
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
30 жовтня 2017 року Справа № 814/1977/17
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200 доЮжноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області, вул. Енергобудівників, 5, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55000 провизнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Южноукраїнської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області (яка є правонаступником Первомайської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області) про визнання неправомірною бездіяльності Первомайської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо непроведення індексації грошових доходів позивачу за період роботи з лютого 2008 р. по травень 2014 р. включно в сумі 14337,35 грн., а також зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошових доходів за період роботи з лютого 2008 р. по травень 2014 р. включно в сумі 14337,35 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі – Закон) та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (далі - Порядок № 1078), їй за період роботи з лютого 2008 р. по травень 2014 р. в повному обсязі не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового доходу, тому позивачем недоотримано 14337,35 грн. Зазначена заборгованість виникла в зв'язку з тим, що відповідачем при розрахунку індексації базовим місяцем для обчислення індексації враховувався лютий 2009 р. замість лютого 2008 р., оскільки зміна заробітної плати в лютому 2009 р. не може впливати на зміну базового періоду для обчислення індексації, так як у результаті такої зміни сума підвищення заробітної плати не перевищила суму нарахованої індексації.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, однак не подав заперечень проти позову.
За клопотанням позивача справу розглянуто в порядку письмового провадження.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд дійшов висновку, що позов належить задоволенню, виходячи з наступного:
Позивач з липня 1993 р. працювала на різних посадах в Первомайській ДПІ. Внаслідок реорганізації податкових органів ДПІ реорганізовано в Первомайську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Миколаївській області.
Наказом від 30.04.2014 р. № 22-О позивача з 06.05.2014 р. звільнено з посади старшого державного інспектора за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію.
На думку позивача, під час звільнення з нею було проведено неповний розрахунок.
Так, відповідно до ст. 2 Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв’язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (ст. 4 Закону).
Згідно п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін , поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у Додатку № 2 казаного Порядку.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відповідачем при розрахунку індексації за період з лютого 2008 р. по травень 2014 р. враховувався базовий місяць - лютий 2009 р., жовтень 2012 р., грудень 2012 р. тощо, спираючись на підвищення в цих місяцях суми заробітної плати позивача.
Відповідно до положень п. 5 Порядку № 1078 (в редакції до 21.06.2012 р.) у разі, якщо сума збільшення грошових доходів є меншою суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, подальша індексація провадиться на визначений згідно даному Порядку індекс.
Отже, зміна заробітної плати в лютому 2009 р., жовтні 2012 р., грудні 2012 р., січні 2013 р., липні 2013 р., жовтні 2013 р., грудні 2013 р., січні 2014 р. не може впливати на зміну базового періоду для обчислення індексації, так як у результаті такої зміни сума підвищення заробітної плати не перевищила суму нарахованої індексації. Таким чином, період підвищення не можна вважати базовим періодом, оскільки розмір індексації не зменшився.
Базовим місяцем при обчислені індексу для проведення індексації слід вважати місяць підвищення заробітної плати за рахунок зростання її постійних складових, зокрема, тарифних ставок (окладів). Якщо сума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексу нарахованої відповідно до Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується. При порівнянні суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначені базового місяця береться заробітна плата в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць.
Таким чином, згідно п. 5 Порядку № 1078 місяць, у якому підвищено заробітну плату, вважають базовим для індексації за дотримання таких умов:
- заробітна плата зросла за рахунок її постійних складових;
- сума підвищення більша, ніж можлива індексація.
У разі, якщо надбавка була встановлена, а потім деякий час не виплачувалась і знову була встановлена працівнику в такому самому розмірі, то місяць повторного встановлення надбавки не є підставою вважати місяць базовим. Крім того, якщо надбавку керівником було встановлено на невизначений термін, то при зменшенні її розміру або скасуванні згідно ст. 103 Кодексу законів про працю України держслужбовця зобов’язані попередити не пізніше як за 2 місяці до запровадження змін до діючих умов оплати праці.
Отже, відповідачем було штучно створено нібито підвищення розміру заробітної плати у вказаних періодах, що потягло за собою зміну базового періоду для нарахування індексації грошових доходів і, як наслідок, її заниження за період з лютого 2008 р. по травень 2014 р. на загальну суму 14337,35 грн., що підтверджується розрахунком позивача, на який відповідач не надав своїх заперечень.
Враховуючи положення Порядку № 1078, суд вважає, що базовим місяцем для проведення нарахування індексації має бути лютий 2008 р.
Що стосується зміни базового періоду для обчислення індексації, які були застосовані відповідачем при збільшенні заробітної плати (окладів) у жовтні 2012 р., грудні 2012 р., січні 2013 р., липні 2013 р., жовтні 2013 р., грудні 2013 р., січні 2014 р., то відповідачем знову безпідставно незаконно нараховано (не в повному обсязі) належну суму індексації, оскільки відповідачем не враховані внесені з 21.06.2012 р. зміни до п. 5 Порядку № 1078, яким встановлено, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, то здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Так, наприклад, у жовтні 2012 р. позивачу було підвищено посадовий оклад з 1102,00 грн. до 1118,00 грн., у зв’язку з чим збільшення відбулося на 29,80 грн. На той момент коефіцієнт (%) індексації складав 50,2%, мінімальна зарплата – 1118,00 грн., у жовтні місяці відпрацьовано 23 робочі дні. Таким чином, нарахована індексація повинна складати 508,49 грн., а відповідачем неправомірно нараховано лише 201,08 грн. та визначено місяць базовим.
Частиною 4 ст. 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому зарплати без обмеження будь-яким строком (ст. 233 Кодексу законів про працю України).
Індексація є складовою заробітної плати та у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Згідно ст. 71 ч. 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач своїм правом не скористався, проти заявлених вимог не заперечив. З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, ч.3 ст. 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Первомайської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо непроведення індексації грошових доходів ОСОБА_1 за період роботи з лютого 2008 р. по травень 2014 р. включно, в сумі 14337,35 грн.
3. Зобов’язати Южноукраїнську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) індексацію грошових доходів за період роботи з лютого 2008 р. по травень 2014 р. включно, в сумі 14337,35 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає чинності з моменту закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Н. В. Лісовська