військового комісаріату третя особа: Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Козельщинського районного суду з адміністративним позовом до Полтавського обласного військового комісаріату в особі Козельщинського районного військового комісаріату, третя особа Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання рішення протиправним та про зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Полтавського обласного військового комісаріату в особі Козельщинського районного військового комісаріату, що полягає у не направленні розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, внаслідок настання II групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.
- зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат в особі Козельщинського районного військового комісаріату направити розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, внаслідок настання II групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.
- зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат подати протягом 10 днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання рішення, який направити на адресу позивача та у якому зазначити реквізити вихідного листа , та його дату.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на його звернення до Полтавського обласного військового комісаріату в особі Козельщинського районного військового комісаріату про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності другої групи, пов'язаної із проходженням військової служби в порядку встановленому чинним законодавством України він отримав лист № 4/2021 від 16.12.2016 року військового комісару Козельщинського районного військового комісаріату, що згідно зі ст. 23 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, які мають в своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом тобто виплата і допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби, а саме прикордонних військ Комітету державної безпеки СРСР.
Постановою Козельщинського районного суду від 24.07.2017 року по справі № 533/674/17 позовні вимоги задоволено частково.
- визнано протиправною бездіяльність Полтавського обласного військового комісаріату в особі Козельщинського районного військового комісаріату, що полягає у не направленні розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, внаслідок настання II групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.
- зобов'язано Полтавський обласний військовий комісаріат в особі Козельщинського районного військового комісаріату направити розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, внаслідок настання II групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.
- зобов'язано Полтавський обласний військовий комісаріат подати протягом 10 днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання рішення, який направити на адресу суду.
В іншій частині позивачу в позові відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову в частині задоволення позовних вимог та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, які мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційних скарг, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах з 30.10.1985 року до 02.12.1987 року та приймав участь в бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан.
Відповідно до протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії № 2636 від 13.06.2016 року отримані позивачем під час участі у бойових діях вогнепальні осколкові поранення голови ( контузія 1987 року) призвели до розвитку стійких відділених наслідків перенесеної ЗЧМТ у вигляді постравматичної енцефалопатії 11 ст. з стійким та вираженим вестибуло-атактичним, нефалгічними синдромами, лікворо-венозною дистензією з астено-невротичними розладами та визнані такими, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Висновком Полтавської обласної МСЕК серії АВ № 0554363 від 02.09.2016 року йому вперше, з 11.07.2016 року на підставі медичних та військово-облікових документів була встановлена II група інвалідності, як наслідок поранення /контузії/ та захворювання, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
02.09.2016 року позивачу ОСОБА_1 встановлена ІІ група інвалідності внаслідок поранення (контузії) та захворювання пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії, що підтверджується довідкою до акту огляду Обл. МСЕК серія АВ.
Управлінням соціального захисту населення Козельщинської РДА позивачу встановлено статус інваліда війни ІІ групи, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 19.09.2016 року.
Позивач звернувся до Військового комісаріату Козельщинського районного військового комісаріату щодо виплати одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням поранення, контузії, захворювання пов'язаного з виконанням військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Військовим комісаром Козельщинського районного військового комісаріату була надана відповідь позивачу, за вихідним № 4/2021 від 16.12.2016 року, в якій вказується, що звернення позивача та надані ним документи щодо виплати одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням поранення, контузії, захворювання пов'язаного з виконанням військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, не можуть бути підставою для виплати одноразової допомоги, оскільки позивач звільнений з Прикордонних військ, а тому Міністерство оборони України виплату не здійснює /а.с. 21/.
Військовим комісаром Козельщинського районного військового комісаріату повернуті позивачу документи, які підтверджують та надають право позивачу отримати одноразову грошову допомогу.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з протиправності бездіяльності Полтавського обласного військового комісаріату в особі Козельщинського районного військового комісаріату, що полягає у не направленні розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, внаслідок настання II групи інвалідності, пов'язаної з виконанням з обов'язків військової служби.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори в залежності від видів військової служби.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975, якою затверджено "Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок), встановлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Отже, наведені норми ч. 2 ст. 16 Закону України №2011-ХІІ та п. 3 Порядку пов'язують виплату одноразової грошової допомоги зі встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби.
Крім того, на виконання наказу Міністра оборони України від 12.04.2007 №168 "Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби" у Міністерстві оборони України створено постійно діючу комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.
У відповідності до пункту 2 вказаного наказу, голова комісії забезпечує підготовку пропозицій та подає їх Міністру оборони України для прийняття рішень про призначення грошової допомоги військовослужбовцям.
Отже, відповідну пропозицію щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги повинна надавати постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби. За результатами розгляду такої пропозиції комісії Міністр оборони України приймає рішення (позитивне або негативне).
З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах з 30.10.1985 року до 02.12.1987 року та приймав участь в бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан.
Висновком Полтавської обласної МСЕК серії АВ № 0554363 від 02.09.2016 року йому вперше, з 11.07.2016 року на підставі медичних та військово-облікових документів була встановлена II група інвалідності.
Однак документи, які підтверджують та надають право позивачу отримати одноразову грошову допомогу в Департамент фінансів Міністерства оборони України не надходили, оскільки військовим комісаром Козельщинського районного військового комісаріату повернуті позивачу (а.с. 15 - 16).
Колегія суддів не бере до уваги заперечення відповідача в частині того, що з наданих документів позивача вбачається, що призначення та виплата одноразової допомоги позивача належить до компетенції Державної прикордонної служби України, оскільки представником відповідача не надано до суду будь-яких письмових доказів, що військовий комісар Козельщинського районного військового комісаріату наділений правом без створення відповідної комісії розглядати питання щодо призначення або відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги.
Пунктом 2 Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум передбачено, що комісія утворюється в апараті Міністерства оборони України з метою виконання пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 (далі - Порядок), та Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час виконання обов'язків військової служби чи служби в органах внутрішніх справ у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1994 року № 290. Склад Комісії за посадами визначається наказом Міністерства оборони України.
Пунктом 3 зазначеного положення визначено, що комісія складається з голови, заступника голови, секретаря та членів Комісії із числа керівників (заступників керівників) структурних підрозділів кадрового, медичного, юридичного, фінансового, гуманітарного забезпечення, представника Генерального штабу Збройних Сил України.
Отже, на підставі вищевикладеного, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, враховуючи, що документи позивача про призначення одноразової грошової допомоги, в порушення норм чинного законодавства, були повернуті без розгляду (реалізації), колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення в повному обсязі позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Полтавського обласного військового комісаріату та зобов'язання направити розпоряднику бюджетних коштів висновок про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, внаслідок настання II групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.
Згідно постанови Верховного Суду України від 18.03.2014 року (справа №21-11а14) у якій зазначено, що оскільки звернення позивача про виплату одноразової грошової допомоги відповідач не розглядав, та відповідного рішення не приймав, то суд повинен був зобов'язати останнього розглянути це звернення згідно з вимогами чинного законодавства України, а не підміняти орган, на який покладено вирішення цього питання.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.
Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідач, як суб'єкт владних повноважень, на якого покладено обов'язок щодо доказування, не довів правомірності власних дій, що є предметом оскарження, колегія суддів дійшла висновку щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Полтавського обласного військового комісаріату в особі Козельщинського районного військового комісаріату, що полягає у не направленні розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, внаслідок настання II групи інвалідності, пов'язаної з виконанням з обов'язків військової служби та зобов'язання Полтавський обласний військовий комісаріат в особі Козельщинського районного військового комісаріату направити розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, внаслідок настання II групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.
Згідно до ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції правомірно забов'язав Полтавський обласний військовий комісаріат подати протягом 10 днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання рішення, який направити на адресу суду.
Таким чином, колегія суддів вважає , що суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 03.03.2016 р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідачів.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Полтавського обласного військового комісаріату в особі Козельщинського районного військового комісаріату залишити без задоволення.
Постанову Козельщинського районного суду Полтавської області від 24.07.2017р. по справі № 533/674/17 залишити без змін.
Стягнути з Полтавського обласного військового комісаріату в особі Козельщинського районного військового комісаріату судовий збір у розмірі 740 грн. (сімсот сорок ) гривень до спеціального фонду Державного бюджету України - отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Лях О.П. Повний текст ухвали виготовлений 10.11.2017 р.