
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/9371/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Большакової О.О., Гуляка В.В.
за участю секретаря судового засідання - Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2017 року про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №807/4003/13-а за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Мукачевому та Мукачівському районі Закарпатської області до дочірнього підприємства "Мукачівська кераміка" ВАТ "Львівський керамічний завод" про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
03 серпня 2017 року Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області звернулося в суд із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, в якій просило замінити сторону виконавчого провадження(стягувача) з примусового виконання постанови Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2013 року по справі № 807/4003/13-а щодо стягнення з дочірнього підприємства "Мукачівська кераміка" ВАТ "Львівський керамічний завод" заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 6552,28 грн. з управління Пенсійного фонду України в м. Мукачевому та Мукачівському районі Закарпатської області на Головне управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 39393632, місцезнаходження: 88000, м. Ужгород, вул. Волошина, 52).
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2017 року у задоволенні заяви Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про заміну сторони у виконавчому провадженні відмовлено.
Ухвалу в апеляційному порядку оскаржило Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, вважає її незаконною та необґрунтованою, просить ухвалу скасувати та постановити нову ухвалу, якою замінити сторону виконавчого провадження (стягувача) з примусового виконання постанови Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2013 року по справі № 807/4003/13-а щодо стягнення з дочірнього підприємства "Мукачівська кераміка" ВАТ "Львівський керамічний завод" заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 6552,28 грн з управління Пенсійного фонду України в м. Мукачевому та Мукачівському районі Закарпатської області на Головне управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 39393632, місцезнаходження: 88000, м. Ужгород, вул. Волошина, 52). На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що функції, обов'язки і завдання щодо адміністрування єдиного внеску покладено на Міністерство доходів і зборів України, а боржника - платника єдиного соціального внеску дочірнє підприємство "Мукачівська кераміка" ВАТ "Львівський керамічний завод" передано на облік до Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2013 року в адміністративній справі № 807/4003/13-а задоволено позов управління Пенсійного фонду України в м. Мукачевому та Мукачівському районі Закарпатської області до дочірнього підприємства "Мукачівська кераміка" ВАТ "Львівський керамічний завод" про стягнення заборгованості в сумі 6552,28 грн. Постановою державного виконавця Мукачівського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області від 29 вересня 2016 року відкрито виконавче провадження № 52394372 з примусового виконання постанови Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2013 року в адміністративній справі № 807/4003/13-а. Сума заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за даним виконавчим листом складає 6552,28 грн.
Постановляючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції прийшов до висновку про відсутність правових підстав для заміни сторони виконавчого провадження.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" управління Пенсійного фонду України в м. Мукачевому та Мукачівському районі Закарпатської області реорганізовано в Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області.
Колегія суддів зазначає, що Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Згідно із ч. 4 ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 3-1 ч. 1 ст. 1 того ж Закону органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
В силу ч. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи", заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи". Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Колегія суддів зазначає, що Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" набрав чинності 11 серпня 2013 року.
Відповідно до пп. 14.1.1-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом".
Частиною 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" передбачено, що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.
Беручи до уваги вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що органи Пенсійного фонду закінчують усі наявні на день набрання чинності вищевказаним Законом процедури: перевірки, узгодження їх результатів та вимог про сплату боргу, оскарження рішень про застосування пені та фінансових санкцій, стягнення недоїмки.
Тобто, Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області є органом, який відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" закінчує процедуру по стягненню недоїмки з дочірнього підприємства "Мукачівська кераміка" ВАТ "Львівський керамічний завод".
Відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що підстав для заміни сторони виконавчого провадження немає, оскільки у Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області зберігаються повноваження із адміністрування єдиного внеску в частині завершення розпочатих процедур згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи", тому воно не втратило статусу стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа № 807/4003/13-а, виданого 27 лютого 2014 року Закарпатським окружним адміністративним судом.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції постановив ухвалу з додержанням норм процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану ухвалу слід залишити без змін.
Керуючись ст. 41, 160, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області залишити без задоволення, а ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2017 року про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №807/4003/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: О.О. Большакова
В.В. Гуляк
Повний текст ухвали складений 10 листопада 2017 року.