
Копія
Справа № 822/2389/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Лабань Г.В. (головуючий), суддів - Петричковича А.І. , Майстер П.М. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-транс" до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті про визнання дій протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ :
ТОВ "Рембуд-транс" звернулося до суду з позовною заявою до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, в якому просить визнати дії посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області протиправними та скасувати винесені постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 24.07.2017 на суми 340,00 грн. кожна: №0210504, №0210503, №0210500, №0210501, №0210502, №0210499.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області 19.06.2017 були проведені перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, про що складені акти перевірки №0210891, №0210893, №0211000, №0211001, №0211003, №0211004.
За результатами розгляду справи про порушення Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області винесені постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів від 24.07.2017 на суми 340,00 грн. кожна: №0210504, №0210503, №0210500, №0210501, №0210502, №0210499
З вказаними постановами позивач не погоджується, вважає їх протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом про їх скасування.
Сторони до суду не з'явилися, подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.
Відповідно до ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 6 ст. 128 КАС України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається, розгляд справи проводиться в письмовому провадженні.
Суд, дослідивши докази по справі, дійшов до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.06.2017 начальник управління ОСОБА_1 видав старшим державним інспекторам управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 направлення №008030 для проведення комплексної, рейдової перевірки на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі, і т.з. під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на площі радіусом 15 км з центром на зупинці Ощадбанк у м. Хмельницький, м. Полонне, м. Славута.
Під час перевірки встановлено, що водії, здійснюючи регулярні пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах, працювали у дві зміни, чим порушено режим праці та відпочинку водії, відповідальність за що передбачена абз.8 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", про що складені ОСОБА_5 перевірки №0210891, №0210893, №0211000, №0211001, №0211003, №0211004.
За результатом розгляду справ, 24.07.2017 начальник управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області розглянув матеріали перевірки та прийняв постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 24.07.2017 на суми 340,00 грн. кожна: №0210504, №0210503, №0210500, №0210501, №0210502, №0210499.
З вказаними постановами позивач не погоджується, вважає їх протиправними та звернувся із даним позовом до суду за захистом своїх прав.
Досліджуючи правомірність прийнятих постанов, суд виходив з наступного.
Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ врегульовано відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Статтею 6 зазначеного Закону України, державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Частиною 16 ст.6 вказаного Закону визначено, що позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.
Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, визначено процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників.
Згідно пунктів 15, 16, 19 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.
Відповідно до п. 38 Порядку №1567 (у редакції чинній на момент проведення перевірки) посадові особи зобов'язані за результатами проведення перевірки транспортного засобу робити відповідну відмітку у дорожньому листі (у разі його наявності), а в разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставити відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі його наявності); під час проведення перевірки пред'являти службове посвідчення та направлення на перевірку.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що при перевірці посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області порушено п. 38 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, оскільки у дорожніх листах, які знаходилися у водіїв відсутні відмітки про перевірку. Копії вказаних дорожніх листів знаходяться в матеріалах справи.
Статтею 6 зазначеного Закону України, державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Частиною 16 ст.6 вказаного Закону визначено, що позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.
Як слідує з матеріалів справи, оскаржувані постанови Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 24.07.2017 на суми 340,00 грн. кожна: №0210504, №0210503, №0210500, №0210501, №0210502, №0210499, винесені за порушення абз.8 ст.60 ЗУ "Про автомобільний транспорт", а саме - за порушення режиму праці та відпочинку водіями транспортного засобу.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до наказу ТОВ "Рембуд-транс" №24/2 від 25.08.2016 "Про призначення відповідальних осіб за безпеку надання послуг" контроль та облік робочого часу водіїв здійснюють диспетчери автомобільного руху.
Наказом ТОВ "Рембуд-транс" №1 від 03.01.2017 "Про встановлення розпорядку для працівників ТОВ "Рембуд-транс" на 2017 рік" водіям транспортних засобів встановлено 4-х денний робочий тиждень.
На транспортних засобах працює не менше як два водії. При здійсненні пасажирських перевезень у водіїв є перерва на обід 40-60 хв. і міжрейсовий відстій 5-15 хв. Водії дотримуються встановленої законодавством України тижневої норми часу 40 годин. У випадку відпрацювання водієм понаднормово, оплата здійснюється згідно чинного законодавства України, що відповідає вимогам Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого Наказом Міністерства транспорту і зв'язку України №340 від 07.06.2010.
Зазначене вище додатково підтверджується графіками руху транспортних засобів по маршрутах №43, №46, №46А, №28 та повідомленнями ТОВ "Рембуд-транс" до начальника управління Укртрансінсбезпеки у Хмельницькій області ОСОБА_1 викладеними у листах від 19.07.2017 №01-232, №01-233, №01-234, №01-235, №01-236, №01-237, щодо порушень, встановлених актами перевірки.
Таким чином, провівши системний аналіз норм чинного законодавства та дослідивши обставини справи в повному обсязі, суд дійшов висновку, що акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 19.07.2017 №0210891, №0210893, №0211000, №0211001, №0211003, №0211004 та постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 24.07.2017 на суми 340,00 грн. кожна: №0210504, №0210503, №0210500, №0210501, №0210502, №0210499 складені та винесені із порушеннями норм чинного законодавства України.
Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідач не надав суду достатньо належних доказів правомірності прийнятих постанов, натомість доводи позовної заяви підтверджують їх протиправність.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарських штрафів:
№0210504 від 24.07.2017 на суму 340,00 грн.,
№0210503 від 24.07.2017 на суму 340,00 грн.,
№0210502 від 24.07.2017 на суму 340,00 грн.,
№0210501 від 24.07.2017 на суму 340,00 грн.,
№0210500 від 24.07.2017 на суму 340,00 грн.,
№0210499 від 24.07.2017 на суму 340,00 грн.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-транс" (код ЄДРПОУ 37920814) судові витрати (судовий збір) в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_6 ОСОБА_5 ОСОБА_7 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_6