
Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2017 року Справа № П/811/1639/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагуна А.В.;
за участю секретаря судового засідання Гуріної І.С.;
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кропивницькому адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Катеринославські меблеві майстерні" до Кіровоградської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення та картки про відмову, а також зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Катеринославські меблеві майстерні" (в подальшому ТОВ "Катеринославські меблеві майстерні" або позивач) звернулось з позовом до Кіровоградської митниці ДФС, в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення про визначення коду товару від 07.09.2017 №КТ-UА901000-0017-2017 та картку про відмову в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА901030/2017/00012 від 07.09.2017, які були видані Кіровоградською митницею ДФС;
-зобов'язати Кіровоградську митницю ДФС, здійснити митне оформлення товару за кодом УКТЗЕД НОМЕР_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ "Катеринославські меблеві майстерні" правильно визначив код УКТЗЕД товару, що підтверджується висновком експерта, а тому у відповідача не було правових підстав його змінювати, а також відмовити у прийняті митної декларації.
Згідно поданих представником позивача додаткових пояснень, такий самий товар вже розмитнювався на Кіровоградській митниці ДФС за кодом УКТЗЕД НОМЕР_1, і тоді у відповідача не виникало жодних заперечень щодо визначеного позивачем коду товару (а.с. 78-80).
Представник відповідача надав до суду письмові заперечення в яких просив відмовити у задоволені позовних вимог пославшись на те, що позивачем неправильно визначено код УКТЗЕД, оскільки латексні блоки фактично використовуються в якості матраців, а тому слід розглядати у товарній позиції 9404 УКТЗЕД.
Так, на думку відповідача у листі виробника від 24.08.2017 (а.с.65) зазначено, що виробник не несе відповідальність в разі використання блоків в якості матраців, що фактично підтверджує використання позивачем блоків в якості матраців.
Товар, згідно наданих декларантом документів та джерел нормативного та інформаційно-довідкового характеру зазначених у розділі 3 рішення від 07.09.2017 №КТ-UА901000-0017-2017, є матрацами у незавершеному вигляді, які мають основні характеристики завершених матраців (а.с. 53-54).
В судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, з підстав зазначених в заяві, а також згідно додаткових пояснень.
Представники відповідача заперечили проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши у судовому засіданні письмові докази, суд встановив.
02.02.2012 між Компанією LATEXCO NV та ТОВ "Катеринославські меблеві майстерні" було укладено контракт № EL122 (в подальшому контракт), відповідно до якого продавець зобовязується поставити та передати у власність покупця Латекс, а покупець зобовязаний прийняти товар та своєчасно здійснити оплату на умовах визначених даним контрактом (а.с. 9-11).
11.01.2017 між ПП АФ ОЛЕКСАНДРІЯКОНССЕРВІС та позивачем було укладено договір-доручення № 8 на декларування товарів й іншого майна, що переміщується через митний кордон України (а.с. 16-19).
Деклорантом ПП АФ ОЛЕКСАНДРІЯКОНССЕРВІС до митного контролю та митного оформлення Кіровоградської митниці ДФС було заявлено наступний Товар: вироби з незатверділої пористої вулканізованої гуми - 913,10 кг в блоках правильної геометричної прямокутної форми виготовлені з латексу за допомогою лиття в пресформах за одну операцію без подальшої обробки: LA0003/200*160*10 LATEX BLOCKS DIA 22 KLASSE 3 (розмір 200см* 160см* 10см) -10 шт.; LA0003/200*180*10 LATEX BLOCKS DIA 22 KLASSE 3 (розмір 200см* 180см* 10см) - 15 шт.; LA0003/200*160*16 LATEX BLOCKS DIA 22 KLASSE 3 (розмір 200см* 160см* 16см) - 7 шт., з наскрізною двосторонньою перфорацією м'які. Застосовуються для виготовлення матраців. Маркування: номер артикула, дата виготовлення, вказані вище данні було відображено в поданій митній декларації № UA901030/2017/000925 від 23.08.2017 року.
В поданій митній декларації, № UА901030/2017/000925 від 23.08.2017 року в графі №33 декларантом визначено код товару номер №40081100 (а.с.20).
З метою підтвердження того, що в декларантом вірно визначений код товару, який підлягає митному оформлення, 29.08.2017 Директор ТОВ Катеринославські меблеві майстерні звернувся до відділу експертизи та оцінки майна Кіровоградської регіональної Торгово-промислової палати, з метою отримання додаткової інформації, спеціальних знань та висновку щодо підтвердження коду УКТЗЕД на латексні блоки LA003, LA0001, які ТОВ Катеринославські меблеві майстерні імпортує згідно до Контракту №ЕL122 від 02.02.2012 (а.с. 28).
На запит ТОВ Катеринославські меблеві майстерні з боку Кіровоградської регіональної Торгово-промислової палати був наданий експертний висновок В-656 від 05.09.2017, за результатами проведеної експертизи, було встановлено, що блоки латексні LA003, LA0001 відповідають коду 4008 11 00 00, ОСОБА_1 40: Каучук, гума та вироби з них (а.с. 29).
Також на вимогу митного органу декларантом ПП АФ ОЛЕКСАНДРІЯКОНССЕРВІС надано лист виробника товару від 24.08.2017, відповідно до якого продукція у вигляді блоків LA0003/200*160*10; LA0003/200*180*10; LA0003/200*160*16 не є готовими матрацами та потребують додаткової обробки перед використанням в якості матраців (а.с. 63-65).
При здійсненні митного контролю фахівцями відповідача взято для перевірки товар для належного дослідження. За результатами досліджень ДФС прийнято рішення про визначення коду товару від 07.09.2017 №КТ-UА901000-0017-2017 (а.с. 14).
В даному рішенні зазначено, що за результатами розглянутих документів, які надавались декларантом при митному оформленні Кіровоградська митниця ДФС прийшла наступного висновку: № 1 товари з комерційною назвою LA0003/200*160*10 LATEX BLOCKS DIA 22 KLASSE 3 (розмір 200см* 160см* 10см) -10 шт.; LA0003/200*180*10 LATEX BLOCKS DIA 22 KLASSE 3 (розмір 200см* 180см* 10см) - 15 шт.; LA0003/200*160*16 LATEX BLOCKS DIA 22 KLASSE 3 (розмір 200см* 160см* 16см) - 7 шт., м'які блоки стандартних правильних геометричних розмірів (прямокутні паралелепіпеди) вироблені методом лиття з гуми (суміші натурального та синтетичного пористого вулканізованого латексу у співвідношенні 1:4) з наскрізною двосторонньою перфорацією для забезпечення зон різної жорсткості. Застосовуються для виготовлення матраців в якості основного компоненту після технологічного доопрацювання, та визначено код УКТЗЕД НОМЕР_2 (а.с. 14-15).
Крім того, на підставі зазначеного рішення відповідача декларанту видано Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA901030/2017/00012, якою відмовлено у випуску товару (а.с. 12).
Таким чином, між сторонами виник спір щодо правильності визначення коду товару за УКТЗЕД , заявленого до митного оформлення.
За визначенням термінів, які містяться в статті 4 Митного кодексу України ( далі - МК України), митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
Частиною 1.ст. 248 МК України визначено, що митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Статтею 69 МК встановлено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Частиною першою статті 337 МК України визначено, що перевірка документів та відомостей, які подаються митному органу під час переміщення через митний кордон України, здійснюється візуально, із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення форматологічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені Кодексом.
Контроль із застосуванням системи управління ризиками - це оцінка ризику шляхом аналізу (у тому числі з використанням інформаційних технологій) поданих документів у конкретному випадку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України з метою обрання форм та обсягу митного контролю, достатніх для забезпечення додержання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Водночас, частиною другою статті 71 КАС України обумовлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У статті 1 Закону України «Про Митний тариф України» зазначено, що Митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.
Відповідно до Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами: назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється, виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп.
Наведені норми законодавства дають підстави для висновку, що при здійсненні митного оформленні товару ідентифікація товару здійснюється на підставі характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару згідно з вимогами УКТЗЕД.
Згідно з пунктом 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищенаведених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
Відповідно до підпункту "а" пункту 3 цих правил у разі, коли згідно з правилом 2 "б" або з будь-яких інших причин товари на перший погляд можна віднести до двох і більше товарних позицій, перевага надається тій товарній позиції, яка більш конкретно описує товар у порівнянні з найменуванням товарних позицій, що дають більш загальний опис.
Розділом VII Закону України "Про митний тариф України" визначено класифікацію полімерних матеріалів, пластмаси та виробів з них; каучук, гума та вироби з них.
За кодом УКТЗЕД НОМЕР_1 класифікуються - Пластини, листи, стрічки, смужки, прутки і фасонні профілі з вулканізованої гуми, крім твердої гуми:- з пористої гуми:- пластини, листи і смужки або стрічки.
У розділі ОСОБА_1 40 у п. 1 Приміток зазначено, якщо у контексті не обумовлене інше, то за всіма розділами УКТЗЕД терміни "каучук" і "гума" означають таку продукцію, вулканізовану або невулканізовану, затверділу або незатверділу: природний каучук, балату, гутаперчу, гваюлу, чикл та аналогічні природні смоли, синтетичний каучук, фактис, одержаний з олій або масел, та ці самі матеріали у регенерованому вигляді.
Загальні поняття групи 40: каучук, гума та вироби з них: загальна класифікація товарних позицій: (e) - до товарних позицій 4007 - 4016 включаються напівфабрикати і вироби з незатверділої вулканізованої гуми (Пояснення № 15).
У Примітці 9 ОСОБА_1 40, зазначено, у товарних позиціях 4001, 4002, 4003, 4005 і 4008 терміни "плити", "листи" і "смуги та стрічки" означають лише плити, листи, смуги, стрічки та блоки правильної геометричної форми, нерозрізані або нарізані на прямокутники (включаючи квадрати), що є або не є готовими виробами з тисненою або нетисненою, або обробленою іншим способом поверхнею, крім матеріалів, нарізаних на куски іншої форми або підданих подальшій обробці.
Разом з тим, згідно Закону України "Про митний тариф України", визначений митницею код товару 9404 - Основи матрацні; постільні речі та подібні вироби (наприклад, матраци, стьобані ковдри пухові та пір'яні, диванні подушки, пуфи і подушки), з пружинами або заповнені будь-якими матеріалами чи вироблені з пористої гуми або полімерних матеріалів, з покриттям чи без покриття:-9404 21 - з пористої гуми або полімерних матеріалів, з покриттям чи без покриття: НОМЕР_2 - з гуми.
До цієї товарної позиції включаються: (A) Основи матрацні, тобто частина ліжка з пружинами, що звичайно складається з дерев'яного або металевого каркасу з пружинами чи сталевою дротяною сіткою (пружинні або дротяні основи) або з дерев'яного каркасу з внутрішніми пружинами і набиванням, покритими матерією (матрацні основи (підставки для матраців)).
Із системного аналізу зазначених правових норм випливає, що код товару, визначений декларантом більш конкретно описує товар, що в силу приписів підпункту "а" пункту 3 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД дає підстави вважати, що саме код товару, визначений ТОВ "Катеринославські меблеві майстерні" є правильним.
Суд критично ставиться до посилання відповідача на лист виробника товару від 24.08.2017, як доказ використання продукції у вигляді блоків LA0003/200*160*10; LA0003/200*180*10; LA0003/200*160*16, в якості матраців, оскільки згідно вказаного листа, товар не є готовими матрацами та потребує додаткової обробки перед використанням в якості матраців (а.с. 63-65).
Згідно наданих позивачем копій декларацій Компанії LATEXCO NV №17ВЕЕ0000034461412 від 17.08.2017, №17ВЕЕ00000376683585 від 06.09.2017 на адресу позивача ТОВ "Катеринославські меблеві майстерні" по контракт № EL122 здійснювалась поставка товару пластини, листи стрічки з вулканізованої порістої гуми, крім твердої гуми за кодом товару 40081 100 00 0000 0000 ( а.с. 83-91, 101-102)
Також, при прийнятті рішення суд звертає увагу, що в період з червня по липень 2017 року відповідачем здійснювалось митне оформлення такого самого товару поставленого по контракту № EL122 за митним кодом №40081100 (а.с. 21-26)
Крім того, представником позивача надано докази щодо обробки поставленої сировини у вигляді блоків LA0003/200*160*10; LA0003/200*180*10; LA0003/200*160*16 при виготовлені позивачем матраців згідно технічного регламенту (а.с. 103-130).
Суд звертає увагу, що в розділі 3 рішення від 07.09.2017 №КТ-UА901000-0017-2017, відповідачем зазначено, що при прийнятті рішення він керувався також рішенням колегії Євразійської економічної комісії «Про класифікацію латексних пластин у відповідності до єдиної ТН ЗЕДЄЕС» від 07.02.2017 (а.с.70).
Так, Євразійська економічна комісія постійно діючий орган Євразійського економічного союзу. Державами членами Євразійського економічного союзу є Республіка Вірменія, Республіка Білорусь, Республіка Казахстан, Киргизька Республіка та Російська Федерація.
З огляду на викладене, суд погоджується з твердженням позивача, що зазначене рішення Євразійської економічної комісії не може бути застосовано при прийнятті оскаржуваного рішення відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що в даному випадку, в порядку виконання обов'язку передбаченого ч. 2 ст. 71 КАС України, відповідачем не доведено законності та обґрунтованості спірного рішення, у зв'язку з чим та виходячи з положень п.1 ч. 2 ст. 162 та ч. 2 ст. 11 КАС України позов слід задовольнити.
На підставі викладено та керуючись ст.ст. 94, 158 - 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення про визначення коду товару від 07.09.2017 №КТ- UA901000-0017-2017 від 07.09.2017, яке видано Кіровоградською митницею ДФС
Визнати протиправною та скасувати картку про відмову в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA901030/2017/00012 від 07.09.2017, яка видана Кіровоградською митницею ДФС.
Зобов'язати Кіровоградську митницю ДФС, здійснити митне оформлення товару за кодом УКТЗЕД НОМЕР_1.
Присудити на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Катеринославські меблеві майстерні" (ідентифікаційний номер 33698667) судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської митниці ДФС у розмірі 3200 грн. (три тисячі двісті грн.).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Дата складання постанови в повному обсязі 10.11.2017.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_4