
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/7690/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Гулида Р.М.,
суддів Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
за участю:
секретаря судового засідання Керод Х.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 07 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в зарахуванні виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Надвірнянського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в зарахуванні виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати.
Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 07 червня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в зарахуванні виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати за період з 30.12.2006 року по 23.11.2016 року включно - залишено без розгляду.
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 07 червня 2017 року позов задоволено.
Визнано неправомірними дії Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням до розрахунку пенсії сум інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати), з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний фонд України.
Зобов'язано Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано- Франківської області здійснити з 24 листопада 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з включенням до розрахунку пенсії сум інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати) в розмірі 90 відсотків, зазначених у довідці Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 10.05.2017 р. за № 22/02, та виплатити їй недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Не погодившись з зазначеним судовим рішенням, Надвірнянське ОУПФ України Івано-Франківської області подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не зявилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст.41, ч.4 ст.196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою позов задоволити частково, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Надвірнянському ОУПФ України Івано-Франківської області як одержувач пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 13.12.2006 року.
10.05.2017 року позивачка звернулась до Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області із заявою, у якій просила врахувати суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, які вказані в довідці від 10.05.2017 р. № 22/02, виданій Надвірнянським ОУПФ України Івано-Франківської області, та провести перерахунок пенсії з 30.12.2006 року (а.с. 11).
Однак, листом від 18.05.2017 року за № 200/М-15 Надвірнянське ОУПФ України Івано-Франківської області відмовило їй в перерахунку пенсії та не включило до складу її заробітної плати суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути (а.с. 12).
Суд першої інстанції позов задоволив виходячи з того, що дії апелянта в частині відмови в перерахунку пенсії позивачу, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення, - є протиправними.
Апеляційний суд частково погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними і такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
У Статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм свідчить, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» обумовлено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, а ч.1 цієї статті передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати , що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013року в справі № 21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до довідки Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області від 10.05.2017р. №22/02 видно, що позивачу за період з 01.12.2004 р. по 30.11.2006 р. нараховано суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати. При цьому зазначено, що сума, з якої нараховані та сплачені внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування становить 6003,03 грн. (а.с. 10).
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що суми виплачених матеріальних допомог та компенсаційних виплат-індексації заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця, а тому мають бути враховані при обчисленні пенсії.
Поряд з цим, суду слід було звернути увагу і на те, що при визначенні періоду часу з якого позовні вимоги підлягали задоволенню, чого судом першої інстанції враховано не було, що довідку №22/02 від 10.05.2017 року з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати позивачка фактично подала при зверненні до Управління з заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії 10.05.2017 р., а не при зверненні про призначення пенсії державного службовця. Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з врахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації підлягають задоволенню саме з 10.05.2017 р., тобто з моменту звернення до Управління з заявою про проведення такого перерахунку.
З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до переконання про помилковість висновків суду першої інстанції в частині незастосування до спірних правовідносин часу звернення до Управління з довідкою для перерахунку пенсії, відтак оскаржувану постанову належить скасувати та винести нову про часткове задоволення позовних вимог з наведених вище підстав та мотивів.
Керуючись ч.1 ст. 41, ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.3 ч. ст. 198, п. п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області - задовольнити частково.
Постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 07 червня 2017 року у справі №348/1070/17 - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням до розрахунку пенсії сум інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати), з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний фонд України.
Зобов'язати Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано- Франківської області здійснити з 10 травня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з включенням до розрахунку пенсії сум інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати) в розмірі 90 відсотків, зазначених у довідці Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 10.05.2017 р. за № 22/02, та виплатити їй недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст судового рішення виготовлено 10.11.2017 року